Пишемо твір. Цікаві форми роботи

Нетрадиційні форми роботи над усним та письмовим твором у 5-9 класах на уроках української мови

Автор: учитель української мови та літератури Романчук Інна Іванівна

Якщо ви шукаєте дієві та резальтативні форми роботи над твором, хочете допомогти дітям самим написати роботу, розкрити їх творчий потенціал – тоді ви можете скористатись даним матеріалом

Сучасний освітній простір багатогранний та складний . Вітчизняна освіта стоїть на порозі чергової реформи, яка спрямована на європейські пріоритети. Чи вдасться науковцям повною мірою адаптувати західні цінності в український менталітет – це, напевно, питання риторичне. Але те, що зміни незворотні – це безумовно. Освітяни дещо з острахом ставляться до осучаснення напрямків навчання, бо знають , що без повноцінної матеріальної бази будь-яка реформа приречена на провал. Хоча й розуміють, що сучасне кіберпокоління вже не можна навчати пострадянськими методами.

З власного досвіду можу сказати, що для учнів, які інколи вже на голову вище стоять в інформаційному просторі , ніж самі учителі, потрібно змінювати не тільки структуру, форми, методи, а й сам урок. Бо майбутня освіта має бути насамперед спрощеною, доступною, цікавою, практичною.

З практики своєї роботи можу сказати: традиційні форми роботи над написанням твору себе вичерпали, а головне, вони не є результативними. Тому завжди шукаю щось нове , цікаве для себе та учнів.

Форми роботи які я пропоную, допомагають учневі самому написати твір, а не «скачувати» його з Інтернету. І нехай ця робота не завжди написана на високому рівні, але це результати, які здобуті власною працею, розумом, наполегливістю. Бо , як сказав Й. Песталоцці, «повноцінними є тільки ті знання, які дитина здобула власною активністю».

Спроби аналізу мовленнєвої ситуації.

Усне мовлення – головний засіб спілкування між людьми. Тому зараз програма націлює вчителів на організацію навчання мови по-новому. Школа повинна готувати освічених людей, які вміють практично користуватися рідною мовою в найрізноманітніших життєвих ситуаціях. Але, як стверджують більшість учителів, майже у 50% учнів загальноосвітніх шкіл (не враховуючи ліцеїв та філологічних класів) мовлення розвинене на низькому рівні. Мова йде про нормоване зв’язне висловлювання. Хоча, спостерігаючи за спілкуванням сучасних дітей, роблю висновок, що навіть у невимушеній ситуації вони не можуть точно і повноцінно висловити свою думку, замінюючи нормовану лексику суржиком або сленговими штампами. Не секрет , що це результат того, що, по –перше, діти мало читають, надаючи перевагу розвагам в Інтернеті, по-друге, мало спілкуються з батьками або вчителями , що й стало причиною лексичної неграмотності. Можливо ,однією з причин цього є те, що вчителі часто перебільшують роль формально-граматичного підходу до навчання мови і надають перевагу окремим методам навчання (текстам, диктантам, граматичному розбору), не враховуючи можливості застосування системи методів і технологій формування мовно-мовленнєвих компетенцій. Як же вчителеві за таких умов допомогти дітям у написанні твору, щоб ця робота розкрила той дрімаючий потенціал творчості, розбила граніт штампів, змусила створювати своє, особливе?

Чинна програма з української мови надзвичайно нагромаджена уроками розвитку зв’язного мовлення, які повторюють один одного. Наприклад, щоб написати твір-опис пам’ятки історії або культури у 8 класі,програма відводить аж п’ять ! уроків: усний переказ, письмовий переказ, усний твір, письмовий робочий твір, письмовий контрольний твір. І так майже в кожному класі, де пишеться твір-опис. Я вважаю, що достатньо 2 уроків: підготовки до написання твору та написання твору. Інші уроки можна замінити досить цікавою та новою методикою – сторітеллінгом – мистецтвом цікавої розповіді, яку використовує у своїй роботі Баєва Алла Василівна, учитель Сумської гімназії №1.

