Глава 4 - БОЛКИ ПОРАДИ ЛИПСА НА ВОДА

Глава 4 БОЛКИ ПОРАДИ ЛИПСА НА ВОДА

Най-тежкият грях спрямо другите хора е не омразата, а равнодушието: то е ядрото на не-човечността.

Джордж Бърнард Шоу, 1897 г.

Ревматоиден артрит

Около 50 милиона американци страдат от някаква форма на артрит, 30 милиона се оплакват от болки в об­ластта на шийните прешлени, милиони имат артритни болки в областта на тила, а около 200 000 деца са засег­нати от младежки форми на артрит. Когато това страда­ние стане хронично, засегнатите от него са обречени на доживотни страдания, ако не се разбере колко елементар­на е причината за проблема.

В началото ревматоидните артритни болки в ставите трябва да се тълкуват като признак за липса на вода в по­върхностния слой на хрущяла на засегнатите стави. Артритните болки са още един сигнал за жажда на определе­ни региони на тялото. При някои болки допълнителна причина може да бъде липсата на сол.

Повърхността на хрущяла на костите в дадена става съдържа много вода. Равномерното разпределение на та­зи вода по повърхността на хрущяла има за цел костите в една става да се придвижват една спрямо друга чрез плъзгане, а не чрез триене.

Докато клетките на костите са „потопени" в калциево наслояване, клетките на хрущяла са опорна тъкан, която съдържа много вода.

Когато хрущялните повърхности се трият една в друга някои от клетките на повърхността се разрушават и отлюспват. На тяхно място израстват нови клетки, които от своя страна се наслагват на двете повърхности на хру­щяла. При добре оросена с вода повърхност на хрущяла загубата на клетки е минимална. При обезводнено състо­яние на повърхността на хрущяла по-често настъпват увреждания, дължащи се на триенето. Съотношението на обновените и отмрелите клетки е мерило за функционал­ната способност на дадена става.

Хрущялният слой обикновено се снабдява с вода от кръвоносните съдове на костите. Но преди хрущялният слой да получи вода, растящите кръвни клетки в костния мозък се снабдяват с вода от костите. При липса на вода това може да има фатални последствия. Когато кръвонос­ните съдове се разширяват за по-добро оросяване, може да се случи някой кръвоносен съд в тясното отверстие на костта да не се разшири достатъчно. Клетките, които се снабдяват с вода и храна чрез този кръвоносен съд, не получават необходимата им дажба. При тези обстоятелст­ва __ дори и да не се получи разреждане на кръвта, за да бъде осигурено снабдяването с вода — нуждата от вода в хрущялни слой се задоволява от кръвоносните съдове на ставата, а не от тези на костите. Регулираният от нервите механизъм на ставите подава сигнал чрез божа.

Всъщност тази болка показва, че ставите не са под­готвени да издържат на налягането, когато не съдържат достатъчно вода. Този вид болки могат да бъдат излеку­вани, като се пие много вода, за да се разреди кръвта, ко­ято оросява тази област. Тогава хрущялният слой отно­во се насища с вода, като започва да се снабдява от костите — обикновено кръвният серум прониква в хру­щялния слой от костите. Тези процеси са обяснени на рис. 6 и 7.

Предполагам, че отокът и болката в ставната капсула се дължат на това, че кръвоснабдяващите съдове се разширяват и се образуват отоци. Нервните окончания на повърхностите регулират всички функции. Ако се изиск­ва по-голяма циркулация на кръвта, за да може да се из­тегли вода от кръвната плазма, става разширяване на кръвоносните съдове, за да се компенсира недостатъчна­та циркулация през костите по нормалния път.

Тъй като обезводняването на повърхността на стави­те води постепенно до тежки увреждания — докато нак­рая повърхността се оголи и настъпи остеоартрит — ув­реждането на тъканта предизвиква задействане на меха­низма за възобновяване на ставата. В капсулата на става­та има клетки, които произвеждат хормони. Когато нас­тъпи увреждане (също и от обезводняване) наранената тъкан трябва да бъде възстановена. Тези хормони за ло­кално възстановяване изграждат отново повърхността на ставата. Изглежда по този начин те реагират на натиска, който трябва да издържи ставата.

За нещастие този процес на възстановяване води до деформации на ставите. За да бъдат избегнати такива де­формации, трябва да се отнесем сериозно към болките още отначало и точно да определяме количеството вода, което поемаме ежедневно. Най-напред болката трябва да се приема като знак за локално обезводняване. Ако в продължение на няколко дни сме поемали вода и за да стимулираме циркулацията на кръвта нежно сме разд­вижвали ставата, но болката не изчезне, трябва да се обърнем за съвет към лекар.

