Vizbi. UNIZG – Virtualne zbirke Sveučilišta u Zagrebu

Dr. sc. Tatijana Petrić

tatijana.petric@unizg.hr

Sveučilište u Zagrebu, Središnji ured za koordinaciju s knjižnicama

Branka Marijanović

branka.marijanovic@fer.hr

Sveučilište u Zagrebu, Fakultet elektrotehnike i računarstva

Knjižnice djeluju s osnovnim ciljem omogućavanja pristupa građi i izvorima informacija, a kao izvor znanja osiguravaju i diseminaciju znanstvenih dostignuća i spoznaja, umjetničkog i književnog izričaja. Još je jedna bitna uloga knjižnica, osobito u aspektu knjižnica kao baštinskih ustanova, čuvanje kulturne baštine za buduće generacije. Digitalne tehnologije podržavaju obje funkcije, pri čemu se digitalizacija koristi kao instrument očuvanja građe koja je ugrožena, dok istodobno pruža mogućnosti olakšanog pristupa građi. Uz to, visokoškolske knjižnice imaju i specifičnu ulogu u smislu podrške znanstveno-istraživačkog i obrazovnog procesa, prate znanstvenu produkciju matične ustanove, dok rezultate njezine nakladničke djelatnosti čuvaju i daju na uvid svojim korisnicima.

Prepoznajući knjižnice sastavnica Sveučilišta u Zagrebu kao bogate riznice ostavštine znanstvene i nastavne djelatnosti Sveučilišta, a tako i njihova nastojanja da kontinuirano podržavaju načela otvorene znanosti i otvorenog pristupa, Sveučilište u Zagrebu pokrenulo je 2020. godine projekt Virtualne zbirke Sveučilišta u Zagrebu, skraćenog naziva Vizbi. UNIZG. Projekt provodi Središnji ured za koordinaciju knjižnica Sveučilišta u Zagrebu, a u prvoj godini provedbe projekta na razvoju digitalnog sustava, poslovima digitalizacije građe te unošenja metapodataka surađivale su knjižnice sljedećih sastavnica Sveučilišta: Filozofski fakultet, Pravni fakultet, Muzička akademija, Agronomski fakultet, Prirodoslovno-matematički fakultet – Odjel za geografiju, Kineziološki fakultet i Fakultet elektrotehnike i računarstva.

Naslovnica portala Vizbi

Građa je digitalizirana u sklopu redovne djelatnosti Sveučilišta u Zagrebu, navedenih fakulteta te iz Programa digitalizacije arhivske i knjižnične građe Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, dok je Institut za filozofiju u Zagrebu ustupio Sveučilištu preslike u PDF-formatu. Skenirana građa objavljena je u sustavu Indigo te javno dostupna na platformi https://unizg.eindigo.net. Za realizaciju projekta odabran je sustav Indigo tvrtke ArhivPro d.o.o. koji omogućava stvaranje tematskih baza, digitalnih objekata i metapodataka, istovremeno stvarajući zajednički sustav prikaza kroz virtualne zbirke, znanstvena područja, vrste građe i pretraživanje po naslovu djela ili imenu osobe. U podlozi sustava Indigo koristi se format UNIMARC, dok suvremena tehnologija semantičkog weba omogućava pretraživanje i tematsko povezivanje. Portal Vizbi. UNIZG objedinjuje građu Sveučilišta na svim medijima, a uključuje i virtualne izložbe „Sveučilište u Zagrebu – jučer, danas, sutra“ i Topoteku Sveučilišta u Zagrebu te na jednom mjestu omogućava virtualni pristup izvorima koji su fizički dislocirani.

Primjer zapisa digitalizirane građe na portalu Vizbi

Partnerstvom na projektu Znameniti Hrvati dio građe bit će vidljiv i na portalu Znameniti.hr, dok će ViZbi. UNIZG postati i dio Europeane, čime će zbirke biti vidljive i na međunarodnoj razini.

Projekt ima za cilj zaštititi vrijednu građu kao kulturno dobro, olakšati pristup građi te približiti baštinu iz svih područja znanosti znanstveno-istraživačkoj zajednici i široj javnosti. Krajnji je cilj projekta popularizacija Sveučilišta u Zagrebu te raznolikost znanstvenih područja u široj društvenoj zajednici. ZKD