Цікаві сторінки

«Грунські усмішки». Так називався фестиваль, якій відбувся 13-14 вересня 2014 року на Охтирщині. Головний герой заходу – наш славетний земляк Остап Вишня, який народився на хуторі Чечва, поблизу села Грунь. Традиційно у вересні відбувалися «Вишневі усмішки» на Охтирщині. А в цьому році місцеве свято гумору і сатири піднялось на новий рівень: воно переросло у Всеукраїнський фестиваль.

Фестиваль пройшов у два етапи: відкриття відбулося 13 вересня у Груні, а 14 вересня в Охтирці був гала-концерт і нагородження лауреатів. Програма «Грунських усмішок» була насиченою і різноплановою протягом двох днів з ранку до вечора як у Груні, так і в Охтирці.

13 вересня, п’ятниця, Грунь. Урочисте відкриття фестивалю відбулося біля музею Остапа Вишні. Звучить фонограма з голосом гумориста: «Хто ж я такий? Я – народний слуга! Все моє життя хотів, щоб зробити народові щось хороше. А що я міг таке зробити, щоб народові було приємно? Я – маленький чоловічок, мурашка, комашинка в народній величі!.. Пошли мені, доле, сили, уміння, талану, чого хочеш, - тільки щоб я хоч що-небудь зробив таке, щоб народ мій у своїм титанічнім труді, у своїх печалях, горестях, роздумах, ваганнях, - щоб народ усміхнувся!»

На відкритті виступили представники Грунської громади, Охтирської райдержадміністрації, співорганізатори та гості фестивалю з Києва. На свято прийшли дорослі й малі груняни, жителі сусідніх сіл, районного центру. Сільський голова Валентина МАЛЯРЕНКО провела усний екскурс грунськими сотнями, познайомила з історією і сьогоденням села. Відбулося урочисте покладання квітів, яскраві кульки злетіли вгору та, зачепившись за дубове віття, так і залишились у Груні.

Культурно-інформаційна програма заходу продовжилась виступами грунського гурту аматорів гумору і пісні. Працівники бібліотеки і сільського будинку культури звеселяли жартами і піснями.

Директор музею Остапа Вишні Раїса КОСТЮК провела екскурсію експозицією музею. У культурно-мистецькому центрі «Остапова криниця» відбулась прес-конференція гостей і організаторів фестивалю щодо перспектив розвитку розмовного жанру. Своїми думками поділились: Віктор Герасимов - керівник проекту; Євген Ваврик – режисер-постановник фестивалю; Лариса Недін – заслужена артистка України; Григорій Єлишевич – автор-виконавець; Валентина Устинова, Ніна Шаталова – представники оргкомітету фестивалю від Охтирської ОДА; Леонід Дегтяренко – розпорядник фестивалю; Анатолій Анненко – учасник конкурсу; Тетяна Сокіл – завідувач Грунської бібліотеки-філії; Валентина Лавриненко –учитель-методист української мови та літератури місцевої школи, шанувальниця, дослідниця творчості Остапа Вишні..

У фестивалі сатири і гумору взяли участь більше 100 митців-аматорів. Крім представників Охтирки і Охтирського району до нас приїхали артисти із Сум і області, Вінниці, Черкаської, Полтавської, Луганської, Київської областей і міста Києва. В Грунській школі, в актовому залі, відбувся 1-й етап конкурсної програми. То ж, незважаючи на містичний збіг (п’ ятниця, 13-е), у Груні цього дня «сміялися найбільше».

14 вересня. Охтирка. З 10-ї ранку в РБК продовжився конкурс гумористів. Впродовж дня гості мали змогу познайомитися з Охтиркою, пройтись її вулицями. У холі Будинку культури розгорнула книжкову виставку центральна районна бібліотека. Цікаво було побачити книги Остапа Вишні з його автографом, подаровані в 50-х роках бібліотеці.

О 15-й відкрився театралізований «Грунський ярмарок гуде…», до якого долучилися не тільки груняни, а й Високе, Комиші, Олешня, Чупахівка, В’язове, Куземин, які гостинно вітали і пригощали шанованих гостей фестивалю. Український майстер художнього слова, Герой України, народний артист України, лауреат Національної премії ім. Т. Г. Шевченка Анатолій ПАЛАМАРЕНКО спілкувався з народом і був дуже потішений гостинністю нашого краю.

І ось настав час підводити підсумки. Церемонію нагородження лауреатів і Гала-концерт фестивалю вела заслужена артистка України Лариса НЕДІН. Дводенний конкурс визначив переможців.

Найкращими журі визнало – зразковий фольклорний ансамбль «Маківки» (с.Грунь), народний фольклорно-шумовий ансамбль «Хуторяни» (с.Рибальське), Марію Рашевську (Полтавська обл.), фольклорний ансамбль «Надвечір’я» (с.Комиші), народний ансамбль української пісні (с.Мала Павлівка,) Катерину Шарай (Полтавська обл.).

Конкурсанти порадували глядачів своїми гуморесками, жартами, піснями і танцями. Майстер-клас під назвою «Усмішка» провів народний артист України Анатолій Паламаренко. Розпочав його зі знаменитого твору батька українського гумору «Ярмарок», додав інших «вишневих» жартів та гуморесок Глазового. І на завершення сказав: «Всі ми разом своє діло зробили. Слава Остапу Вишні! Слава Україні!». Сцена РБК вибухнула святковим феєрверком вогнів, замерехтіла блискучим дощем, зал аплодував.

Валерія БАКУЛІНА

Газета ЛІДЕР

Вінничанин Віталій Шкільнюк переміг у конкурсі Остапа Вишні

Фаїна ПРИЙМАЧИК, відмінник освіти України, 29 жовтня 2013

В Охтирському районі Сумської області пройшов Всеукраїнський фестиваль-конкурс виконавців та авторів гумору, сатири, фольклорного мистецтва «Грунські усмішки» імені Остапа Вишні. Понад 100 претендентів з усієї України взяли участь у ньому. Вінниччину представляв Віталій Шкільнюк, лауреат Міжнародного конкурсу гумору і сатири імені Андрія Сови, поет, композитор, журналіст. Відбулися урочистості біля погруддя Остапа Вишні.

Упродовж першого дня гостей фестивалю вітали представники адміністрації Сумщини. Учасники конкурсу мали можливість відвідати музей Остапа Вишні та покласти квіти до його пам’ятника. Місцева бібліотека оформила виставку творів гумориста «Ніколи не сміявся без любові». Наступного дня конкурсанти виступали на сцені Охтирського районного будинку культури, оцінювали їхні виступи відомі українські митці: лауреат Державної премії імені Т. Шевченка, народний артист Анатолій Паламаренко, заслужений діяч мистецтв України, президент творчої спілки «Асоціації діячів естрадного мистецтва» Віктор Герасимов, режисер-постановник фестивалю Євген Ваврик та інші.

Біля районного Будинку культури розгорнувся театралізований ярмарок виробів народних майстрів. Усе це супроводжувалося дотепними жартами та веселими піснями. Закінчилися фестивальні заходи гала-концертом «Посмішка всім до лиця» та нагородженням переможців. Диплом і подарунок отримав і наш Віталій Шкільнюк.

– Особливо запам’ятався талановитий хлопчина років 10 із Сумщини з феноменальною пам’яттю, – ділиться своїми враженнями вінничанин. – Він залюбки читав гуморески Остапа Вишні хвилин 25 і, звичайно, теж став переможцем. А коли дійшла моя черга, вирішив розпочати «шкільнюкізмами» (власними віршованими рядками). Це привернуло увагу журі і зірвало бурхливі оплески. Напевно, попав у яблучко, бо став лауреатом цього конкурсу. Навіть голова журі Паламаренко потис мені руку, сказавши: «Молодець! Пишете весело, влучно, нешаблонно».

Завершив свято метр гумористичного цеху Анатолій Паламаренко. Він майстерно прочитав твори Остапа Вишні, Павла Глазового та інших. Добре, що такі фестивалі відбуваються. Вони популяризують найкращі зразки сатири і гумору, виявляють і підтримують обдарованих авторів, підсилюють вплив українського мистецтва в естетичному і патріотичному вихованні населення.

Назва конкурсу (літпремії): Л/П НСПУ ім. Остапа Вишні — 2015

Матеріали подавати не пізніше: 2015.10.01

Вік учасників: необмежений

Нагорода переможцю: Лауреатство + уточнюється

Детальніше:

1. Літпремія НСПУ ім. Остапа Вишні — 2015

2. Премія за гумористичні та сатиричні прозові твори.

3. Вік учасників — необмежений.

4. Термін подачі матеріалів — до 1 жовтня 2015 року.

5. Грошова винагорода для переможців — лауреатство + сума уточнюється.

6. Засновник-організатор літературної премії — Національна спілка письменників України.

7. Коротко про премію:

Заснована в 1983 році. Присуджується за гумористичні та сатиричні прозові твори.

Висунення — до 1 жовтня. Присудження — до 1 листопада.

Лауреати минулих років:

2000р. Прокопенко Юрій — за гумористичні та сатиричні твори, опубліковані у пресі останніх двох років.

2002р. Дідуга Роман — за роман «Крутий час» та фейлетони і гуморески останніх років.

2003р. Возіянов Микола.

Поліщук Борис.

2004р. Білокопитов Микола — за книгу гумору та сатири «Без паніки!».

2005р. Колодійчук Євген — за книги гумору та сатири «Бульдог на курорті», «Куплю президента».

У випадку отримання більш детальної інформації (положення, деталі, роз’яснення) про Літпремію НСПУ імені Остапа Вишні ця інформація на ресурсі «Поезія та авторська пісня України» буде викладена додатково.

8. Адреса, куди надсилати матеріали учасникам:

НСПУ, Оргвідділ (На премію ім. О. Вишні), вул. Банкова, 2, м. Київ, 01024, Україна

9. Контактний телефон для довідок: +38 (044) 253-68-24

Джерело інформації: Оргвідділ НСПУ для ресурсу «Поезія та авторська пісня України»

Джерело: http://poezia.org/id/5472

Мій колишній учень Олександр Храпач зайняв І місце!

Листопад 2015

Сміялися з любов’ю!

«Ніколи не сміявся без любові!» - саме таким було життєве кредо нашого великого земляка Остапа Вишні (Павла Губенка). А минулого тижня на сцені районного будинку культури сміялися з любов’ю його сучасні наступники – учасники обласного фестивалю сатири і гумору «Вишневі усмішки»!

Згадуючи про це мистецьке свято, шкодуєш лише про одне: проходило воно в будній день, що відбилося на кількість глядачів. Зате все інше… Навіть у фойє РБК ще перед початком фестивалю можна було побачити й почути чимало цікавого. Наприклад, там влаштували виставку під назвою «Великий сміхотворець» працівники районної центральної бібліотеки, а дівчата з Поліг, Довжика та Високого «запалювали» публіку в ході театралізованого ярмарку «Веселе подвір’я»!

І от уже начальник районного відділу культури і туризму Ніна Шалатова дає урочистий старт фестивалю! Спочатку, як і водиться, на сцену вийшли найменші сміхотворці. Чомусь майже всі вони цього разу представляли Тростянеччину: саме з сусіднього району до нас завітали Артем Гребенюк, Олеся Великороб, Мирослава Кравцун, Анастасія Мунтяну та Софія Петруша. Трішки «розбавив» цю веселу компанію тільки охтирчанин Антон Рудь із гуморескою з шкільного життя «Паралелепіпед».

Серед же дорослих учасників особливо запам’ятався один з найстарших – Іван Циганій з Недригайлівщини, який зумів викликати в залі справжні вибухи реготу. Втім, цілком гідно продовжили його справу також Валентина Бутакова (Мала Павлівка), Олександр Коляда та Олександр Тарабан (обидва з «вишневої» Груні), Олександр Артюшенко (Глухівщина), Світлана Борисенко (Мала Павлівка), Валентина Пирогова (Пологи) й Олександр Храпач (Охтирка).

