ZKD na IFLA WLIC 2021.

Nikolina Štrbac
nikolina.strbac@kgz.hr
Knjižnice grada Zagreba, Knjižnica Staglišće

Danijela Petaros Globan
dpetaros@gmail.com
Knjižnice grada Zagreba, Knjižnica Staglišće

IFLA-in Svjetski knjižničarski i informacijski kongres (World Library and Information Congress - WLIC), 86. po redu, a prvi u virtualnom obliku, održan je od 17. do 19. kolovoza 2021. godine. Pandemija koronavirusa onemogućila je susret uživo, ali je zato virtualni susret omogućio sudjelovanje većem broju knjižničara diljem svijeta po povoljnijim kotizacijama, te istovremeno dostupnost na svim kontinentima u tri vremenske zone.

Sudionici su mogli odabrati jezik na kojem će pratiti Kongres, te se moglo birati između engleskog, njemačkog, španjolskog, francuskog, arapskog i kineskog.

Glavna tema Kongresa bila je Let`s work together for the future - Radimo zajedno za budućnost. Kongres je trajao tri dana i sadržavao je više od 160 sesija na tri paralelna streama na kojima su sudionici mogli spoznati nešto novo, motivirati se za rad, razmijeniti iskustva i primjere dobre prakse, te dobiti uvid kako rade kolege diljem svijeta i s kojim problemima se suočavaju. Nakon svake sesije vodile su se diskusije putem Zooma. Podaci iz sažetka Kongresa govore kako je sudjelovalo 2750 registriranih sudionika iz 125 zemalja i zanimljivim podatkom o 11461 komentarom u "chatu".

Program se sastojao od pet podtema: knjižnice omogućuju, knjižnice nadahnjuju, knjižnice uključuju, knjižnične inovacije i knjižnice održavaju. Izlaganja su bila zanimljiva, poučna i motivirajuća.

Za vrijeme trajanja Kongresa, moglo se posjetiti i istražiti platforme: Izložbeni hodnik gdje su predstavljeni partneri-sponzori, Eposteri, Networking na kojem se moglo družiti s delegatima, Gemification zone-zona s virtualnim igrama i welness zone s kratkim videima iz joge. Također, moglo se razgovarati u chatu s kolegama pojedinačno ili u određenim tematskim grupama, sudjelovati u nagradnoj igri za plaćenu kotizaciju za idući WLIC, a posebno su zabavne bile Zoom karaoke.

Jedna od zanimljivosti bio je izbor za Narodnu knjižnicu godine 2021., koja je, između pet knjižnica cijeloga svijeta, pripala Deichman Bjørvika Oslo Public Library.

Na IFLA-inom Kongresu sudjelovale smo kao članice Zagrebačkoga knjižničarskog društva i moramo reći kako je Kongres ispunio sva naša očekivanja u profesionalnom smislu, te nas motivirao i nadahnuo za daljnji rad. Zahvaljujem se ZKD-u na omogućenom sudjelovanju i plaćenoj kotizaciji. Ovaj Kongres otvorio je mnoga pitanja o kojima prije nismo razmišljali, jer svi se susrećemo s ovom novonastalom situacijom i prilagođavamo se najbolje što možemo, ali zajedničkom suradnjom i podrškom unutar knjižničarske zajednice, kao i suradnjom sa srodnim organizacijama i osnivačima, možemo sve prebroditi i vjerovati u svjetliju budućnost. Nadamo se da će sljedeće godine na kongresu u Dublinu, bez obzira na okolnosti i situaciju, IFLA zadržati praksu održavanja svog kongresa i u ovakvom virtualnom obliku.

Važno je naglasiti da registrirani sudionici mogu unutar godine dana pristupati snimkama izlaganja, a svi ostali korisnici mogu kupiti kartu na zahtjev za 50 eura i na taj ih način pogledati.

Sudjelovanje na IFLA-inom Kongresu bilo je iskustveno, zanimljivo, poučno i motivirajuće, te bi svim knjižničarima preporučile sudjelovanje na istom. ZKD