Няма да загубите нищо, а ще спечелите много, ако гледате на болката и на неинфекциозното възпаление на ставата като на сигнал за жажда. Вероятно в организма Ви има и други сигнали за обезводняване, но засега теж­ко увреждане е настъпило само на това място.

Ако предположим, че организмът се затруднява да разпознае жаждата, възможно е при едно дете пониже­ното внимание да бъде обусловено наследствено. Възможно е обезводняването да се прояви в ставите на бър­зо растящо дете, точно както се изявяват стомашните ки­селини. Признаците на сигналите за жажда при младите хора са съвсем същите, както и при възрастните. Затова се препоръчва младежкият артрит да се лекува с ежеднев­но поемане на повишено количество вода.

Болки в долната част на гръбначния стълб

Особено внимание заслужава фактът, че гръбначните стави и прешлени са зависими от хидравличните свойства на водата, съдържаща се в прешленните ядра и хрущялния слой на крайните плочки, с които са покрити повърхности­те на гръбначните прешлени. В прешленните стави водата не само е средство за плъзгане на докосващите се повърх­ности. Тя се съдържа и в ядрото на прешлените и поема на­лягането, предизвикано от тежестта на горната част на тя­лото. 75% от тежестта на горната част на тялото се поема от количеството вода, намиращо се в сърцевината на пре­шлена, 25% се носи от концентричния влакнест хрущял на междупрешленния диск (виж рис. 8). Във всички стави во­дата служи като смазка и същевременно поема оказвания върху ставата натиск, възникващ вследствие тежестта или напрежението поради мускулните движения. И в двата случая се касае за един и същ натиск.

В повечето стави един непрекъснато появяващ се ва­куум помага за това, ставата автоматично да се изпълва с вода и след това да бъде изтласквана от нея, когато тя се активизира. За да избегнем болките в гърба, трябва да пием достатъчно вода и да правим специални упражне­ния, за да предизвикаме вакуум, така че водата да може да бъде всмукана в прешлена. Тези упражнения намаля­ват също и схващанията на гръбначните мускули, които при много хора са основната причина за наличието на болки в областта на гърба. Важно е и правилното поло­жение на тялото. Връзката между болките в гърба и вод­ните ресурси на организма са толкова решаващи, че аз дори написах специална книга по този въпрос: „How to Deal With Back Pain and Rheumatoid Joint Pain" (англ. „Как да се справим с болките в гърба и ревматоидния ар­трит" — б. пр.). Към книгата има допълнително и видео­касета. Сигурно ще научите много и от двете.

Болки в тила

Неправилното положение на тялото — писане дълго време с наведена глава, работа на ниски маси, неудобно положение с часове пред компютъра, неудобни или пре­калено високи възглавници — всичко това може да доп­ринесе за възникване на болки в тила или дори до пролапс (изместване — б. пр.) в областта на шийния преш­лен. Движенията на шията са предпоставка за правилна циркулация на течностите в шийните прешлени. Тежест­та на главата с течение на времето изтласква водата от прешлените. За да се върне обратно тази вода, трябва да възникне вакуум в областта на съответния прешлен. То­ва може да стане само, ако главата и шията се движат в съответната посока — назад.

За да се освободим от незначителни болки в тила, пре­дизвикани от изместване на шийните прешлени, е доста­тъчно бавно и няколко пъти да изпънем главата си колко­то се може по-назад. Вратът трябва да остане опънат око­ло 30 секунди: това продължително разтягане стиму­лира образуването на вакуум и докарва вода в преш­лените. Същевременно всички сухожилни пръстени, ко­ито са закрепени в предната част на спиналното (гръб­начно — б. пр.) дължинно сухожилие се връщат на нормалното си място между прешлените и по този начин се отдалечават от нервните окончания в тила.

За отстраняването на този проблем помага следното упражнение: лягате по гръб на леглото толкова близо до ръба му, че главата Ви да виси надолу. В това положение вратът Ви, поради тежестта на главата, ще се опъне и ще виси надолу. Ако останете в това положение напълно от­пуснат за няколко минути, напрежението в тила ще нама­лее. Това е добро положение, за да създадете вакуум в дисковете на прешлените на врата. После нежно наведе­те главата си назад, така че да видите пода и после отно­во повдигнете глава, докато видите стената зад краката си. Това упражнение помага за създаване на вакуум във всички междинни кухини на прешлените. Вакуумът из­тегля водата от прешлените и я разпределя навсякъде по ставите в тила, като прави движенията гъвкави.

Сърцевината на прешлените се нуждае от вода, за да достигне естествената си големина и да повдигне преш­лените, а после да ги отдели отново. След това можете да наведете главата си от едната страна на другата. Опитай­те се да погледнете стената и краката си първо от едната, после от другата страна. Точно при хора, които страдат от артрит или от пропадане на шийния прешлен, това просто упражнение довежда до подобряване на подвиж­ността на шийните прешлени.