Сильне враження на шанувальників гумору справили й конкурсанти-колективи: театр юних «Шпаківня» (Суми), аматорські театри з Недригайлівського та Конотопського районів та дуети у складі вже згадуваних вище малопавлівчанок Світлани Борисенко та Валентини Бутакової і молодих грунян Валерія Сокола й Олександра Тарабана (от вам і нова зміна для легендарного грунського дуету «Вишневий сміхограй», у якому не раз творили чудеса на сцені Тетяна Сокол та Валентина Гольченко).

З огляду на доволі високий професійний рівень учасників визначити переможців та призерів журі виявилося нелегко. У результаті, серед дітей переможницею визнали Настю Мунтяну. 2 і 3 місця посіли Артем Гребенюк та Мирослава Кравцун. «Золото», «срібло» та «бронзу» серед дорослих взяли три Олександри – Храпач, Артюшенко і Тарабан. Нарешті, серед колективів першими стали коровинські театрали з Недригайлівщини, другими – шевченківські аматори сцени з Конотопщини. Крім того, спеціального призу за виконання авторського твору удостоїлася Світлана Борисенко.

Тож, браво, гумористи! Чекаємо вас наступного року!

С. Яковенко

«Прапор перемоги», №44 (15.344)

В Сумах прошел всеукраинский конкурс чтецов имени Остапа Вишни

В Сумском высшем училище искусств и культуры им.Д.С.Бортнянського состоялся VIII Всеукраинский открытый конкурс чтецов имени Остапа Вишни.

За годы своего существования конкурс приобрел заслуженную популярность в Украине. Он не только выявляет талантливых исполнителей в жанре юмора и сатиры среди студенческой молодежи, но и способствует налаживанию творческих отношений между учебными заведениями, обмена опытом, стал настоящей творческой лабораторией.

В рамках проведения конкурса проводятся творческие встречи преподавателей и студентов из разных учебных заведений, участники посещают спектакли областных театров, знакомятся с историческими достопримечательностями нашего города.

В этом году участниками творческих соревнований стали 23 чтеца, это - студенты художественных учебных заведений I-II уровней аккредитации Украины и ученики общеобразовательных школ I-III ступеней города Сумы.

Жюри конкурса возглавил Народный артист Украины, лауреат Национальной премии Украины им. Т.Г.Шевченко, ведущий актер театра и кино Алексей Богданович.

Конкурс показал высокий уровень подготовки участников, а также обнаружил талантливую студенческую молодежь. 31 марта состоялось подведение итогов конкурса и торжественное награждение победителей. В соответствии с решением жюри лауреатами конкурса стали:

I место - Александр Синянский - студент Сумского высшего училища искусств и культуры им. Д.С.Бортнянського и Дарья Тарасюк - ученица Сумской специализированной школы I-III ступеней № 29.

II место - Анастасия Картава - студентка Сумского высшего училища искусств и культуры им. Д.С. Бортнянського и Яна Бузовская - студентка Мелитопольского училища культуры.

III место - Богдана Биденко- студентка Сумского высшего училища искусств и культуры им. Д.С.Бортнянського, Дмитрий Стоян- студент Днепропетровского театрально-художественного колледжа, Елизавета Чагир - студентка Мелитопольского училища культуры и Дмитрий Клипатский - ученик Сумской специализированной школы I-III ступеней № 29.

Почетными грамотами были награждены преподаватели учебных заведений, которые подготовили лауреатов конкурса.

Остап Вишня и Сатурн - 13 ноября в истории

ВС 13 ноября 2015 в 07:45

354 - родился Августин Блаженный, христианский теолог, церковный деятель

1002 - Резня датчан в южных графствах Англии по приказу Этельреда II Неразумного.

1312 - родился Эдуард III, король Англии, чьи притязания на французский престол послужили поводом к Столетней войне между Англией и Францией.

1502 - Венецианский сенат выдал Альду Мануцию десятилетнюю привилегию на монопольное использование курсива.

1779 - умер Томас Чиппендейл, английский мебельщик, создатель уникальной мебели стиля рококо.

1805 - Венский мясник Иоганн Ланер изобретает сосиски.

1850 - Роберт Льюис Стивенсон, английский писатель (Остров сокровищ).

1851 - Начинает действовать телеграфная служба между Лондоном и Парижем.

1862 - родился Льюис Кэрролл сдерживает обещание, данное ранее Алисе Лидделл, записывая в своем дневнике: «Начал писать сказку об Алисе, надеюсь закончить ее к Рождеству».

1868 - умер Джоаккино Россини, итальянский композитор.

1889 - родился Остап Вишня (настоящее имя Павел Михайлович Губенко) (ум. 1956), украинский писатель-сатирик.

1907 - На первом вертолете Поль Корню (Франция) поднимается на 2 метра (6,5 футов) над землей в Нормандии.

1914 - В США Мери Фелпс Джекобс патентует новый женский предмет нижнего белья, известный как «лифчик без спинки».

1940 - Компания Willis Motor Co. испытывает первый джип.

1940 - Глава советской делегации Вячеслав Молотов встречается в Берлине с Адольфом Гитлером.

1943 - Завершение Киевской наступательной операции.

1945 - Во Франции Шарль де Голль избирается председателем Временного правительства.

1970 - Циклон и приливные волны, нахлынувшие на Бангладеш, уничтожают свыше 500,000 людей.

1971 - Состоялся вывод на орбиту вокруг Марса первого межпланетного космического аппарата Маринер-9, США

1973 - Под угрозой энергетического кризиса британское правительство вводит чрезвычайное положение.

1978 - Запуск американской высокоэнергетической астрономической обсерватории ХЭАО-2, с помощью которой обнаружат рентгеновское излучение квазара, удаленного от Земли на расстоянии 10 000 000 000 световых лет.

1980 - Американский космический аппарат Вояджер-1 передал на Землю первые фотографии Сатурна крупным планом

1994 - Швеция вступает в Европейский союз через референдум.

Знайомтесь!

«Вишневі усмішки»

(до 120-річчя від дня народження

Остапа Вишні)

Бібліографічний покажчик

Вступне слово

Бібліографічний покажчик „Знайомтесь!Вишневі усмішки”, підготовлений до

120-річчя від дня народження Остапа Вишні, має на меті зібрати інформацію та ознайомити користувачів бібліотеки про те, як вшановують пам’ять великого сміхотворця його земляки.

Покажчик містить основні віхи життя і творчості Остапа Вишні, статтю відомого українського гумориста Григорія Єлишевича „Вишневі усмішки на Охтирщині”, бібліографію творів письменника, хронологію публікацій про проведення „Вишневих усмішок” в засобах масової інформації та інші матеріали.

Особливістю бібліографічного покажчика є те, що в ньому разом з бібліографічною інформацією подано дайджест про „Вишневі усмішки на Охтирщині”.

Покажчик складений на основі фонду Сумської обласної універсальної наукової бібліотеки.

Підбір літератури завершено 01.06.09 р. Видання не є вичерпним.

Бібліографічний покажчик адресовано літературознавцям, викладачам, учням та студентам, працівникам бібліотек, а також усім, хто цікавиться творчістю відомого українського письменника-гумориста Остапа Вишні.

Він був людиною щедрого серця і великого таланту – наш безсмертний земляк Остап Вишня. Він належить до плеяди найбільших гумористів світу. Його ім’я стоїть в одному ряду з іменами таких великих майстрів сатиричного слова, як Марк Твен, Котляревський, Салтиков-Щедрін, Гоголь. Твори Остапа Вишні перекладені багатьма мовами світу.

Юрій Царик,

член Національної спілки письменників України,

один з учасників перших літературних

читань Вишневі усмішки у 1974 році.

Вишневі усмішки на Охтирщині”

Ідея грунських усмішок виникла у земляків Остапа Вишні акурат до 85-ї річниці з дня народження великого сміхотворця. Спочатку, тобто з 1974 року, це були „Літературні читання” суто охтирського масштабу, які пізніше перетворилися на фестиваль гумору, взяти участь в якому вважали за честь знані майстри „гарячого цеху” літератури.

Народний артист України Анатолій Паламаренко, відомі письменники Микола Білкун, Василь Большак, Анатолій Косматенко, Василь Юхимович, Андрій Крижанівський і багато інших у різні роки приїздили до села Грунь, щоб ушанувати пам’ять Остапа Вишні, доторкнутися до витоків його іскрометної творчості. Разом з ними веселили грунян та гостей свята гумористи із Сум, Охтирки і, звичайно, талановиті аматори сцени місцевого Будинку культури.

Невичерпна любов мешканців Груні до свого видатного земляка знайшла своє відображення і в музеї Остапа Вишні, який відкрили 27 листопада 1982 року. Ініціатором його створення був колишній голова виконкому Грунської сільської ради Д. К. Дяченко.

Вітала перших відвідувачів музею вже новообрана на посаду сільського голови Л. В. Пилипенко, яка упродовж багатьох років була натхненником і господинею „Вишневих усмішок”. А найпочеснішою гостею – дружина Остапа Вишні В. О. Губенко-Маслюченко, котра до кінця свого життя їздила до Груні, щоб поповнити музей новими експонатами, взяти участь у літературно-мистецькому святі, яке стало на Сумщині традиційним.

Його вершиною, без перебільшення, можна вважати святкування 1989 року сторічного ювілею О. Вишні. Такої кількості поважних гостей, в тому числі зі столиці, на грунській землі ще не було. Екскурсія в музеї, яку натхненно провела його директор, заслужений учитель України Л. О. Лебединець, театралізоване дійство на сцені і сільських вулицях, посиденьки у новозбудованій корчмі „Остапова криниця” назавжди залишилися в пам’яті всіх учасників свята. А музей, відповідно, поповнився новими книжками і фотографіями.

На початку 90-х „Вишневі усмішки” доповнились обласним конкурсом гумористів. Але згодом, насамперед, через фінансові негаразди, літературно-мистецьке свято проводили самі господарі. І лише з 2001 року, фактично після десятирічної перерви, Грунь знову радо приймає гостей. „Першими ластівками” зі столиці в новому тисячолітті стали уродженець Сумщини поет-гуморист Владислав Бойко, лауреат конкурсу імені Андрія Сови Віталій Краснюк, до яких потім долучилися редактор популярної радіопрограми „Від суботи до суботи” Ігор Стратій, заслужена артистка України Лариса Недін.

„Вишневі усмішки” підтвердили і закріпили за Сумщиною це прекрасне свято гумору.

Григорій Єлишевич,

письменник, член оргкомітету «Вишневих усмішок»

«Який би я був щасливий, якби міг викликати усмішку народу,

веселий блиск в його очах».

