Brdo knjiga u zagrebačkim knjižnicama

Svjetlana Ciglar
svjetlana.ciglar@kgz.hr

Knjižnice grada Zagreba, Knjižnica Vladimira Nazora

Knjižnica Vladimira Nazora i njezini ogranci imaju vrlo širok krug suradnika pa rado surađuju i s književnim festivalima. Ove smo godine, baš u ove proljetne dane koji mame u prirodu,  obogatili svoje programe suradnjom s Festivalom knjiga i planina Brdo knjiga. Ta se suradnja lijepo uklopila u projekt Zelena knjižnica za zeleni Zagreb, projekt Knjižnica grada Zagreba u kojemu i mi sudjelujemo, a kojim se, između ostaloga, jača svijest o održivosti i zaštiti okoliša, potiče kritičko promišljanje o ekološkim temama te stjecanje znanja i vještina za poboljšanje kvalitete života. Našli smo se tako na istom putu kao i Brdo knjiga. 

Brdo knjiga prvi je hrvatski regionalni festival planina i knjiga iza kojega stoje aktivni članovi planinarske zajednice, ljubitelji prirode te izdavačka kuća Libricon. Netipičan je to književni festival jer se na njemu hoda po planinama i sluša se književnost. Začetnici su Željko Žarak, vlasnik Libricona, i Milan Majerović-Stilinović, novinar i savjetnik za odnose s javnošću. Prvi festival knjiga i planina Brdo knjiga uspješno je održan u proljeće 2022. godine u Samoboru i okolnom Samoborskom i Žumberačkom gorju. 

Tijekom četiriju dana glavnoga programa te popratnog programa održanog u tjednu prije glavnoga, svoja djela na papiru ili na planinskim stazama predstavilo je tridesetak gostiju iz Hrvatske i susjednih zemalja. Drugi Festival knjiga i planina Brdo knjiga održat će se i ove godine od 18. do 21. svibnja 2023. u Samoboru i okolnom Samoborskom i Žumberačkom gorju, ali ove godine pristup Brdu knjiga kreće iz Zagreba.

Dana 21. ožujka Ivan Majerović-Stilinović otvorio je izložbu Jelene Martinović Moje boje Himalaje. Vizualna umjetnica Jelena Martinović 2007. bila je dio prve hrvatske ženske himalajske alpinističke ekspedicije na vrh Cho Oyu (8201 m), što je uvelike pridonijelo njezinoj umjetničkoj inspiraciji. Izložba je postavljena u izlozima knjižnice, pa tako poziva i one koji inače ne bi ušli u galerijske ili knjižnične prostore da razgledaju Jelenine likovne zapise s Himalaje koji dočaravaju snježni pokrivač, planinske vrhunce, alpinističke logore i tamna goveda – jakove koji opstaju u tim surovim planinskim uvjetima. „Kao izvrstan animalist, Jelena u par osnovnih poteza ocrtava njihove masivne pognute glave, rogove i resastu, zapletenu dlaku. Intenzivno plavetnilo neba natkriljuje kampove alpinista i njihove šatore ukopane u snijegu, uronjene u tišinu veličanstvene prirode“, kaže mr. art. Krešimira Gojanović na portalu Zagrebački likovni umjetnici. A autorica slika podijelila je s nama: „Što je za mene Himalaja? Da li je to 'samo' alpinistički podvig ili uspon mog života? Često čujem pitanje: kako ti je bilo na Himalaji, tom snijegu, ledu i rijetkom zraku? Kao prvo, teško je nekom tko to nije iskusio predočiti i opisati. Najtočnije je kad kažem da mi je bilo ekstremno teško i ekstremno lijepo. U svakom slučaju, to je pustolovina koja je jako utjecala na moj život. Nikad mi nije bilo teško pomicati svoje fizičke granice, najviše se volim natjecati sama sa sobom i propitivati se kroz razne segmente života. A u svakoj izazovnoj situaciji tražim duhovnu snagu i priliku za rast. Tako je bilo i na ekspediciji – mnogo prilika za postavljanje novih ciljeva i pomicanje granica kroz povezivanje sa svojom unutarnjom snagom.“ 

Dana 28. ožujka nastavili smo doživljavati Himalaju kroz predavanje Darka Berljaka Na marginama knjige „Nebo puno Himalaje“. U središtu toga putopisnog predavanja bio je mistični Tibet. Malo je tko od naših ljudi boravio u Tibetu koliko je ondje bio Darko Berljak, koji je brojne posjetitelje predavanja vodio kroz knjigu, a kao jedan od najvećih ovdašnjih autoriteta za visoke planine, kroz svoje bogato iskustvo predočio je koliko se taj kraj promijenio u posljednjih četrdesetak godina. 

Jelena Martinović u travnju u Knjižnici Vladimira Nazora organizirala je Ekspediciju (na brdo knjiga) za osnovnoškolce koji pohađaju naš kontinuirani program – Daj se izrazi! Riječ je o kreativnim radionicama na kojima se ovom prigodom male planinarke i planinari naučilo kako se postavlja šator, od čega se sastoji planinarska oprema i kako se sigurno ponaša u planini, ali i koje se sve životinje mogu susresti na Himalaji. 

Programi Brda knjiga u Knjižnicama grada Zagreba nastavili su se tijekom travnja u Novom Zagrebu: izložba fotografija „Prema Brdu“ autora Marka Lorenza Blaslova i književno-putopisna večer putopisca Jurja Bubala Tibor Sekelj i Aconcagua u Knjižnici Dugave te predstavljanje knjige Kvarnerskim otocima pješice i biciklom na kojem su sudjelovali autori knjige Lara Černicki i Stašo Forenbaher u Knjižnici Travno. 

Suradnja s Brdom knjiga u Knjižnici Vladimira Nazora bila je i poticaj da svojim članovima ponudimo knjige o brdima, planinama, prirodi i hodanju. Potražnja  je velika, i onih koji su ovim događanjima inspirirani za osobne hodačke poduhvate i onih koji to čine u mašti – čitajući, ali i onih koji podržavaju sjajne ideje Festivala brda i knjiga Brdo knjiga koji će u svibnju u Samoboru u organizaciji Libricona i uz suorganizaciju Pučkog otvorenog učilišta Samobor i potporu Grada Zagreba imati svoje drugo izdanje. ZKD