Kako virtualna i stvarna knjižnica Industrijske strojarske škole djeluju zajedno 

Tanja Novak Pavić

industrijska.knjiznica@gmail.com

Industrijska strojarska škola


Milkica Ursa

milkica.ursa@kgz.hr

Knjižnice grada Zagreba, Knjižnica Božidara Adžije

S današnjim društvenim razvitkom, sveopćom digitalizacijom i ubrzanim razvojem informacijsko-komunikacijske tehnologije mijenja se uloga školske knjižnice i knjižničara pa knjižnica Industrijske strojarske škole služi za učenje i poučavanje učenika svim vrstama pismenosti: informacijskoj, medijskoj, čitateljskoj.

Čitaonica, koja je u sklopu knjižnice, omogućuje stvaranje prijateljske atmosfere i pogoduje odgojnim ciljevima. Zbog svih mogućih napetosti izazvanih današnjim načinom života adolescenti su izloženi opasnostima raznih smetnji i problematičnih ponašanja. Upravo u to vrijeme njihova razvoja jednu od odlučujućih uloga ima škola koja mora promicati i jačati težnje učenika za samostalnošću, kritičkim mišljenjem, kreativnim i istraživačkim radom, odlučivanjem i stjecanjem osobnosti i omogućiti im da se razviju u zrele osobe. Školska knjižnica i čitaonica ISŠ-a, kao dio odgojno-obrazovnog sustava Škole, daje maksimalan doprinos tome cilju.

Virtualna knjižnica ISŠ-a 

Ako vas ruka ili tipka povedu bespućima interneta, zastanite na stranicama Virtualne knjižnice Industrijske strojarske škole jer nudi iznimno raznolik i zanimljiv sadržaj, ne samo za učenike te škole nego i za učenike drugih škola, ali i za odrasle. 

Ta je virtualna knjižnica nastala u vrijeme trajanja pandemije bolesti COVID-19 2020. godine. Međutim, i nakon pandemije virtualna knjižnica živi i dalje i pruža svoje usluge te s mnogobrojnim poveznicama čini bogatu riznicu i prozor u svijet knjiga, znanja i informacija. 

Na taj način školska knjižnica i u svojem virtualnom okruženju predstavlja pomoć i podršku učenicima u učenju i nastavnicima u poučavanju. 

Uz poveznice na korisne materijale za nastavu i izvore znanja, kao i na mrežna mjesta koja sadrže digitalna izdanja cjelovitih knjiga, tu je i mnoštvo savjeta kako kvalitetno provesti slobodno vrijeme. 

Svojim raznolikim i bogatim sadržajima Virtualna knjižnica nije namijenjena samo učenicima i nastavnicima Industrijske strojarske škole, ona je namijenjena svim ljubiteljima knjige i učenja, korisnicima zanimljivih informacija i kvalitetnog provođenja slobodnog vremena.

Stručna suradnica, školska knjižničarka, svim posjetiteljima virtualne knjižnice nastoji vrijeme učiniti sadržajnim i bogatijim s osnovnim zadatkom objavljivanja sadržaja i poveznica na edukativne stranice, besplatne kulturne virtualne događaje, korisne materijale i preporuke za čitanje i korištenje slobodnog vremena.

Na poveznici Vijesti, obavijesti, zanimljivosti može se informirati o značajnim aktualnim kulturnim i javnim događanjima, vezanim za knjigu i čitanje, kao i vidjeti i aktivnosti koje su se provodile u školi, poput nedavnih božićnih radionica, Mjeseca hrvatske knjige, kreativnih i edukativnih radionica, predavanja o virtualnoj knjižnici i o radu školske knjižnice, što je bilo izuzetno važno za vrijeme nastave na daljinu.

Na poveznici E-knjige nalaze se cjelovita izdanja knjiga u elektroničkom obliku koje se mogu čitati besplatno, kao i djela obvezatne i izborne lektire te mnoštvo djela lijepe književnosti klasičnih i suvremenih autora iz hrvatske i svjetske književnosti. Stranice su namijenjene učenicima, nastavnicima, roditeljima, ali i svim ljubiteljima knjige i čitanja. Digitalne knjige i digitalne zbirke Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Knjižnica grada Zagreba, Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti i Nacionalne i sveučilišne knjižnice također su dostupne. 