Остап Вишня

Основні віхи життя і творчості О. Вишні

13 листопада 1889 р. народився Остап Вишня (Павло Михайлович Губенко) на хуторі Чечва у багатодітній родині на Полтавщині, тепер Охтирський район Сумської області;

1907 – 1917рр. навчання у військово-фельдшерській школі, служба в армії, праця в лікарні; вступ на історико-філологічний факультет Київського університету; здобуття освіти перервала революція;

1919 - 1921 рр. перші літературні спроби, зацікавлення виром політичних подій, арешт і звільнення за відсутністю доказів;

1922 р. разом з В. Блакитним бере активну участь в редагуванні журналу „Червоний перець”;

1923 р. виходять перші збірки творів „Діла небесні” та „Сільськогосподарська пропаганда”;

1924 р. виходять збірки творів: „Вишневі усмішки” (сільські), „Ану, хлопці, не піддайсь”, „Кому весело, а кому й сумне”, „Реп’яшки” і ряд інших творів;

1925 р. окремою книгою виходять з друку „Вишневі усмішки кримські”;

1926 р. в перекладі на російську мову у Москві виходить збірка творів письменника „Рассказы”;

1927 р. виходять з друку збірки: „Вишневі усмішки театральні” і твір „Моя автобіографія”;

1928 р. виходять „Усмішки” в 4 томах, „Вибрані твори” та інші збірки;

1929 р. вступає до письменницької організації „Пролітфронт”;

1930 р. з групою письменників пролітфронтівців відвідує Харківський паровозобудівельний завод і пише нарис „Про слюсаря Шовкового та про любов” (надрукований в журналі „Пролітфронт”);

1931 р. підписує резолюцію (разом з іншими членами організації) про самоліквідацію Пролітфронту і подає заяву до ВУСПП’у (прийнятий не був);

20 червня 1932 р. обрано головою Правління літфонду. Входить до складу редколегії „Літературної газети”;

26 грудня 1933 р. арешт за звинуваченням у контрреволюційному заколоті;

1934 – 1943рр. смертний вирок, який було замінено десятирічним засланням на Печору;

3 грудня 1943 р. звільнення (повністю письменника було реабілітовано 15 жовтня 1955 р.);

26 лютого 1944 р. повернення до українського читача з усмішкою „Зенітка”, опублікованою в газеті „Радянська Україна”;

1945 – 1956 рр. невтомна літературна праця;

28 вересня 1956 р. письменник помер у м. Києві, похований на Байковому кладовищі.

Бібліографія творів Остапа Вишні

Вишня, О. Твори в 7-ми томах [Текст] / О. Вишня. – К. : Дніпро, 1963-1965.

Вишня, О. Твори в 5-ти томах [Текст] / О. Вишня. – К. : Дніпро, 1974.

Вишня, О. Твори в 4-х томах [Текст] / О. Вишня. – К. : Дніпро, 1988.

Вишня, О. Избранные произведения в 3-х томах [Текст] / О. Вишня. – М. : Правда, 1967.

Вишня, О. Вибрані твори [Текст] / О. Вишня. – К. : Молодь, 1989. – 156 с.

Вишня, О. Вибрані твори [Текст] / О. Вишня. – Х. : Прапор, 1981. – 304 с.

Вишня, О. Автобіографія [Текст] / О. Вишня // Слово і час. – 1999. – № 12. – С. 13-19.

Вишня, О. Бенгальський тигр [Текст] / О. Вишня // Правда України. – 2003. – 20 листопада. – С. 3.

Вишня, О. Вишневі усмішки [Текст] / О. Вишня. – К. : Дніпро, 1985. – 367 с.

Вишня, О. Вишневі усмішки кримські [Текст] / О. Вишня. – Сімферополь : Кримвидав, 1961. – 127 с.

Вишня, О. День і ніч [Текст] : вишневі усмішки / О. Вишня. – К. : Рад. письменник, 1956. – 204 с.

Вишня, О. Дідів прогноз [Текст] / О. Вишня // Перець. – 2004. – № 11. – С. 6-7.

Вишня, О. Зенітка [Текст] : гуморески, усмішки / О. Вишня. – Дніпропетровськ : Січ, 1993. – 191 с.

Вишня, О. Кандидатурія [Текст] / О. Вишня. – К. : Радянська Україна, 1989. – 64 с.

Вишня, О. Мисливські усмішки [Текст] / О. Вишня. – Донецьк : БАО, 2008. – 288 с.

Вишня, О. Молоді будьмо! [Текст] : усмішки / О. Вишня. – К. : Молодь, 1951. – 86 с.

Вишня, О. Нещасне кохання [Текст] : усмішки / О. Вишня. – К. : Держлітвидав, 1956. – 197 с.

Вишня, О. Привіт! Привіт! [Текст] / О. Вишня. – К. : Рад. письменник, 1957. – 497 с.

Вишня, О. Самі тобі чудеса! [Текст] : гуморески / О. Вишня. – К. : Дніпро, 1957. – 27 с.

Вишня, О. Самостійна дірка [Текст] : фейлетони / О. Вишня. – К. : Дніпро, 1968. – 79 с.

Вишня, О. Усмішки [Текст] / О. Вишня. – К. : Дніпро, 2001. – 350 с. – (Бібліотека школяра).

Вишня, О. Якби моя бабуся встали [Текст] / О. Вишня. – К. : Веселка, 1976. – 156 с.

У Груні, де вишневий сад

сміється в золоті літа,

Гостей стрічає листопад,

Остапа Вишню знов віта.

Катерина Квітчаста

Дайджест

Вишневі усмішки на Охтирщині

1974 рік

Розцвітайте, Вишневі усмішки

(народження нової традиції)

Щоб вшанувати пам’ять незабутнього Остапа Вишні, у день його 85-річчя, 11 листопада 1974 року на батьківщині письменника у селі Грунь Охтирського району зібралися гості з Києва, Сум і багатьох районних центрів нашої області.

Тут, у Груні, народжується нова традиція: щорічні літературні читання «Вишневі усмішки», на яких гумористи із столиці нашої республіки і з Сумщини творчо звітувались перед земляками найбільшого українського майстра гострого і влучного слова.

Відкрив літературні читання „Вишневі усмішки” голова літературного об’єднання І. Т. Тарасенко.

З пристрасним словом про Остапа Вишню виступив професор Сумського педагогічного інституту ім. А. С. Макаренка П. П. Охріменко.

Присутні затамували подих, коли в залі зазвучав неквапний, трохи хрипуватий, лірично-мелодійний голос самого Остапа Вишні. Він читав „Зенітку”. Для всіх це було приємним і несподіваним сюрпризом.

Плівку з голосом Павла Михайловича працівники редакції журналу „Перець” дістали у дружини Остапа Вишні Варвари Олексіївни, яка мешкає в Києві.

Заслужений артист України А. Паламаренко читав твори Остапа Вишні: „Моя біографія”, „Ага, будеш?!”, „Ярмарок” та ін. Артист обласної філармонії Василь Будянський подарував землякам Павла Михайловича його гуморески „Думи мої, думи мої”, „Нравственная работа” та ін.

Сумський журналіст Володимир Затуливітер прочитав щойно написаного вірша „Сміху народного чародій”, в якому дуже вдало передав глибину душі Остапа Вишні, людини і письменника.

Тепло зустріли груняни виступи Київських гумористів – Анатолія Косматенка, Степана Гриценка. У літературних читаннях взяли участь Петро Живодьор, Світлана Варуха, Володимир Головін із Сум, Анатолій Воропай з Глухова, Євген Васильченко з Лебединщини, Петро Гришко з Конотопщини та ін.

Отже народилась дуже цікава і приємна традиція. Літературні читання „Вишневі усмішки”. Хай же вони стануть радісним святом іскристого наступального сміху, того сміху, неповторним майстром якого був наш земляк Остап Вишня.

Юрій Царик

Радянський прапор, 1974 р., 16 листопада

1975 рік

Вишнівські читання

Група літераторів з м. Києва, Сум та Сумської області, учасники художньої самодіяльності Охтирського районного Будинку культури взяли участь в літературних традиційних читаннях „Вишнівські усмішки” на батьківщині Остапа Вишні у с. Грунь Охтирського району Сумської області.

В. Скакун

Літературна Україна, 1975 р., 3 жовтня.

1978 рік

Невмирущий сміх земляка

І знову завітали до нас „Вишневі усмішки”.

До земляків Остапа Вишні прибули гості з Сум. Делегацію письменників і артистів очолював голова обласного літературного об’єднання, заступник редактора обласної газети „Ленінська правда” І. Т. Тарасенко, він і відкрив вечір гумору.

Зі словом про нашого земляка виступив кандидат філологічних наук, доцент Сумського педагогічного інституту ім. А. С. Макаренка П. Т. Гаврилов.

Зі сцени сільського Палацу культури лунали веселі пісні, гостре дотепне слово, лірична поезія. Свої твори читали члени спілки письменників України В. Затуливітер, журналіст А. Воропай, поет Євген Васильченко.

Гуморески Остапа Вишні майстерно виконував викладач Сумського культосвітнього училища Олександр Білодід, актор Сумської філармонії В. Будянський, учень культосвітнього училища Іван Расько.

Органічно поєдналась в цей вечір з літературними творами і програма, яку підготували майстри сцени з Куземина та районного Будинку культури. Саме народність, дотепний гумор запропонували слухачам сільські аматори сцени.

Прапор перемоги, 1978 р., 23 грудня.

1979 рік

Незабутні зустрічі в Груні

Вже стало традицією на Сумщині проведення літературно-мистецького читання „Вишневі усмішки”, присвячені великому нашому земляку Остапу Вишні.

Письменники, артисти та інші гості з Києва, Сум, Охтирки цього разу прибули до с. Грунь, щоб у четвертий раз провести читання і відсвяткувати ювілейну дату – 90-річчя від дня народження письменника.

На „Вишневі усмішки” приїхали гості з Києва, працівники журналу „Перець” Владислав Бойко, Ігор Січовик прочитали свої гуморески. Один з сумських перчанських авторів А. Воропай виніс на суд глядачів гумореску «Фантазер». Виступали також молоді літератори Сумщини В. Скакун, Ю. Царик, А. Гризун.

Твори Остапа Вишні читали О. Білодід, О. Сіренко, В. Біловоленко, Г. Шкарупа.

Хочеться відзначити охтирчан, учасників художньої самодіяльності при районному Будинку вчителя.

На закінчення вечора виступив наш земляк поет-гуморист, лауреат премії ім. М. Рильського Дмитро Білоус. Він поділився спогадами про зустрічі з Павлом Михайловичем, прочитав свої твори.

Зі словами подяки до гостей звернувся директор місцевої школи Д. А. Рябченко.

М. Глива. с. Грунь.

Прапор перемоги, 1979 р., 24 листопада.

1982 рік

Велет українського гумору

В славнозвісній Груні відкрито музей велету українського гумору Остапу Вишні.

Того ж вечора в сільському Будинку культури ім. О. Вишні відбулися традиційні «Вишнівські читання». Їх відкрила голова виконкому сільської ради Л. В. Пилипенко.

Спогадами про незабутнього Остапа Вишню поділилася дружина письменника Варвара Олексіївна: «В його душі бринів грунський народ. Звідси взяв він і своїх перших героїв, тут вперше побачив і квітучу веселу українську вишню. Письменник любив людей і, навіть висміюючи зло, ніколи не ображав їх, бо говорив лише правду».

Проте, як працював з молодими письменниками, співробітничав у «Перці», спілкувався з простими людьми майстер сміху, говорили В. Ф. Зелінський та П. Яровий.

Київські письменники і літератори з Сум та охтирчани читали на вечорі свої твори. Мистецтво пісні і танцю демонстрували самодіяльні артисти районного Будинку культури.

Прапор перемоги, 1982 р., 1 грудня.

1985 рік

Традиційні літературні читання «Вишневі усмішки» відбулися на батьківщині великого сміхотворця Остапа Вишні в с. Грунь Охтирського району Сумської області. Їх відкрив секретар Сумської спілки письменників України Олексій Столбін.

У читаннях взяли участь Ю. Назаренко, Л. Стрельник та члени обласного літературного об’єднання, які прочитали свої вірші і гуморески Остапа Вишні.

Літературні читання відбулися і в охтирському районному Будинку культури.

В. Скакун

Літературна Україна, 1986 р., 1 січня.

1987 рік

Життєва сила сміху

Вишнівські читання... У Груні та й не тільки у Груні, а в Охтирському районі, а точніше по всій Сумській області. У всій республіці вже знають це свято, полюбили його й оцінили.

Йде ніби звіт самому Остапу Вишні, як його нащадки продовжують боротьбу з бюрократами, хабарниками, мерзотниками, хвальками – одне слово з усякою нечистю.

