Posjet Knjižnici Fakulteta hrvatskih studija

Vesna Lovrić Cvjetković

vesna.lovric.cvjetkovic@kgz.hr 

Knjižnice grada Zagreba, Knjižnica Božidara Adžije


Milkica Ursa

milkica.ursa@kgz.hr 

Knjižnice grada Zagreba, Knjižnica Božidara Adžije

U sklopu informativne srijede djelatnici Knjižnica grada Zagreba 14. prosinca 2022. bili su u posjetu Knjižnici Fakulteta hrvatskih studija na Borongaju. Ugostila nas je kolegica knjižničarka Ružica Bešlić Grbešić, trenutno jedina djelatnica, dok studenti volontiraju i na taj način pomažu u radu Knjižnice. 

Članovi knjižnice, uz studente i profesore, gostujući su studenti i vanjski suradnici, a mogu biti i svi zainteresirani građani. Članstvo je besplatno, a novčane zakasnine ne postoje. U svojemu fondu imaju oko 30.000 knjiga i udžbenika, a građa je prvenstveno namijenjena potrebama studiranja. Godišnja nabava iznosi oko 3.000 svezaka. Knjižnica radi u programu METEL, koji je prema njihovu iskustvu izvrstan, a svi problemi u radu rješavaju se brzo i učinkovito online. Doktorski i diplomski radovi također su dio fonda i memoriraju se u programu Dabar. Ovisno o dogovoru između mentora i studenta, neki diplomski radovi mogu se u cijelosti pregledati mrežno. 

Knjižnica organizira izložbe, predavanja, kongrese i predstavljanja knjiga. Također, u suradnji s profesorima, bave se i nakladništvom. Popis izdanja Fakulteta hrvatskih studija koje Knjižnice grada Zagreba imaju u svojim fondovima može se vidjeti na mrežnome katalogu

Nakon što je u potresu 2020. godine u Zagrebu bila oštećena i Bazilika Presvetog Srca Isusova, u Knjižnici se do daljnjega čuva zbirka blaženoga Ivana Merza i isusovačka zbirka. Arheološku zbirku Hrvatskoga arheološkog društva također su dobili na pohranu, evidenciju i brigu iz istoga razloga. 

Uz znanstvene zbirke, postoje i posebne zbirke: zbirka završnih radova, zbirka diplomskih radova, zbirka doktorskih disertacija, zbirka HAD, zbirka RARA.

U otvorenom dijelu za korisnike, čitaonici, nalazi se izložbeni prostor u kojemu su postavljeni plakati dviju izložbi. Jednu su izložbu, naziva Kultura pamćenja Mjesta sjećanja, postavili  studenti povijesti s istoimenog kolegija. Kroz nastavne aktivnosti proučavali su koncepte kulture pamćenja i mjesta sjećanja na odabranim primjerima (spomenik banu Josipu Jelačiću, Aleja velikana na Mirogoju, Bukovčev svečani zastor Hrvatskog narodnog kazališta, Zdenac života, Meštrovićev paviljon (Dom HDLU), Memorijalni domovi i Nacionalna memorijalna bolnica „Dr. Juraj Njavro“ Vukovar).

Druga je izložba Gipsoteka Antuna Bauera na panoima, koja predstavlja preparatorsku radionicu Gipsoteke i ukazuje na Bauerov doprinos muzeologiji. Postavljena je na stalku, s većim brojem plakata čiji se sadržaj može listati kao knjiga, nastala je u organizaciji Gliptoteke i Arhiva za likovne umjetnosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti i Fakulteta hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu, a može se pogledati i virtualno. Obje su izložbe izuzetno važne, osobito za studente povijesti i kroatologije.

Knjižnica ima poveznicu na mrežni katalog za slijepe i slabovidne studente, što je za svaku pohvalu, i razne interaktivne i edukativne radionice za svoje korisnike. U tijeku je bio i prigodni 15. humanitarni božićni sajam Kolokviraj ljubav

Korisna, zanimljiva i informativna srijeda! Pohvale organizatorima i kolegici Bešlić Grbešić na susretljivosti, znanju i ljubaznosti koje je pokazala. ZKD