Папа Франциск призовава към ежедневно съзерцание на Евангелието

Папа Франциск призовава към ежедневно съзерцание на Евангелието

4/2/2015

Снимка: radiovaticana.va

Radiovaticana.va съобщава:

Ежедневното съзерцание на Евангелието ни помага да укрепваме нашата надежда. Това посочи Папа Франциск в проповедта си на утринната литургия в параклиса на религиозния дом „Санта Марта“ във Ватикана. Папата призова вярващите всеки ден да отделят време за четене на Евангелието и да диалогират с Господ.

Папа Франциск посвети размишлението на литургичното четиво от Посланието до Евреите, което говори за надеждата, като подчерта, че ядрото на надеждата се състои в това „да държим очите си приковани в Исус“ (Eв. 12, 1-4). Ако не се вслушваме в Господ, може да бъдем оптимистични и позитивни, но няма да сме изпълнени с надежда, която се научава само „с поглед отправен към Исус“. Затова, е нужда съзерцателна молитва, посочи Папата, който отбеляза, „че е добре всеки ден да молим Броеницата и в трудните моменти да говорим с Господ, Дева Мария или светците“. Но най-важна е съзерцателната молитва, която се прави единствено с Евангелието в ръка:

„Как мога днес да съзерцавам Евангелието? Днешното евангелие ни казва, че Исус е сред много народ, около Него има събран много народ (Мк. 5, 21-43). Пет пъти евангелският откъс отбелязва, че има „много народ“. Голяма част от живота си Исус е прекарал навън, сред народа. Мога да се запитам: Исус не си ли е почивал? В друг откъс евангелието ни разказва за Исус, който спи в лодката, но настъпва силна буря и учениците го събуждат. Исус постоянно е сред хората. Ето, така се гледа Исус, така Го съзерцавам и си Го представям и Му казвам онова, което ми идва на ум“.

Папа Франциск посочи, че в днешния евангелски откъс Исус забелязва една болна жена, която сред множеството народ се опитва да Го докосне. „Исус не само разбира народа, но и чувства, усеща туптенето на сърцето на всеки един от нас. Винаги се грижи се за всички и за всеки един от нас!“. Това се случва и когато един от началниците на синагогата отива при Него и му разказва за болната си дъщеря. Исус оставя всичко, за да се погрижи за нея, но когато пристига в дома на началника на синагогата, момичето е вече мъртво. Въпреки това, Господ успокоява всички, като им казва да бъдат спокойни, но те започват да Му се смеят. В този откъс, отбеляза Папата, „може да се забележи търпението на Исус“, който след възкресението на момичето, „поръча да й дадат да яде“:

„Съзерцателната молитва е това, което направих с този евангелски откъс: да чета и да се представям вътре в представената сцена, да си представям какво се случва и да говоря с Исус, така както ми подсказва сърцето. С това, ние укрепваме надеждата, защото държим погледа си прикован в Исус. Правете тази съзерцателна молитва. Някой може да възрази, като каже: „Имам много работа!“. Когато си в къщи, за 15 минути, вземи Евангелието и прочети един малък откъс, представи си какво се е случило и говори с Исус за това. По този начин твоя поглед ще бъде прикован в Исус, а не в телевизионните сериали. Твоя слух ще бъде прикован в думите на Исус, а не в приказките на съседите“.

Съзерцателната молитва ни укрепва в надеждата. Трябва да се молим винаги, за да живеем същността на Евангелието, посочи Папата, който призова „да се молят молитвите, Броеницата, да говорим с Господ, но също и да се прави тази съзерцателна молитва, за да държим очите си приковани в Исус“. От тази молитва се ражда надеждата и по този начин нашия християнски живот е поместен в рамката на паметта и надеждата:

„Памет за изминатия път, за многобройните получени благодати от Господ. Но също и надежда като гледаме Господ, единствения, който може да ни дари надежда. Но за да гледаме към Него, за да Го опознаем, трябва да вземем Евангелието и да Го съзерцаваме в молитва. Опитайте днес 10-15 мин, не повече, да четете Евангелието, да си представите сцената и да кажете нещо на Исус. Така вашето познание за Исус ще бъде по-голямо и вашата надежда ще се укрепи. Не забравяйте да държите погледа си прикован в Исус чрез молитвеното съзерцание“.

Коментар на Последните дни:

Ако до този момент е имало адвентисти, които са вярвали, че съзерцателната молитва има библейско основание, думите на Франциск би трябвало да ги накарат да видят истината. Тя идва от католицизма и води дотам вярващите, че те лесно могат да стигнат до разговор с "Исус". Господ каза, че отива при Отец и ще изпрати Утешител - Светия Дух. Исус не е тук и ще дойде чак при Второто пришествие. Какво е основанието на папата да твърди, че Исус е сред нас? Приятно е човек да си представи, че е в Неговото присъствие, но щом Той не е на земята, подобна идея е чиста измама и вместо с Него предалият се на съзерцателна молитва ще има "честта" да разговаря с някой демон. Ако това изглежда невероятно, то думите на Франциск го доказват: "...в трудните моменти да говорим с Господ, Дева Мария или светците“. Да говорим с Дева Мария и светците? Та нали починалите са в гроба? Едва ли Бог ще възкреси умоляваните, за да може папата да получи сведения от тях... Пък и "

Еклесиаст 9:5 Защото живите поне знаят, че ще умрат;

Но мъртвите не знаят нищо, нито вече придобиват,

Понеже споменът за тях е забравен;

Дано не остане адвентист, който да се подведе и да приеме това, което Католическата църква чрез своите инструменти се опитва да вкара в Адвентната църква. Чрез ученията си тя подвежда тези, "които пазят Божиите заповеди", да тръгнат да вярват, че могат да говорят директно с Исус, за да стигнат до ... огненото езеро.

http://www.poslednitedni.info/105310861074108010851080/558#.VQbYO1IcTs0