"Успокояващите" антидепресанти

Снимка: zuza.com

Reuters съобщава:

Проучване свързва употребата на „Прозак” и „Паксил” с родилни дефекти

Обширно правителствено проучване на хиляди жени е открило връзки между по-старите антидепресанти „Прозак” и „Паксил” и дефектите по рождение, но е очистило други популярни лечения в този клас, включително „Целекса”, „Лексапро” и „Золофт” на Фицер, който е обект на голям съдебен процес поради искове относно родилни дефекти.

По-ранни проучвания са повдигнали въпроси относно антидепресантите в клас лекарства, познат като селективни инхибитори на обратното захващане на серотонина (СИОПС), подтиквайки американската Администрация за храните и лекарствата през 2005 г. да издаде предупреждение за безопасност относно употребата на лечения по време на бременност.

В настоящето проучване, публикувано в сряда от Британския медицински журнал, изследователите в американските центрове за контрол и превенция на заболяванията желаеха да видят дали рискът от родилни дефекти е засягал целия клас лекарства или само отбрани лекове.

За проучването изследователите попитаха почти 28,000 жени дали са приемали „Целекса”, „Лексапро”, „Прозак” или „Золофт” по някое време от месец преди зачатието до третия месец от бременността и анализираха кои жени са родили деца с дефекти по рождение.

Те откриха, че много популярни антидепресанти – „Целекса”, „Лексапро” или „Золофт” – не са свързани с родилни дефекти. Само два в проучването бяха замесени – „Прозак”, продаван общо като флуоксетин, и „Паксил”, продаван общо като пароксетин.

При жени, приемали тези две лекарства в началото на бременността, родилни дефекти са се появявали от два до три и половина пъти по-често, в сравнение с жени, които не са ги вземали.

Употребата на „Прозаке свързана с дефекти по рождение, в които черепът на бебето е деформиран. Употребата на „Паксиле свързана с дефект, при който червата на бебето се подават извън тялото, и с аненцефалия, при която на бебето липсват части от мозъка и черепа, откри проучването.

Както „Паксил”, така и „Прозак” бяха свързани със сърдечен дефект.

Авторите на проучването отбелязаха, че рисковете изглеждат малки. Например, при жени, които са приемали пароксетин в ранна бременност, рискът от аненцефалия е нараснал от два случая на 10,000 до седем на 10,000.

Анализът беше способен само да покаже връзки между лекарствата и родилните дефекти, но не би могъл да покаже, че лекарствата за причинили деформациите.

Авторите нарекоха откритията за „Золофт” „успокоителни”, защото лекарството е било използвано от четиридесет процента от жените в проучването, които са казали, че са използвали антидепресант в ранна бременност.

Коментар на "Ето, ида скоро!"

Депресията е ужасен бич за хората. Депресираните не знаят защо съществуват и често пъти мислят за самоубийство. Естествено е при такова състояние да се потърси лек. За съжаление, това, което следва от посещението при лекаря е нещо повече от загуба на време, защото лекарствата рядко помагат, но повече навреждат. Ако можехме да разберем думите на Исус:

Йоан 14:27 Мир ви оставям; Моя мир ви давам; Аз не ви давам както светът дава. Да се не смущава сърцето ви, нито да се бои,

щяхме да схванем, че депресията е нещо повече от обикновена болест и лечението й може да стане не благодарение на потискащи вещества, а чрез Божията сила, защото причината може да се търси във въздействието на тъмните сили. За съжаление, поради слабо познаване /а понякога дори при добро познаване/ на Библията засегнатият чака помощ от лекарствата, които вместо да му помогнат, спомагат за допълнително увреждане на организма му.

Още по-лошо е, когато така постъпват бъдещите родители и особено бъдещите майки. В желанието си да "се съвземат", те напълно се предават на волята на Измамника и чрез "магическите отвари" на неговите инструменти често съдействат на намеренията му да навреди на тях, а и на заченатите от тях деца!.

Впрочем, добре е преди да посегнем към каквото и да е лекарство, да погледнем емблемата на аптеките. Защото едва ли нещо, което има за белег символа на Сатана, трябва да бъде приемано на доверие и употребявано за лечение на щяло и не щяло, особено на "болест", появила се от въздействието на този, който след това "ще я лекува".

Николай Георгиев

http://www.etoidaskoro.com/105310861074108010851080/87