Робота учнів з індивідуальними операційними картками

Для того щоб спростити роботу учителя та учня під час написання твору, зробити цей процес конкретним та раціональним використовую у своїй роботі індивідуальні операційні картки. Дидактичні матеріали, які використовуються в них допомагають учневі підготуватися до написання твору, а учителеві – виставити кожному оцінку за урок . Такі уроки в програмі називаються усний твір. Я дещо змінила назву та його структуру – урок підготовки до написання твору.

Уся робота по написанню твору поділяється на 3 етапи:

  1. Випереджаючий (заочний).

  2. Підготовка до написання твору (робота з картками).

  3. Написання твору.

На І етапі, випереджаючому, учневі даються завдання відповідно до теми твору:

відвідати улюблений куточок природи, будівлю, знайти ілюстрації, портрети, принести улюблену іграшку, повторити відповідний теоретичний матеріал тощо.

На ІІ етапі діти працюють з операційним картками. На початку уроку проводиться інструктаж, далі – робота індивідуальна або в групах. Це не означає ,що учень мовчки працює цілий урок. Школярі можуть об’єднуватися в групи, обговорювати матеріал, ділитися досвідом. На цьому уроці практикую такий вид роботи як «Право на помилку». Якщо учень забув якийсь матеріал або не знає ,що писати, він може підійти і проконсультуватися з учителем або товаришем. Під час роботи дозволяється користуватися ілюстраціями , в окремих випадках – планшетами.

ІІІ етап – написання твору. Учитель роздає учням перевірені картки, які вони використовують як лексичний матеріал. Далі триває самостійна робота над написанням твору.

Ця технологія дає можливість більш раціонально використати час та якісніше підготуватися до написання твору.

Індивідуальна операційна картка

Прізвище, ім’я___________________________ Клас_______ Дата___________

Тема: Усний твір опис предмета в художньому стилі

  1. «Упізнай мене» . За описом відгадай предмет.

  2. Великий, круглий , зелений . Усередині має м’якуш червоного кольору та чорненькі зернятка. Соковитий та солодкий. ________________

  3. Виплетений із лози. Зазвичай круглий, коричневого кольору. Має міцну ручку. У ньому носять гриби, фрукти, картоплю. ________________

  4. Ростуть і лісі під деревами та кущами. Мають ніжку та шапочку. Можуть бути білі, коричневі , червоні, оранжеві. Шапочка може бути кругла, у вигляді лійки або парашутика. ______________

  5. Форма кругла. Виготовляється з гуми та шкіри. Може бути різних кольорів. Його б’ють ногами,але від того він весело стрибає. _______________

  6. « Хто більше?» Дібрати слова для опису предмета.

Диня__________________________________

Яблуко ________________________________

Дощ___________________________________

Мороз__________________________________

Шафа___________________________________

3. «П’ятірочка». Напиши п’ять слів, які характеризують ці предмети.

__________ ____________ _____________

__________ _____________ ____________

__________ ____________ _____________

__________ _____________ ____________

4. Усно опиши будь – який з цих предметів ( тварину, птаха)

Додаток до картки

Опис – це висловлювання, в якому йдеться про ознаки всього предмета та про ознаки його частин. Ці ознаки є постійними або тимчасовими.

Мета опису – дати точнее уявлення про предмет або явище.

До опису можна поставити одне з таких питань: який? яка? яке? які?

В описі спочатку подаються заальні відомості про предмет, враження про нього, потім розкриваються найхарактерніші його ознаки. Закінчують опис оцінкою предмета, хоча така оцінка не обов’язкова.

Якщо опис науковий, діловий, то в ньому в логічній послідовності, точно, докладно розкриваються ознаки предмета.

У художньому описі в яскравій, виразній формі дають чітке уявлення про предмет за допомогою описів різних стилістичних засобів мови.

Об’єктом описів можуть бути особи, тварини, рослини, предмети, дії, поняття, процеси.Найголовніше в описі – дати точнее або різноманітне і яскраве уявлення про предмет. Те, що описано за допомогою слів, завжди можна зобразити за допомогою інших засобів: олівців, фарб, фломастерів тощо або ж за допомогою фотоапарата.

«Відомим» (В) у реченнях опису є назва предмета або його частин. «Новим» (Н) є ознака. Наприклад:

В Н Н Н

Троянда рожева, ароматна, надзвичайно гарна.

