Kolokviji Centra za znanstvene informacije IRB-a

Marina Mayer

marina.mayer@irb.hr

Centar za znanstvene informacije

Institut Ruđer Bošković

83. kolokvij Knjižnice i autorsko pravo (dr. sc. Aleksandra Horvat i dr. sc. Daniela Živković, 18. 11. 2009.)

Centar za znanstvene informacije Instituta Ruđer Bošković u Zagrebu (do 2015. godine Knjižnica Instituta Ruđer Bošković) svojim je uslugama na raspolaganju prvenstveno djelatnicima Instituta Ruđer Bošković, ali i vanjskim korisnicima. Djelatnosti Centra vrlo su raznolike: od implementacije, razvoja i održavanja informacijskih sustava i servisa, preko osiguravanja pristupa znanstvenim informacijama u svim oblicima, do „klasičnih“ osnovnih knjižničarskih poslova poput katalogizacije, razvoja knjižničnih zbirki, međuknjižnične posudbe i drugog. Jedna od važnijih aktivnosti Centra je i edukacija. Za djelatnike IRB-a osmišljavaju se Kratki Edukacijski Knjižnični Seminari – KEKS, Centar je sudjelovao u izvođenju edukacijskih radionica i predavanja za učenike i nastavnike osnovnih i srednjih škola te u programima Otvorenog dana IRB-a, održavaju se predavanja za polaznike stručnog ispita za diplomirane knjižničare, a studenti studija informacijskih znanosti u Centru mogu odraditi studentsku praksu.


Kolokviji Centra za znanstvene informacije jedna su od naših „najdugovječnijih“ edukacijskih aktivnosti. Održavaju se u obliku predavanja o aktualnim temama i novim trendovima u knjižničarstvu i informacijskim znanostima, računarstvu, znanstvenoj komunikaciji i popularnoj znanosti. Predavanja su otvorenog tipa: namijenjena knjižničarima, djelatnicima IRB-a i široj zainteresiranoj javnosti. Kontinuitet održavanja kolokvija uspjeli smo održati više od 20 godina: prvi predavač, prof. Tefko Saračević s Rutgers State Universityja u SAD-u, održao je 24. ožujka 1999. godine predavanje Digitalne knjižnice – primjeri i korištenje. Jubilarni 50. kolokvij obilježen je 2004. godine cjelodnevnim programom pod naslovom 10 godina weba u hrvatskim knjižnicama, a 100. kolokvij 2012. godine također cjelodnevnim seminarom Povratak u budućnost – usluge otpisanih. Nekako se neprimjetno dokotrljao i 150. kolokvij održan 10. ožujka ove godine, ali bez posebnog programa.

Prije desetak godina pomalo je počelo nedostajati novih tema iz knjižničarske struke, a i broj gostiju se podosta smanjio. Tada smo tematiku predavanja proširili na popularnu znanost, predstavljanja knjiga i putopise, što se pokazalo vrlo dobrom odlukom koja je privukla u publiku i naše ruđerovce.

O letovima na Mjesec i istraživanju svemira više smo puta slušali od Ante Radonića, poznatog popularizatora astronomije i astronautike. Na putopisnim kolokvijima publika je s predavačima mogla „otputovati” u Iran, Ekvador, Kinu, Pakistan, Tibet, Island, Etiopiju, s alpinističkom ekspedicijom na Kavkaz… Nije ni čudo da se u dvorani na ovim predavanjima tražilo mjesto više! Na kolokvijima je predstavljeno više od 15 knjiga tematikom vezanih za knjižničarsku struku ili djelatnost IRB-a, a naročito nam je drago kada predstavljamo knjige čiji su autori djelatnici Instituta. Između predstavljenih publikacija možemo izdvojiti Hrvatski znanstveni časopisi: iskustva, gledišta, mogućnosti Ivane Hebrang Grgić, Mala škola pisanja (za znanstvenike i popularizatore) Nenada Raosa, tri Blesimetra Saše Cecija, Meteori – golim okom Nikole Biliškova, strip Vojna Gorana Duplančića…


Zanimljivo je osvrnuti se unatrag na teme kolokvija kroz koje se pomalo mogu pratiti razvoj i trendovi u knjižničarstvu i IT tehnologijama u posljednjih dvadesetak godina: 1990-ih i ranih 2000-ih „vruća” i nova tema bili su osnove korištenja internetskih pretraživača i e-časopisi – što je danas postalo dio svakodnevnog poslovanja, dok s druge strane vidimo da su teme poput bibliometrije, otvorenog pristupa i autorskih prava jednako aktualne i važne bile tada kao što su i danas. Možemo se prisjetiti i pokretanja važnih projekata koji su zaživjeli, poput Centra za stalno stručno usavršavanje knjižničara (predstavljenog na kolokviju 2001. godine), a i projekata/problema čija se realizacija još uvijek čeka (poput nove Gradske knjižnice u Zagrebu, čija je kampanja predstavljena na kolokviju 2016. godine).

Kolokviji se u načelu održavaju jednom mjesečno, a u praksi to može biti i češće i rjeđe, ovisno o uspješnosti pronalaženja tema, dogovorima s predavačima, a i neočekivanim objektivnim okolnostima, kao što je bila pandemija bolesti COVID-19 zbog koje smo kolokvije „zamrznuli“ na gotovo dvije godine. Iako su i nama i našim korisnicima nedostajali ovi susreti, stanka nam je možda i dobro došla kako bismo jednu od naših najdugovječnijih aktivnosti reorganizirali i s novim elanom ponovno pokrenuli u prosincu 2021. godine. Kolokvije sada održavamo online ili hibridno, streamamo i snimamo. Detaljnije informacije, prezentacije i snimke (ako su dostupne) o kolokvijima objavljujemo na našoj mrežnoj stranici, grupi Kolokviji Centra za znanstvene informacije na Facebooku, Instagramu pod @czi.irb i YouTube kanalu Centar za znanstvene informacije IRB-a. Želite li primati obavijesti putem mailing-liste, javite nam se na adresu knjiznica@irb.hr.

Otvoreni smo za komentare i prijedloge. Zahvaljujemo svima koji su pristali biti predavači i izdvojili svoje vrijeme i trud kako bi nama i našoj publici predstavili nešto novo, zanimljivo i bitno, ponekad putujući iz drugih gradova ili predajući online još puno prije nego što je to postalo uobičajeno kao što je sada. Čini se da se i epidemiološko stanje poboljšava pa se nadamo da ćemo se ove godine što češće družiti s predavačima i publikom na IRB-u! ZKD