Відповідальний секретар правління обласної письменницької організації О. П. Столбін доповів, як працює цех сатириків і гумористів Сумщини.

Свої нові твори представили сумчани Г. Єлишевич та О. Лоза, письменник Іван Голуб, вчитель Малопавлівської середньої школи Охтирського району Микола Глива, охтирець О. Галкін, Олександр Білодід прочитав славнозвісний «Ярмарок».

Учасники художньої самодіяльності представили героїв творів Вишні, веселих, дотепних людей.

Світлана Геренко

Ленінська правда, 1987 р., 11 грудня.

1989 рік

Ніколи не сміявся без любові

Велике свято пам’яті добра і сміху пройшло на батьківщині Остапа Вишні в с. Грунь Охтирського району.

З’їхалися на нього старі і молоді, прибули люди з сусідніх сіл, районів. Приїхали делегації письменників з Києва, письменників та літераторів з Сум, трудящих з Харківської області.

З Києва на святкування 100-літнього ювілею прибула велика група письменників – це І. В. Зуб, О. Я. Ющенко, Ю. М. Кругляк, А. С. Крижанівський, В. Л. Юхимович, С. Д. Козак, М. В. Прудник, В. Ф. Бойко.

Декому з них пощастило особисто знати Павла Михайловича, працювати з ним, спілкуватися. У літературно-меморіальний музей Остапа Вишні вони передали чимало книг.

На святі виступали та читали твори І. Зуб, О. Ющенко, Г. Єлишевич, В. Юхимович, Ю. Кругляк, М. Прудник, члени Охирської літературної студії О. Галкін, М. Глива, К. Квітчаста. Потім на сцені, прибраній в стилі клубу на колодках, розпочався ярмарок, де найвища ціна була на слова дотепні, пісні веселі, танці запальні. Учасники художньої самодіяльності відали нам про життя Остапа Вишні, його колиску с. Грунь, його творчість.

Світлана Геренко

Ленінська правда, 1989 р., 15 листопада.

1993 рік

Заряжаймося сміхом

Дуже корисна ця річ, до такого висновку прийшли жителі Аврамківщини Охтирського району та всі гості села Грунь, які прибули сюди на свято гумору «Вишневі усмішки».

Сміх тут лунав зранку до самого пізнього вечора. Люди тепло згадували славного земляка, бо ж біографія Остапа Вишні тісно пов’язана з цим селом.

Тут Павло Губенко ходив до школи, тут жило багато його родичів. І у спадок славний гуморист залишив жителям Аврамківщини оптимізм, уміння всяку біду виганяти сміхом.

Виявилося й чимало охочих здобути звання кращого читця гумористичних творів. З усіх кінців області поспішали вони сюди свої таланти показати і народ повеселити.

Перше місце і грошова премія дісталися Миколі Мерку з Сумського району. Друге поділили Марія Тракти-ренко, бібліотекар з Охтирського району, та сумчанин Григорій Дудка.

А соціологи-любителі теж зробили свою справу. Народ опитали, все записали і дійшли до висновку: хорошого веселого настрою учасникам подій вистачить аж до наступної осені, до наступного свята «Вишневі усмішки». Словом, зарядилися!

Світлана Геренко

Сумщина, 1993 р., 20 листопада.

1994 рік

«Вишневі усмішки» у Груні

Село Грунь Охтирського району Сумської області прославилося ім’ям визначного українського гумориста Остапом Вишнею. Як місцем його народження.

Днями в цьому селі пройшло обласне свято гумору «Вишневі усмішки», в якому взяли участь кращі гумористи області, як почесних гостей на його відкриття було запрошено колектив театру української народної пісні та танцю «Хорол» Липоводолинського районного Будинку культури. Наші земляки співали українські народні пісні, а пізніше із захопленням слухали виступи інших. І не тільки, до речі, аматорів сцени, бо виступали з добрим словом про Остапа Вишню і його брат, і представники обласної Ради народних депутатів і Сумської спілки письменників.

Добрі спогади у липоводолинців залишили відвідини місцевого музею Остапа Вишні, а також «Вишневої світлиці», двері якої завжди відкриті для всіх творчих людей, що прибули в село Грунь, аби вшанувати батьківщину славетного гумориста.

Голос Посулля, 1994 р., 17 грудня.

1998 рік

Щорічно грунська земля зустрічає шанувальників творчості Остапа Вишні, любителів доброго гумору і сміху.

Щирими оплесками зустрічали присутні учасників традиційного конкурсу виконавців гумору та сатири «Вишневі усмішки». Лунали уривки з творів Остапа Вишні, гумор Павла Глазового та інших авторів.

За підсумками конкурсу перше місце посіла грунянка Оксана Кир’ян, а її земляк Станіслав Костюк – друге, Леонід Левченко з Малої Павлівки і охтирчанка Лілія Коломієць поділили третє місце. Приз глядацьких симпатій отримав постійний учасник конкурсу Володимир Лишенко.

Справжнє свято неможливе без веселої пісні, її подарували глядачам ансамбль народної пісні «Чернеччаночка», дитячий фольклорний ансамбль «Маківки» Грунської дитячої музичної школи, солісти районного Будинку культури А. Тесля, Т. Кузьменко. Завітали до Груні учасники народного драматичного театру Лебединського РБК, що запропонували глядачам уривок з п’єси М. Кропивницького «По ревізії».

С. Корнієнко, методист районного Будинку культури.

Вишневий цвіт, 1998 р., 20 листопада.

2001 рік

Другий злет «Вишневих усмішок»

На батьківщині відомого майстра сміху Остапа Вишні – в с. Грунь Охтирського району – відбулися традиційні «Вишневі усмішки». Після багаторічної перерви у святі, поряд з грунянами, охтирчанами взяли участь також гумористи з обласного центру і столиці.

Земляки Остапа Вишні тепло вітали сумських поетів Г. Єлишевича, О. Дерев’янка, О. Шрамка, автора і виконавця пісень, лауреата фестивалю «Боромля» І. Веснича, а також гостей з Києва, лауреата конкурсу ім. А. Сови – Віталія Краснюка.

Слова подяки від господарів лунали і на адресу народного депутата України Г. П. Дашутіна, котрий сприяв приїзду творчої бригади гостей.

Повернувши грунським усмішкам статус всеукраїнського заходу, організатори сповнені рішучості надалі зберегти його і зміцнити.

Суми і сумчани, 2001 р., 22 листопада.

2002 рік

«Вишневі усмішки»

9 листопада на Сумщині відбувся фестиваль гумору «Вишневі усмішки», інформаційну підтримку у проведенні якого надала газета «Ярмарок».

На конкурсі гумористів у м. Охтирка змагалися автори та виконавці гумору, а потім всі бажаючі були запрошені на театралізоване свято у с. Грунь Охтирського району – батьківщину відомого письменника-гумориста Остапа Вишні, де щорічно вшановують його пам’ять.

Прибули гості з Києва, Сум і інших міст України. Гості з Києва: Віталій Краснюк – лауреат конкурсу гумористів ім. А. Сови, автор і виконавець, ведучий програми «Від суботи до суботи»; Ігор Стратій – головний редактор передачі «Від суботи до суботи», поет-пісняр.

Гостей і учасників конкурсу вітали піснями і танцями народно-хореографічні колективи Сумщини.

Багато по-справжньому талановитих гумористів взяли участь у конкурсі.

Журі зробило об’єктивний вибір.

Перше місце посів дует виконавців з с. Грунь Охтирського району Тетяна Сокіл та Валентина Гольченко. Дипломом лауреата фестивалю за зайняте друге місце нагороджена жителька с. Боромля Галина Лисиченко та дует з Липової Долини у складі Людмили Логви та Андрія Гнідаша. Третє місце зайняли автор і виконавець гумористичних творів Ольга Хом’як з Недригайлівського району та автор і виконавець, роменчанка Людмила Грицай.

Олена Суріна

Ярмарок, 2002 р., 14 листопада.

2003 рік

«Вишневі усмішки»

Остап Вишня творив колись, давно, але й зараз пам’ятаючи його, із любов’ю в серці сміються до сліз гості й учасники щорічного фестивалю «Вишневі усмішки», що відбувається ось уже протягом трьох років.

Ціла низка гуморесок, жартів і дотепів перенесла глядачів в інший світ – світ гумору. Тут декламувались твори Остапа Вишні, С. Олійника, П. Глазового, Г. Єлишевича та авторські гуморески.

Результати конкурсу наступні: Гран-прі одержав Михайло Порфилов (Охтирський район). Перше місце зайняли Галина Скоробагатько і Сергій Зубко (м. Білопілля) та О. Скрипка (Глухівський район). Друге місце і відповідно диплом другого ступеня отримав дует Наталії Сольник та Тетяни Боч (Глухівський район) і Микола Ярошенко (м. Лебедин) і, нарешті, третє місце та диплом третього ступеня отримали Наталія Подшивалова і Ольга Стеценко (Путивльський район), а також Захар Козлов (м. Суми). Всі учасники отримали диплом учасника «Вишневих усмішок», переможці цінні подарунки.

Наталія Погоріла.

Ярмарок, 2003 р., 27 листопада.

2004 рік

Вечорниці в Остаповій світлиці

Груняни гордяться своїм земляком, шанують і жодного року не пропускають чергову річницю його народження. Цьогорічне свято в Груні нарекли «Вечорниці в Остаповій світлиці». Вийшли вечорниці щирими, цікавими, адже організатори дотримувалися принципу: щоб гарно посміятися, потрібно солідно підготуватися.

Цього разу представлялися сільські майстри з цеху гумористів, ті, що продовжують вишнівські традиції, є, так би мовити, з «вишневого» кореня. Це Тамара Грабар, Юрій Кривоколіско, Галина Прядко, Тетяна Ревенко і вся родина Гольченків, в якій Володимир перший баяніст на селі. Дружина Валентина та сестра Тетяна створили гумористичний дует. Самі дотепні новини збирають і творчо складають. Так можна сказати і про Галину Болдесову, яка пише вірші, гуморески, ще й створює пісні.

До свята в музеї Остапа Вишні відновлені й поповнені експозиції про творчість видатного майстра слова.

А ще краще панно на святі зробило дуже важливе повідомлення: «У Груні не сміються без любові».

Світлана Геренко

Сумщина, 2004 р., 10 грудня.

2005 рік

Журі назвало найдостойнішого

В області пройшов відбірковий тур Всеукраїнського фестивалю «Вишневі усмішки». Свої таланти декламаторів та артистів демонструвало близько 20 учасників.

Виступи гумористів оцінювало компетентне журі, до складу якого входили відомий письменник-гуморист лауреат премії О. Вишні Євген Дудар, народні артисти України, шевченківський лауреат Неоніла Крюкова, Степан Савка та ін.

З поміж учасників туру переможцем однозначно визнано юного Юру Римаря з Охтирського району, який представлятиме нашу область на сцені столичного Палацу «Україна» 1 квітня наступного року, коли пройде заключний концерт фестивалю.

Сумщина, 2005 р., 3 грудня.

2006 рік

Сміємося з Остапом Вишнею

У листопаді на Охтирщині проводиться обласний фестиваль сатири і гумору ім. О. Вишні.

Члени журі були поети-гумористи з Сум, Києва, представники Сумського обласного управління культури і туризму. Найпопулярнішими авторами серед конкурсантів виявилися Остап Вишня, Павло Глазовий, Григорій Єлишевич. Мало місце і авторське читання. У молодій віковій категорії (до 18 років) третє місце посіла Гавриленко Ганна з м. Охтирки. Друге місце поділили Дмитро Лащенко з Харківської області та Михайло Шаповал, житель села Лантратівка Охтирського району. Перше місце посів Володимир Сасін з Тростянця.

