Nakon kulture u knjižnici, na zrak u park

Višnja Beus

visnja.beus@skole.hr

Prirodoslovna škola Vladimira Preloga, Zagreb


Sanja Vlahović-Trninić

sanja.vlahovic-trninic@skole.hr

Prirodoslovna škola Vladimira Preloga, Zagreb


Milkica Ursa

milkica.ursa@kgz.hr

Knjižnice grada Zagreba, Knjižnica Božidara Adžije

Nova usluga Korak po korak do knjige u Knjižnici Božidara Adžije, Knjižnice grada Zagreba, nudi obilazak knjižnice, koji je doveo srednjoškolce u knjižnicu, ali i ispred nje. Budući da je obilazak knjižnice namijenjen svim zainteresiranim korisnicima i građanima koji sada mogu obići prostorije koje su inače zatvorene za vanjske posjetitelje (arhiv, zatvoreno spremište, odjel nabave i obrade knjiga), ali i one koje su otvorene (studijska čitaonica, otvoreno spremište i informacijsko-posudbeni odjel), stotinjak je srednjoškolaca pohrlilo vidjeti i doživjeti unutarnji i vanjski prostor knjižnice.

Usluga je aktualna od proljeća 2022., a puni je zamah doživjela u Mjesecu hrvatske knjige jer su školarci iz obližnjih srednjih škola u pratnji knjižničarki i profesora koracajući uspjeli, osim navedenih kutaka i zakutaka, pogledati čak tri izložbe i mnogo toga naučiti na svekoliku radost.


Školske knjižnice obaviještene su o usluzi Korak po korak do knjige i programima koje Knjižnica priprema te su se knjižničarke iz 7. gimnazije i Prirodoslovne škole Vladimira Preloga odazvale pozivu i organizirale dolazak pojedinih razreda. Prvi su u posjet pristigli učenici 3. f razreda 7. gimnazije u pratnji knjižničarke Lidije Dizdar i razrednice Mirjane Špoljar. Prošli su put koji knjiga prođe od ulaska u prostor knjižnice preko inventarizacije, katalogizacije i predmetne obrade do ulaganja na police prema signaturi. Ovaj je razred imao priliku vidjeti izložbu Praćakališta (bazeni) kao dio baštine koja je bila postavljena u sklopu Dana europske baštine, jer svakodnevno prolaze parkom na Krešimircu ne znajući za njegovu baštinsku vrijednost. S obzirom na to da je park u neposrednoj blizini knjižnice, učinjen je iskorak i učenici su nakon razgleda knjižnice provedeni parkom s osvrtom na njegove sastavnice. Nisu znali da je cijeli park zaštićeno kulturno dobro Republike Hrvatske, projekt slovenskog pejzažnog arhitekta Cirila Jegliča iz 1938. g., niti što je praćakalište. Osobito ih je razveselilo kad su saznali da su bazeni nekad nadopunjavali javna kupališta i kada su vidjeli današnje igralište za djecu, nekadašnji bazen koji je posut šljunkom, te skulpturu Mali dječak Emila Bohutinskog (izrađena 1928., postavljena 1939.). Ostale podsastavnice parka: ružičnjak sa skulpturom Njegovateljica ruža Frane Kršinića (izrađena 1953., postavljena 1955.), fontana i bazen Kozmički ciklus vode, djelo Josipa Seissela, nastali 1935. godine također imaju spomeničku vrijednost.

