Прелюбодейството (Матей 5:27-32)

Прелюбодейството (Матей 5:27-32)

Вторник - 22 април

Следващият пример на Исус включва заповедите относно прелюбодейството. Първо цитира седмата заповед „Не прелюбодействай”. В контекста на Моисеевия закон прелюбодейството настъпва, когато семеен човек има сексуална връзка с някой друг, освен с брачния си партньор. Законът е ясен, че и двете виновни страни трябва да бъдат убити. Както и при шестата заповед, Исус дава по-дълбоки приложения на тази заповед.

Прелюбодейството често започва дълго време преди извършване на самия акт. По същия начин, по който убийството започва с намерението за нанасяне на трайно зло върху даден човек, прелюбодейството започва в мига, в който някой похотливо пожелае – независимо от семейното му положение – човек, за когото не е женен.

Прочетете Матей 5:29, 30. Колко по-силен би могъл да е Исус в описанието на опасността от греха? След разглеждането на тези стихове вижте и Римляни 7:24. Кои важни истини са представени тук?

Исус и тук ни предоставя бързо решение на изложените грехове. Решението не е впускане в греховете, а в радикална лична „операция”. С помощта на силни метафори Той съветва човека с проблем да направи необходимото, ако иска да влезе в царството. Това може да означава да отивате на работа по друг път или да приключите любимо приятелство, но вечната придобивка значително надвишава удовлетворяването на страстите в дадения момент.

Както видяхме по-рано, Моисей разрешава развода, макар да знае, че това не е част от Божия първоначален план. След като се обръща към женените мъже, на които им играят очите, и ги съветва да контролират импулсите си, Исус насърчава доживотната брачна вярност.

„Да предадем волята си на Бога - това е представено като изваждане на окото или отрязване на ръката. Често ни се струва, че предаването на Божията воля е съгласяване да преминем през живота осакатени. Но Христос казва, че е по-добре Аз-ът да бъде осакатен, наранен и пр., ако по този начин ще можем да влезем в живота. Онова, което смятаме за бедствие, е вратата към най-висшата полза” (Е. Уайт, Мисли от планината на благословението. Стр. 61 – ориг.). Какво би могло да е приложението на тези думи за вас?