Як зацікавити уроком?

Способи зробити будь-який урок особливим

(радить учитель року)

1. Почніть урок з подиву

Діти чекають і хочуть чогось незвичайного. Почніть свій урок з подиву - з події, дії, предмета, який може вразити. Під час уроку на тему «суспільний прогрес» на конкурсі «Учитель року Росії - 2018» я показав дітям аудіокасету і запитав, як цей предмет пов'язаний з олівцем. Потім ще продемонстрував раритетний аудіоплеєр Sony Walkman.

Цікаво, що більшість сучасних дітей з працею уявляли собі взаємозв'язок між ними. Такий початок здивувало і зацікавило не лише дітей, а й членів журі, викликавши, абсолютно очевидно, певну ностальгію. Спробуйте зробити або сказати щось, що здивує: незвичайний факт, разюче порівняння, незвичайна зв'язок між, здавалося б, зовсім не пов'язаними один з одним людьми, подіями або речами. Вибачте за банальну цитату, але «пізнання починається з подиву».

«Моя дах на місці. Зривайте! »- Шелдон Купер.

2. Зв'яжіть свою тему з іншими сферами і науками

Міжпредметні - це не просто модне слово. Це спосіб показати, що все в світі взаємопов'язане, що причинно-наслідкові зв'язки всюди. Покажіть учням, що ваша вузька тема (інфляція, початок Другої світової, царство грибів, любовна лірика Пушкіна) пов'язана не тільки з іншими темами в вашому предметі, а й з хімією, філософією, сучасним кіно, політикою, та з чим завгодно!

Це завжди виглядає красиво і ефектно, привертає увагу, зацікавлює, захоплює. Наприклад, на уроці фізкультури ви показуєте нова вправа - а може, його кожен день робить Білл Гейтс?

Нова композиція на уроці музики? А раптом вона була улюбленою у Льва Толстого або на ній ріс Єгор Крід? Зв'язуйте!

На тому ж уроці, з касетою, автор цих рядків пов'язав суспільний прогрес з літературою, політикою, краєзнавством, ядерною фізикою, ботанікою, мистецтвом ...

«Всі елементи Всесвіту мають взаємозв'язку, все істоти в цьому світі пов'язані між собою» - Парацельс, швейцарський філософ, лікар.

3. Створіть проблему і позитивну атмосферу

Створіть проблему, запропонуйте щось, що змусить задуматися, суперечливе питання, який і надихне, і спонукає шукати варіанти відповіді. Наше суспільство прогресивніше суспільства 30-річної давності? Що буде, якщо держава завтра роздасть всім по мільйону рублів? Чи можна було зберегти СРСР? Впевнені, що Наташа Ростова - позитивна героїня? Чи повинні хіміки створювати нові радіоактивні елементи?

При цьому розуміємо, що на уроці повинна бути позитивна атмосфера. Як її створити? Є японська приказка: «У будинок, де сміються, приходить щастя». У школу, думаю, теж. Тому посміхайтеся, налаштовуйтесь на позитивне, будьте доброзичливі, відкриті, не бійтеся пожартувати (особливо якщо це у вас добре виходить). Ви в курсі, що 66% російських старшокласників назвали почуття гумору головною якістю ідеального вчителя? Символ учительства, на мій погляд, - це не крейда і не дошка (навіть інтерактивна), а посмішка.

«Станьте сонцем, вас все і побачать» - Ф. М. Достоєвський.

4. Продовжуйте дивувати

Дивувати треба не тільки на початку. Моменти, несподівані і незвичайні, повинні бути на уроці завжди. Важливо дивувати протягом усього уроку. Не секрет, що в школі зазвичай панує одноманітність. Діти втомилися нудьгувати на уроках. Особливий і успішний урок завжди відрізняється від повсякденного шкільного рутини.

На конкурсному уроці я шокував учнів цим шедевром Сая Твомблі, проданим за 70 з гаком мільйонів доларів. Чи є прогрес у мистецтві? Чому картина коштує так багато? Якщо ви намалюєте подібне, то зможете продати витвір мистецтва хоча б за 70 тисяч рублів? Тут, звичайно, напрошується відсилання до великого фільму «1 + 1», яка і здивує, і зв'яже тему уроку зі знайомим дітям кіно, а ще посміхнутися і посміятися їх змусить.

Потім був і забавна розмова з Алісою від «Яндекса» і багато іншого. Продовжуйте дивувати!

Школярі цілком могли б описати значну частину своїх уроків словами Чацького, тому боріться з одноманітністю:

«Даруйте, не вам, чому ж дивуватися?

