Япония се придвижва към позволяване на военно сражение за първи път от седемдесет години насам

Шинцо Абе, Сн. novini.bg

New York Times съобщава:

Токио – Незачитайки широката обществена опозиция и големите демонстрации, министър-председателят Шинцо Аби спечели критичен вот в парламента в четвъртък за законопроект, който би дал на Япония ограничени правомощия за борба в чуждестранни конфликти за първи път от Втората световна война.

Партията на г-н Аби и съюзниците ѝ в долната камара на парламента одобриха пакета от единадесет свързани със сигурността законопроекта след като законодателите на опозицията си излязоха в протест и при шумното припяване на демонстранти отвън, въпреки натрупващ се ураган. За горната камара, която също е контролиран от коалицията на г-н Аби, е почти сигурно, че ще също ще подпише законопроекта.

Вотът беше кулминацията на месеци на остри дебати в едно общество, което от дълго време е приемало пацифизма като изкупление за военновременната агресия. Това беше значителна победа за г-н Аби – консервативен политик, който е посветил кариерата си на придвижване на Япония отвъд вината за милитаристичното ѝ минало и към визията му за „нормална страна” с по-голяма роля в глобалните дела.

Г-н Аби е настоявал за прокарване на програмата си, въпреки това, против желанието на мнозина в японското общество, и ходовете му са причинили безпокойство сред Азия, особено в страни, които някога са били окупирани от Япония и в които войските ѝ са извършвали зверства. Последният параграф от законопроектите би представлявал откъсване от строго отбранителната позиция, поддържана от японската войска в десетилетията след войната.

Критиците, включително мнозинство от японски конституционални специалисти, казват, че законопроектите нарушават следвоенната харта на страната, която се отказва от войната. Но законодателството е подкрепяно от Съединените щати. Военновременният враг на Япония се превърна в съюзник и защитник, което е приветствало по-голяма роля за Токио в регионалната сигурност като уравновесяване на един по-настоятелен Китай.

Г-н Аби е изразходил значителен политически капитал в прокарване на законопроектите си. Гласоподавателите им се противопоставят в грубо съотношение от две към едно, според многобройни проучвания, и оценките на подкрепата към правителството, които някога бяха високи, спаднаха до около четиридесет процента в няколко анкети, проведени този месец.

Г-н Аби е представил пакета като неизбежен отговор към нови заплахи, пред които Япония се изправя, конкретно към нарастващата военна мощ на Китай. Той се възползва от убийството на двама японски затворници от военната групировка „Ислямска държава” през януари като пример на това защо Япония се нуждае от разхлабване на ограниченията върху армията си, като предложи, че армията е могла да ги избави, ако е била свободна да действа.

„Тези закони са напълно необходими, защото ситуация със сигурността, заобикаляща Япония, става по-сурова,” каза той след вота в четвъртък.

Китай осъди прокарването на законопроектите, като ги описа като потенциална заплаха за мира в Азия и за предизвикване на военновременната агресия на Япония.

„Тържествено призоваваме японската страна да си извлече сурови уроци от историята, да се придържа към пътя на мирното развитие, да уважава главните тревоги по безопасността на азиатските си съседи и да се въздържа от излагане на опасност на суверенитета и интересите по сигурността на Китай или от осакатяване на регионалния мир и стабилност,” каза в изявление Хуа Чунинг, говорител на външното министерство.

С бойкотиране на вота от страна на законодателите от опозицията, законопроектите, приети с подкрепата на Либерал-демократическата партия, водена от г-н Аби, и по-малкия ѝ коалиционен партньор Комеито, които контролират мнозинство от седалищата в долната камара на законодателната власт, Камарата на представителите. За да се превърнат в закон, те [законопроектите] трябва да бъдат одобрени от горната камара, но в малко вероятния случай на отхвърляне на пакета, долната камара може да погази това решение.

Горната камара е насрочила обсъждането на законодателството за шестдесет дни, като ще поддържа въпроса публичен и потенциално ще възпламени повече протести. „Има много време, за да нарасне този новооткрит апетит за опозиция към правителството на Аби,” каза онлайн Шийла Смит, старши сътрудник по японски проучвания към Съвета за чуждестранни отношения във Вашингтон.

