Три дружини В.Сосюри

МАРІЯ СОСЮРА: МУЗА, ДРУЖИНА, АГЕНТ НКВС

Історія кохання і зрад в родині Сосюр

Володимир Сосюра був одружений тричі. З Вірою Берзіною побрався 1922 року під час навчання у Харкові, але спільне життя не склалося через антиукраїнські погляди колишньої комісарки червоноармійського ескадрону:

«Ми з тобою зійшлися в маю,

ще не знав я, що значить ідея,

ти й тоді Україну мою: не любила, сміялася з неї».

Інше, справжнє кохання прийшло до Володимира 1931-го. Стосунки будуть бурхливими, з істериками й невірністю, але подружжя пробачатимуть один одного. Почуття Сосюри не згаснуть навіть тоді, коли він дізнається, що жінка вісім років стежила за ним на завдання радянських спецслужб.

З ЯКИХ ЗІРОК ЗЛЕТІЛА ТИ СЮДИ

Марія Данилова походила з Ленінграда. З поетом, старшим за неї на 12 років, випускниця балетної школи познайомилася після концерту до дня народження Шевченка в Сталіно (тепер це Донецьк).

За кілька днів після знайомства Володимир Сосюра зробив жінці пропозицію. Тривалий час вона була єдиним його коханням і музою, з нею він прожив свої останні роки. Звичайно, класик присвячував дружині вірші. Деякі ви могли вчити у школі:

Задуманий вітер над городом віє,

Ідуть перехожі невпинним прибоєм,

І я поміж ними йду, повний тобою,

горять ліхтарі, мов шепочуть:

«Маріє!..»

Вчителі мовчать, що обидвоє не були взірцем подружньої вірності й часто сварилися. Мурка — так Марію називали близькі — могла викинути у вікно друкарську машинку чоловіка, розірвати його рукописи, порізати краватки. Друзі поета вважали жінку пліткаркою, інтриганкою, шукачкою грошей і слави. Її звинувачували у психічному розладі, через який поет 1934 року на кілька місяців потрапив до лікарні.

Аби не псувати ліричний образ героїні віршів Сосюри, факт роботи Марії на НКВС у підручниках і статтях часто називають не підтвердженим. Можна зустріти твердження, що дружину поета репресували за відмову співпрацювати з «органами». Проте всі крапки над «і» розставляє слідча справа, яка зберігається в архіві СБУ.

i

Володимир Сосюра народився 1898 року в Дебальцевому. Під час революції 1917–1921воював за УНР, потім — за більшовиків. Слава поета прийшла у 1920-х роках, коли були опубліковані революційно-романтичні вірші Сосюри. Попри визнання і лояльність до радянської влади, звинувачувався у «буржуазному націоналізмі».

Справа Марії Сосюри. Фото: Галузевий державний архів СБ України / WAS

Володимир Сосюра з дружиною Марією, 1930-ті роки. Джерело: gazeta.ua

Справа Марії Сосюри. Фото: Галузевий державний архів СБ України / WAS

Володимир Сосюра з дружиною Марією, 1930-ті роки. Джерело: gazeta.ua

ТАК НІХТО НЕ КОХАВ

НКВС завербував Марію восени 1941 року, чи то в Москві, чи то в Уфі, куди після початку війни подружжя евакуювали з України. Згодом Сосюра буде називати себе «контррозвідницею». За словами жінки, її готували до роботи в німецькій окупації. Вона нібито мала приєднатися до підпілля, видати себе, а після арешту нацистами стати подвійним агентом.

Ми не знаємо, чи це правда. Вірогіднішою здається версія про те, що основним завданням Марії Сосюри від початку були доповіді про настрої чоловіка, підозрюваного в симпатіях до націоналізму. Під прицілом було й оточення Сосюри.

У Москві новоспечена агентка «Даніна» запропонувала чоловікові перейти на бік німців. Як вона пояснювала потім, хотіла дізнатися настрій Володимира та його приятеля, присутнього під час розмови. Що чекало б на поета у разі згоди, не складно здогадатися. Але він у відповідь розлютився, по-чесному або удавано, і заявив, що «фашистам немає місця на Землі».

Друга історія, схожа на провокацію, трапилася влітку 1947 року. Сосюри тоді вже повернулися до Києва, у свою квартиру № 34 в будинку Роліт на вулиці Леніна (нині Богдана Хмельницького).

