Германският канцлер Ангела Меркел се срещна с папа Франциск, намери възгледа му за „много насърчителен”

Снимка: huffpost.com

Huffingtonpost.com съобщава:

(Reuters) – Германският канцлер Ангела Меркел се срещна с папа Франциск в събота и очевидно в отговор на критицизма му за едно безсърдечно „диктаторство на икономиката”, призова за по-силна регулация на финансовите пазари.

В четвъртък Франциск апелира в реч за световна финансова реформа, като каза, че глобалната икономическа криза е направила живота по-лош за милиони в богати и бедни държави.

Меркел посети Рим за няколко часа конкретно, за да се срещне с понтифекса и говори с него лично в библиотеката му в продължение на 45 минути, необикновено дълго за лична папска аудиенция.

Тя каза пред репортерите след това, че скандалите и разточителността, критикувани от Франциск по-рано през седмицата показаха, че жизненоважни чекове и баланси не бяха функционирали правилно.

„Кризите са избухнали, защото правилата на социалния пазар не са били спазвани,” каза тя, като добави, че стягането на регулацията на финансовия пазар би било главна цел на срещата на лидери от група от двадесет икономически сили през септември.

„Постигнали сме напредък, но не сме никак близо до момент, когато бихме могли да кажем, че видът дерайлиране, което води до пазарни кризи, не би се случил отново и така въпросът отново ще играе централна роля на срещата G20 през тази година,” каза тя.

„Вярно е, че икономиката съществува, за да служи на хората и това по никакъв начин не се е случвало винаги през последните години.”

Меркел, дъщеря на Лутерански служител, каза, че тя и Франциск са говорили основно за глобализацията, Европейския съюз и ролята на Европа в света.

„Папа Франциск изясни, че се нуждаем от силна, честна Европа и намерих посланието за много насърчително,” каза Меркел, оглавяваща Християнския демократически съюз, който има силен католически компонент.

В първата си главна реч относно финансите откакто беше избран през март, Франциск е призовавал също държавите да поемат по-голям контрол върху икономиките си и да защитават най-слабите.

Меркел, която е израснала в комунистическа Източна Германия преди страната да бъде обединена повторно, каза, че както тя, така и папа Франциск са „живели под диктаторства”, като се отнесе към военния държавен съвет, който е управлявал родната за папата Аржентина от 1976 до 1983 г.

Меркел даде на Франциск, който е живял за кратко в Германия, когато е бил йезуитски свещеник, три тома поезия от Фридрих Хьолдерин и 107 CD диска с музика от германския диригент и композитор Вилхелм Фуртвенглер.

„Не знам дали ще имате времето да изслушате всички тях,” пошегува се тя, когато му даде музиката.

Коментар на Последните дни:

Черно и бяло... Поредното представяне на две страни, от които бялата задължително е папата! Известна е причината понтифексът да е винаги облечен по този начин, както е ясно и основанието всеки негов гост да носи черния цвят на подчинението. Но не само това е интересно. По-важното е, че основната част от дискусията между Меркел и Франциск е била съсредоточена върху икономиката на страните, глобализацията и контрола на държавите върху икономиките им. За да бъде установен Новият световен ред е необходимо навсякъде да се установи някакъв тип диктатура, но най-вече такава, която наподобява комунизъм. Не случайно постоянно папата заявява, че богатите трябва да подкрепят бедните. Тази идея - да няма бедни - изглежда прекрасна, но е в разрез с думите на Исус, че такива ще има до края на този свят:

Матей 26:11 Защото сиромасите всякога се намират между вас, но Аз не всякога се намирам.

И това не е, защото Господ иска да има бедни и страдащи, а защото по този начин ще научи и двете групи към послушание и грижа един за друг. Подобно състояние на нещата не изнася на Сатана. От една страна уравниловката е противопоставяне на Божията наредба. От друга - се стига до нещо като комунизъм и само това дава възможност на тези, които искат да въведат Новия световен ред, да постигнат целите си. Естествено, за много бедни ще бъде прекрасно да получават повече средства. Но на практика целта на папата е да се взима от богатите протестантски страни и да се дава на бедните католически държави. Не случайно Франциск, вместо да се занимава с духовните неща, се представя за финансист, икономист, глобалист и всичко друго от този род, но не и като Наместник на Исус, за какъвто иска да го възприемат хората. И понеже малко вярващи са запознати с Божието слово, смятат, че ако бъдат хранени с лъжичка от някого, то този човек им мисли доброто! А още по-голяма трагедия е, че не се замислят какъв е девизът на ордена, чийто член е Франциск - "Целта оправдава средствата!"