В обръщение към съвместна среща в конгреса на Съединените щати през април г-н Аби обеща, че ще вкара в сила законодателството, за да усили вече близките връзки със Съединените щати. Но „едно японско общество, дълбоко разделено относно съюзническото сътрудничество, не е резултатът, за който изготвящите политики от Съединените щати са се надявали,” написа г-ца Смит.

Законодателството би позволило на японската армия, позната като Самоотбранителни сили, да сътрудничи по-отблизо със силите на Съединените щати чрез предоставяне на логистична подкрепа и, в някои обстоятелства, въоръжена резерва в международни конфликти. Той допълва насоките в двустранно споразумение, управляващо начина, по който Япония и Съединените щати работят съвместно, който беше подписан от двете нации тази година.

Г-н Аби не е успял да прогони тревогите на японската общественост, че разхлабените ограничения върху армията биха могли да въвлекат Япония в разрушителни и ненужни войни. Ръководената от Съединените щати война в Ирак често е цитирана от критиците като предупредителен пример, въпреки че г-н Аби и поддръжниците му казват, че многото възражения, съдържащи се в законопроектите, биха предотвратили участието на Япония в такъв конфликт.

Под тези закони Япония би могла да се бори, за да защитава съюзници, но само, когато невършенето на това би заплашило „живота и оцеляването на японската нация”. Опонентите на г-н Аби се противят, че критериите са неясни.

Ако очистят останалите процедурни пречки, законите вероятно ще се изправят пред предизвикателства в съдилищата, но не е сигурно с какви последици. Конституцията, написана от американските окупатори на Япония след войната, заявява, че „японският народ завинаги отхвърля войната като суверенно право на нацията и заплахата или употребата на сила като средство за разрешаване на международни спорове”. В множество проучвания на конституционните учени повече от деветдесет процента казват, че законите нарушават хартата.

Японски съдии обаче в миналото са били в по-голямата си част нежелаещи да показват незачитане към правителството по въпросите за сигурността.

„Огромна грешка е да се отделя конституционна интерпретация, изграждана от правителствата в продължение на седемдесет години без достатъчно обществено разбиране и дебат,” каза преди излизането на опозицията Катсуя Окада, глава на най-голямата опозиционна партия.

Г-н Аби от дълго време е твърдял, че конституцията трябва да бъде поправена, за да се премахнат ограничителните ѝ антивоенни условия, но промяната на хартата не би изисквала национален референдум, който той вероятно би загубил. Засега, поне, спорна реинтерпретация на конституцията изглежда е най-доброто, за което можем да се надяваме.

През нощта в сряда големи тълпи се събраха извън парламента след като законопроектите бяха одобрени от комисия в емоционална и хаотична сесия. Законодателите на опозицията издигаха знаци, гласящи „Не на политиките на Аби” и отскубнаха бележките от ръката на председателя на комисията, когато той постави край на дебата.

Тълпата в сряда беше оценена от организатори на протести на около 100,000 души, което би я направило най-голямата антиправителствена демонстрация в Япония от протестите през 2012 г. насам срещу предложеното повторно стартиране на ядрените съоръжения, година след ядрения инцидент във Фукушима. Полицията нямаше официална оценка.

Малък брой протестиращи остана в четвъртък под периодични превалявания. Те викаха „Срам за правителството на Аби” и „Не изпращайте младежите на война”.

Коментар на "Ето, ида скоро!":

Библията никога не греши. Позицията на японския народ е: участието на Япония в каквато и да е война е недопустимо. Въпреки това е напълно възможно проектозаконът да мине и страната да стане истински верен съюзник на САЩ във военни действия там, където Съединените щати поискат да водят битки. Това само би потвърдило записаното в Откровение 13 гл.:

Откровение 13:11 И видях друг звяр, който възлизаше от земята; и имаше два рога прилични на агнешки; а говореше като змей.

12 Той упражняваше всичката власт на първия звяр в неговото присъствие, и принуди земята и живеещите на нея да се поклонят на първия звяр, чиято смъртоносна рана бе оздравяла.

Николай Георгиев

http://www.etoidaskoro.com/105310861074108010851080/84