Interni četvrtak u Knjižnicama grada Zagreba

Natalija Dragoja

natalija.dragoja@kgz.hr

Keti Krpan

keti.krpan@kgz.hr

Iva Klak Mršić

iva.klak.mrsic@kgz.hr

Knjižnice grada Zagreba

Interni četvrtak stručni je sastanak za unapređivanje odgojno-obrazovnog rada s djecom na dječjim odjelima u mreži Knjižnica grada Zagreba. Na stručnom sastanku koji se organizira više od trideset godina dječji knjižničari imaju priliku dobiti nove ideje i upoznati različite oblike rada koje mogu primijeniti u svojim knjižnicama. Zadatak je Internog četvrtka da kroz praktične radionice, koje vode stručni djelatnici, upozna knjižničare dječjih odjela narodnih knjižnica s tehnikama i metodama rada iz područja likovno-scenske umjetnosti, kulture govorenja i pisanja, ekologije, etnologije, psihologije i pedagogije. Stručni sastanak Interni četvrtak godinama je osmišljavala i vodila Hela Čičko, knjižničarska savjetnica, a sada ga organizira Natalija Dragoja, viša knjižničarka, koordinatorica Odjela za djecu i mladež Gradske knjižnice.

Tijekom 2022. godine održana su četiri stručna sastanka s različitim temama. Tako je u travnju tema sastanka bila Izrada anotacija (fond dječjih odjela) na kojem su Lorena Banić, Marina Danev i Anita Spevec, djelatnice Odjela za djecu i mladež Gradske knjižnice, održale predavanje o načinu pisanja anotacija za djecu i mlade, njihovim specifičnostima u odnosu na anotacije za odrasle korisnike te važnim elementima koje anotacija za djecu i mlade treba sadržavati. Knjižničarske anotacije podjednako su važne korisnicima i knjižničarima prilikom pretraživanja kataloga i dobivanja informacija o knjizi.

U svibnju je održan sastanak s temom Dobrobit ručnog rada za cjelovit razvoj djece koji su vodile stručne djelatnice Dječjeg vrtića Budućnost uz praktičnu demonstraciju vještine pletenja.

Na Internom četvrtku u rujnu predstavljene su društvene igre – Osvoji tortu, Božićna kutijica i Školica, autorica Tereze Blažević i Zdenke Brlek te Čiri-biri bajka, autorice Slavice Farkaš Šimeg. Tom je prilikom istaknuta važnost korištenja društvenih igara za poticanje razvoja brojnih djetetovih sposobnosti i mogućnosti učenja različitih životnih vještina.

U studenom je održan stručni sastanak s temom Biblioterapijska radionica (praktičan primjer interaktivne dječje biblioterapije). Radionicu je vodila Keti Krpan, viša knjižničarka, koordinatorica Knjižnice Selčina, koja već trideset godina radi s djecom i mladima u knjižnici. Na sastanku je sudjelovalo dvadesetak knjižničara koji rade na dječjim odjelima unutar mreže Knjižnica grada Zagreba i nekoliko odgajatelja iz Dječjeg vrtića Budućnost. Tijekom radionice demonstriran je primjer vođenog čitanja na predlošku izabrane latvijske tradicionalne dječje priče Zahvalna stvorenja, kao jedan od načina poticanja kritičkog mišljenja i razvoja komunikacijskih, socijalnih i emocionalnih kompetencija kod djece.

Tijekom radionice uloga sudionika bila je dvostruka. S jedne strane, oni su „bili djeca“ aktivno sudjelujući u radionici, izvršavajući zadatke koje zadaje voditeljica radionice. S druge strane, na taj su način mogli usvojiti biblioterapijske metode suradničkog poučavanja, metode koje potiču djecu na kritičko mišljenje i biblioterapijske alate koje će moći primjenjivati u daljnjem radu s djecom. U osmišljavanju radionice korištena su i sva dodatna znanja i vještine koje je voditeljica radionice stjecala tijekom godina upravo na Odjelu za djecu i mladež Gradske knjižnice na stručnom sastanku Internom četvrtku.

Tijekom prosinca planiran je još jedan sastanak na kojem će se predstaviti projekt Poduzetni limači koji je pokrenut radi poticanja poduzetnosti, kreativnosti, proaktivnosti, odlučnosti, samopouzdanja i kritičkog razmišljanja djece. Projekt će predstaviti gosti iz Instituta za menadžment i odgojiteljica, mentorica Marija Jukić iz Dječjeg vrtića Maksimir.

Pratiti djecu i mlade u njihovu odrastanju od dječjih knjižničara zahtijeva nova znanja, vještine i kompetencije stoga je cjeloživotno obrazovanje i stalno stručno usavršavanje knjižničara važno. Interni četvrtak predstavlja oblik stalnog stručnog usavršavanja i pravo je mjesto za razmjenu praktičnih ideja ili već iskušanih primjera dobre prakse. Također treba naglasiti da su sastanci prilika za međusobno upoznavanje i povezivanje dječjih knjižničara, što svakako pridonosi uspješnijoj suradnji u provedbi zajedničkih aktivnosti. ZKD