Stranice E-učenje pripremljene su ponajviše za nastavnike i stručne suradnike jer upućuju na različite digitalne sadržaje za izvođenje nastave na daljinu zbog digitalnih nastavnih materijala za općeobrazovne i strukovne predmete. Na mnogim se programskim podrškama digitalni nastavni materijali dodaju postupno i nadopunjuju novim sadržajima. Primjerice, Edutorij je središnje mjesto za pohranu, objavu, razmjenu, ocjenjivanje i dohvat digitalnih obrazovnih materijala. 

Na stranici Referentna zbirka nalaze se informacijski izvori na daljinu: enciklopedije, rječnici, leksikoni, priručnici i ostala referentna literatura na internetu. To je literatura koja pomaže da se na najbrži i najlakši način dođe do potrebnih informacija, značenja riječi ili uputa za daljnje traženje podataka za zadaću, referat i sl. 


Na pitanje kako iskoristiti slobodno vrijeme na najbolji mogući način, onda kada ne želimo izlaziti iz topline doma, najbolje odgovore nudi Virtualna knjižnica. Ovdje su poveznice putem kojih se može virtualno šetati muzejima, gledati online predstave, izabrati neki zanimljivi film i uživati u njemu, poslušati predavanje ili pohađati online tečaj. Stranica nudi i e-školu astronomije, poveznicu na Zvjezdarnicu Zagreb, planinarenje, 50 mrežnih besplatnih izvora znanja i još mnogo toga korisnoga ako ste kod kuće i ne želite se socijalizirati.

Digitalni alati virtualni su kutak s poveznicama na korisne digitalne alate za nastavnike, stručne suradnike, ali i sve one koji žele naučiti služiti se novim digitalnim alatom za prezentaciju vlastitog rada. Umijeća mogu pokazati i učenici te pomoću raznih digitalnih alata napraviti prezentacije, igre, kvizove, križaljke, stripove i drugo. Nastavnici pomoću ovih mrežnih alata stvaraju digitalne nastavne materijale, tj. sadržaje koji će im koristiti u nastavi na daljinu, ali i za dopunu uobičajenom nastavnom procesu. Uz poznate digitalne alate Zoom ili Kahoot navedeni su i manje znani, ali korisni alati za izradu grafičkih dizajna, prezentacija, videa, plakata, umnih mapa i slično. 

Slobodno vrijeme može se upotpuniti i pregledom poveznice Časopisi. Klikom na svaki pojedini naslov ili sliku časopisa otvara se digitalno izdanje računalnih časopisa Bug, PC Chip, Mreža, Vidi, auto-magazina Auto Klub, časopisa Hrvatskog Olimpijskog odbora Olimp, Hrvatske šume, dvotjednika o hrvatskom školstvu Školske novine, časopisa za instalatere Ege, geografskog i povijesnog časopisa Meridijani, časopisa Zagreb – moj grad ili časopisa za mlade Teen.


Općenito o ulozi školske knjižnice ISŠ-a


Nastava, edukativne i kreativne radionice s učenicima u čitaonici održavaju se prema unaprijed utvrđenom rasporedu. Osim za unapređivanje nastave, čitaonica služi za projekciju filmova, edukaciju i osposobljavanje za samoučenje, skupni rad, književne i druge susrete, predavanja, tribine, izložbe. Nastavnici u suradnji sa školskom knjižničarkom pripremaju i održavaju nastavne satove, a školski knjižničar organizira radionice za učenike. Teme edukativnih radionica vezane su uz zdravstveni i građanski odgoj ili uz informacijsko i medijsko opismenjivanje učenika. Kreativne radionice u školskoj knjižnici uglavnom su vezane uz značajne datume, manifestacije i događaje ili blagdane. Čitaonica je istovremeno mjesto za odmor i rad, ugodno sastajalište za stjecanje znanja, usvajanje vještina komuniciranja te životnih vrijednosti. Omogućuje učenicima boravak i provođenje slobodnog vremena prije i poslije nastave. Opskrbljena je s četiri računala koja imaju pristup internetu putem Wi-Fi mreže. Knjižnica s čitaonicom omogućuje stvaranje prijateljske atmosfere i pogoduje odgojnim ciljevima jer učenici mogu pisati zadaće, igrati šah, što podržava i jača njihove težnje za samostalnošću, kritičkim mišljenjem, kreativnim i istraživačkim radom kako bi se razvili u zrele osobe. Školska knjižnica i čitaonica na taj način postaju neizbježan i vrlo važan dio odgojno-obrazovnog sustava škole, kao i kulturne i javne djelatnosti. ZKD