Ruđer Podcast

Maja Medenjak

knjiznica.tsrb@gmail.com

Tehnička škola Ruđera Boškovića

Kako integrirati knjižnicu u odgojno-obrazovni proces škole, za školskog je knjižničara ponekad pravi izazov. Riječ je o poslovima koji se odnose na stručnu knjižničnu djelatnost, nabavu i prikupljanje relevantne i probrane građe, standardizaciju građe i izgradnju zbirke, unapređivanje odgojno-obrazovnog procesa, stvaranje uvjeta za učenje, poticanje čitanja i razvijanje čitalačkih navika, osiguravanje uvjeta za osobni i kreativni razvoj svih učenika, informiranje učenika i nastavnika, uvođenje novih nositelja informacija i pomagala za učenje, pomoć pri pronalaženju relevantnih informacija, rješavanje informacijskih upita, edukaciju kroz satove informacijske i digitalne pismenosti, kulturnu i javnu djelatnost i još mnogo toga. Uz osobitosti naše škole, kao što su velik broj učenika, smjenski rad, nagomilanost sadržaja redovnog nastavnog procesa, polaženje učeničke prakse, veća usmjerenost učenika na tehnologiju i struku, a manje na društveno-humanističke sadržaje, za školsku knjižničarku postaje pravo umijeće kako doprijeti do učenika, odnosno kako pronaći put kojim će vrijedna informacija doći do učenika kojem je upravo ona potrebna.

Što se tiče naše knjižnice, velika su se vrata otvorila uvođenjem nastave na daljinu uvjetovanu pandemijom koronavirusa. Microsoft Teams, kao platforma za učenje i komunikaciju na daljinu, omogućila je izravno prenošenje informacija svakom korisniku pojedinačno, ali i grupno, formiranjem tima Virtualne knjižnice. Odjednom je stvorena situacija u kojoj smo svaku aktivnost, poziv, obavijest, informaciju ili sadržaj mogli plasirati na jednom mjestu i istovremeno biti sigurni da će većina naših korisnika to i pogledati, tj. pročitati. Time se automatski povećala zainteresiranost za knjižnicu, aktivnosti kojima se bavi, ali i za sadržaje koje nudi. Kao što učenje na daljinu podrazumijeva pripremljenost digitalnog sadržaja unutar redovnog nastavnog procesa, tako su i knjižnični sadržaji bili digitalni, izrađeni uz pomoć čitava niza digitalnih alata te plasirani u spomenutoj Virtualnoj knjižnici, ali i na mrežnoj stranici knjižnice, Facebook i Instagram profilu knjižnice te najnovijem viralnom mjestu – Youtube kanalu Knjižnica TŠRB.

Anketiranjem vlastitih učenika te potaknuti istraživanjima u kojima YouTube društvena mreža zauzima visoko mjesto kada je riječ o najčešćim izvorima informacija srednjoškolaca, okrenuli smo se izradi sadržaja upravo na toj platformi. Video kao format izvora informacija koji je njima blizak, prihvatljiv i dostupan činio se kao najbolja spona prema našim korisnicima.

U ožujku 2021. godine u Virtualnoj knjižnici objavljena je obavijest o inicijalnoj ideji projekta Ruđer Podcast, na koju je već idućeg dana reagiralo dvoje učenika, a ubrzo i treća članica.

Troje članova su vrijednim i kontinuiranim radom, inovativnim idejama, vlastitim vještinama, motiviranošću i predanošću, uz mentoriranje knjižničarke, izradili logo, osmislili izgled studija, promotivne digitalne sadržaje (špicu, najave za društvene mreže), izradili popis potencijalnih sudionika i tema te započeli pisanje dokumentacije za donacije kako bi osigurali nužnu tehničku opremu. Prvim donacijama Ruđer Podcast tim osigurao je kameru, memorijske kartice, prijenosni disk i mikrofone, dok je ostatak potrebne opreme u posudbi ili produkt instant rješenja. Ruđer Podcast zamišljen je kao školski projekt knjižnice u kojem učenici za učenike osmišljavaju, snimaju, montiraju i objavljuju serijske videomaterijale te ih objavljuju na YouTube kanalu knjižnice. Osnovna zamisao jest ponuditi učenicima zanimljive sadržaje koji nisu dio osnovnog nastavnog procesa, uputiti ih na dodatne teme kojima mogu nadopuniti vlastita znanja, ponuditi im pouzdane informacije koje mogu biti korisne i važne, ali i pokazati budućim učenicima i javnosti što se i kako uči u Ruđeru, kakvi se projekti provode te što sve radimo kako bismo u koraku s vremenom pripremili mlade ljude za budućnost.

Dosad smo razgovarali o konkretnim temama iz pojedinih nastavnih predmeta, kao što je epizoda Što će mi matematika u životu? ili Strani jezici, život u inozemstvu i kultura. Maturantima, kroz iskustva bivših Ruđerovaca, današnjih brucoša, predstavljamo fakultete koji su najčešći odabir naših učenika: Zašto baš FER? i Zašto baš FSB? U epizodi Žena u STEM-u s jedinom profesoricom iz strojarske grupe predmeta razgovarali smo o tome kako se snašla u stereotipno „muškom zanimanju“ s idejom da ohrabri mlade djevojke na tehničko obrazovanje. Epizode objavljujemo u vremenskim razmacima od tri tjedna pa do kraja školske godine nastavljamo s predstavljanjem visokih učilišta, temom o financijskoj pismenosti i školskim projektima te inovativnim učenicima. Već u samom početku odjek javnosti bio je iznenađujuće velik. Tako danas kanal Knjižnica TŠRB ima više od 5000 pregleda i 115 pratitelja. Učenici reagiraju pohvalama, ali i konstruktivnim kritikama, javljaju se s idejama o novim temama i predlažu iduće goste. ZKD