У старшій віковій категорії третє місце поділили Василь Лис з Роменського району та Віталій Трикоз з м. Охтирки. Друге місце посіла Ірина Міщенко з Тростянця. Безперечним переможцем серед дорослих став Юрій Павлов з Шосткинського району, його виступ, а він для читання обрав оповідання О. Вишні «Молочарство», дійсно вирізнявся з-поміж інших майстерним виконанням.

Серед драматичних колективів друге місце посів дует Валерій Сокол – Олександр Тарабан, вони прочитали «Ярмарок» О. Вишні. Перше місце посів театр музичної комедії «Орфей» з Лебедина, керівник Микола Корсун.

Організаторами гумористичного свята виступило Сумське обласне управління культури і туризму у тісній співпраці з Григорієм Єлишевичем.

2007

У Груні, де вишневий сад сміється

Цьогоріч організатори свята – обласне управління культури і туризму та відділ культури і туризму Охтирської райдержадміністрації зібрали конкурсантів з Великої Писарівки, Лебедина, Бурині, Тростянця, Недригайлова, Ромен, Липової Долини, Чернеччини, Охтирського району, а також з Комсомольська Полтавської області та Краснокутська Харківської області. В приміщенні Охтирського районного Будинку культури учасників фестивалю привітав заступник голови обласної державної адміністрації Зіновій Гузар.

За словами члена журі, директора обласного центру народної творчості Миколи Юдіна цього року саме діти «втерли носа дорослим». Адже в номінації до 18 років журі присудило перше місце, тут переможцем був представник Липової Долини Євген Самілик. Щодо решти номінацій, то кожен конкурсант поїхав з Охтирки з дипломом лауреата другої або третьої премії. Глядацькі симпатії завоював колектив з Комсомольська.

Вручення нагород відбулося під час гала-концерту.

Крім конкурсантів були відзначені і члени журі. За популяризацію жанру сатири і гумору, збереження творчого надбання Остапа Вишні, активне сприяння у проведенні обласного конкурсу «Вишневі усмішки» Григорій Єлишевич отримав від оргкомітету Почесну грамоту. Потішив присутніх відомий гуморист і своїми останніми гуморесками.

А наступного дня святкові заходи пройшли в с. Грунь Охтирського району.

Сумщина, 2007 р., 17 листопада.

2008 рік

Сміх не гріх. Особливо на «Вишневих усмішках»

Ось і знову завітала мало не вся гумористична Сумщина до Охтирки, де в районному Будинку культури відбувся обласний фестиваль сатири і гумору «Вишневі усмішки», присвячений 119-й річниці від дня народження славного нашого земляка Остапа Вишні. Аматори сцени з Лебединського, Буринського, Недригайлівського, Роменського, Охтирського та інших районів області, доводили, що сміх – не гріх, особливо, коли йде від душі, що вірні вони заповіту великого українського гумориста, який і сам готовий був, що-небудь робити, аби народ усміхався.

Головне, з гумором подружитися, як зробили це найменші учасники фестивалю: Маргарита Сучак з Чупахівки Охтирського району здобула гран-прі фестивалю у номінації серед дітей і підлітків. Не залишились без нагород Павло Лебідь з Малої Павлівки та Юрій Римар з Лантратівки, що також на Охтирщині, Олександр Кір’ян з Ромен, Владислав Загребельний з Тростянця.

Звучали на фестивалі твори як самого Остапа Вишні, так і відомих українських письменників-гумористів Павла Глазового, Григорія Єлишевича, котрий також брав участь у «Вишневих усмішках» у складі журі, не обійшлося й без авторських творів учасників. Кілька віршів із власної збірки принесли перемогу Віктору Осадчому з Бурині. Аматори сцени з Липоводолинщини показали в Охтирці справжній високий гумористичний і творчий клас, адже отримали грамоту за оригінальність програми, здобули не одну нагороду.

Відзначено творчий дует у складі Ольги Хом’як та Миколи Тютюнника з Недригайлівщини, і свої авторські твори Світлани Борисенко з Малої Павлівки, показали інсценовану усмішку Остапа Вишні учасники театру «Орфей» з Лебединського району.

Дехто з учасників під час свого виступу намагався переконати зал, що наша Україна найбільше славиться салом, самогоном та піснями, а ми додамо – гумором і веселими людьми також. Інакше б Вишня не народився б і «Вишневі усмішки» не відбувалися б щороку

Наталія Заїкіна

Сумщина, 2008 р., 5 грудня.

Невмирущі зустрічі у Груні

(Хронологія публікацій про проведення

«Вишневих усмішок» в засобах масової інформації)

Думенко, Л. Пам’яті Остапа Вишні [Текст] / Л. Думенко // Ленінським шляхом. – 1974. – 16 листопада.

Рябенко, І. Зустрічі з Остапом Вишнею [Текст] / І. Рябенко // Радянський прапор. – 1974. – 16 листопада.

Царик, Ю. Розцвітайте «Вишневі усмішки» [Текст] / Ю. Царик // Радянський прапор. – 1974. – 16 листопада.

Скакун, В. Вишнівські читання [Текст] / В. Скакун // Літературна Україна. – 1975. – 3 жовтня.

Невмирущий сміх земляка [Текст] // Прапор перемоги. – 1978. – 23 грудня.

Глива, М. Невмирущі зустрічі у Груні [Текст] / М. Глива // Прапор перемоги. – 1979. – 24 листопада.

Велет українського гумору [Текст] // Прапор перемоги. – 1992. – 1 грудня.

Щорічні Вишнівські [Текст] // Літературна Україна. – 1984. – 12 січня.

Лавриненко, Ю. «Вишневі усмішки» [Текст] / Ю. Лавриненко // Ленінська правда. – 1985. – 29 грудня.

Скакун, В. «Вишневі усмішки»[Текст] / В. Скакун // Літературна Україна. – 1996. – 1 січня.

Геренко, С. Життєва сила сміху [Текст] / С. Геренко // Ленінська правда. – 1987. – 11 грудня.

Єлишевич, Г. Пам’яті земляка-гумориста [Текст] / Г. Єлишевич // Ленінська правда. – 1989. – 12 квітня.

Геренко, С. Ніколи не сміявся без любові [Текст] / С. Геренко // Ленінська правда. – 1989. – 15 листопада.

Неборак, А. Привітний і щирий [Текст] / А. Неборак // Прапор перемоги. – 1991. – 12 листопада.

Геренко, С. Заряджайтеся сміхом [Текст] / С. Геренко // Сумщина. – 1993. – 20 листопада.

«Вишневі усмішки» з Груні [Текст] // Голос Посулля. – 1994. – 17 грудня.

Ющенко, О. Грунь – це гумору столиця [Текст] / О. Ющенко // Дем. Україна. – 1996. – 29 жовтня.

Галкін, О. Народ і Вишня [Текст] / О. Галкин // Вишневий цвіт. – 1999. – 12 листопада.

Другий злет «Вишневих усмішок» [Текст] // Суми і сумчани. – 2001. – 22 листопада.

Байстрюченко, М. Остапів сміх для радості всіх [Текст] / М. Байстрюченко // Прапор перемоги. – 2001. – 30 листопада.

Геренко, С. Виграє той, хто сміється, він з удачею не розминеться [Текст] / С. Геренко // Сумщина. – 2002. – 16 листопада.

Суріна, О. Смійтесь, друзі, на здоров’я [Текст] / О. Суріна // Ярмарок.– 2002. – 31 жовтня.

Суріна, О. «Вишневі усмішки» [Текст] / О. Суріна // Ярмарок. – 2002. – 14 листопада.

Шукайло, В. А у Груні – вишня цвіте [Текст] / В. Шукайло //Літературна Україна. – 2002. – 5 грудня.

«Вишневі усмішки» молодшають [Текст] // Сумщина. – 2003. – 19 листопада.

Ковальчук, Н. Наші на конкурсі «Вишневі усмішки» [Текст] / Н. Ковальчук // Прапор перемоги. – 2003. –21 листопада.

Погоріла, Н. «Вишневі усмішки» [Текст] / Н. Погоріла // Ярмарок. – 2003. – 27 листопада.

Геренко, С. Вечорниці в «Остаповій світлиці» [Текст] / С. Геренко // Сумщина. – 2004. – 8 грудня.

Вишневі зустрічі [Текст] // Роксолана. – 2004. – 11 листопада.

Геренко, С. Велика сила щирого сміху [Текст] / С. Геренко // Сумщина. – 2005. – 30 листопада.

Журі назвало найдостойнішого [Текст] // Сумщина. – 2005. – 3 грудня.

Нестеренко, П. «Вишневі усмішки» на Сумщині [Текст] / П. Нестеренко // Урядовий кур’єр. – 2005. – 23 грудня.

«Вишневі усмішки» зібрало гумористів [Текст] // Наш Тростянець. – 2005. – 16 листопада.

Геренко, С. На «біс» з бубликами [Текст] / С. Геренко // Сумщина. – 2006. – 8 квітня.

Івахненко, І. Життєва сила сміху [Текст] / І. Івахненко // Вишневий цвіт. – 2006. – 1 грудня.

Суховій, К. Сміємося разом з Остапом Вишнею [Текст] / К. Суховій // Ярмарок. – 2006. – 30 листопада.

Щиросердечні «Вишневі усмішки» [Текст] // Сумщина. – 2006. – 1 грудня.

Тертий, В. Сміх кольору вишні [Текст] / В. Тертий // В двух словах. – 2007. – 21 листопада.

У Груні, де вишневий сад сміється [Текст] // Сумщина. – 2007. – 17 листопада.

Заїкіна, Н. Сміх не гріх. Особливо на «Вишневих усмішках» [Текст] / Н. Заїкіна // Сумщина. – 2008. – 5 грудня.

Вагомий внесок в організацію та проведення конкурсу «Вишневі усмішки» надають працівники бібліотеки-філіалу с. Грунь централізованої бібліотечної системи Охтирського району.

Її працівники є організаторами, авторами і учасниками сатиричного дуету «Сміхограй» у складі завідувачки бібліотеки-філії Т.В.Сокіл та бібліотекаря В.М.Гольченко

Цей колектив є візитною карткою району та окрасою будь-якого масового заходу.

Сатиричний дует «Сміхограй» є лауреатом всеукраїнських конкурсів «Вишневі усмішки» у 2002 році та «Боромля-2005».

Грунщина"

Сл. Т. Сокол, муз. В. Федоренка

Повертає з Розкопів дорога

До Грунської щедрої землі.

Тут всі наші болі і тривоги,

Радощі великі і малі.

Тут гостям увага і пошана

І, якщо приїдете сюди,

Щиро привітають вас груняни,

Так було і буде так завжди.

Приспів:

Земля Грунська, усмішками багата,

Багата працьовитими людьми.

Сьогодні у твоєму домі свято,

Грунщино, ти від нас уклін прийми.

К

Переможець конкурсу «Вишневі усмішки» (2002)

Тетяна Сокіл – автор тексту пісні «Грунщина»

озаки у нас селились здавна,

Зводили свої тут курені.

Грунь, як і тоді, в часи ті славні,

Ділиться ще й досі на сотні.

А які тут виросли таланти!

Скільки б не проносилось років,

Будемо довіку пам’ятати

Наших славнозвісних земляків.

Приспів.

Зацвітають рясно в Груні вишні

Білим цвітом кожної весни,

І вбирається у шати пишні

Грунь, немов царівна, восени.

Тож нехай у далечінь полине

Чарівних пісень стрімкий розмай

І вплете в віночок України

Свої барви наш вишневий край.

Приспів.

Живіть люди, довго, живіть, здраствуйте,

прикрашайте і звеселяйте життям своїм,

ділами великими своїми нашу Батьківщину

й весь чесний рід людський”

Остап Вишня

Список використаної літератури

    1. Велет українського гумору // Прапор перемоги. – 1982. – 1 грудня.