Що нового покаже мені Москва?

Вчора був бал, а завтра буде два.

Той сватався - встиг, а той дав промах.

Все той же толк, і ті ж вірші в альбомах ».

А.С. Грибоєдов

5. Міняйте напрямок

На уроці йдемо до однієї мети, і, як ми знаємо, в геометрії Евкліда найкоротший шлях - це пряма. Але найкоротший не завжди найефективніший і цікавий шлях, іноді краще йти в обхід, зигзагами, через «двори». Якщо на уроці ви міняєте види діяльності, переходите від одного виду завдань до інших: це правильно і раціонально в тому числі і з точки здоровьесбережения. Це дозволяє тримати учня в тонусі, дозволяє йому не відволікатися (ну або не так сильно відволікатися).

6. Не будьте Михалковим!

При всій повазі до його таланту, коли в фільмі одна людина - режисер, головний герой і продюсер - це перебір. А коли цей фільм знімає його ж кінокомпанія, то це зовсім перебір. На конкурсних уроках завжди є велика проблема і серйозна дилема: з одного боку, ви повинні показати себе як інтелектуала, як предметника, як професіонала, як хорошу людину, врешті-решт, але в той же час педагогічний талант не в тому, щоб демонструвати свою ерудованість, а в тому, щоб діти ефективно працювали на уроці. Так скільки дитини і скільки вчителя має бути на уроці? Істина посередині, або, як то кажуть, десь поруч. Не треба брати на себе всі ролі. Не будьте людиною-оркестром.

Важливо, щоб діти були головними героями занять. Дайте їм свободу, можливість проявити себе. Але не треба і йти в тінь і бути надмірно скромним. Іноді це не тільки шкідливо, але навіть небезпечно.

«У вас такий же недолік, як у мене. Ні, не ніс - скромність »- Ф. Г. Раневська.

7. Адаптуйтеся

Будьте готові до несподіваних ситуацій, розробіть план «Б». Мій урок на конкурсі - хороший тому приклад. За задумом я повинен був весь урок вести 10-класників до думки, що головний критерій суспільного прогресу - зростання гуманізму в суспільстві. На сьомій хвилині один дуже розумний учень сам сформулював цю ідею. Всередині у мене вирувала пожежа - що робити ?! По суті, він сплутав мені карти. Кілька тижнів готував цей злощасний урок, який на мить став мені ненависний. Ситуація майже патова, але мені вдалося викрутитися, підлаштуватися, адаптуватися, трохи змінити напрямок, задати питання «А що ви розумієте під гуманізмом?», Зробити так, щоб майже ніхто не помітив, що щось пішло не так.

Читайте також:

Як цікаві історії допомагають вивчити хімію, геометрію і фізику

Хтось каже, що урок - це кіно чи спектакль. Так, можна багато репетирувати, але реальний урок ніколи не буде в точності таким, як ви запланували. Що щось піде не так, втрутяться діти-кактуси, які будуть вас колоти і не довіряти, або діти-квіти, які будуть всім захоплюватися, або діти-лампочки, які самі запалять клас своїми яскравими ідеями. Педагогу треба бути готовим до того, що на уроці може статися все що завгодно. Все передбачити неможливо. Тому на все дивіться з новорічним настроєм.

«Новорічний настрій - це коли радий бачити навіть тих, хто помилився дверима» - М. М. Мамчич.

8. Красиво завершите урок

Запам'ятовується в першу чергу початок і кінець уроку. Нехай діти виходять з уроку з посмішкою, і з радістю розуміючи, що заняття було відмінним. Один з кращих способів завершити урок - зациклити його, повернутися в початок. Це створює цілісність і замкненість - в хорошому сенсі. Продумайте останні дві хвилини особливо ретельно. Завершення уроку цілком може бути відкритим. Може бути, це навіть краще за все, коли дітям щиро хочеться продовжити обговорення, коли вони виходять, сперечаючись один з одним, коли оточують вчителя, задаючи йому питання і висловлюючи все нові і нові аргументи.

«У кожному початку вже є кінець» - Д. Оруелл.

9. Отримайте задоволення від уроку

Постійно говоримо (і нам постійно говорять), що урок повинен подобатися дітям, що вони повинні отримувати задоволення від занять, відчувати радісні емоції і так далі. Безумовно, все це так. Але, будь ласка, не забувайте, що і вчитель теж повинен отримувати задоволення від кожного уроку і спілкування з дітьми!