Разширено изучаване

Разширено изучаване

Петък - 25 април

Прочетете още:

От книгата Копнежът на вековете – глава „Планинската проповед”.

„Исус разглежда заповедите поотделно и обяснява широчината и дълбочината на техните изисквания. Той не премахва дори и една йота от силата им, но показва колко всеобхватни са техните принципи и извежда на бял свят фаталната грешка на евреите, които външно се представят за послушни. Исус заявява, че Божият закон се нарушава дори от една зла мисъл или нечестив поглед. Стане ли съучастник и в най-малката несправедливост, човек нарушава закона и принизява моралния си облик. Убийството се поражда първо в мислите. Който даде място на омраза в сърцето си, тръгва по пътя на убиеца и приносите му са мерзост за Бога” (Е. Уайт, Копнежът на вековете. Стр. 310 – ориг.).

Любовта е задължаващият принцип в Божия закон. Във всяка антитеза Исус издига принципа на любовта: тя въздържа човека да не поддържа омраза против ближния си; любовта задържа съпрузите заедно; любовта мотивира християнина да бъде винаги честен в делата си с другите хора и с Бога; любовта позволява на човека да реагира любезно, когато с него постъпват несправедливо; и любовта дава сили на човека да се отнася с врага си така, както той би желал да се отнасят към самия него.

За разискване:

1. В урока за тази седмица Исус казва: „Чули сте, че е било казано на старовременните” и след това прибавя: „Но Аз ви казвам” – и тогава представя антитезата. Обърнете внимание, че някои от твърденията към „старовременните” са преки цитати от Библията или са взети от старозаветни учения. Ето защо проблемът не е толкова в препратките, а в начина, по който се тълкуват. Какви поуки можем да извлечем от това, ако не за нашите доктрини, то поне за начина, по който ги тълкуваме? Как можем да се окажем в опасността да гледаме на нещата твърде повърхностно и да пропуснем дълбокия им смисъл?

2. Мнозина падат в капана да тълкуват стихове изолирано от други текстове. Един от тези стихове е Матей 5:48, където се казва да бъдем съвършени като нашия Небесен Отец. Как тълкуването на стиха в непосредствения му контекст (Матей 5:43-48) демонстрира важността на внимателното проучване на Библията? Как бихте отговорили на човек, който настоява, че в този стих се говори за безгрешност? Какво в действителност учи стихът и защо учението разкрива истинския смисъл на това да бъдеш ученик на Исус?

3. Как проучените от нас стихове – особено за прелюбодейството и убийството – показват колко грешат тези, които твърдят, че законът е премахнат на кръста?