България ще спасява Гърция?

Гърция, Сн. upload.wikimedia.org

Ние и още 8 държави ще трябва да осигурим спешен заем от 13 милиарда евро

blitz.bg пише:

Eвропейската комисия потвърди, че ще иска от България и останалите 8 страни извън еврозоната да участват в спасяването на Гърция чрез гаранция за спешен заем от близо 13 милиарда евро, съобщава БНР. Гърция се нуждае от преходно финансиране за следващите 3 месеца, преди да започне новата ѝ спасителна програма, обяви комисарят, отговорен за общата валута, Валдис Домбровскис.

"Поради очевидната липса на по-добри решения единственият възможен вариант остава Европейският фонд за финансова стабилност. Това е инструмент, който беше създаден в началото на дълговата криза и принципно трябваше вече да не се използва", коментира той.

"Във фонда обаче има налични пари от европейския бюджет като гаранция, които могат да покрият неотложните плащания на Гърция от 7 милиарда евро през юли и още 5 милиарда през август. Без да върне просрочения заем към МВФ, той не може да участва в сключената сделка с евролидерите за 86 милиарда евро, а гръцките банки няма да получат помощ, за да спрат ограниченията", разкри Домбровскис.

"Проблемът е, че се иска гласуване на ниво 28 страни, а повечето от членките извън еврозоната, като Великобритания, заявиха, че не желаят да поемат задължения заради гърците. Затова Комисията търси начин да ги обезщети и да им даде гаранции", обясни комисарят.

Една от възможностите е изкупуването на ценни книжа за гаранция или бъдещи парични трансфери от европейския бюджет в замяна на този заем.

Предложението отива отново на масата на финансовите министри. България официално не е изразила позиция, но на Европейския съвет на 26 юни премиерът Бойко Борисов заяви: "Ако бяхме сега в еврозоната, ние също ще трябваше да дадем пари за Гърция. И по-бедните ще дадат на по-богатите, което не ми се вижда логично."

Сега се оказва, че българският бюджет може да гарантира за гърците, въпреки че не сме в еврозоната. Ветото срещу заема може да бъде заобиколено чрез гласуване с квалифицирано мнозинство на едва 15 финансови министри, представляващи държави с 65% от общото население на Съюза, обясниха източници от Брюксел.

Еврокомисията обяви нови привилегии при отпускането на 35 милиарда от еврофондовете за Гърция. Комисарят по регионална политика Корина Крецу уточни, че на гърците ще бъдат преведени авансово плащания по още незавършени проекти от предишния и от новия програмен период на обща стойност 1,5 милиарда евро свежи пари. Освен това делът на съфинансиране от гръцкия бюджет остава 10%. За сравнение българската държава участва в европроектите с 20 на сто собствени средства.

Коментар на Последните дни

Няма нещо по-странно от това бедните да финансират богатите. Това се отнася и за Гърция, въпреки че до момента тази страна има да връща 320 милиарда евро. Тя винаги е живяла наготово и дори в момента там се раздават 13, 14 и 15 заплата. Постоянни кредити, а когато дойде време за връщане, правителството заявява, че няма да плати нищо и се нуждае от опрощаване на дълговете... Докато това изглеждаше нелепо, защото гледахме отстрани, сега се оказва, че ще бъдем и кредитори на гърците, въпреки че самите ние сме "цъфнали и вързали". По-интересното е, че общо осем страни, които не са в Еврозоната, ще трябва да се "бръкнат" и да финансират "бездънната каца" - Гърция. На практика този заем може да бъде постигнат от същата участ, каквато имаха и другите 320 милиарда. Само че може би реакцията на тези 8 кредитори ще принуди техните народи да се замислят каква им е работата в ЕС. Този "общ дом" се раздира от конфликти и не би било чудно, ако тази принуда към бедните да хвърлят парите си на вятъра, да обърнат гръб на Брюксел и да тръгнат натам, откъдето избягаха - Русия с нейната Евразия...

Резултатът скоро ще стане ясен. Но тази криза или някой друг проблем може да сложи край на Единна Европа. Това става все по-очевидно.

http://www.poslednitedni.info/105310861074108010851080/723#.VbTIE1Iw_s0