Knjižnične aktivnosti uživo

Keti Krpan

keti.krpan@kgz.hr

Knjižnice grada Zagreba, Knjižnica Selčina

U vrijeme pandemije za održavanje aktivnosti uživo u knjižnicama je potrebno mnogo truda i mnogo sreće, zdravlja i pogodnih epidemioloških smjernica. Stoga su knjižničarke i najmlađi knjižnični korisnici Knjižnice Selčina zadovoljni s obzirom na to da se u prostoru knjižnice (ili oko nje) uspjelo održati, od lipnja do kraja prosinca, 12 pričaonica i isto toliko likovnih radionica koje su vodile knjižničarke ili vanjske suradnice (odgojiteljice DV Šegrt Hlapić i odgojiteljice DV Leptir). Na svaku od aktivnosti roditelji su morali prethodno prijaviti dijete zbog ograničenog broja sudionika.

Interes roditelja bio je zapažen, a djeca su s vidljivom radošću boravila u prostoru knjižnice aktivno sudjelujući u ponuđenim aktivnostima. Pričaonice za najmlađe održavane su srijedom, a likovne radionice održavane petkom tematski su se nadovezivale na prethodno održanu pričaonicu. Također, neke likovne radionice vodile su same knjižničarke, a neke su vodile odgojiteljice koje su prethodno čitale (ili pripovijedale) priču na tjednoj pričaonici. Radovi nastali na likovnim radionicama tjedan dana krasili su knjižnični prostor, a zatim su ih djeca (koja su ih izradila) s ponosom i veseljem nosila kući.


Također, za mlađe školarce u knjižnici se uspjelo održati nekoliko književnih susreta. Tako je sredinom lipnja održan susret djece s književnikom Vinkom Hasnekom, na otvorenom prostoru iza knjižnice, u sklopu višegodišnjeg projekta Po Sesvetama i Sesvetskom prigorju za učenike nižih razreda osnovne škole. Tako je održan kontinuitet projekta kojemu je cilj očuvanje prigorskih izričaja i običaja. Vinko Hasnek rođen je u Prigorju (Glavnici) o kojemu govori s mnogo ljubavi. Dosad je izdao pet zbirki pjesama. Djeci je bilo zanimljivo slušati „zlatne kajkavske“ riječi koje pjesnik uzima iz svakodnevnog života stvarajući svoje pjesme koje potiču vrline, ljubav prema drugom čovjeku, domu i svom prigorskom kraju i kajkavskoj „zlatnoj reči“.

U drugom polugodištu za djecu nižih razreda osnovne škole održan je književni susret s književnicom Sanjom Lovrenčić. Naime, tijekom Mjeseca hrvatske knjige grupa učenika obližnje osnovne škole redovito je dolazila u knjižnicu slušati različite priče hrvatskih autora. Posebno su im se svidjele priče koje je sakupila i obradila Sanja Lovrenčić. Djeci su se najviše svidjele priče pretočene u igrokaze, pa su i uvježbali igrokaz „Tri najljepša cvijeta“ pod stručnim vodstvom knjižničarke Dunje Lovrenčić Gašljević te su ga tom prigodom izveli pred spisateljicom pomoću lutaka i kazališnih rekvizita. Djeca su također u razgovoru s književnicom saznala što ona voli pisati i što je potiče na pisanje, zašto je važno pisati i čitati i koje su joj knjige najdraže.

U sklopu projekta Knjižnica širom otvorenih vrata u Knjižnici Selčina krajem prosinca održan je književni susret sa spisateljicom Dianom Merey Sarajlija za učenike posebnog razrednog odjela OŠ Luka Sesvete i ostalu zainteresiranu djecu iz naselja. Diana Merey Sarajlija, autorica brojnih slikovnica, fonetičarka i stručnjakinja za rimu i ritam, na svoj izuzetno kreativan način poticala je djecu na obogaćivanje mašte i rječnika.

U sklopu projekta Zelena knjižnica autorica ekološke slikovnice „Eko patuljci“, odgojiteljica Sandra Bubalo, u knjižnici je održala ekološku radionicu potičući djecu na kreativnost i razmišljanje o potrebi očuvanja prirode. Svako dijete pritom je izradilo svog ekološkog patuljka koji će ga podsjećati na sadržaj priče koju je slušalo.

U sklopu projekta 65 plus održana je radionica na kojoj su sudjelovali najmlađi i najstariji knjižnični korisnici u izradi božićnih ukrasa i zajedničkom kićenju bora uz blagdanske pjesme i ugodnu atmosferu u kojoj se osjećala međugeneracijska solidarnost i ljubav.

U Knjižnici Selčina i nadalje će se nastojati što više uživo prijateljevati s korisnicima s ciljem razvijanja ljubavi prema čitanju, knjizi, životu i prirodi, a sve to uz poštivanje naputaka epidemioloških službi. ZKD