Среща от най-висок ранг между САЩ и Куба за петдесет години

Бруно Родригес и Джон Кери. Снимка: indiatimes.com

Новинарският сайт на BBC съобщава:

САЩ и Куба провеждат среща от най-високо ниво за над 50 години

Държавният секретар на Съединените щати Джон Кери и кубинският външен министър Бруно Родригес са провели разговори в срещата от най-високо ниво между двете страни за повече от половин век

Двамата са осъществили дискусии при затворени врати след пристигането в Панама за среща на върха. Междувременно държавният департамент на Съединените щати е препоръчал Куба да бъде премахната от списъка с държави, за които се казва, че спонсорират тероризма.

Такъв ход би проправил път за двете страни да отворят отново посолствата си. Предстои американският президент Барак Обама и кубинският лидер Раул Кастро също да проведат първата си среща по време на срещата на върха на двете Америки в Панама през следващите дни.

Малко детайла са известни от срещата между Кери и Родригес. Последната сравнима с тази среща на високо ниво е била през 1959 г., когато Фидел Кастро се е срещнал с вицепрезидента Ричърд Никсън.

Дипломатическите връзки са били замразени две години по-късно, но миналата година Обама обяви, че ще започне „нова глава” в отношенията.

По същото време Обама поръча преразглеждане на статуса на Куба, за което той сега потвърждава, че е завършил делото си.

Анализ: Уил Грант, BBC News, Панама Сити

Въпреки огромната политическа пропаст между тях, Барак Обама и Раул Кастро са на ръба да сътворят история в Панама.

Преди президентът Айзенхауер да седне с кубинския лидер Фулхенсио Батиста не е имало настоящ американски президент, който да се срещне с кубински такъв.

Президентът Обама сега може също да дойде с подаръци. Очаква се той да потвърди, че Куба е била премахната от списъка с държави, спонсориращи тероризма - свързващо звено между двете държави, датиращо от 1982 г.

За Обама това е важна дипломатическа стъпка, която показва на кубинския лидер, че той е човек на думата, що се отнася до желание за нормализиране на отношенията с комунистическия остров.

От гледна точка на Куба отстраняването от черния списък е добре дошъл ход и ключов приоритет за придвижване на отношенията – въпреки, че те са чувствали включването на първо място като неоснователно.

Обама отказва да разгласи откритието на най-скорошното преразглеждане, но сенатор Кардин – водещ член на комитета за чуждестранни дела към Сената – каза, че държавният департамент е препоръчал премахването на Куба от списък от държави, спонсориращи тероризма.

Ходът е бил „резултат от техническо преразглеждане, продължило месеци” и би бил „важна стъпка напред в усилията ни да създадем по-плодотворно отношение с Куба,” каза той. Куба е една от четирите държави, които все още са в списъка на Съединените щати, обвинени за многократно подкрепяне на глобалния тероризъм. Иран, Судан и Сирия са другите три.

Тя е била поставена в списъка за пръв път през 1982 г. поради предлагане на светилище на военните баски сепаратисти ETA и колумбийските бунтовници Farc.

Премахването на Куба от списъка би довело до облекчаване на финансовите ограничения към достъпа на Куба до заеми и помощ.

Ако Обама избере да приеме предложенията на държавния департамент, Конгресът би имал 45 дни за решение дали да отхвърли решението му. Той се изправя пред жестоки критики в родината си относно кубинската си политика, каквито са от кубино-американеца Тед Круз, който е републикански кандидат за президент.

Кореспондентите казват, че премахването на Куба от списъка с държави, спонсориращи тероризма, ще разкрие много за отношенията на Съединените щати към Венецуела.

Президентът на Венецуела Николас Мадуро се надява да донесе петиция, подписана от десет милиона от гражданите му, призоваваща Обама да премахне заповед, налагаща санкции на седмина венецуелски служители, обвинени за нарушаване на правата на човека в репресиране на опозицията.

Богатата на нефт Венецуела има много приятели на върха и други латиноамерикански нации са критикували заповедта, която нарича Каракас заплаха за националната сигурност на САЩ.

Президентът Обама се е опитал да намали напрежението с Венецуела преди срещата, като е казал, че Съединените щати не възприемат страната като заплаха.

„Но ние наистина оставаме доста обезпокоени от усилията на венецуелското правителство да повиши уплахата на политическите си опоненти,” каза той пред испанската новинарска агенция Efe.

Коментар на Последните дни

Поредното доказателство, че САЩ ще бъдат силата, която в последните дни ще определя политиката в света и коя държава как трябва да бъде управлявана. Сега Съединените щати са готови да оттеглят натиска върху Куба, което едва ли ще бъде без определена цена. Напълно вероятно е това да бъде за сметка на допускането на американски вложения и намесване във вътрешните работи на страната. Така държавата, която за сто години записа в историята повече войни от която и да е друга, сега чрез отслабване натиска върху Куба е възможно да постигне повече, отколкото чрез различните видове ембарго, които беше наложила.

http://www.poslednitedni.info/105310861074108010851080/639#.VS1mxlIcTs0