Mjesec hrvatske knjige u Godini čitanja

Sara Džapo

sara.dzapo@kgz.hr

Knjižnice grada Zagreba, Gradska knjižnica

Godine 2021. Mjesec hrvatske knjige održao se u okviru jedne za knjižničarstvo, ali i sve zaljubljenike u knjigu i pisanu riječ i one koji se istima bave, izrazito važne godine – Godine čitanja, koju je na prijedlog Ministarstva kulture i medija proglasila Vlada Republike Hrvatske.

Pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija, a u organizaciji Knjižnica grada Zagreba, Mjesec hrvatske knjige tradicionalno se održao od 15. listopada do 15. studenoga. Programski i organizacijski odbor odlučio je da se ove godine u središte manifestacije još više stave hrvatski autori, pa je tema glasila Hrvatski autori u Godini čitanja, a cjelokupna manifestacija održala se pod sloganom Ajmo hrvati se s knjigom. Ideja slogana bila je poigravanje riječju hrvati, pa je on, s jedne strane, asocirao na hrvatsku knjigu, a s druge strane na šaljiv način nastojao dati poticaj pojedincima da se uhvate ukoštac s knjigom i čitanjem, i to prvenstveno hrvatskih autora, ukazujući time na važnost čitanja i afirmacije hrvatske književnosti, ali i ukupne hrvatske pisane baštine.

Za ovogodišnji vizualni identitet, osmišljen u tri kolorističke varijante, zaslužna je Vedrana Korda, čije je rješenje nagrađeno na javnom natječaju. Od promotivnih materijala izrađeni su plakati, straničnici, platnene vrećice, pozivnice i programske knjižice, digitalni promotivni materijali bili su dostupni za preuzimanje na mrežnoj stranici, a ove je godine vizualni identitet prvi put projiciran i na zagrebačkim fontanama na dan otvorenja manifestacije. Proslov za programsku knjižicu napisala je Korana Serdarević, hrvatska književnica i gimnazijska profesorica, koja je ujedno imenovana i ambasadoricom ovogodišnjeg Mjeseca hrvatske knjige te je manifestaciju predstavila i na konferenciji za novinare.


Kao mjesto svečanog otvorenja manifestacije odabrana je Gradska knjižnica u Požegi, središnja narodna i matična knjižnica Požeško-slavonske županije, koja je upravo ove godine, nakon dugih 14 godina koliko je trajao projekt obnove i dogradnje zgrade Prve požeške štedionice za potrebe gradske knjižnice, otvorila vrata svoje nove, zaista impresivne zgrade. Na svečanom otvorenju, koje se održalo 15. listopada, pozdravne riječi uputili su Višnja Cej, predsjednica Programskog i organizacijskog odbora Mjeseca hrvatske knjige, Aleksandra Šutalo, ravnateljica Gradske knjižnice Požega, Željko Glavić, gradonačelnik Grada Požege, Ferdinad Troha, dožupan Požeško-slavonske županije, i Nina Obuljen Koržinek, ministrica kulture i medija Republike Hrvatske. U kulturno-umjetničkom programu sudjelovali su Mješoviti zbor Glazbene škole Požega, Gradsko kazalište Požega, Plesni studio Marine Mihelčić i Ana Marija Ralašić. S obzirom na ograničen broj uzvanika u skladu s epidemiološkim preporukama, otvorenje se moglo uživo pratiti i na stranici Facebooka Gradske knjižnice Požega. Svečanim otvorenjem službeno je mogla započeti realizacija, unatoč pandemiji, mnogobrojnih i raznovrsnih programa diljem cijele zemlje.

Ukupno 218 sudionika, ponajviše narodnih i školskih knjižnica te nešto manji broj drugih ustanova, prijavilo je nešto više od 1600 programa. Zbog epidemiološke situacije, kao i prošle godine primijećen je porast programa koji su se održali virtualno, no veći dio programa ipak je ostvaren uživo uz poštivanje važećih epidemioloških preporuka. Programi se prvenstveno održavaju na lokalnoj razini, gdje sudionici organiziraju brojne programe za različite vrste korisnika u svojoj sredini (literarne i likovne radionice, pričaonice, predavanja, susrete s književnicima, predstavljanja knjiga, predstave, izložbe, posjete vrtićkih grupa i školaraca, različite natječaje, akcije…), no svake se godine nekoliko programa održava i na nacionalnoj razini. Ove je godine, uz već spomenuto svečano otvorenje, takvih središnjih programa bilo još šest.