Одного дня туди завітав гість, якого Марія у доносі називала «молодим, вродливим, сміливим бандерівцем» на ім’я Микола Гербій. Чоловік передав «від бандерівської молоді» вітання і запевнення, що про поета потурбуються за кордоном, якщо він вирішить утекти з СРСР. Гербій завітав й до сусідів: поета Максима Рильського з квартири № 70 та романіста Петра Панча з № 64. Микола приїжджав зі Львова до Києва і заходив у гості до Сосюр протягом усього літа.

«І невідомо, чим би все скінчилося, якби не я», — писала згодом Марія. Вочевидь, вона просто здала хлопця чекістам. Про його подальшу долю інформації немає.

Донос Марії Сосюри на Миколу Гербія. Фото: Галузевий державний архів СБ України / WAS

Я БАЧУ ДУШУ ВСЮ ТВОЮ

Одним із перших про секретну службу Мурки дізнався чоловік. Невідомо, як це сталося, але поет лишився з дружиною. Що він в курсі, «Даніна» начальникам не повідомила. Зате про співробітництво з держбезпекою жінка розповіла своєму коханцю Миколі Кравчуку, своєму лікарю Степану Савченку і малознайомому чоловіку на ім’я Григорій Михайлович. Без особливої потреби — просто під час бесід. Якось вона телефонувала в МДБ прямо з квартири, і це почула стороння людина. В оточенні Сосюри пішли чутки про співпрацю Марії з владою.

1948 року дружина поета чинить фатальну помилку. В листі до голови Спілки письменників УРСР Олександра Корнійчука вона визнає себе агентом та розкриває деякі подробиці роботи (зокрема, історію з гостем-націоналістом). Марія пише, що неодноразово стикалася зі знайомими в готелі «Театральний», і це спричинило чутки про її статеву розпущеність. Але ж там вона зустрічалася не з коханцями, а з куратором на явці в кімнаті № 26. Сосюра просить Корнійчука розвіяти нехороші плітки, але без розкриття таємниці:

«У НАС Є СВІЙ ЗАКОН — КУЛЯ… ВИ МОЖЕТЕ МЕНЕ ВИДАТИ, І Я ОТРИМАЮ РОЗСТРІЛ… Я ДАВАЛА КЛЯТВУ. Я ВАМ ДОВІРИЛА СВОЄ ЖИТТЯ. ЯКЩО Я ВІДКРИЮСЬ — МЕНЕ ЗНИЩАТЬ НАЦІОНАЛІСТИ. ЯКЩО ВИ МЕНЕ ВІДКРИЄТЕ — МЕНЕ ВБ’Є РАДЯНСЬКА ВЛАДА!»

Лист Марії Сосюри до голови Спілки письменників УРСР Олександра Корнійчука. Фото: Галузевий державний архів СБ України / WAS

Корнійчук не дослухався і доніс на Марію у МДБ. Письменника можна зрозуміти — таким чином держбезпека могла перевіряти його лояльність.

Лист не був провокацією, і в листопаді 1949 року агентку арештували. Обшук у квартирі не проводили, оскільки не бажали розголошувати арешт і спричинити у поета черговий нервовий зрив. Куди поділася дружина, Сосюра тривалий час не знав.

Постанова на арешт Марії Сосюри. Фото: Галузевий державний архів СБ України / WAS

Справа Марії Сосюри. Фото: Галузевий державний архів СБ України / WAS

Постанова на арешт Марії Сосюри. Фото: Галузевий державний архів СБ України / WAS

Постанова на арешт Марії Сосюри. Фото: Галузевий державний архів СБ України / WAS

Постанова на арешт Марії Сосюри. Фото: Галузевий державний архів СБ України / WAS

Справа Марії Сосюри. Фото: Галузевий державний архів СБ України / WAS

ДИВЛЮСЬ НА ЗАПЛАКАНІ ОЧІ ТВОЇ

До лютого 1950 року тривали допити. Окрім розголошення державної таємниці, Марії шили антирадянську агітацію. Перше «Даніна» не заперечувала — кілька разів детально описала, коли, кому й про що розповіла — але всі звинувачення в «антирадянщині» відкидала. Слідчий Козлов вимагав зізнатися. Врешті решт, з жінки вдалося витягнути свідчення, ніби вона написала 10 листів керівникам УРСР з наклепами на радянську дійсність і українських письменників.

