Slobodno pročitajte kako smo obilježili Noć knjige 2022.
u Knjižnici Božidara Adžije

Iva Džambaski

iva.dzambaski@kgz.hr


Marija Žurić

marija.zuric@kgz.hr


Knjižnice grada Zagreba, Knjižnica Božidara Adžije

U Noći knjige 2022. Knjižnica Božidara Adžije pripremila je programe na mrežnoj stranici Knjižnice, na stranici Knjižnice na Facebooku te u prostoru Knjižnice. Program videopreporuka PP – preporučili su, pročitajte! tom je prigodom proslavio prvi rođendan. Pitanja gostima prilagodili smo temi slobode te obilježavanju istaknutih godišnjica, 400 godina od rođenja Molièrea i 100 godina od rođenja Vesne Parun. Napravljene su nove najavne i odjavne špice u koje smo uklopili Pericu, zaštitno lice Noći knjige, prilagodili glazbu i naziv programa u PP – preporučili su, slobodno pročitajte!.

Svijet je s otoka Zlarina 1922. prvi put čuo njezin glas, a mi smo pripremili videoosvrte ljudi kojima je Vesna Parun bila poticaj i inspiracija u životu i stvaranju.

S mirisom mora došla je u goste i Sanja Knežević, izvanredna profesorica novije hrvatske književnosti na Odjelu za kroatistiku i slavistiku Sveučilišta u Zadru, onoga koje ima pogled „od milijun dolara“ na Zadarski kanal. Tamo je napisala studiju posvećenu književnici rođenoj nešto južnije, u Zlarinskom kanalu. U poetičnom predgovoru knjige Golubica iz crnoga maslinika ističe da je pjesnikinja uspjela očuvati pjesničku riječ kao čaroliju i da će njezin glas nadživjeti kulturu u kojoj je nastao.

Novinar Denis Derk od 1990. prati kulturna događanja za jedne dnevne novine. Iz svojeg je profesionalnog rada razvio prijateljstvo i suradnju s Vesnom Parun. Autor je knjige Posljednja volja Vesne Parun koja sadržava neobjavljene intervjue s pjesnikinjom, fragmente proznih zapisa Antologija nesretnih sudbina, biografske podatke te kratku, ali sadržajnu autobiografiju.

U povodu predstavljanja knjige Vesne Parun Ja koja imam nevinije ruke 2010. godine Denis Derk objavio je članak Za 88. rođendan Vesne Parun Ludwig Bauer napisao sonet. Sonet je nagrađen u Stubičkim Toplicama nagradom koja se 2018. prvi puta dodijelila, a nosi ime velike pjesnikinje.

Sonet O Vesni, o zvuku proljeća u sebi krije zanimljiv akrostih, a naši su korisnici mogli u njemu uživati u interpretaciji autora Ludwiga Bauera. Ovaj književnik i prevoditelj ističe koliko je Vesnin glas bio zvonak, glas koji je bilo nemoguće prečuti, a ostao je takav do kraja njezina života.

Pozivali smo korisnike da se zvonkog glasa Vesne Parun prisjete slušajući digitalizirane snimke tribina Književnog petka na kojima je gostovala. Godine 1959. predstavljala je dramu Marija i mornar, a 1966. sudjelovala u predavanju pod nazivom Književna grupa Tin te u večeri posvećenoj bugarskoj poeziji. Tribine su pratile zanimljive uredničke bilješke. Objavili smo fotografiju na kojoj se može vidjeti osvrt na večer posvećenu bugarskoj poeziji te fotografiju Vesne Parun snimljenu 1976. godine na 500. Književnom petku.

Iako profesionalno piše o hrvatskim književnicama, Lidija Dujić kaže da Vesnu Parun iz nekog razloga zaobilazi, iako u svakoj zbirci ima jednu pjesmu posvećenu njoj. Dobitnica je Nagrade Vesna Parun za 2021. godinu. Nagrađeni stihovi iz ciklusa poezije Arhipelag odlazaka dostupni su korisnicima u interpretaciji same autorice.

