Nove rubrike na društvenim mrežama ZKD-a

Ana Kužnar
ana.kuznar1@gmail.com
Knjižnica Filozofskog fakulteta u Zagrebu

Lucija Prusac

lucija.prusac@kgz.hr
Knjižnica grada Zagreba, Gradska knjižnica

Raznolik autorski sadržaj Zagrebačkog knjižničarskog društva ističe se na društvenim mrežama i prepoznatljiv je među knjižničarima. Ove je godine spektar autorskih sadržaja proširen na dvije nove rubrike, a jednu od njih vodi nova članica Uredništva.

Knjigorama – knjižnicama po Hrvatskoj

Zagrebačko knjižničarsko društvo već vas neko vrijeme upoznaje s knjižnicama u Zagrebu i Zagrebačkoj županiji u rubrici „Naše knjižnice“, ali i knjižnicama iz svijeta u rubrici „Knjižničarski putopis“, no s novom godinom Društvene mreže ZKD-a odlučile su kako je vrijeme malo pažnje posvetiti i ostalim hrvatskim knjižnicama.

Želja nove rubrike „Knjigorama“  (knjiga/knjižnica + panorama), autorice Lucije Prusac, jest provesti pratitelje kroz ostale regije Republike Hrvatske i prezentirati različite vrste knjižnica.  Također, cilj rubrike je i doza interaktivnosti s pratiteljima, stoga je „Knjigorama“ podijeljena u dva dijela. Objavljuje se jednom mjesečno, dva dana za redom, odnosno vikendom. Prvi dio – zagonetka objavljuje se subotom, te pratitelji imaju vremena za komentiranje do nedjelje, odnosno idućeg dana kada se objavljuje rješenje.


Prva objava osmišljena je tako da testira pratitelje – cilj je u komentarima odgonetnuti o kojoj se knjižnici radi.  Prva objava sadržava fotografiju nekog dijela knjižnice, koji je dovoljno tajnovit, ali i dovoljno prepoznatljiv, te nekoliko natuknica o knjižnici kako bi se zagonetka olakšala. Druga objava daje rezultat u obliku dodatnih fotografija  i ponešto zanimljivih crtica o knjižnici koja je tema tog mjeseca. S obzirom na to da je cilj promoviranje knjižnica, druga objava imat će i poveznicu na mrežne stranice knjižnice o kojoj je riječ.

Prva objava nove rubrike bila je 20. siječnja 2024. godine, a tema je bila Gradska knjižnica i čitaonica Pula. Prvi dio objave, objavljen 20. siječnja na Instagram profilu imao je doseg od 312 profila, 31 oznaku „sviđa mi se“ i 4 komentara, dok je na Facebook-u imao doseg od 710 profila, 39 oznaka „sviđa mi se“,  jedan komentar, a objava je dijeljena jednom. Prvi dio objave na Twitter-u je pregledan 28 puta. Interakcija uključuje sve klikove, bilo gdje na objavu, uključujući hashtagove, poveznice, avatar, korisničko ime i proširenje objave, ponovne objave, odgovore, praćenja i oznaka „sviđa mi se“ bilo je 7. Na LinkedIn-u, prvi dio objave imao je doseg od 106 profila, 5 oznaka „sviđa mi se“, jedan komentar, a objava je dijeljena jednom. Drugi dio objave, objavljen 21. siječnja na Instagram profilu imao je doseg od 170 profila, 20 oznaka „sviđa mi se“, te jedan komentar, dok je na Facebook-u imao doseg od 608 profila, 28 oznaka „sviđa mi se“, jedan komentar i objava je dijeljena jednom. Drugi dio objave na Twitter-u pregledan je 17 puta. a interakcija je bila jedna.  Na LinkedIn-u, drugi dio objave imao je doseg od 39 profila i 3 oznake „sviđa mi se“. Od prve objave vidljiva je odlična razina interesa. Među profilima koji su označili „sviđa mi se“ na objave na različitim platformama, nalaze i službeni profili knjižnica koje prate rad ZKD-a, te to otvara mogućnosti za daljnju suradnju.

Virtualna polica


Od veljače 2024. godine na društvenim mrežama možete pratiti i novu rubriku "Virtualna polica" koju vodi Ana Kužnar. Rubrika izlazi jednom mjesečno, pružajući čitateljima mogućnost otkriti širok spektar zanimljivih publikacija dostupnih u otvorenom pristupu. Osmišljena je primarno s ciljem unapređenja i usavršavanja znanja knjižničara. Kroz "Virtualnu policu" želi se potaknuti dijalog i razmjenu ideja među knjižničarima, te pružiti podršku njihovom kontinuiranom profesionalnom razvoju. 

Čitateljima nudi mogućnost biti u toku s najnovijim trendovima i istraživanjima u području bibliotekarstva, te informacijskih i komunikacijskih znanosti, pružajući im vrijedan izvor informacija koji će im pomoći u radu i napredovanju.

Svaka objavljena knjiga odabrana je pažljivo, s fokusom na stručnost i relevantnost u području bibliotekarstva. Rubrika je do sada objavljena dva puta, pri čemu je podijeljena jedna knjiga na hrvatskom i jedna na engleskom jeziku. Na hrvatskom jeziku predstavljena je "Građanska znanost" autora Tomislava Ivanjka, Gorana Zlodija i Zorana Horvata, dok je na engleskom jeziku predstavljena "Artificial Intelligence and Librarianship" autora Martina Frickéa.

Pročitali ste zanimljivu knjigu dostupnu online i mislite da bi mogla biti relevantna i drugim knjižničarima? Svoje preporuke možete poslati na e-mail adresu drustvenemreze@zkd.hr. ZKD