U organizaciji Gradske knjižnice Požega održala su se dva središnja programa – stručni skup i festival recitacije. Stručni skup „Nova zgrada, nova Knjižnica“, namijenjen stručnim knjižničnim djelatnicima, održan je 9. studenoga, a cilj mu je bio na vlastitom primjeru pokazati knjižničarskoj zajednici kako se tradicionalna 175. godišnja knjižnica preseljenjem u novu zgradu uspješno preobrazila u knjižnicu 21. stoljeća, koja se prilagođava potrebama suvremenog korisnika, te istovremeno pomoći svim narodnim knjižnicama koje će se naći u projektima izgradnje novih prostora ili renovacije postojećih. Festival recitacije za mlade „Probudi me!“ namijenjen mladima od 15 do 30 godina održan je uživo i online s ciljem promocije pjesništva te edukacije, kreativnog usavršavanja i promocije mladih recitatora poezije. Zainteresirani su trebali poslati videosnimku recitacije poezije hrvatskih pjesnika, nakon čega su najtalentiraniji imali priliku sudjelovati na stručnoj edukaciji te završnoj manifestaciji, koja se održala 12. studenoga, na kojoj su se predstavili publici.

Gradska knjižnica Marka Marulića u Splitu u okviru godine koja je proglašena i Godinom Marka Marulića i u kojoj se obilježava 500. obljetnica Judite napravila je digitalni kulturni vodič Marulovim stopama. U obliku interaktivne karte vodič pokazuje lokalitete vezane uz Marulića i prikazuje važnost njegova lika za Split i Hrvatsku. Uz šetnju Splitom korisnici mogu otkriti prošlost njegovih atraktivnih lokacija i saznati više o duhu Marulićeva života i njegova stvaralaštva.

Dan hrvatskih knjižnica, 11. studenoga, sudionice manifestacije obilježile su raznovrsnim programima, a Hrvatsko knjižničarsko društvo dodijelilo je priznanje „Knjižnica godine“ u svrhu poticanja inovativnosti, kreativnosti i kvalitete rada svih hrvatskih knjižnica, koje je ove godine pripalo upravo domaćinu Mjeseca hrvatske knjige – Gradskoj knjižnici Požega.

Virtualni čitateljski maraton pod nazivom Minuta za čitanje u organizaciji Hrvatskog čitateljskog društva održao se 23. listopada, kada su knjižnice na svojim virtualnim kanalima objavile pristigle videozapise na kojima njihovi korisnici čitaju tekstove hrvatskih autora u trajanju od jedne minute. Cilj je ove online akcije bilo prvenstveno poticanje čitanja i pismenosti.

Nacionalni kviz za poticanje čitanja, sada već tradicionalni središnji program manifestacije, organiziran je s ciljem da se dodatno potakne čitanje kod mladih čitatelja viših razreda osnovne škole. Realizira se putem mreže narodnih i školskih knjižnica u Hrvatskoj i u suradnji s Gradskom knjižnicom Subotica. Ove je godine naziv kviza bio Šest autora traži čitatelja, a predstavio je tri knjige različitih žanrova, tri hrvatska pisca i tri hrvatska ilustratora. Završnica kviza uz javno izvlačenje nagrada održala se 15. studenoga u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu s ograničenim brojem uzvanika, a svi zainteresirani mogli su pratiti prijenos uživo na kanalu YouTubea Knjižnica grada Zagreba. Tada je predstavljeno i Odijelo za čitanje – projekt koji su Knjižnice grada Zagreba ostvarile u suradnji sa Školom za modu i dizajn iz Zagreba, zamišljen kao spoj književnosti i modnog dizajna.

Tim je događanjem službeno završio i još jedan Mjesec hrvatske knjige, manifestacija koja je pokazatelj kako mnogobrojni programi koji su u vezi s knjigom i čitanjem itekako pronalaze svoju publiku te kako je podizanje svijesti o važnosti njegovanja i promocije vlastite književne baštine iznimno važno. ZKD