Korisnike smo pozvali da pogledaju predstavu jednog zagrebačkog kazališta koje igra "najlektirnije" djelo autora zbog kojeg se zelena odjeća na glumcima smatra nesretnom. Umro je na sceni u odjeći te boje, tuberkulozno kašljući, ali odigravši do kraja Umišljenog bolesnika. U Noći knjige nismo govorili o smrti, već o rađanju onoga čije je pero bilo slobodno i satirično. U Parizu se prije 400 godina rodio Molière. „Dinamični duo“ hrvatske kazališne scene postavio je na pozornicu komediju Škrtac. Jedan je dio dua redateljica Dora Ruždjak Podolski, a drugi dio naš simpatični gost, dramaturg i književnik, Tomislav Zajec. Kako je postao prijatelj s Molièreom? Kako je pretvorio Molièrea u našeg suvremenika? Što to Mate Mišo Kovač ima zajedničko s Harpagonom, a što grupa Magazin s Frosine?

U Dubrovniku je 1628. prvi put izvedena pastorala Dubravka u kojoj je Ivan Gundulić spjevao stihove O lijepa, o draga, o slatka slobodo, stihove koji su i ove 2022. itekako aktualni. Gundulić je rođen 8. siječnja, a na isti datum 338 godina poslije u Zagrebu je otvorena Knjižnica Božidara Adžije. Za ovogodišnju Noć knjige, kojoj su moto upravo ti stihovi, pripremili smo preporuke inozemnih autora koji su pisali o slobodi. Videopreporuke su na engleskom, a prati ih prijevod i titl na hrvatskom jeziku.

Iz Norveške nam se javio Lars Svendsen, profesor na Institutu za filozofiju Sveučilišta u Bergenu. Njegova se djela mogu čitati na tridesetak jezika, što ga čini jednim od najprevođenijih filozofa današnjice. Držao je brojna predavanja diljem svijeta, uključujući i Hrvatsku. Promišlja o svakodnevici, o stvarima koje nisu često predmet filozofskih studija: dosada, strah, usamljenost, zlo, sloboda, rad, laž, moda, životinje. Preporučio je klasik, knjigu O slobodi britanskog filozofa i ekonomista Johna Stuarta Milla.

Australska književnica hrvatskog podrijetla Morgan Yasbincek javila nam se iz svog doma u Perthu.

Kad je čula da je tema sloboda, na pamet joj je pala autobiografija južnoafričkog političara i borca za ljudska prava Nelsona Mandele Long walk to freedom, koja još uvijek nije prevedena na hrvatski jezik, ali se može pogledati film Mandela: dug put ka slobodi redatelja Justina Chadwicka i scenarista Williama Nicholsona. Roman američke književnice Hanyje Yanagihare A little life, koji tematizira posljedice zlostavljanja djece, također još nije tiskan u hrvatskom prijevodu. Osim knjiga, preporučila nam je i epizodu BBC-evog The Outlook Podcasta u kojem Mohamed Barud govori o zatvoru u Somaliji i knjizi koja spašava život.

I Knjižnica Božidara Adžije podcast razgovor za trku ima! Zvukmark: zabilježeno zvukom u Noći knjige 2022. nosi naslov Sloboda riječi, a gost je bio leksikograf, književni kritičar, književnik i publicist Velimir Visković. Razgovaralo se o individualnoj slobodi, slobodi tiska, statusu novinara i kritičara u slobodi izbora tema, slobodi urednika u nakladništvu, slobodi na društvenim mrežama te o Miroslavu Krleži i Igoru Mandiću.

U prostoru Knjižnice postavljena je izložba Sloboda: opjevana, izmaštana, zarađena, krvava posvećena Ukrajini, koja je pratila trideset godina društvenih promjena koje su dovele do sukoba s Rusijom. Postavljen je i knjižni izlog sa znanstvenim, publicističkim i književnim djelima ukrajinskih pisaca te knjigama koje tematiziraju dugogodišnje kulturne veze Hrvatske i Ukrajine. Korisnici su pozvani da uz pomoć kataloga Knjižnica grada Zagreba provjere koje naslove vezane uz ovu temu mogu posuditi kao knjige, e-knjige ili pročitati članke serijskih publikacija. ZKD