Църквата срещу работата в събота, неделя и на празници

Патриарх Неофит, Сн. mediapool.bg

dariknews.bg съобщава:

Практиката да се работи в събота и неделя, както и през празничните дни, да бъде ограничена.

Тя трябва да остане само за работещите в сфери, които не позволяват прекъсване. Около тази теза се обединиха българският патриарх Неофит и президентът на КНСБ Пламен Димитров по време на среща, която проведоха в столицата.

От Синода смятат, че работещите в събота и неделя се лишават от правото на почивка и от времето, отредено да посветят на Бога и на своите близки.

По време на срещата между българския патриарх Неофит и председателя на КНСБ Пламен Димитров е засегната темата със сумираното отчитане на работно време в член 142 от Кодекса на труда. В сумирано изчисляване на работното време, работодателят отчита работното време на конкретния работник или служител в края на отчетния период и когато нормата е превишена, се счита за извънреден труд.

Максималната продължителност на работната смяна при сумирано изчисляване на работното време може да бъде до 12 часа, а продължителността на работната седмица не може да надвишава 56 часа.

От Синода и от синдиката обаче смятат, че на основание сумирано отчитане на работното време се е зародила една тревожна практика да се работи в събота и неделя, както и в празничните дни, като по този начин се работещите се лишавали от правото на почивка.

„В хода на разговора бе обсъдена и тревожната практика през последните години на основание т. нар. „сумирано отчитане на работно време" (чл. 142 КТ) трудещите се в България да работят в събота, неделя и празнични дни, като така се лишават от правото на почивка - време което е отредено да посветят на Бога и своите близки и да възстановят своите духовни и физически сили. Двете страни се съгласиха, че трябва да се предприемат незабавно нужните мерки тази практика да бъде ограничена само до сферите, които не позволяват прекъсване на трудовия процес," посочи Александра Карамихалева, началник отдел Връзки с обществеността към Светия Синод на Българската православна църква.

Срещата е осъществена по молба на председателя на КНСБ Пламен Димитров, информират още от Синода.

Коментар на Последните дни

Какво общо има между действията на председателя на КНСБ Пламен Димитров и патриах Неофит? Ако синдикатът иска да договаря нещо с работодателите, трябва да се обърне към тях! Странно защо Пламен Димитров търси православния патриарх и с него "се обединява" относно продължителността на работното време! Може би мнозина ще кажат, че отново проявявам конспиративно мислене. Ще го приема, при условие, че успеят да докажат друга връзка между КНСБ и Православната църква, освен общия интерес - освещаването на определен ден от седмицата. В момента действията на Неофит и на Пламен Димитров приличат на въвеждането на неделния ден за поклонение преди близо 1700 години, когато християните са празнували и седмия, и първия ден. По-късно съботата е била постепенно принизявана, докато накрая всеки, който я е празнувал, е заплащал с живота си за своето "юдействане". Един парарел между думите на патриарха и Пламен Димитров и тези на Берголио, откакто стои начело на Римокатолическата църква, показват голяма прилика: и те, и той говорят за своето безпокойство относно липсата на свободно време за среща между членовете на семейството и отделянето на време за Бога. Библията ни казва, че така ще се стигне до момента, в който на света ще бъде наложен за освещаване първият седмичен ден и който не иска да се подчини, ще бъде лишен от възможността "да купува и да продава", и ще бъде обявен за престъпник от света.

България обикновено се движи след събитията. Но когато реши да показва вярност към някого, народът "става по-католик от папата"! Така че, докато си мислим, че това няма да стане, или поне няма да стане скоро, налагането на Неделния закон вече чука на вратата по целия свят... а и у нас!

http://www.poslednitedni.info/105310861074108010851080/718#.VaRC_lIw_s0