Izložbe Etno kutka

Tanja Štignjedec Sulić

tanja.stignjedec.sulic@kgz.hr

Knjižnice grada Zagreba, Dječja knjižnica Marina Držića


Romana Tanković

romana.tankovic@kgz.hr

Knjižnice grada Zagreba, Dječja knjižnica Marina Držića

Suradnja Etnografskog muzeja u Zagrebu i Knjižnice Jelkovec, Knjižnice grada Zagreba, započela je 2016. godine u obliku povremenih manjih tematskih izložbi koje su bile postavljene u prostoru knjižnice. Izložbe su se sastojale od legendi otisnutih na platnu ili na izložbenim panelima, a bavile su se različitim temama iz područja etnologije, kulturne antropologije i etnomuzikologije. Sve je započelo dvjema etnomuzikološkim izložbama: Izrađujemo i sviramo gajde: iz radionice Stjepana Večkovića i Velikani hrvatske etnomuzikologije – Franjo K. Kuhač i Božidar Širola, koje je ustupila etnologinja Željka Petrović Osmak. Nakon toga uslijedila je izložba O ljudima i životinjama, čije su autorice Tea Rittig Šiško, Gordana Viljetić i Željka Petrović Osmak. Suradnja s Etnografskim muzejom potaknula je 2020. godine formiranje Etno kutka u Knjižnici

Jelkovec sa svrhom promoviranja i poticanja interesa za narodnu baštinu. Projekt i danas, iako u drugoj knjižnici, djeluje putem izložbi i radionica. Tijekom prvih dviju godina u Knjižnici Jelkovec postavljeno je osam izložbi u obliku tematskih tekstova i slika. Autorica izložbi bila je knjižničarka Tanja Štignjedec Sulić, a obrađivala je teme vezane uz narodne običaje i vjerovanja u Hrvatskoj i na Balkanu: Fašnik se je oženil, Pepelnicu zaručil – tradicijske pokladne maske, Iz zelene gore u to ravno polje – jurjevski običaji, Ni o kamen, ni o drvo – vjerovanja u fantastična bića i natprirodne moći ljudi, Večeras ću tebi priti, mlado lito navistiti – božićni običaji, Pisanice – uskršnji običaji, Tradicionalno tetoviranje na Balkanu, Vlasi (Dani europske baštine), Upoznajmo dječje pisce hrvatskih manjina i njihova djela (Dani europske baštine).

Etno kutak krajem 2021. godine započinje svoje daljnje djelovanje u Dječjoj knjižnici Marina Držića. Izložbene aktivnosti odvijaju se u jednom od izloga knjižnice, u kojem se nalazi drveni stalak čije dvije plohe služe za postavljane pisanog i slikovnog materijala. Na taj je način omogućeno da izložba jednim dijelom komunicira s prolaznicima, dok drugi dio izložbe komunicira s korisnicima knjižnice. Prostor izloga pogodan je za postavljanje predmeta i rekvizita koji dočaravaju tekst i sliku, a imaju ulogu potaknuti dodatne asocijacije i osjećaje vezane uz temu. Za potrebe realizacije etnografske izložbe posuđeni su privatni predmeti nekoć korišteni u kućanstvima starijih članova obitelji djelatnika knjižnične mreže Marina Držića, kao što su, primjerice, korpe, vrčevi ili slavonski ručnici ukrašeni šlingom.

Prva izložba predstavljena u sklopu projekta Etno kutak tematizirala je hrvatski tradicijski božićni nakit Rože od papera. Nakon te izložbe teme su povezivane u cikluse. Prvi ciklus predstavio je sedam tradicijskih godišnjih ophoda, a trajao je od siječnja do kolovoza 2022. godine. Odabir teme određenog godišnjeg ophoda koji će se predstaviti u izložbi poklapao se s mjesecom u kojem se običaj održavao.

Prikazani su Ophodi raspetnika (siječanj), Ophodi zvončara (veljača), Ophodi jurjaša – Jurjevo (travanj), Ophodi kraljica, ljelja – Duhovi (svibanj), Ophodi ladarica – Ivanje (lipanj) te Ophodi prporuša i dodola (srpanj, kolovoz). Iz ciklusa Ophodi zbog interaktivne izvedbe izdvaja se tema Prporuša i dodola, odnosno običaja prizivanja kiše koja je bila postavljena u ljetnim mjesecima.

Ispred izloga nacrtan je krug kredom i ispisane upute koje su glasile „mjesto za prizivanje kiše“. Kao protuteža krugu za prizivanje kiše postavljen je i krug za prizivanje sunca (koji ne postoji u hrvatskoj etnografiji, nego je kreativni izričaj autorice). Ideja je bila potaknuti slučajnog prolaznika i čitatelja teksta na maštanje, igru i zabavu tako što će se i sam staviti u ulogu prporuše ili dodole i pokušati prizvati kišu ili sunce, što je uspješno i ostvareno.

Trenutno je aktualan drugi ciklus u Etno kutku Ni o kamen, ni o drvo, koji tematizira vjerovanja u fantastična bića i ljude s natprirodnim moćima. Vrijeme izmjene tema u ciklusu jest jedan mjesec. Izmjene su krenule u rujnu 2022. i dosad su predstavljena ova bića: vile, vampiri, vještice, suđenice i malik tintilin. Još će biti predstavljeni orko, pesijaneki i krsnik te će time ciklus završiti u travnju 2023. godine.

U pripremi je treći ciklus nazivan Prvi ide u lov te je u tijeku istraživanje i prikupljanje podataka vezanih uz određeno razdoblje ranoga djetinjstva.

Predstavljat će se tradicijske dječje brojalice i igre prstićima koje uvrštavamo u tradicijske dječje pjesme, s ciljem prijenosa znanja o izvođenju. Dječje brojalice i igre prstićima koje su nekad davno djeca sama osmislila definiramo kao vrstu ritmičnog govora u igri ili kao pomoć u igri te sa sigurnošću možemo ustvrditi da su najprirodniji oblik djetetova izražavanja. Kao vrlo važan segment može se istaknuti dobrobit vezana uz razvoj djeteta; to je osjećaj pripadnosti skupini, a istovremeno i osjećaj individualnosti. Ovaj treći ciklus osmislile su Tanja Štignjedec Sulić i Romana Tanković.

U Dječjoj knjižnici Marina Držića nastoji se istaknuti važnost tradicije koja je neodvojivi dio identiteta naroda i kultura. Njezinim proučavanjem i prenošenjem daju se smjernice novim naraštajima djece te im postaju referentni okvir za dublje razumijevanje naroda kojemu pripadaju. Postavljanjem izložbi u projektu Etno kutak njeguje se interes i pozitivan odnos prema etnografskoj baštini s namjerom poticanja radoznalosti i želje za otkrivanjem raznolikosti svijeta koji nas okružuje. ZKD