Queer izdavaštvo u fokusu
povodom dvadesete godišnjice festivala Queer Zagreb

Snježana Ercegovac

snjezana.ercegovac@kgz.hr

Knjižnice grada Zagreba


Milkica Ursa

milkica.ursa@kgz.hr

Knjižnice grada Zagreba

Povodom dvadesete obljetnice postojanja festivala Queer Zagreb uspostavljena je suradnja među pojedinim knjižnicama mreže Knjižnica grada Zagreba i Udruge Domino, začetnika festivala. Udruga od osnutka 2003. godine u fokus svojega djelovanja stavlja promicanje ljudskih prava i društvene jednakosti, i to pomoću kulture, medija, javne politike, obrazovanja i suradnje s domaćim i međunarodnim organizacijama. Na festivalu Queer Zagreb predstavljaju se umjetnici koji svojim radovima propituju društvene norme i osnažuju prihvaćanje različitosti. U okviru nakladničke djelatnosti Domino je objavio više od 40 naslova posvećenih LGBTIQ tematici te sustavno podržava prevođenje i izdavanje djela važnih za hrvatsku LGBTQI+ zajednicu, ali i širu javnost.

U okviru 20. izdanja Festivala tijekom 2022. godine dogovorena je provedba brojnih umjetničkih projekata i multidisciplinarnih programa u suradnji s različitim ustanovama u kulturi i organizacijama (HRT-om, Hrvatskom poštom, Kinom Mediteran, Ansamblom LADO, Salonom mladih, Etnografskim muzejom, Festivalom svjetske književnosti, Tjednom suvremenog plesa, Institutom za etnologiju i folkloristiku i drugima), a programi dogovoreni s nekoliko knjižnica mreže Knjižnica grada Zagreba održani su u prvom dijelu godine. U obilježavanju su, provedbom jednog ili dvaju programa, sudjelovale Knjižnica Silvija Strahimira Kranjčevića, Knjižnica Medveščak, Knjižnica Staglišće, Knjižnica Marije Jurić Zagorke, Knjižnica Bogdana Ogrizovića, Knjižnica Savica i Knjižnica Božidara Adžije.

U Knjižnici Silvija Strahimira Kranjčevića u okviru Noći knjige 25. travnja održana je panel-rasprava Zašto queer, zašto knjižnice: o alternativnim izdavačkim praksama, posvećena dodirnim točkama alternativnog izdavaštva usmjerenog na tematiku queera i knjižnica kao javnih institucija i mogućeg mjesta njegova predstavljanja. Na tribini su sudjelovali Zvonimir Dobrović, osnivač Udruge Domino, umjetnički direktor festivala Queer Zagreb i Perforacije te urednik Dominovih izdanja, Mario Hibert, izvanredni profesor s Odsjeka za komparativnu književnost i informacijske nauke Filozofskog fakulteta u Sarajevu i Nikolina Židek, prevoditeljica. Urednice i moderatorice susreta bile su knjižničarke Irena Bekić i Petra Dolanjski Harni. U Knjižnici Medveščak 1. lipnja održana je projekcija filma Nije ti život pjesma Havaja, a tim je povodom organiziran i razgovor s redateljicom Danom Budisavljević za učenike VII. gimnazije. U Knjižnici Bogdana Ogrizovića 3. lipnja održano je događanje posvećeno dječjoj queer književnosti, na kojem su predstavljene slikovnice Rano jutro i Nije vrijeme za igru Lawrencea Schimela. Slikovnice donose nekoliko crtica iz života djece i njihovih kućnih ljubimaca u istospolnim obiteljskim zajednicama. Na predstavljanju, kojim se željelo senzibilizirati javnost za drugačije teme u književnosti, uz autora sudjelovali su Zvonimir Dobrović i Nikolina Židek.

Osim tih programa, tijekom travnja, svibnja i lipnja 2022. godine u Knjižnici Silvija Strahimira Kranjčevića, Knjižnici Medveščak, Knjižnici Staglišće, Knjižnici Marije Jurić Zagorke, Knjižnici Savica i Knjižnici Božidara Adžije u različitim terminima izloženi su bili naslovi u izdanju Udruge Domino, kao i naslovi hrvatskih i stranih autora posvećenih tematici queera. Tematske izložbe knjiga održane su pod zajedničkim nazivom Queer izdavaštvo u fokusu, a svi programi suradnje s navedenim knjižnicama mreže Knjižnica grada Zagreba objedinjeni su pod nazivom Zagreb čita queer te je izrađen i prigodni plakat, izložen tijekom provedbe svih navedenih događanja. U Knjižnici Božidara Adžije izložba je popraćena i poveznicom na katalog Knjižnica grada Zagreba na kojoj su se mogla pogledati dostupna izdanja Udruge Domino, kao i ostalih izdavača na temu queera. Iz „knjižnog izloga“ izdvajamo tri naslova koja vrijedi pročitati kako bi ova tema postala razumljivija i prihvatljivija.

To su:

1. Povijest gej i lezbijskog života i kulture, uredio Robert Aldrich. Zagreb: Sandorf ; Beograd: Red Box, 2011.

Knjigu je pisalo 14 autora, iz 7 zemalja, različitih povjesničara i sveučilišnih profesora koji su prikazali društvene koncepte poimanja homoseksualnosti. Istraživanje započinje antikom, a završava današnjim shvaćanjem gay zajednica, njihovim pravima, problemima s kojima se susreću u suvremenom svijetu, transvestita, koncepta trećeg spola u Aziji i među Indijancima Sjeverne Amerike. Radovi su dokumentirani pismima, memoarima, likovnim i književnim djelima.


2. Muškarci i rodna ravnopravnost u Hrvatskoj : rezultati istraživanja IMAGES – International Men and Gender Equality Survey, autorica izvještaja Nataša Bijelić. Zagreb: CESI-Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje, 2011.

Rezultati istraživanja o ravnopravnosti spolova dostupni su i u računalnom katalogu Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu. Istraživali su se uvjeti odrastanja, sociodemografske karakteristike, život u kućanstvu, seksualnost, homoseksualna iskustva, homofobija, nasilje nad ženama, zdravlje i drugi zanimljivi parametri življenja.

3. Horny Dyke na rubu konvencije, autorica i urednica Helena Janečić, Osijek: Domino, 2011.

Strip-album o rodno ambivalentnoj superjunakinji zarobljenoj u dvodimenzionalnom svijetu koja komunicira sa svijetom putem slikarstva i stripa i pomaže svima neovisno o spolu, svjetonazoru, vjeroispovijesti, glazbenom ukusu ili izgledu.

Budući da je zadaća narodnih knjižnica svim svojim korisnicima omogućiti pristup znanju, kulturi i informacijama te nastojati odgovoriti na potrebe i zahtjeve čitatelja, kao i pridonositi nepristranoj obaviještenosti građana, sudjelovanjem u ovom programu knjižnice su dale svoj doprinos kulturnom životu svakog pojedinca te širenju jednakosti i tolerancije u društvu. ZKD