Положення про сертифікацію вчителів
Уряд затвердив положення про сертифікацію вчителів
Уряд затвердив положення “Про сертифікацію педагогічних працівників”, закріпивши цю процедуру як добровільну.
Відповідне рішення ухвалили на засіданні Кабміну 27 грудня, повідомили на сайті МОН.
Зареєструватися на сертифікацію можна буде на сайті Українського центру оцінювання якості освіти з 15 січня до 1 лютого 2019 року включно.
“Через механізм сертифікації ми хочемо віднайти тих найкращих провідників Нової української школи, агентів змін, які готові ділитися та поширювати сучасні методики навчання. Реалізувати таку мету можна лише за умови добровільності процесу, тому ми ретельно слідкуватимемо за дотриманням цього принципу“, – наголосила міністерка освіти і науки Лілія Гриневич.
Наступного року сертифікація буде доступна лише для 1 тисячі вчителів початкових класів. Для проходження сертифікації педагог має мати не менше двох років стажу.
“Процедура не проста, але кожен, хто її пройде, отримає відповідний сертифікат, зможе зарахувати успішне проходження сертифікації замість атестації з підвищенням на 1 кваліфікаційну категорію та отримати 20% надбавку до заробітної платні“, – додала міністерка.
Сертифікація складатиметься з 3 етапів:
Вивчення практичного досвіду роботи педагога. За проведення цієї частини сертифікації відповідатиме Державна служба якості освіти, що формує пул незалежних освітніх експертів – викладачів, вчителів, тренерів НУШ тощо. До кожного вчителя виїжджатиме щонайменше 2 експерти, щоб зробити оцінку діяльності незалежною та об’єктивною. За попереднім графіком виїзди експертів триватимуть 2 періоди: з середини лютого до кінця 2018-2019 навчального року та з вересня 2019-го до жовтня 2019-го. До кожного вчителя експерти навідуватимуться лише 1 раз, зареєстрований на сертифікацію педагог отримає попередження про візит експертів на власну е-пошту не пізніше ніж за 3 дні до їхнього приїзду.
Зовнішнє незалежне тестування. За його проведення відповідає Український центр оцінювання якості освіти. За попереднім графіком воно відбуватиметься у період між 2-ю половиною жовтня – початком листопада (в період масових канікул).
Електронне портфоліо – третя обов’язкова складова сертифікації. Воно має містити: заповнену анкету самооцінювання; опис власного навчального заняття (освітня програма, навчальний предмет, тема, мета, методичне забезпечення, може містити відео-фрагмент уроку); додаткові матеріали (за бажанням педагога). Усі ці матеріали вчитель має завантажити на файлообмінник до 1 липня 2019 року.
Визначатиме результати Сертифікації спеціально створена експертна комісія при МОН, до якої увійдуть представники УЦОЯО, ДСЯО, МОН та громадськості. Комісія встановлюватиме порогові бали з 2 етапів випробування: вивчення практичного досвіду та тестування.
Якщо учасник подолав поріг з тестування, але не подолав з вивчення практичного досвіду – комісія може вивчити електронне портфоліо. За результатами цього розгляду може бути ухвалене рішення про успішне проходження сертифікації.
Сертифікат не може бути виданий учаснику, який:
не брав участь в одній зі складових сертифікації;
не створив власне е-портфоліо та не завантажив його;
проводив репетицію (репетиції) навчального заняття (навчальних занять).
Для вчителя, які успішно пройшов сертифікацію:
передбачається надбавка 20% до заробітної плати впродовж 3 років чинності сертифікату;
зараховуватиметься успішне проходження сертифікації як чергове (позачергове) проходження атестації з присвоєнням працівникам наступної кваліфікаційної категорії або підтвердження наявної вищої категорії.
“Кожен учитель, що подасться на сертифікацію, заслуговує на підтримку та увагу. Я хотіла б наголосити, що навіть у випадку, якщо з якихось причин ви сертифікацію не пройдете – це жодним чином не вплине ні на вашу роботу, ні на статус”, – запевнила Гриневич.
Нагадаємо, МОН винесло на громадське обговорення Типове положення про проведення супервізії.