    2. «Вишневі усмішки» з Груні // Голос Посулля. – 1994. – 17 грудня.

    3. Геренко, С. Життєва сила сміху // Лен. правда. – 1987. – 11 грудня.

    4. Геренко, С. Ніколи не сміявся без любові // Лен. правда. – 1989. – 15 листопада.

    5. Геренко, С. Заряджайтеся сміхом // Сумщина. – 1993. – 20 листопада.

    6. Глива, М. Невмирущі зустрічі в Груні // Прапор перемоги. – 1979. – 24 листопада.

    7. Другий злет «Вишневих усмішок» // Суми і сумчани. – 2001. – 22 листопада.

    8. Єлишевич, Г. «Вишневі усмішки» на Охтирщині // Земляки : альманах Сумського земляцтва в Києві. Вип. № 1. – Суми, 2004. – С. 263.

    9. Журі назвало найдостойнішого // Сумщина. – 2005. – 3 грудня.

    10. Заїкіна, Н. Сміх – не гріх. Особливо на “Вишневих усмішках” //Сумщина. – 2008. – 5 грудня.

    11. Невмирущий сміх земляка // Прапор перемоги. – 1978. – 23 грудня.

    12. Погоріла, Н. «Вишневі усмішки» // Ярмарок. – 2003. – 27 листопада.

    13. Суріна, О. Смійтесь, друзі на здоров’я // Ярмарок. – 2002. – 31 жовтня.

    14. Суховій, К. Сміємося з Остапом Вишнею // Ярмарок. – 2006.– 30 листопада.

Фото-калейдоскоп

учасників конкурсу «Вишневі усмішки» за різні роки

Авторський колектив обласної наукової бібліотеки ім. Н. К. Крупської складеного бібліографічного покажчика «Знайомтесь! «Вишневі усмішки» висловлює щиру вдячність працівникам Охтирської районної ЦБС за представлені світлини в розділі «Фото-калейдоскоп учасників конкурсу за різні роки» з архіву ЦБС.

Зміст

Вступне слово……………………………………………………………………………2

Г. Єлишевич “Вишневі усмішки на Охтирщині”……..................................................3

Основні віхи життя і творчості Остапа Вишні…………………………………………4

Бібліографія творів Остапа Вишні………………….…………………………………...5

Дайджест “Вишневі усмішки” на Охтирщині………....................................................5

Невмирущі зустрічі у Груні (хронологія публікацій про проведення

“Вишневих усмішок” в засобах масової інформації)…………………………………13

Список використаної літератури………………………………………………………..15

Фото-калейдоскоп учасників конкурсу „Вишневі усмішки” за різні роки………...16

Матеріал підготував Мазур В. І. завідуючий відділом абонементу

ТРАМВАЙНУ КОЛІЮ ПРОКЛАДАВ І ОСТАП ВИШНЯ

Є в нас славетне місто Конотоп, відомості про яке сягають 1634 року, а за деякими повідомленнями – навіть 1462 року. Містечко це оспіване у літописах,щиро змальоване пером кількох поколінь вдячних класиків. Зокрема, історики зафіксували перемогу війська гетьмана Виговського над московською навалою, згадав його тихим словом безсмертний Квітка-Основ’яненко, який навіки надав йому статус міста відьом.

Проте, у цьому місті є ще одна родзинка. Саме у Конотопі найперше серед міськрайонних центрів колишнього Союзу з’явився власний трамвай? Мабуть, найбільше про це знають у Конотопському краєзнавчому музеї, який розташувався на площі понад 700 кв. метрів з експозиціями в 11 залах. Тут зібрано чимало цікавих документів і матеріалів з історії міста, у тому числі й про відкриття міського трамвайного руху.

Як же виникла небачена за сміливістю думка побудувати трамвайну лінію у невеликому місті в часи післявоєнної розрухи? Ще з початку XX століття мешканців Конотопа, який був розташований за три кілометри від залізничної станції та колишнього центру – фортеці XVII століття, не залишала мрія про власний зручний транспорт. Вже тоді міська Дума обговорювала проект створення конки на кшталт київської (вагони на рейках мали тягти кілька коней). Проте цей проект не було ухвалено лише через те, що власник-будівник відмовився віддати конку у власність міста.

А у повоєнні роки конотопчани знову повернулися до цієї проблеми, яка стала для всіх нагальною. Йшов 1949 рік. У Конотопі, як і в багатьох містах країни, заліковували жахливі післявоєнні рани. Залізничники і металісти, учні шкіл і технікумів, пройняті пафосом всенародного ентузіазму, за короткий час відбудували життєво необхідні об’єкти. Не було меж радості від з’яви електро- та водопостачання, поновлення виробництва хлібобулочних виробів.

Тоді ж досить гостро постало питання щодо організації надійного міського транспорту. Тож було прийняте рішення будувати, насамперед, власний трамвай. Чому саме трамвай? На той час Конотоп простягався з півдня на північ на 14 км, а зі сходу на захід – на 7 км. На двох кінцях міста розташовувалися два великих заводи, доїжджати до яких робітникам було неабиякою проблемою. Отже, цілком природно, що городяни забажали впровадити міську трамвайну лінію, яка б сполучувала окраїни міста. За свідченнями архівів, за ініціативи міської влади було проведено, як кажуть нині, розширений громадський референдум-обговорення серед працівників підприємств та населення питання про пуск трамваю. Підтримали його всі громадяни.

Підготовчі роботи та збір необхідних матеріалів тривали майже три місяці. У результаті було прийняте рішення прокладати трамвайну лінію від вокзалу до вулиці Свободи по тодішньому проспекту Сталіна, вулицях Луначарського і Ворошилова, вулицю Жовтня і до площі Конотопських дивізій. За спільною думкою міського керівництва, саме цей маршрут був найзручнішим, оскільки з’єднував не тільки два заводи, а й усі установи міста, місця відпочинку.

Досить цікавим є те, що будівництво трамвайної лінії підтримувалося тодішньою найвищою владою на чолі з самим батьком усіх часів і народів… За документами музею, саме Сталін дав розпорядження Московському міськвиконкому передати Раді Міністрів СРСР для Конотопа два перших моторних пасажирських трамвайних вагони серії «Ф».

А 24 квітня 1949 року, аби щиро попрацювати на благо свого рідного міста, на будівельні майданчики дружно вийшли 3373 конотопчани. Трудилися відчайдушно, з піснями та духовим оркестром. Протягом першого дня за 6 годин підготували місце для прокладення колії довжиною два кілометри. Також старанно й дружно працювали й під час наступних суботників, використовуючи власний інвентар: лопати, граблі, відра, ноші тощо. Цікаво, що серед будівників трамвайної колії був відомий український письменник-гуморист Остап Вишня, який приїздив на творчі зустрічі з читачами. Дізнавшись про будівництво, він власноруч допомагав носити шпали для прокладення колії.

За даними музейного архіву, робітники, інженери, техніки, службовці, учні міста за шість годин на підготовці траси для трамваю перекидали 6 тис. кубометрів грунту і підготували полотно для прокладання колії протягом довжиною два кілометри. Працювали під гаслом: «Збудуймо трамвай до 30 грудня 1949 року!», яке на той час особливо згуртувало населення міста. Зрештою, за вісім місяців мрія конотопчан здійснилася – було підготовлено 3440 метрів для трамвайної колії, підстанції, два роз’їзди та один шляхопровід. Місто вмерло в очікуванні славетної для нього події.

І ось 21 грудня о 5 годині 10 хвилин 1949 року два трамвайних вагони рушили у перший в історії міста рейс за маршрутом: «Вокзал – Будинок Рад – Військкомат – Площа Конотопських дивізій». У книзі історичної пам’яті міста з’явилася ще одна найяскравіша сторінка. Втім, за місцевою статистикою, вже протягом 26 днів з початку руху трамваю було перевезено 105 тисяч пасажирів та їхніх вантажів, а прибуток від цієї новації склав 33000 карбованців.

Про цю історичну подію у музеї розповідає картина місцевого художника М.Дешка «У перший рейс», на якій зображено урочисте відкриття лінії першого трамваю. А ще цій події присвятила свою пісню місцева поетеса О.Бездітко. – Мабуть, старше покоління міста пам’ятає її слова: «…Перестуком трамвайным начинается утро». Знаменно, що саме на ці слова згодом було створено пісню про Конотоп, яка стала нинішнім гімном міста.

На той час трудове піднесення громадян у відбудові Вітчизни було справді величезним. Задля свого улюбленого міста на будівництво трамваю виходила уся трудова громада міста. Аби перші вагони вийшли на маршрут і започаткували славну історію трамвайного містечка,трудилися колективи Конотопського паровозовагонноремонтного заводу (КПВРЗ), Швейної фабрики, паровозного депо, двох технікумів Міністерства шляхів сполучення та сільськогосподарського будівництва, заводу «Красный металлист», інших підприємств, навіть працівники так званого кондукторського резерву, а ще й – працівники дистанції шляху і зв’язку, рембудконтори та дистанції будівель і споруд, представники Держкомунгоспу, службовці усіх установ міста. Працювали відчайдушно, енергійно, з ентузіазмом у понадурочний час, за методом народної будови. За матеріально-технічної допомоги підприємств здійснювалися усі роботи з прокладення шляху, повітряної контактної лінії, монтажу підстанції.

Будівництво трамваю було підтримано іншими містами тодішнього Союзу. За словами тодішніх істориків, трудящі різних куточків країни надіслали до Конотопа 13 вагонів різного обладнання. Харків відрядив інженера повітряних ліній трамваю, Дніпропетровськ і Одеса надіслали ртутні випрямлячі, Київ – вагони, що були відремонтовані на КПВРЗ.

А 15 серпня було прийняте історичне рішення Ради Міністрів СРСР про передання Конотопові двох моторних пасажирських вагонів. До речі, перші трамваї було одержано з Москви, які дісталися СРСР за рахунок репарацій з післявоєнної Німеччини, можливо, з самого Берліна, на них навіть залишилися попередні таблички із тамтешніми маршрутами. Ці трамваї мали місця для водіїв з обох кінців вагона. Доїхавши до кінцевої зупинки по одноколійній тоді лінії (деякі такі ділянки на колії залишилися й досі), водій переходив до кабіни в іншому кінці трамваю та їхав у зворотньому напрямку.

Згодом, у 1951 році з колишніх гаражів було збудоване трамвайне депо. Тоді колектив трамвайного управління, яке нараховувало 43 особи, поповнився п’ятьма вагонами, 1957 року було отримано ще чотири вагони, у 1966-1967 роках ще кілька отриманих вагонів було реконструйовано на однокабінні з керованими дверцятами. А 1967 року розпочався маршрут №3 «Шляхопровід – селище КПВРЗ», у 1969 році здано в експлуатацію нове трамвайне депо, 1972 року введено в дію підстанцію №2, отримано ще п’ять трамвайних вагонів. У 1974 році колектив депо відзначили заслуженими нагородами та занесенням на міську Дошку пошани за досягнення найвищих показників.

Нині трамвайне управління є комунальною власністю міста і обслуговує три маршрути. Незважаючи на всілякі труднощі, пов’язані з фінансово-економічним станом підприємства, 2002 року вдалося здійснити поточний ремонт рухомого складу та забезпечити на маршрутах рух 11 трамваїв. Доброю традицією у місті стала ініціатива міської влади, згідно з якою щороку під час формування бюджету планується виділення коштів на відновлення колійного та електричного господарств і вагонного парку.

Конотопська трамвайна мережа нині сягає майже 30 кілометрів. Першого червня 2004 року було урочисто відкрито пам’ятник конотопському трамваю – улюбленцю кількох поколінь вдячних мешканців міста. Зроблений він, як і всі нині діючі вагони, на заводі у далекому уральському місті Усть-Катаві Челябінської області (Російська Федерація).

