Knjižnica Drvodjeljske škole Zagreb 

u novom izdanju

Marko Mihetec

marko.mihetec@gmail.com

Drvodjeljska škola Zagreb

Tradicija obrazovanja u drvodjeljskoj struci u Zagrebu seže sve do sredine prošlog stoljeća kada se osniva Srednja drvno-industrijska škola za finu obradu drveta u Zagrebu. Škola je 1991. godine promijenila naziv u Drvodjeljska škola Zagreb, koji nosi i danas. Sve do potkraj prošlog stoljeća obrazovala je učenike za tradicionalna drvodjeljska zanimanja. Od 1998. godine počinju se uvoditi novi obrazovni smjerovi i tako škola danas obrazuje 529 učenika u smjerovima drvodjeljski tehničar dizajner i restaurator, šumarski tehničar, tehničar zaštite prirode i stolar.

Knjižnica Drvodjeljske škole Zagreb postoji od 50-ih godina prošlog stoljeća. Danas fond knjižnice iznosi 3187 jedinica knjižnične građe, a djeluje u skladu s Godišnjim planom i programom rada škole i školskim kurikulumom. Stručni suradnik knjižničar od 2020. godine je Marko Mihetec, koji je, već pri prvom pregledu knjižnice, ustanovio da je dio fonda potpuno zastario, da inventarne knjige nisu vođene po pravilima struke te da dio građe nije unesen u inventarne knjige. Također, nije postojao ni knjižnični program, nego se posudba vršila putem zapisa u bilježnicu.

U kontaktu s gđom Alkom Stropnik, knjižničarskom savjetnicom i stručnom suradnicom za školske knjižnice, savjetuje se da je najbolje napraviti otpis, potom nabaviti knjižnični program i započeti s inventarizacijom knjižnične građe. Tako je i učinjeno. Otpis je izvršen početkom 2021. godine, kada je nabavljen knjižnični program Metel. Tada se počelo s unosom građe u Metel i reinventarizacijom građe. Fond školske knjižnice od 2021. godine intenzivno se popunjavao knjižnom građom koja je nabavljena od sredstava koje školi doznačuju Grad Zagreb i Ministarstvo znanosti i obrazovanja. Danas možemo reći da školska knjižnica ima skroman, ali moderan knjižnični fond koji je potpuno prilagođen potrebama učenika i nastavnika.

Nakon sređivanja fonda školski knjižničar provodi aktivnosti za učenike u skladu sa školskim kurikulumom. Za učenike prvih razreda početkom školske godine provodi se radionica „Upoznavanje sa školskom knjižnicom“ na kojoj učenici dobivaju osnovne informacije o tome kakve vrste knjiga i časopisa postoje u knjižnici, što je referentna zbirka  te se upoznaju s pravilima o posudbi knjižnične građe. S učenicima se provode i radionice na kojima se pobliže upoznaju s referentnom građom koja je dostupna putem interneta, kao i  kako razlučiti pouzdani od nepouzdanog izvora na internetu. Budući da knjižničar sudjeluje i u nastavi, s učenicima provodi i radionice iz medijske pismenosti.

Cilj radionica jest upoznati učenike s osnovnim pojmovima iz područja medijske kulture, osvijestiti im važnost medijske pismenosti i osnažiti ih za kritičko promišljanje medijskih sadržaja, poput tema  cyberbullinga, sigurnosti na internetu, ovisnosti o društvenim mrežama, korištenju umjetne inteligencije (ChatGPT) u učenju itd. Važan dio rada s učenicima jest razvijanje kritičkog mišljenja  kada  se zajedno s učenicima izabire tema oko koje oni ulaze u raspravu. Knjižničar moderira raspravu, postavlja pitanja, a učenici moraju argumentirati svoje stavove.

Uz to, u knjižnici se obilježavaju važni datumi putem izrada plakata i postavljanja panoa, a knjižničar važne datume obradi i u izravnom razgovoru s učenicima na nastavnom satu. Tako su prošle godine obilježeni Dan materinskog jezika, Dani hrvatskog jezika, Dani hrvatskih knjižnica, Svjetski dan knjige i autorskih prava. Školska je knjižnica i središte za distribuciju besplatnih udžbenika, na koje imaju pravo svi učenici škole. Knjižničar organizira povrat starih udžbenika te narudžbu i podjelu novih udžbenika na početku školske godine za sve učenike. Budući da je školska knjižnica ne samo kulturno nego i informativno središte škole, knjižničar administrira i web-stranice škole, gdje objavljuje informacije o svim važnijim događanjima u školi.

Važan dio obrazovanja učenika Drvodjeljske škole jest praktična nastava, na kojoj učenici iz područja prerade i obrade drva dizajniraju, restauriraju i izrađuju drvene predmete. Na taj se način otvara mogućnost suradnje s drugim institucijama koje od škole mogu naručiti drveni inventar koji će učenici izraditi na praktičnoj nastavi pod vodstvom svojih nastavnika. Primjerice, učenici usmjerenja stolar na prijedlog nastavnice engleskoga jezika Zdenke Sajko izradili su drveni stalak za knjige za Knjižnicu Božidara Adžije, iz mreže Knjižnica Grada Zagreba. Stalak se koristi za odlaganje i reciklažu starih novina, časopisa i knjiga koje služe za poklon čitateljima jer je Knjižnica socijalno i ekološki osjetljiva na potrebe svojih korisnika.

U sklopu škole djeluje i Učenička zadruga Dabar unutar koje učenici izrađuju unikatne drvene predmete različitih namjena. Predmeti se izrađuju ručnim alatima, strojevima, ali i uz pomoć digitalnih tehnologija. Godine 2022. osnovan je Kabinet digitalnih tehnologija u kojem učenici rade na 3D printerima, laserskim rezačima, mini CNC strojevima. Učenici svoje radove izlažu i prodaju na tradicionalnoj Božićnoj i Uskršnjoj prodajnoj izložbi u prostoru škole, ali i na prodajnim izložbama koje organiziraju druge institucije, primjerice; Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih. Aktivnosti učeničke zadruge Dabar redovito su popraćene i na web-stranicama škole.

Praktična nastava učenika šumarskog usmjerenja održava se u rasadniku škole i na terenima  Hrvatskih šuma, Parka prirode Medvednica, Botaničkog vrta i slično. Učenici šumarskog usmjerenja sudjeluju i u akcijama pošumljavanja prirodnih staništa, čime doprinose ublažavanju posljedica klimatskih promjena, očuvanja staništa i održavanja stabilnosti i bioraznolikosti ekosustava. Školi Hrvatske šume doniraju materijal koji učenici koriste u praktičnoj nastavi, a pomažu i u organizaciji natjecanja iz područja šumarstava. Škola redovito sudjeluje kao domaćin na državnim natjecanjima WorldSkills Croatia, koje je najveće natjecanje učenika strukovnih škola u ovom dijelu Europe. Učenici se natječu u disciplinama šumarstvo i stolarstvo i postižu vrlo dobre rezultate. Navedeno je samo dio onoga što se zbiva u školi, školskoj knjižnici, praktikumima, na hodnicima. Ako ne vjerujete, zavirite u Savsku cestu 86 i uvjerite se sami. Možda sa sobom ponesete koje stablo mudrosti – stalak za reciklažu. ZKD