Budući da se dobar glas brzo širi, i učenici 1. c razreda iz iste škole, u pratnji knjižničarke Marije Novokmet i razrednika Josipa Jukića, stigli su razdragani i spremni upiti ponuđena znanja. U informativno-posudbenom odjelu saznali su osnovne podatke o knjižnici i mreži Knjižnica grada Zagreba, prošli put od arhiva, podrumskog spremišta knjiga, do zatvorenog i otvorenog pristupa upoznavši se pritom s osnovnim knjižničarskim pojmovima, pretraživanjem mrežnog kataloga, serijskim publikacijama u studijskoj čitaonici te s knjižnim izlogom koji je tematski pratio izložbu O, mladosti…, prigodno postavljenu u Mjesecu hrvatske knjige koji je bio posvećen upravo mladima, generaciji K. Prilagodba knjižnica potrebama novih generacija uz moto Misli na sebe – čitaj! uključila je tematski odabrane knjige mladih hrvatskih i svjetskih književnika (do 31. godine starosti), koji su se uspješno ostvarili u dvadesetima i čija su najuspjelija djela nastala do njihovih tridesetih godina.

Najzanimljiviji im je bio arhiv jer je raspored polica i broj knjiga kao i „gore“ – čitaj: u otvorenom spremištu, a kompaktusi su produbili znatiželju i zauzeli ulogu labirinta.

Prirodoslovci su u knjižnici društveno-humanističkih znanosti pogledali Vučedolca izvan okvira i zauvijek sa sobom ponijeli ugođaj arhiva.

Srednjoškolci Prirodoslovne škole Vladimira Preloga (1. a razred) posljednji dan Mjeseca hrvatske knjige u pratnji knjižničarke Višnje Beus i profesorice hrvatskoga jezika Sanje Vlahović-Trninić došli su u sklopu obilaska knjižnice pogledati gostujuću izložbu Vučedolac izvan okvira. Pri obilasku knjižnice najveću im je pažnju zaokupio dio u kojemu su uvezani brojevi dnevnih novina Jutarnji list i Večernji list jer skrivaju podatke o danu i godini njihova rođenja.


I oni su arhiv doživjeli kao Alibabinu neotkrivenu pećinu.


Lovro: Može još koji sat Hrvatskog u knjižnici? Ček, ono u skladištu dolje, to su sve otpisane knjige?

Profesorica: Ne, to je arhiv. Veliki dio knjiga tamo „čeka“ svoj put natrag prema korisnicima, a neke s vremenom idu u otpis, one u najlošijem stanju.

Lovro: A naslovi ostaju ili se izgube?

Profesorica: Ostaju, Lovro, ostaju.

Lovro: A što s otpisanima, je l' se one spaljuju kao u Fahrenheitu?

(Upravo odradili lektiru.)

Profesorica: Ne, ne idu na lomaču, opet nađu svoj put do nekog korisnika ili neke kreativne radionice pa od njih nastane, npr. božićna jelka.

Lovro: Aha! Cool!

Marta: Meni je arhiv mrak! Ono, k'o u labirintu. I super mi je bilo kaj smo se mogli igrati s onim policama, kako se ono zovu?

Profesorica: Kompaktusi.

Ana Marija: Ja sam našla knjigu Obiteljski zakon u arhivu. Preporučit ću to mami za čitanje.


Radoznalost je bila na vrhuncu kada su vidjeli izložbu Vučedolac izvan okvira jer su, nakon mnoštva knjiga, tabletima mogli skenirati postavljenih 10 plakata iz Muzeja vučedolske kulture, autora Darka Bilandžića, i učitati audio-vizualni sadržaj koji prati povijest i životne navike starih Vučedolaca. Gostujuća izložba prikazuje vučedolsku kulturu staru 3000 – 2200 godina, a vrijedno arheološko nalazište skriva model izrade desne čizme, najstariji indoeuropski kalendar, rekonstrukciju tetovaža, sazviježđa uhvaćena na keramičkim posudama – terinama i još mnogo toga.

Više o posjetu rekli su učenici u komentarima, a izložba je zbog velikog interesa produljena.

Svima je nakon novih saznanja iz knjižnice godio zrak u Parku kralja Petra Krešimira IV. ZKD


Fora mi je kaj sam tabletom gledao izložbu i kaj mi se sve iz arheologije približilo.


Maks