Віталій КОЛОМІЄЦь

А. М. Никифоров Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка

ЛІТЕРАТУРНА ТВОРЧІСТЬ НИКАНОРА ОНАЦЬКОГО В КОНТЕКСТІ ЙОГО КУЛЬТУРНО-ПРОСВІТНИЦЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

У статті розглядається вплив літературної творчості Никанора Харитоновича Онацького на формування світоглядної позиції митця, становлення його як визначної особистості, як на освітянській ниві, так і в мистецькому середовищі Слобожанщини. Автор аналізує мистецьку літературну спадщину Никанора Онацького в розвідках науковців, а також досліджує його активну участь у культурно-просвітницькій роботі свого краю, як носія та пропагандиста освітніх національних ідей українського народу. Ключові слова: Никанор Онацький, літературна творчість, поезія, драматургія, вірші, п’єси. Постановка проблеми. Постійно зростає інтерес громадськості до регіональної історії, культури. Звернення до краєзнавчого матеріалу в контексті виховання національної свідомості дітей і молоді є вкрай важливим для виховання патріотизму, любові й шани до свого краю. Цьому процесу сприяє низка законотворчих документів, упроваджених за роки незалежності України. У зв’язку з цим важливого значення для теорії та практики сучасного розвитку національної освіти, набуває дослідження життєвого та творчого шляху педагогів-просвітителів, які зробили вагомий внесок у розвиток вітчизняної педагогічної науки й культури, але в минулі десятиліття їх здобутки несправедливо замовчувалися. У цьому році виповнюється 140 років від дня народження Никанора Харитоновича Онацького (1875–1937), педагога, художника, етнографа, мистецтвознавця, фундатора Сумського художнього музею, який нині носить його ім’я. Н. Онацького, як і багатьох педагогів-просвітників, у Актуальні питання мистецької освіти та виховання, 2014, 1–2 (3–4) 70 бурхливі роки становлення Радянської влади, було репресовано. Як наслідок – його ім’я довгий час замовчувалося. Посмертна реабілітація митця в 1956 році хоч і призвела до зростання зацікавленості науковців його спадщиною, проте цілісного й усебічного аналізу культурно- просвітницької діяльності Никанора Онацького, його вкладу в розвиток української освіти та культури, до цього часу, на жаль, не здійснено. Діяльність митця багатогранна й різнопланова, коло його інтересів надзвичайно широке, і кожен вид його творчості потребує ретельного вивчення. Однією з таких ланок творчості є літературна спадщина Онацького-поета, яка відображає світоглядну позицію митця, формування його як педагога-просвітника та громадського діяча на Слобожанщині, що й зумовило актуальність обраної теми. Аналіз актуальних досліджень. У 1962 році в Українській Радянській Енциклопедії вперше з’являється коротенька довідка «Онацький Н. Х.», а в 1964 році – перша публікація про Никанора Харитоновича сумського краєзнавця-журналіста Г. Петрова в харківській газеті «Ленінська зміна» «Традиція без продовжувачів». Г. Петров став першим дослідником життя та творчості Н. Онацького. Незабаром до нього приєднався Б. Ткаченко з Лебедина. Їх розвідки є, власне, підвалинами в дослідженні всього спадку Никанора Харитоновича, взагалі, та поетичного доробку, зокрема. Поетичні рядки Н. Онацького розглядалися у ході вивчення життєвого шляху митця дослідниками: В. Звагельським, В. Скакун, Г. Хвостенко, тими ж Г. Петровим та Б. Ткаченко. Віршовані рядки використовували для більш об’ємного окреслення постаті митця такі науковці: Г. Ареф’єва, Н. Юрченко, А. Дужа, В. Скакун. Важливість поезії у формуванні особистості Н. Онацького відзначали Я. Кривко, К. Майченко, І. Корнюшенко, Я. Коцур, Ю. Тітаренко та інші. Найбільший внесок, на наш погляд, у дослідження літературного спадку Н. Онацького (як, до речі, і всього життєвого шляху митця) зробив Г. Петров. Ще в 1966 році вийшла у світ його публікація «Мужнє слово» в газеті «Ленінська правда», згодом стаття «Співець боротьби: з поетичного доробку Никанора Онацького» у газеті «Ленінський прапор» 1968 року; пізніше – історія створення п’єси за мотивом поезії Т. Шевченка «[Передмова] Онацький Н. У тієї Катерини: друкується вперше» в газеті «Панорама Сумщини» 1993 року тощо. Мета статті – розглянути поетичну творчість Никанора Онацького – одного з важливих чинників формування його світогляду, як носія та пропагандиста освітніх національних ідей українського народу. Актуальні питання мистецької освіти та виховання, 2014, 1–2 (3–4) 71 У дослідженні використовувалися такі методи: теоретичний та історико-логічний аналіз архівних матеріалів і друкованих джерел; персоналістично-біографічний, що застосовувався для аналізу життєвого та творчого шляху Н. Онацького; хронологічно-системний. Виклад основного матеріалу. Життєвий шлях Никанора Онацького – це єдиний творчий процес як педагога-художника, так і поета. Ці поняття невіддільні і не можуть існувати одне без одного. Простежимо, як літературне захоплення впливало на формування світоглядної позиції митця, на становлення його як визначної особистості, як на освітянській ниві, так і в мистецькому середовищі Сумщини. Писати вірші Никанор почав рано, а розуміння справжньої ваги слова прийшло в роки революційного піднесення. Перший вірш «Погук» опублікував полтавський журнал-тижневик «Рідний край», який видавала мати Лесі Українки Олена Пчілка, у 1906 році. Поет закликає до пробудження «кривдою давньою, горем замучений, бідний, обшарпаний рідний народ» [1, 166–168]. Від цього часу ім’я Н. Онацького з’являється в українських збірках «З неволі», «Терновий вінок», «Розвага» (усі 1908 рік). У цих віршах відчувається вплив революційних подій. Вірші його, здебільшого, оптимістичні, лише зрідка вчуваються нотки суму й безнадії, викликані поразкою революції [7, 292]. Не зважаючи на поразку революції Н. Онацький продовжував протестувати: Не радійте, в літаври не бийте: не положим ми зброї своєї, ще не втратили сили своєї. Хай помрем ми по тюрмах Сибіру, Але вбити не зможете віру… А поетична антологія «Українська муза» (1908) за редакцією Олекси Коваленка, крім п’яти поезій Н. Онацького, подала і його коротеньку біографію. «Поезії Онацького перегукуються з революційною поезією Івана Франка та Лесі Українки, – читаємо на сторінках документального нарису Б. Ткаченка «Погром» – А спілкування зі Стефаном Таранушенком, Яковом Мамонтовим, Миколою Хвильовим, Олександром Олесем, Миколою Вороним викристалізувало його в несхитного борця за щастя знедоленого народу» [7, 292–293]. Цю ж думку поділяє науковець Актуальні питання мистецької освіти та виховання, 2014, 1–2 (3–4) 72 Н. Юрченко: «За своєю спрямованістю, поезія Онацького близька до революційно-демократичної творчості I. Франка Л. Українки, М. Коцюбинського» [8, 8]. Яскравим свідченням цього є рядки: Гей ти народ український засмучений, Кривдою давньою, горем замучений, Бідний, обшарпаний, лихом пригнічений, Наче і сонцем святим не освічений, Настала година – вставай не барися… Революційні події 1905 вразили митця та хвилювали ще довгі роки. Никанор Харитонович проводить дослідження цих подій і на їх ґрунті пише розвідку, яка була надрукована у збірці статей і спогадів до 25-річчя революції [4, 37-45]. «Книга «Селянський революційний рух на Сумщині в 1905 році», – запевняє нас Г. Хвостенко у статті «Страдницький шлях Никанора Онацького», і нині становить неабияку цінність для сьогоднішніх дослідників і краєзнавців [8, 13]. Так, його погляди до цього часу не втратили актуальності, зокрема, історик Д. Кудінов, аналізуючи збірку, відзначає розвідку Н. Онацького, «який ... встановив причини селянського руху, класифікував і хронологічно систематизував виступи селян Лебединського, Сумського й Охтирського повітів» [1, 83–84]. Разом із тим, слід зауважити, що Никанор Харитонович першим в українській літературі описав подвиг лейтенанта Шмідта в поетичній легенді «Острів мертвих», присвяченій пам’яті розстріляних на острові Березані в Чорному морі лейтенанта Шмідта та трьох його товаришів – матросів. У вірші «Осінь» звучать волелюбні рядки поета – «воля жадана, в квіти повитая, радо між людьми колись загуля» своїм духом, спрямованістю привертають небажану увагу властей. У зв’язку з виходом збірника «З неволі» Петербурзький цензурний комітет звернувся до головного управління у справах друку з вимогою порушити судове переслідування авторів книги в тому числі й Н. Онацького. У період педагогічної діяльності в Сумах (1913–1933) Никанор Онацький не полишає займатися літературною творчістю, виступає як публіцист і дослідник мистецтва, пробує свої сили в драматургії. Одна за одною з’являються п’єси. «Через руїни», «Танок смерті» інсценізація поезії Т. Шевченка «У тієї Катерини»; 1930 року в Держвидаві України вийшла дитяча п’єса Н. Онацького «Новий світ» [5]. Дослідник життя та творчості Никанора Харитоновича Г. Петров у газеті «Панорама Сумщини» у 1993 році опублікував історію появи п’єси «У тієї Катерини» (за мотивами твору «Кобзаря») та уривки з тексту [6, 6]. Актуальні питання мистецької освіти та виховання, 2014, 1–2 (3–4) 73 Никанор Харитонович надавав великого значення вихованню творчістю. Із цією метою організував студію для фахового спрямування дітей і молоді, а також для професійної підготовки учнів. Крім художніх студій образотворчого мистецтва сприяв розвитку театральних гуртків, що давало можливість розкрити творчий потенціал дітей і молоді, згуртувати їх за творчими інтересами. Саме для цього власноручно писав дитячі п’єси для школярів і виступав як драматург. Вітальня Н. Онацького швидко стала своєрідним центром українського життя в місті Cуми. Тут бував видатний український поет Олександр Олесь (чия родина жила на вулиці Петропавлівській, 83), український поет і драматург Яків Мамонтов, інші лідери національного руху у краї. Дружні стосунки з уже відомим поетом Олександром Олесем, автором кількох збірок, із Н. Х. Онацьким також визначалися спільною участю в міських заходах «Просвіти», разом друзі були на зібраннях із нагоди 50-річчя смерті Т. Шевченка. Олесь схвально відгукувався про картини й малюнки вчителя на Шевченківську тематику, підтримав Никанора Харитоновича і як поета. Свою просвітянську та педагогічну діяльність Онацький розпочав ще в Лебедині. Там же з’явилися (1906– 1913) перші публікації віршів. Г. Хвостенко надрукував спогади дочки Никанора Харитоновича Оксани Харитонівни про той час: «Тато вечорами допізна сидів за столом, писав п’єси. Наша квартира часто виповнювалася гостями. Батьки дружили із сім’єю лікаря Гребенюка. Тато влаштовував літературні вечори, читав свої твори й слухав інших. Не пам’ятаю, хто саме був на них, але письменника Якова Мамонтова пам’ятаю добре. Ще пам’ятаю, приїздив до неї із Харкова Остап Вишня із квітами. З ним дружба почалася давно, ще з маминої молодості в селі Мала Павлівка, де до тепер жила моя бабуся. Була там сім’я Доценків, сусідів наших. За Федора Доценка сестра Остапа Вишні вийшла заміж. Так подружились. Переказували, що коли ми жили до революції біля реального училища, то відвідував наш дім Олександр Олесь» [9, 13]. Інтерес Н. Онацького до української національної культури викликав підозру з боку органів ДПУ-НКВС. Його звинувачували в «ідейних збочен- нях» і за чиїмось наклепом його вперше заарештовують весною 1934 року. У в’язниці в камері № 62 написав «захалявний» цикл віршів «За гратами». Актуальні питання мистецької освіти та виховання, 2014, 1–2 (3–4) 74 Гей розвійся, чорна хмаро, Розійдись! Не плач моя родинонько, Не журись! Ще проллється грізна хмара Та дощами. Промине наше горе Та із днями… Ці твори пройняті духом шевченківської тюремної лірики. У зв’язку з цим, слід наголосити, що все свідоме життя Н. Онацького, його багатогранна громадсько-освітня й педагогічна діяльність були пов’язані з образом вели- кого поета Т. Г. Шевченка, любов і повагу до якого проніс крізь усе життя, що безперечно, теж позначилося на формуванні свідомості митця [3, 6]. В одному зі своїх тюремних віршів Никанор Харитонович передбачав, що положить десь на чужині «свої кості», але, саме в Полтаві (а не в далеких краях) був розстріляний поет у 1937 році. І ще одні розпачливі рядки поета написані між в’язничних стін, як зазначає вдова Никанора Харитоновича На- дія Василівна (яка зберегла творчу спадщину чоловіка, у тому числі, друко- вані й рукописні вірші, фотографії, листи), не справдились: «все піде в царст- во небуття, сліду жаданого не кине…» [7, 292]. Завдяки її зусиллям поволі виходило із забуття ім’я Никанора Онацького, зазначає Г. Хвостенко [9, 13]. Таким чином, у процесі дослідження встановлено, що крім педагогічної роботи, Никанор Харитонович проявив себе й у літературному спектрі діяльності, результатом якої є публікації поезії в збірках «З неволі», «Терновий вінок», «Розвага», «Українська муза» (усі 1908), а також, публікації дитячої п’єси «Новий світ» у Держвидаві України (1930 року). Крім цього, потужним фактором формування свідомості педагога-просвітника було спілкування з визначними діячами української літератури, до якого підштовхнула Н. Онацького саме діяльність на терені поетичної творчості. Завдяки поетичним пошукам він познайомився з такими особистостями як Олена Пчілка, що цінувала його вірші й друкувала у своєму часописі, письменник Яків Мамонтов, Остап Вишня, Олександр Олесь тощо. Висновки. Відтак, висвітлення життєвого та творчого шляху педагога й громадського діяча, його внеску у становлення української культури й освіти дає підстави стверджувати, що Никанор Харитонович Онацький посідає одне з провідних місць у розвитку педагогіки, письменництва й просвітництва в першій половині XX століття на Слобожанщині. Актуальні питання мистецької освіти та виховання, 2014, 1–2 (3–4) 75 Отже, підсумовуючи наше дослідження, можна зробити висновки, що науковці високо цінують мистецьку спадщину Никанора Онацького, талант поета, його активну участь у культурно-просвітницькій роботі свого краю. Разом із тим слід зауважити, що проведене дослідження не вичерпує всіх аспектів окресленої проблеми, тому перспективними напрямами подальших наукових розвідок вважаємо докладне вивчення внеску Никанора Харитоновича Онацького в розвиток освіти та культури на Слобожанщині. ЛІТЕРАТУРА 1. Коцур Я. М. Творче життя визначного митця, представника українського «розстріляного відродження» (до біографії Н. Х. Онацького) / Я. М. Коцур, Ю. В. Титаренко // Актуальні питання вітчизняної та світової історії : збірник матеріалів Всеукраїнської наукової конференції, 23–24 квітня 2010 року / за заг. ред. С. І. Дегтярьова. – Суми : СумДУ, 2010. – С. 166–168. 2. Кудінов Д. Сумська селянська республіка у вітчизняній та зарубіжній історіографії / Д. Кудінов // Часопис української історії. – К. – 2011. – Вип. 21. – С. 82–90. 3. Онацький Н. За гратами: Рядки із тюремного блокнота. Поезія / Н. Онацький // Панорама Сумщини. – 1995. – 9 лютого. – С. 6. 4. Онацький Н. Селянський революційний рух на Сумщині в 1905 р. : збірник наукових статей / Н. Онацький. – Суми : Плуг і молот, 1930. – С. 37–45. 5. Онацький Н. Новий світ. Дитяча п’єса на три дії / Н. Онацький. – К. : Держвидав, 1930. 6. Петров Г. Онацький Н. У тієї Катерини: друкується вперше / Г. Петров // Панорама Сумщини. – 1993. – № 17–18 (20 травня). – С. 6. 7. Ткаченко Б. Погром. Документальний нарис / Б. Ткаченко. – Суми : ВВП «Мрія-1» ТОВ, 2010. – 372 с. 8. Юрченко Н. Н. Х. Онацький (1874–1837). Каталог творів / Н. Юрченко. – Суми : Слобожанщина, 1995. – 28 с. 9. Хвостенко Г. Страдницький шлях Никанора Онацького / Г. Хвостенко // Суми й сумчани. – 2007. – № 47 (23 листопада). – С. 13. Актуальні питання мистецької освіти та виховання, 2014, 1–2 (3–4) 76 РЕЗЮМЕ Никифоров А. М. Литературное творчество Никанора Онацкого в контексте его культурно-просветительской деятельности. В статье рассматривается влияние литературного творчества Никанора Харитоновича Онацкого на формирование мировоззренческой позиции художника, на становление его как выдающейся личности, как на педагогической стезе, так и в художественной среде Слобожанщины. Автор анализирует литературное наследие Никанора Онацкого в исследова- ниях ученых, а также исследует его активное участие в культурно- просветительской работе своего края, как носителя и пропагандиста образовательных национальных идей украинского народа. Используя такие методы исследования как теоретический и историко-логический анализ архивных материалов и печатных источников; персоналистическо- биографический, применявшийся для анализа жизненного и творческого пути Никанора Онацкого; хронологически системный автор утверждает тот факт, что кроме педагогической работы, Никанор Харитонович плодотворно проявил себя и в литературном спектре деятельности, результатом которой являются публикации поэзии в сборниках «Из неволи», «Терновый венець», «Развлечение», «Украинская муза», а также публикации детской пьесы «Новый мир» в Госиздате Украины. Кроме этого, отмечает автор, мощным фактором формирования сознания педагога-просветителя было общение с выдающимися деятелями украинской литературы. Поэтому освещение жизненного и творческого пути педагога и общественного деятеля, его вклада в становление украинской культуры и образования дает основания утверждать, что Никанор Харитонович Онацкий занимает одно из ведущих мест в развитии педагогики и просвещения в первой половине XX века на Слобожанщине. Итак, суммируя наше исследование, можно сделать выводы, что ученые высоко ценят художественное наследие Н. Онацкого, талант поэта, его активное участие в культурно-просветительской работе на Слобожанщине. Вместе с тем следует заметить, что проведенное исследование не исчерпывает всех аспектов обозначенной проблемы, поэтому перспективными направлениями дальнейших научных исследований считаем подробное изучение вклада Никанора Харитоновича Онацкого в развитие образования и культуры на Слобожанщине. Ключевые слова: Никанор Онацкий, литературное творчество, поэзия, драматургия, стихи, пьесы. Актуальні питання мистецької освіти та виховання, 2014, 1–2 (3–4) 77 SUMMARY Nikiforov A. Literary creativity of Nicanor Onatsky in the context of his cultural and educational activities. The article deals with the influence of literary creation of Nicanor Onatsky the formation of the ideological position of the artist on his becoming a prominent personality, as in the educational sphere and in the artistic environment of Slobozhanshchyna. The author analyzes the artistic literary heritage of Nicanor Onatsky in exploration of the scientists and explores of his active participation in the cultural and educational work of their land, as the carrier and promoter of the educational national ideas of the Ukrainian people. Using such methods as a theoretical, historical and logical analysis of archival materials and printed sources; a personalist-biographical, used for the analysis of the life and career of Nicanor Kharytonovych Onatsky; the chronologically-systemic author argues the fact that in addition to educational work, Nicanor Kharytonovych successfully distinguished himself in the literary spectrum of activity, which results in the publication of the collections of poetry in «Captivity», «Crown of Thorns», «Entertainment», «Ukrainian Muse» as well as the publication of children’s play, «The New World» in the State Publishing House of Ukraine. In addition, the author notes a powerful factor in shaping the minds of a teacher-educator was communicating with the outstanding figures of Ukrainian literature. Therefore, the coverage of the life and career of an educator and a social activist, his contribution to the development of the Ukrainian culture and education gives reason to believe that Nicanor Onatsky occupies a leading position in the development of pedagogy, writing and education in the first half of the XX-th century in Slobozhanshchyna. Summing up our study, we can conclude that the researchers appreciate the artistic heritage of Nicanor Onatsky, a talent of the poet, his active participation in the cultural and educational work of his land. However, it should be noted that our study does not cover all aspects of the outlined problems, a detailed study of the contribution of Nicanor Kharytonovych Onatsky in the development of education and culture in Slobozhanshchyna is considered to be a promising direction for further scientific studies. Key words: Nicanor Onatsky, creative writing, poetry, drama, poetry, the plays.