В Н Н Н

Будиночок дерев’яний, старенький, увесь перехняблений.

В Н Н Н Н

Ранець був якийсь здоровенний, добряче поношений, увесь потертий і наче воронами подзьобаний.

Який з цих описів науковий, а який художній?

Білка

Тіло завдовжки 20 – 31 см, хвіст 20 – 31 см. Хвіст густо вкритий шерстю. Довжина його може бути більшою за довжину тіла. Задні кінцівки помітно довші передніх. Вуха, як правило, великі, іноді з китичкою шерсті на верхній її частині. На спині колір сірувато-бурий, на животі жовто-бурий. (Із журналу)

Білочка

Білочка зручно вмостилась у дуплі тремтливої осики. Маленький рудий клубочок поглядав на галявину очима-намистинками, час від часу мружачи їх. Тільки кумедні вушка з китичками надавали маленькому створінню настороженості й заклопотаності. Обгорнувшись пухнастим хвостом, білочка намагалася захиститися від дошкульного холоду. (О.Іваненко)

Індивідуальна операційна картка 6 клас

Прізвище, ім’я____________________ Клас ___________ Дата___________

Тема: Усний твір-опис природи за картиною в художньому стилі

1. Асоціативний кущ.

2. Мистецьки турнір. Хто більше?

3. Втрачена послідовність.

4. Постав «латку».

Сонячна … чарувала нас своїм краєвидом. 2. Веселе … посилало на землю … промені. 3. Пустотливі … кружляли у ритмічному танку. 4. … дарували нам приємний аромат. 5. Дерева, мов … … обступили галявину з усіх боків. 6. Зелена ялинка хизувалася своєю пухнастою … .

«Латки»: шубкою, метелики, галявина, суворі охоронці, сонечко, лагідні, квіти.

5. Незакінчене речення.

  1. Небо посилає на землю ______________________________________________________________

  2. Вітер-пустун зриває________________________________________________

  3. Під кущами сховались______________________________________________

  4. Легкий туман вкрив________________________________________________

  5. Струнка берізка розпустила __________________________________________

  6. З дерев опадало ___________________________________________________

7. Кросворд.

Відгадай загадки. Відгадки впиши в клітинки кросворда. По вертикалі прочитаєш слово.

  1. Біля пенька сховалась дружна сімейка.

  2. Ой за лісом, за пралісом золота діжа сходить.

  3. Синонім до слова «веселка».

  4. Без пензля, а по шибках малює.

  5. Торох, торох, розсипався горох, почало світати – нема що збирати.

  6. Летить – виє, сяде – землю риє.

7. Сенкан

  1. Ліс

  2. _____________ ______________

  3. _________________ ___________________ ____________

  4. ___________________ _______________ _____________________ ________________

  5. _____________________

Додаток до індивідуальної карти

Художні засоби:

  1. Епітет – художнє образне означення, яке підкреслює особливі рису ( золоті промені,ліс –чарівник, веселий струмок).

  2. Порівняння – зіставлення одного предмета , явища з іншим , подібним ( холодний,як лід,білий, як сніг, легенький , мов пух)

  3. Метафора – називання предмета через опис ознак іншого, схожого чи контрастного ( багряна мережка листя, золотий сніп волосся, зелена шапка дерева).

Індивідуальна операційна картка 7 клас

Прізвище, ім’я________________________________ Клас_______Дата________

Тема: Усний твір-опис зовнішності людини за картиною в художньому стилі.

1. Лексичний аукціон. Розгляньте фото та вкажіть слова або словосполучення, які асоціюються

2. Антисуржик

Коси______________ Фігура___________ Улибка____________ Блондинка__________________

Лице______________ Взгляд___________ Морщини____________ Чолка___________________

Стройний____________ Локони____________ Буси_______________ Кольцо___________________

3. Заплутанка. Доберіть із довідки синоніми та антоніми до вказаних слів.

Довідка:огидний, повнуватий, грубий, непередбачуваний, красивий, бридкий, симпатичний, таємничий, світле, огрядний, біляве,пряме, темні, коричневі.

4. Художній аукціон.

