Модернізм. Стилі літератури

МОДЕРНІЗМ

Загалом, якщо йти строго за програмою ЗНО, то першим представником модернізмубув І.Франко, у творчості якого органічно поєдналися натуралізм (аж занадто правдиве зображення дійсності), неоромантизм та символізм. Але традиційно першопрохідцем у модернізмі вважають Ольгу Кобилянську (і саме так варто відповідати на це питання в тестах ЗНО).

1. Неоромантизм - головна увага зосереджувалася на дослідженні внутрішнього світу людини, через який неоромантики намагалися зазирнути у світ духовний - Леся Українка, Ольга Кобилянська (хоча, її "Земля" - яскравий приклад символізму, оскільки "земля" - неймовірно чіткий символ як родючості та багатства, так і смертельної "зброї"), В.Сосюра., І.Багряний.

2. Імпресіонізм - увага на ВРАЖЕННЯ, емоції - М.Коцюбинський, М.Хвильовий ("романтика вітаїзму").

3. Експресіонізм - увага на ВИРАЖЕННЯ - В.Стефаник, М.Черемшина, Л.Мартович (цих трьох письменників називали "Покутською трійцею"), Г.Косинка.

4. Неореалізм - неореаліст заглиблюється у внутрішній світ персонажа для самодостатнього осмислення його як людини, пізнання її ірраціональної сутності незалежно від суспільного оточення - А.Тесленко, С.Васильченко.

5. Символізм - яскраві символи, через призму яких подано сутність тесту - М.Вороний, Олександр Олесь, "Молодомузівці", П.Тичина, Є.Маланюк, Б.-І. Антонич

6. Неокласицизм - пореосмислення класицизму і повернення до класичних принципів і форм у творчості - М.Рильський, М.Зеров, П.Филипович, М.Драй-Хмара, О.Бургардт (цю "п'ятірку" символічно називали "гроном п'ятірним").

7. Авангардизм, футуризм -

- заперечення традиційної культури (особливо її моральних і художніх цінностей);

- прагнення до новацій, бунтівливості порушення традицій;

- культивування урбанізму (естетика машинної індустрії і великого міста);

- переплетіння документального матеріалу з фантастикою;

- у поезії — руйнування загальноприйнятої мови, використання «слів на свободі».

Представники: М.Семенко, К.Буревій.

8. Екзистенціалізм -пошук людиною сенсу буття і проблема вибору - В.Підмогильний, В.Стус.

9. Необароко - Микола Куліш.

10. "Чистий романтизм" - Ю.Яновський, О.Довженко.

11. Бароковий комізм - Остап Вишня.

"Шістдесятники" - А.Малишко, В.Симоненко, Григір Тютюнник, І.Драч, Василь Стус, Ліна Костенко.

Постмодернізм - світоглядно-мистецький напрям, що в останні десятиліття XX ст. приходить на зміну модернізмові. Цей напрям — продукт постіндустріальної епохи, епохи розпаду цілісного погляду на світ, руйнування систем — світоглядно-філософських, економічних, політичних.

Постмодернізм у сучасній українській літературі виявляється в творчості Ю. Андруховича, Ю. Іздрика, О. Ульяненка, В. Медведя, О. Забужко та інших.