Završna konferencija EU projekta TECH.LIBRARY:

Zmoremo – videti naprej (Možemo - vidjeti naprijed)

Dunja Marija Gabriel

dgabriel@nsk.hr

Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu

Anita Malkoč Bišćan

anita@gkka.hr

Gradska knjižnica "Ivan Goran Kovačić" Karlovac

Jasmina Sočo

jsoco@ffzg.hr

Knjižnica Filozofskog fakulteta u Zagrebu

Mestna knjižnica Ljubljana – Knjižnica Otona Župančiča 17. studenog ove godine bila je domaćin završne konferencije EU projekta TECH.LIBRARYEnhance public library services for visually impaired users through ICT tools and training, koji se odvijao kroz program KA2: strateška partnerstva u obrazovanju odraslih. Cilj je projekta unapređenje usluga narodnih knjižnica za slijepe i slabovidne korisnike korištenjem ICT alata (information and communications technology) i edukacijom djelatnika knjižnice. U projektu je sudjelovalo šest partnera iz pet europskih zemalja: Unione della Romagna Faentina (Italija), Mestna knjižnica Ljubljana (Slovenija), Regionalna Narodna Biblioteka P. P. Slaveykov (Bugarska), Gradska knjižnica Rijeka (Hrvatska), Mazsalaca municipality (Latvija), Biblioteca Nationala a Romaniei (Rumunjska) te Argo di Donda Andrea E C. SNC (tvrtka za upravljanje projektima, ICT usluge, Italija). Projekt je okupio knjižnice koje rade sa slijepim i slabovidnim korisnicima te korisnicima s teškoćama čitanja standardnog (crnog) tiska radi razmjene najboljih praksi u pružanju usluga i alata tim skupinama korisnika te unapređenja digitalne kompetencije knjižničnog osoblja i uspostavljanja mreže knjižnica koje pružaju odgovarajuću uslugu slijepim i slabovidnim korisnicima. U sklopu projekta odvijali su se razmjena primjera dobre prakse, studijski posjeti partnera, izrada online platforme, videomaterijala za učenje i priručnika, organizirali su se međunarodni projektni sastanci i stručni skupovi.

Završna konferencija namijenjena je svima koji rade sa slijepim i slabovidnim osobama. Stoga su na završnoj konferenciji u Ljubljani prisustvovale i četiri knjižničarke, članice Komisije za knjižnične usluge za osobe s invaliditetom i osobe s posebnim potrebama pri Hrvatskom knjižničarskom društvu: Anita Malkoč Bišćan, predsjednica Komisije (Gradska knjižnica Ivan Goran Kovačić Karlovac), Dunja Marija Gabriel (Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu), Željka Miščin (Knjižnice grada Zagreba) i Jasmina Sočo (Knjižnica Filozofskog fakulteta u Zagrebu) te knjižničarke Kristina Romić (Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu) i Pamela Sever (Gradska knjižnica Velika Gorica) kao predstavnice knjižnica iz Hrvatske koje pružaju usluge korisnicima s teškoćama čitanja standardnog tiska.

Osim predstavljanja projekta TECH.LIBRARY, program konferencije sadržavao je i druge vrlo zanimljive prikaze stručnjaka. Pa je tako dr. Aksinja Kermauner pripremila prezentaciju taktilnih slikovnica i drugih pomagala namijenjenih osobama s teškoćama čitanja pod nazivom Prijateljske knjige za oči i prste.

U svom prilogu gđa. Katarina Černe predstavila je rad i usluge Knjižnice slepih in slabovidnih Minke Skaberne. Pokazala je što sve rade za narodne knjižnice te kako šalju izložbe i prilagođeni materijal, kao i promotivni materijal. Spomenula je i mobilnu aplikaciju BLINDA koja slijepim i slabovidnim osobama i drugim osobama s teškoćama čitanja standardnog tiska omogućuje slušanje više od 6000 audioknjiga na hrvatskom, slovenskom i njemačkom jeziku na pametnim telefonima. Međunarodni projekt BLIDA okuplja osam partnera iz Hrvatske, Slovenije i Njemačke, a bio je predstavljen u proljeće ove godine i u Hrvatskoj kao dio programa Hrvatskoga knjižničarskoga društva u Noći knjige 2022.

