Kultura čitanja jučer, danas i sutra

Panel-rasprava o važnosti strateškog i sustavnog bavljenja pitanjima kulture čitanja, 13. studenoga 2023. 

Ivana Sabljak

ivana.sabljak@kgz.hr


Hrvatsko knjižničarsko društvo, Komisija za čitanje

Za dobrobit svakoga društva važno je sustavno i strateški baviti se pitanjima kulture čitanja 

jer je čitanje temeljna kompetencija za život.

Ljiljana Sabljak

Komisija za čitanje Hrvatskoga knjižničarskog društva bavi se aktualnim i razvojnim pitanjima pismenosti i čitanja u knjižnicama, ali i u društvu u cjelini. Sustavno prati, promiče i poučava metode čitanja te je djelatna na podizanju praga pismenosti posebnim programima za sve socijalne i dobne strukture korisnika knjižnica. Knjižnice i knjižničari daju ogroman, a vrlo često nevaloriziran i medijski „nevidljiv“ doprinos razvitku kulture čitanja dugogodišnjim sustavnim i kontinuiranim angažmanom.

Prošle godine Komisija za čitanje obilježila je 20. rođendan, i to u okviru programa 48. Skupštine Hrvatskoga knjižničarskog društva kada je 13. studenoga 2023. organizirala panel o važnosti strateškog i sustavnog bavljenja pitanjima kulture čitanja. Pozvano je pet stručnjakinja koje su, svaka iz svog kuta, čitanje kao složen društveni fenomen rasvijetlile s raznih, ali međusobno isprepletenih aspekata. Panel je moderirala predsjednica Komisije za čitanje, Arijana Herceg Mićanović. 

Ljiljana Sabljak, doktorica informacijskih i komunikacijskih znanosti, knjižničarska savjetnica, naglasila je da je pravo na čitanje osnovno ljudsko pravo (pravo na jezik, kulturu, puni stvarni život), a posebnim programima vođenog čitanja mijenjamo ulogu današnjeg čitatelja koji preispituje mogućnosti i granice svoje kreativnosti uz voditelja – suvremenog knjižničara.

Knjižničar je u suvremenom svijetu ne samo komunikator između autora i korisnika knjižničnih usluga nego i edukator u podizanju praga pismenosti svojih korisnika. Istaknula je i ulogu knjižnica od 20. stoljeća naovamo jer se u njima sustavno provode programi poticanja čitanja (npr. čitateljski klubovi). Kao zaključak ovog izlaganja, možemo reći da je kultura čitanja temeljna kompetencija potrebna za funkcioniranje u svakom društvu.

Druga panelistica, Mirela Barbaroša-Šikić, profesorica hrvatskoga jezika i književnosti zaposlena u Agenciji za odgoj i obrazovanje, naglasila je da bez čitanja nema kvalitetnoga obrazovanja. Djeca i mladi s više ili manje motivacije čitaju, no postavlja se pitanje čitaju li dovoljno. Ako se zalažemo za čitanje djece i mladih unutar formalnoga obrazovanja, misleći pritom i na njihovo čitanje tijekom života, nužno je u obrazovanju (samo)kritički preispitivati i, u skladu sa svim dostupnim relevantnim informacijama o toj temi, mijenjati pristupe kojima djeci i mladima posredujemo čitanje i njegovu važnost za osobni razvoj i kvalitetnije društvo. Mirela Barbaroša-Šikić ukazala je i na važnost izgradnje ravnopravnijeg odnosa između čitatelja (djece i mladih) i poučavatelja čitanja u odgojno-obrazovnom sustavu. 

Na temu o čitanju i zadovoljstvu govorila je dr. sc. Marija Ott Franolić, nezavisna književna kritičarka i teoretičarka, koja se teorijski bavi povezanošću čitanja, mišljenja i empatije. U svom izlaganju naglasila je da djetetu treba čitati svaki dan, kao i pričati mu priče te pokazati koliko je lijepo maštati i razmišljati zajedno s tekstom. Mladi ljudi moraju u knjigama i pričama pronaći zadovoljstvo, povezati se s likovima o kojima čitaju, jer ako rano otkriju užitak u tekstu, čitat će sve više. 

Dr. sc. Anita Peti Stantić, redovita profesorica južnoslavenskih jezika i poredbene lingvistike na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i voditeljica Katedre za slovenski jezik i književnost, govorila je o odnosu između razvoja mozga svakog pojedinca i čitalačke sposobnosti, koju valja shvatiti kao pitanje javnog zdravstva. Treba proširivati i produbljivati djetetov vokabular, opće znanje i poticati radoznalost, čime se gradi motivacija za kasnije samostalno čitanje, što sve redom doprinosi čitanju i kritičkom mišljenju. Uz to, rad na razvijanju čitalačke pismenosti treba nastaviti i nakon što mlada osoba postane sposobna samostalno čitati, osobito u današnje doba uznapredovale digitalizacije koja dovodi do uvjeta nepovoljnih za razvoj dubinskoga čitanja. 

Posljednja panelistica, Maja Zrnčić iz Ministarstva kulture i medija RH, koja radi na programima za djecu i mlade, istaknula je program „Rođeni za čitanje“ – nacionalni program poticanja čitanja djeci od najranije dobi, koji se provodi kao mjera Akcijskog plana 2020. Nacionalne strategije poticanja čitanja, koju je Vlada usvojila 2017. godine s ciljem poticanja međusektorskog povezivanja i suradnje svih institucionalnih i izvaninstitucionalnih sudionika na području poticanja čitanja. Vrijeme u kojem živimo i izloženost brojnim utjecajima, prvenstveno novim tehnologijama, izazovi su s kojima se svakodnevno suočavaju odrasli, ali i djeca i mladi. Upravo im knjižnice mogu pomoći da to prevladaju.


Na panelu je posebno istaknuto da je unaprjeđenje kulture čitanja dugotrajan, cjeloživotni proces koji počinje od najranije dobi. 

Cilj je ovoga panela bio pokazati da je čitanje složena tema koja nas se svih tiče te da ne postoji sfera života za koju je čitanje nebitno. I upravo je to postignuto. 

Na kraju je prikazan promotivni film „Mala mjesta – velike ideje“, koji je snimljen za 14. savjetovanje za narodne knjižnice u Republici Hrvatskoj, Dubrovnik, 2023., a izvrsno pokazuje odjeke istoimenog projekta Komisije za čitanje. ZKD