Pristupačnost digitalnih sadržaja i usluga
koje pružaju tijela javnog sektora

dr. sc. Tamara Horvat Klemen

tamara.horvat@rdd.gov.hr

Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva

Svakodnevno koristimo brojne uređaje za pristup internetu, možemo se smatrati informacijski i informatički pismenim građanima, komuniciramo privatno i poslovno putem dostupnih informacijsko-komunikacijskih tehnologija, no ponekad se ipak možemo naći u situaciji u kojoj nismo u stanju „konzumirati“ postojeće sadržaje i usluge. Ponekad je dovoljno da se nalazimo na previše osunčanom mjestu pa zbog odbljeska ne vidimo sadržaj na ekranu, može nam se dogoditi da smo slomili ruku pa se ne možemo koristiti mišem i tipkovnicom. Osim ovakvih prolaznih smetnji, brojni su građani suočeni s trajnim vidnim, slušnim, motoričkim ili kognitivnim poteškoćama pa nailaze na brojne prepreke, ne samo u fizičkom već i u digitalnom svijetu. Digitalni sadržaji i usluge mogu se smatrati pristupačnima kada ih većina ljudi lako može opažati i razumjeti, bez obzira na spomenute poteškoće. Takva se uključiva praksa, koja osigurava da i osobe s invaliditetom, starije osobe ili privremeno onesposobljene osobe nemaju prepreka u pristupu digitalnom sadržaju ili interakciji s njime, naziva digitalna pristupačnost.

Pristup informacijskim i komunikacijskim tehnologijama, uključujući internet, definiran je kao temeljno ljudsko pravo u Konvenciji Ujedinjenih naroda o pravima osoba s invaliditetom. Hrvatska je u svoje zakonodavstvo prenijela načela digitalne pristupačnosti kako bi osigurala pristupačnost informacija i usluga tijela javnog sektora. Tijela javnog sektora putem digitalnih kanala prenose informacije i usluge koje su ključne za javnost pa je važno osigurati dostupnost što širem krugu korisnika. Temeljem Direktive (EU) 2016/2102 2019. godine donesen je Zakon o pristupačnosti mrežnih stranica i programskih rješenja za pokretne uređaje tijela javnog sektora (Narodne novine broj 17/2019). Ovaj Zakon nalaže da tijela javnog sektora trebaju prilagoditi svoje mrežne stranice i mobilne aplikacije, kako bi bile pristupačnije što većem broju korisnika.

Ova zakonska obveza obuhvaća otprilike 2600 tijela javnog sektora. Spektar tijela je širok, od tijela državne uprave, kao što su ministarstva, drugih državnih tijela, kao što su primjerice pravobranitelji, do raznih tijela javnog prava – agencija, zavoda, instituta, ali i knjižnica. Što se tiče knjižnica, obveza se odnosi na sve vrste knjižnica, osim školskih jer niti same škole ne podliježu obvezama iz ovoga Zakona.

Bez obzira na vrstu, sva tijela imaju nekoliko osnovnih obveza koje bi trebale dovesti do bolje pristupačnosti njihovih mrežnih stranica i mobilnih aplikacija:

  • provesti početnu procjenu u kojoj su mjeri mrežne stranice i mobilne aplikacije prilagođene propisanim zahtjevima pristupačnosti

  • prilagoditi mrežne stranice i mobilne aplikacije

  • objaviti i redovito ažurirati Izjavu o pristupačnosti

  • kontinuirano objavljivati digitalno pristupačne sadržaje.

U slučaju da korisnik usluga tijela javnog sektora naiđe na nepristupačan mu sadržaj, može od tijela tražiti da mu se osigura alternativni način pristupa takvom sadržaju. U slučaju da se tijelo ogluši na zahtjev korisnika, on se može obratiti Povjereniku za informiranje, koji je zadužen za praćenje provedbe navedenog propisa.

Primjena načela digitalne pristupačnosti može biti složen proces jer razne vrste poteškoća i invaliditeta zahtijevaju različite vrste prilagodbe. Teško je postići stopostotnu pristupačnost, no najbolji se rezultat postiže timskim radom. Naime, digitalna pristupačnost zavisi o pristupačnosti platforme, ali i o pristupačnosti samih sadržaja koji se objavljuju pa je dobro uključiti i osobe koje održavaju mrežne stranice i mobilne aplikacije u tehničkom smislu, kao i osobe koje uređuju i objavljuju digitalne sadržaje i usluge. Prilikom testiranja stranica i aplikacija preporuča se koristiti neki automatski program za provjeru pristupačnosti u kombinaciji s pravim korisnicima, primjerice osobama s invaliditetom, koje najbolje mogu procijeniti koji su im sadržaji nepristupačni.

Neki od primjera zahtjeva pristupačnosti su:

  • osigurati mogućnost promjene veličine slova

  • osigurati mogućnost promjene vrste slova u slova pogodna za osobe s disleksijom

  • osigurati dovoljnu razinu kontrasta teksta i slika u odnosu na pozadinu i mogućnost promjene kontrasta

  • osigurati da audio/video materijali imaju titlove, opise/transkripte

  • osigurati dovoljnu veličinu ikona

  • osigurati korištenje tipkovnice za kretanje po stranici.

Prilikom izrade pristupačnih sadržaja treba primjenjivati normu EN 301 549 – Zahtjevi za pristupačnost proizvoda i usluga IKT-a (eng. Accessibility requirements for ICT products and services), a preporuča se konzultirati i minimalne zahtjeve koji su popisani u Smjernicama za osiguravanje digitalne pristupačnosti koje je izradio Carnet.

Više se o digitalnoj pristupačnosti, zakonskim obvezama, primjeni načela pristupačnosti, općim i specifičnim smjernicama za određene vrste invaliditeta može saznati u sklopu webinara Digitalna pristupačnost u knjižnicama koji se provodi u Centru za stalno stručno usavršavanje knjižničara. ZKD