Один з листів міститься у справі як речовий доказ. 1945 року Марія поскаржилася тодішньому керівнику Компартії України «дорогому та шановному Микиті Сергійовичу» Хрущову на те, що держава незаслужено обходить увагою її чоловіка і не відзначила 25-річчя творчої діяльності. Інших українських поетів називає людьми вульгарними та егоїстичними, заздрісниками та кар’єристами:

«ЯК ЖЕ МОЖЕ СОСЮРА, НЕВИННА КВІТКА ПОЕЗІЇ, ВИЛІЗТИ З ЦЬОГО ОМУТУ?»

i

1948-го року, на своє 50-річчя, Володимир Сосюра одержує найвищу радянську премію — Сталінську з грошовою винагородою в 100 тисяч карбованців. За спогадами сина, на ці гроші поет купив автомобіль «Москвич-401», замовив у Закарпатті меблі, ще 12 тисяч відіслав своїй матері.

Лист Марії Сосюри до керівника Компартії України та майбутнього лідера СРСР Микити Хрущова, 1945 рік. Фото: Галузевий державний архів СБ України / WAS

За «розголошення відомостей, що не підлягають оголошенню, та виготовлення і поширення листів антирадянського змісту» у серпні 1950-го Особлива нарада Держбезпеки СРСР присудила Мурці 10 років виправно-трудових таборів. Розписатися під вироком вона відмовилася, бо винною в «антирадянщині» себе не визнала:

«ПІД КОНТРРЕВОЛЮЦІЙНОЮ СТАТТЕЮ НЕ ПІДПИШУСЯ НАВІТЬ КРОВ’Ю».

Вирок Особливої наради при Міністрі Держбезпеки СРСР у справі Марії Сосюри. Фото: Галузевий державний архів СБ України / WAS

ЗЕЛЕНІЮТЬ ЖИТА, І ЛЮБОВ ОДЦВІТА

Наступні 4 роки Марія провела в таборах Уралу, Сибіру, Казахстану. Володимир певний час просив владні інстанції відпустити жінку, а потім заочно розлучився і одружився з 26-річною машиністкою.

1953 року помер Сталін, і в політичних в’язнів з’явилася надія на визволення. Серед кандидатів на помилування була й Марія Сосюра. Вона пише Микиті Хрущову, який посів місце Сталіна у Москві, наголошуючи на їхньому знайомстві. Просить не помилувати, а повторно допитати. Прагне довести, що ті давні листи не мали антирадянського характеру.

Лист Марії Сосюри до секретаря ЦК КПРС Микити Хрущова, 1951 рік. Фото: Галузевий державний архів СБ України / WAS

Лист Марії Сосюри до секретаря ЦК КПРС Микити Хрущова, 1951 рік. Фото: Галузевий державний архів СБ України / WAS

Лист Марії Сосюри до секретаря ЦК КПРС Микити Хрущова, 1951 рік. Фото: Галузевий державний архів СБ України / WAS

Лист Марії Сосюри до секретаря ЦК КПРС Микити Хрущова, 1951 рік. Фото: Галузевий державний архів СБ України / WAS

ЗОРЯ МОЯ ЄДИНА!

Марію почули. У вересні 1954 року комісія з перегляду карних справ пом’якшила покарання до 3 років таборів. Оскільки Сосюра відсиділа більше, незабаром змучена 44-річна «зечка» повернулась до Києва. Коли дізналася, що в колишнього чоловіка є нова родина, оселилася в сестри Серафіми.

Сестра зателефонувала Володимиру Сосюрі й розповіла про повернення Марії. Він одразу її забрав. Син, також Володимир, в інтерв’ю згадував, що батько ніс маму додому на руках.

Поет розлучився з третьою дружиною і вдруге одружився з другою. Разом вони прожили ще 10 років, до смерті чоловіка.

Володимир Сосюра з дружиною Марією, 1960-ті роки. Джерело: ЦДКФФА України ім Г. С. Пшеничного

Після смерті чоловіка життя вдови класика буде безхмарним і цілком комфортним. 1992 року Марію Сосюру повністю реабілітували. Президія Київського міського суду погодилася з тезою прокуратури про те, що карати за розголошення державної таємниці можна лише держслужбовців. Справу проти позаштатної агентки закрили за відсутністю складу злочину. З чистою совістю вона прожила ще три роки.

Спілка письменників буде довго згадувати дружину поета. «З одного боку, екстравагантна. З другого, до сказу вульгарна. З третього, емансипе: курила і матючки в розмову вставляла. При тому дуже розумна», — розповідав прозаїк Михайло Слабошпицький.

Едуард Андрющенко