5. Камінь спотикання. Доберіть з дужок слово, яке найкраще передає ознаку.

Риси обличчя (витончені, тонкі) , погляд трішки (боягузливий, сором’язливий). Брови прямі, тоненькі, як( мотузочки, шнурочки). З-під( пухнастих,пухких) вій дивились великі (бездонні, безмежні) очі. Уся постать була (неважка, невагома), легка, наче янгол спустився з небес на землю.

Маленький (курносий, кирпатий) носик з цікавістю визирав через (розкуйовджене, розкидане) волосся.

6. Текстова дилема. Добери з довідки частини речень та віднови текст.

Старий Чумак, ____________________________________________

___________________________________________________________.

Посміхався в свій довгий, _________________________________.

Монументальний, кремезний і могутній,___________________________.

Патріярх свого племени, ____________________________________________.

В робочому фартусі, лише скинув кашкета, ___________________________________.

І. Багряний

Довідка: запорозький вус, як це робив завжди; бронзовий і мускулястий, дивився просто кожному в очі примружено і посміхався;сидів він під сліпучо синім небом і , склавши грубезні свої руки, спочивав; дебелого й рясного; як сама земля, коваль Чумак.

Таблиця оцінювання

Загальний бал ________________

Індивідуальна картка 8 клас

Прізвище, ім’я_________________________ Клас _________

Тема: Усний твір-опис місцевості на основі особистих спостережень і вражень у художньому стилі за складним планом

1. Асоціативний кущ ( 1 б.)

2. Мистецьки турнір. Хто більше? ( 2б.)

3. Лексичний аукціон ( 3б.)

Що описуємо

Будівля школи

Слова і словосполучення для опису

Житловий будинок

Тротуар

Проїжджа частина

Дерева

Освітлення

Дитячий майданчик

Сквер

Транспорт

Розміри вулиці

4. Постав «латку» (2 б.)

  1. Своїми обрисами село Медвин було схоже на вивернутий з корінням високий_____________, утиснутий стовбуром на __________ . На заході переплетене розгалуження ___________з двох боків ліпилося до_________ і губилося там окремим вузликами ______________. Чим далі село витягувалось понад ___________ на схід , тим більше воно звужувалось і вже від ____________ збігало двома свіжими, мов__________ , рядками осель. На захід від села було безмір’я ________________ полів, воно обривалося біля чаїного крила ________________ гаю, од якого вже брало тяжкий розмах ____________________ .

«Латки» : березового, пеньок, вулиць, хатин, неозорих, ставка, шляхом, лісів, схід, чорнолісся, печерички.

5.Незакінчене речення.(3 б.)

  1. На краю вулиці притулилася ________________________________

  2. Біля озера весело і прудко___________________________________

  3. Все село потопає__________________________________________

  4. У ярках і видолинках______________________________________

  5. Річка, мов синя _________________________________________

  6. Біля Будинку культури____________________________________

  7. Могутні дуби стоять ______________________________________

6. Сенкан (1 б.)

1. Село (місто, вулиця, парк, озеро, будинок)

2. _____________ _______________ .

3. _____________ ________________ ____________ .

4. ___________ __________ ____________ ________________ .

5.____________________ .

План твору – опису місцевості

І. Де ця місцевість( галявина в лісі, берег моря, вулиця міста тощо)

ІІ. Якою є ця місцевість:

  1. Що найперше впадає тут у вічі.

  2. Особливості місцевості.

  3. Архітектурні споруди в ландшафті (якщо є).

  4. Рослинність на місцевості (якщо є) .

ІІІ. Загальне враження (що подобається, а що , можливо, ні).

Таблиця оцінювання

Загальний бал __________________

Додаток

до індивідуальної картки учня

Твір-опис — це зв’язний текст, у якому словесно зображуються основні ознаки предмета, явища, особи. У творі-описі можуть бути й елементи розповіді. Важливо, щоб розповідь не переважала над описом, а містила лише додаткові відомості.

Будова твору-опису

  1. Загальне враження від побаченого.

  2. Опис найважливіших частин (у певній послідовності).

  3. Висновок.