Переможці конкурсу "Соняшник-учитель-2015"

2015-11-09

ПОСМІЯЛИСЯ!

Микола ГРИГОРЕНКО

Вишневі усмішки університетські // Запорозька Січ. – 2013. – 16 листопада (№ 225). – С. 8.

У знаного й улюбленого народом сатирика Остапа Вишні (Павла Михайловича Губенка) свого часу народилося кілька гумористичних циклів "Вишневі усмішки мисливські", "Вишневі усмішки рибальські", "Вишневі усмішки кримські" тощо. Майже всі вони перевидавалися окремими книгами. А ось університетських усмішок не було. Вони з'явилися кілька років тому з ініціативи кошового отамана Міжнародної асоціації гумористів і сатириків "Весела Січ", лауреата літературної премії імені Остапа Вишні та багатьох інших премій і відзнак, запорізького письменника Петра Ребра.

Що ж то за університетські усмішки та ще й вишневі?

– Усе дуже просто, – пояснює сам Петро Павлович, – ми ж усі, хто працює в жанрі сатири й гумору, фактично пішли від Вишні. Це – наш духовний батько. А батька треба шанувати...

Цього року згадувані вище усмішки під логотипом "Вінок Остапу Вишні" відбувалися вже традиційно в Запорізькому національному університеті. Організатором заходу (теж традиційно) стала викладач ЗНУ, кандидат філологічних наук Ольга Стадниченко. Гостями у студентів-філологів були запорізькі письменники, професійні та самодіяльні артисти. Саме ж дійство відбувалось у вигляді веселого літературно-мистецького концерту.

У вступному слові Петро Ребро розповів присутнім про маловідомі, а місцями й не дуже веселі моменти з життя видатного українського сміхотворця. Зокрема, повідав він про свою зустріч із Остапом Вишнею тут, у Запоріжжі, під час перебування Павла Михайловича у творчому відрядженні в наших краях.

Далі відбувся концерт .У репертуарі читців були переважно твори Остапа Вишні, а також послідовників великого гумориста – Петра Ребра, Пилипа Юрика, Івана Сочивця та інших письменників. Виступили народні артисти України Юрій Бакум, Олександр Гапон, Іван Смолій, самодіяльні артисти – студенти Андрій Новиченко, Ростислав Анасійчук, Ігор Крикунов, літератори Віра Коваль та Володимир Байдуков із власними творами, наймолодший веселосічовик Артем Чиж. А веселу крапку в концерті поставила майстер художнього читання з Оріхова Таміла Дейнега.

Вів концерт лауреат премії імені Остапа Вишні, письменник-гуморист Микола Білокопитов.