Сърдечни оплаквания

Подробна информация по въпроса ще намерите в раз­дела за холестерола. За да споменем всички болки, които възникват поради обезводняване, трябва да споменем тук и сърдечните болки: обща причина за различни забо­лявания на сърцето и на белите дробове е трайното обез­водняване. Прочетете писмото на г-н Сам Лигуори и госпожа Лорета Джонсън (напечатани с любезното им раз­решение в раздела за холестерола). Сърдечните болки на г-н Лигуори изчезват, когато той започва да пие повече вода. Освен това той страда от диафрагмална херния, която вече се подобрява. Още известно време и той ще е напълно излекуван. Вижте и писмото на г-жа Лорета Джонсън. Ще видите, че и сърдечните болки на вътрешно младата деветдесетгодишна жена, лекувани чрез вода, са намалели дотолкова, че тя вече не се нуж­дае от лекарства за сърцето.

Главоболие и мигрена

Вследствие на моя опит съм на мнение, че и мигрена­та възниква поради обезводняване: твърде дебели завив­ки в леглото, които не позволяват на организма да регу­лира температурата си по време на сън; алкохолът (и махмурлукът), които дава тласък на процеса на обезводняване в клетките и по-специално на тези в мозъка; определени храни или алергизиращи вещества, които предизвикват произвеждането на хистамин и висо­ка температура без достатъчно снабдяване с вода. Мисля че в основата си мигрената е сигнал за нарушаване на ре­гулирането на температурата на тялото по време на стре­са от горещината. Дехидратацията играе ролята на ката­лизатор за мигрената.

Най-добрият начин за профилактика на мигрената е редовното пиене на вода. Ако мигрената премине грани­цата на болката, последиците от химическите реакции не позволяват на организма по-активни действия. Тогава чо­век се принуждава да взема болкоуспокояващи лекарства с по-голямо количество вода. Достатъчно количество студена или ледена вода изстудява тялото (и мозъка) от­вътре и води до свиване на цялата съдова система. Прекаленото разширяване на периферните съдове може би е основната причина за мигрената.

Г-жа Бътлър, австралийска мисионерка от адвентисти-те в гр. Силанг на Филипините, разказва в своето писмо интересна история. Тя дълги години страдала от мигрена, която понякога толкова я омаломощавала, че я прикова-вала към леглото. В Силанг тя попада на моята книга и от­тогава започва да пие много вода. Г-жа Бътлър пише, че състоянието й толкова се подобрило, че би искала високо да изкрещи за това. Това е само още една история, по повод на която си задавам въпроса: Как е възможно да не открием значението на водата за здравето и човек толко­ва да страда от липсата на вода, та дори да иска да умре!

Писмо от: Мавис Бътлър, 23.1.1995 г.

Уважаеми д-р Батманжелидж,

Дълги години страдах от главоболие. Бях при лека­ри, невролози и хирурзи-практици и дадох стотици до­лари за изследвания на главата си, но без резултат. Понякога само вярата ми в Бога ме задържаше да не пожелая смъртта, когато в продължение на дни ле­жах в леглото прикована от болката. (...)

Един ден мой приятел ми каза, че мисли, че болката ми се дължи на пиенето на малко вода. Знаех, че не пия много вода, но мислех, че билковият ми чай, плодовите сокове и многото плодове покриват нуждата на орга­низма ми от течности. (...)

Когато получих книгата Ви, жадно я прочетох, пос­ле още веднаж я прегледах, за да разбера новите зна­ния за водата. Открих погрешните си навици при пие­не на вода и веднага ги промених. Как може някой, кой­то сам не е изпитал това, да разбере какво значи, ако изпълнените досега с болка дни внезапно се превърнат в чудесни дни без болка, през които можеш да правиш толкова неща, вместо да лежиш с главоболие? Какво блаженство! Вечно ще съм благодарна на Господа.

Изминаха месеци, докато количеството вода в ор­ганизма ми напълно се нормализира, но междувремен­но главоболието вече не беше нещо нормално за мен, а случайно събитие. Благодаря на любящия и грижовен Бог, че крачка по крачка ме доведе до тази вълшебна истина. Без съмнение той се е опитал да ме води, но аз бях сляпа да видя това. Благодаря Ви, докторе, за чу­десния Ви труд и за търпението, с което довеждате истината до хората.

Бих искала още веднъж сърдечно да Ви благодаря и моля Бог да благослови Вас и Вашите сътрудници, с ко­ито се трудите за подобряване на здравето на човечес­твото.

Със сърдечни поздрави!

Г-жа Мавис Бътлър