Схема побудови речень опису місцевості (ПРЯМИЙ ПОРЯДОК СЛІВ)

ДЕ?- ЩО?- ЯКЕ ЦЕ ЩО? АБО Ж ДЕ?- ЯКЕ? – ЩО?

Наприклад: Посеред галявини росте високий і розлогий дуб.

Схема побудови речень опису місцевості (НЕПРЯМИЙ ПОРЯДОК СЛІВ)

ЯКА? – ЩО? –ДЕ?

Наприклад: Кучерява верба схилилась над річкою.

Художні описи передають ставлення автора до описаної місцевості. Інколи оцінку висловлюють прямо, інколи передають за допомогою відповідно дібраних художніх засобів.

Художні засоби

  • Епітет – художнє образне означення, яке підкреслює особливі рису ( золоті промені,ліс –чарівник, веселий струмок).

  • Порівняння – зіставлення одного предмета , явища з іншим , подібним ( холодний,як лід,білий, як сніг, легенький , мов пух)

  • Метафора – називання предмета через опис ознак іншого, схожого чи контрастного ( багряна мережка листя, золотий сніп волосся, зелена шапка дерева)

  • Уособлення або персоніфікація — вид метафори — вираз, що дає уявлення про яке-небудь поняття або явище шляхом зображення його у вигляді живої особи, наділеного властивостями даного поняття. (Вишня пишається білим цвітом).

Індивідуальна операційна картка 9 клас

Прізвище, ім’я___________________________________

Клас___________ Дата______________

Тема: Усний твір-роздум на морально-етичну тему в публіцистичному стилі

2. Серед наведених укажіть ознаки публіцистичного стилю.Укажи варіант, у якому вказана структура твору-роздум

а) популярний, чіткий виклад, орієнтовний на швидке сприймання повідомлень, на стислість і зрозумілість інформації;

б) однозначність формулювань, точність, послідовність і лаконічність викладу;

в) використання суспільно-політичної лексики;

г) широке використання науково-термінологічної лексики та слів з абстрактним значенням, іншомовного походження;

г) використання емоційно забарвлених слів, риторичних запитань, повторів, фразеологічних одиниць;.

д) тон мовлення пристрасний, оцінний.

3. Словник

Мораль – це ___________________________________________________

Етика – __________________________________________________________________

А які моральні якості найбільше цінуються в народі? ___________________________________

Підберіть антоніми

Правдивість – _______________________________

Співчуття – _________________________________

Милосердя – ________________________________

Любов – ____________________________________

Джерела мудрості. Продовжте прислів’я

  1. Яблуко від яблуні ______________________________________________

  2. Яка хата, такий тин_______________________________________________

  3. Не той друг, хто медом маже, а той,_____________________________________

  4. Скажи мені, хто твій друг, і ___________________________________________

  5. Добре ім’я _______________________________________________

  6. Хто рано підводиться ________________________________________

  7. Під лежачий камінь ______________________________________

  8. Маленька праця ___________________________________

Лексична плутанина. Серед наведених слів та словосполучень випишіть ті, які належать до суспільно- політичної лексики.

Молекула,бездержавність, відродження, протокол, голодомор, присудок, демократія, держава, шофер, етноцид, консолідація, гуманізм,націоналізм, незалежність, православ’я, самостійність, соборність,флояра, українізація ,загарбник, найманець, агітація, банкір, громадянин, контрабандист,буряки, просвітник,загадковий, товариство, урядовець, чиновник, аматор, культура, вето Президента, бартка, коаліційний уряд, міжнаціональний конфлікт, національне самовизначення,мелодія дощу, періодична преса, приватна власність, програмний документ,

___________________________________________________________

___________________________________________________________

___________________________________________________________

6. Правописний тоталізатор.

Пр…здирство, любов…ю, бе…сердечний,д…лема, боро…ьба, хр…стиянство,(не)порозумін…я,

(до)дому, в…ажаються. (не)хвалися, (само)оцінка, (в)супереч, (не)легкий, п…р…живати, (взаємо)повага, зн..вага, розв…язувати, виріш…н…я, жит…євий, цін…ість, пов…дінка, пр….вабливий, гуман…ий, (най)доро…ий,бага…тво.

Таблиця оцінювання

Загальний бал ________________