Українська школа - школа компетентностей

Гриневич: Українська школа має стати «школою компетентностей»

Українські школи слід перебудувати у «школи компетентностей», де дітей вчать творчо і критично мислити, шукати і застосовувати знання на практиці. А сучасні методики викладання займають більше часу.

Про це в ефірі програми HARD з Влащенко на телеканалі ZIK заявила Лілія Гриневич, міністр освіти і науки України, коментуючи питання щодо переходу до 12-річної системи загальноосвітньої школи.

Гість програми погодилася, що нині знання як певна фактологічна інформація настільки швидко поновлюються, що постає завдання – перебудувати школу від такої, що «напихає знаннями», до «школи компетентностей».

«Що це означає: це не тільки знання. Це певне ядро знань і вміння їх застосовувати у житті для вирішення власних проблем, а також цінності і ставлення. Так ось, неможливо цьому навчити і сформувати такі компетентності чи такі навички, як критичне мислення, творче мислення, вміння працювати в команді, вміння аргументувати свою позицію, у традиційний спосіб, як працюють нині наші школи», – каже Лілія Гриневич.

А для того з дітьми слід працювати методами проектів, діти мають навчитися захищати власну думку, формувати критичне мислення, і для цього процес навчання мусить бути довшим.

«Кожен вчитель, який займався сучасними методиками викладання, що, коли ти хочеш дати можливість усім дітям висловитися, зробити спільний проект, це забере більше навчального часу», – додала міністр.

«Коли ми говоримо про видовження тривалості навчання у школі, а я хочу нагадати, що запровадження нової української школи розпочнеться у 2018-2019 роках, і тоді 12-рік у нас з’являється аж у 2029-2030 навчальному році… Ми не хочемо збільшувати кількість фактологічних знань. Ми повинні навчити дітей вміти їх шукати при потребі. Але є дві інші складові – дуже важливі, але яких нині дуже мало і недостатньо у традиційній українській школі. Це вміння застосовувати ті знайдені знання для вирішення власних проблем. Нам треба зробити школу такою, яка є школою для життя, яка допомагає людині у ХХІ столітті», – зазначила Лілія Гриневич.

Як наголосила міністр освіти і науки України, важливим є навчити дітей творчо мислити, щоб вони вміли самі досліджувати. А це, з її слів, забере більше навчального часу.