Projekt EODOPEN (E-knjige po narudžbi – otvaranje pristupa građi za europske korisnike interneta) predstavila je Andreja Hari iz Nacionalne i sveučilišne knjižnice. Projekt se bavi problemima digitalizacije suvremenih tekstova, od stjecanja autorskih prava do izrade digitaliziranih publikacija u suvremenim formatima i prilagođenih potrebama slijepih i slabovidnih korisnika.

Na završnoj konferenciji iz Udruge gluhoslijepih Dlan na predavanju se predstavila Marjana Kenda. Pokazala je kako Udruga provodi različite prateće oblike individualne pomoći i vođenih aktivnosti u sufinanciranim programima.

Osim stručnjaka iz ovog područja, na konferenciji su se čuli primjeri dobre prakse slovenskih i hrvatskih knjižnica i drugih organizacija te se moglo saznati kako knjižničari mogu unaprijediti rad s tom skupinom korisnika i koja se pomagala mogu ponuditi slijepim i slabovidnim korisnicima. Iz Hrvatske su izlaganja imali Vedrana Kovač Vrana iz Gradske knjižnica Ivan Goran Kovačić Karlovac, pod naslovom Inkluzija u praksi – primjer Gradske knjižnice Ivan Goran Kovačić Karlovac, te Karlo Galinec, ravnatelj Knjižnice i čitaonice Fran Galović Koprivnica, pod naslovom Razvoj usluga za osobe s oštećenjem vida u Knjižnici i čitaonici Fran Galović Koprivnica.

Vedrana Kovač Vrana u svom je prilogu predstavila programe za slijepe i slabovidne koji se odvijaju u knjižnici od prvih početaka, kada je 2003. godine knjižnica nabavila prvo računalo s govornim softverom za slijepe i slabovidne, do danas kada knjižnica surađuje s Hrvatskom knjižnicom za slijepe tako da da svojim korisnicima omogućuje pristup velikom broju zvučnih knjiga (oko 700). U knjižnici je uređen i kutak za slijepe i slabovidne u kojem imaju uređaj za čitanje teksta Poet Compact i čitač ekrana Super nova.

Karlo Galinec predstavio je radionice za predškolsku i školsku djecu u Koprivnici, pomagala za čitanje slijepim i slabovidnim osobama koje imaju u knjižnici te predavanja i konferencije s temom omogućavanja čitanja osobama s poteškoćama u čitanju. Predstavio je i suradnju s Udrugom slijepih Koprivničko-križevačke županije.

Svrha svih ovih predavanja bila je da se poboljšaju knjižničarske usluge, dostupnost i korištenje građe za slijepe i slabovidne, kao i da se više radi na osvješćivanju djelatnika i korisnika knjižnice i šire zajednice. Prilozi na konferenciji ponudili su brojne ideje o tome kako knjižnice mogu dalje razvijati svoje poslovanje kako bi svoje aktivnosti i prostor približile slijepim i slabovidnim korisnicima.

Na kraju treba spomenuti da je organizator konferencije tijekom odvijanja skupa omogućio prezentiranje i distribuciju promotivnih materijala (banera, plakata i letaka) o projektu Čitam lakše! – pristupačnost čitanja digitalnih sadržaja, koji je pokrenut u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu radi podizanja svijesti o važnosti čitanja i pristupačnosti digitalnih sadržaja osobama s teškoćama čitanja i disleksijom, a predstavljen je u okviru Mjeseca hrvatske knjige 2022. U okviru projekta digitalni sadržaji iz zbirki Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu te zbirke s e-lektirama, klasicima i kratkim pričama prilagođeni su u format lagan za čitanje, a u prvoj godini provedbe projekta uključeno je 150 školskih i narodnih knjižnica koje će svojim korisnicima uz pristup navedenim zbirkama omogućiti i korištenje naprednih mogućnosti aplikacije za lakše čitanje i učenje Lexie. ZKD