"Вярваща" България

07/11/2012

Днес.бг пише:

Българската православна църква (БПЦ) е сред най-уважаваните институции, показва национално представително изследване на Института за социални изследвания и маркетинг от септември.

Според данните 42 на сто от пълнолетните жители на страната изпитват доверие в БПЦ срещу 43 на сто - недоверие.

Над две трети от младите хора у нас (между 14 и 29 г.) се определят като вярващи - 70%, а атеистите са 16 на сто.

Отношението на младежите към православното християнство е силно положително - 86 на сто, а 54 на сто изказват положително мнение и за католицизма.

Към останалите религии доминира неопределената оценка. По-позитивно е отношението към будизма - 34 процента, а към исляма – 21%.

Близкият родителски и прародителски кръг е основата, върху която се е изградило отношението на младите хора към православното християнство - 46 на сто са били въведени във вярата в Бога от родителите, 26 на сто - от бабите и дядовците си.

Ролята на свещениците и божиите служители е пренебрежимо ниска - посвещението във вярата си от източник, приближен до църквата, са получили едва 5-6 на сто, а само 23 процента от анкетираните извършват някакви църковни дейности.

Мнозинството от младите хора се обявява за диалог между религиите и за засилено влияние на църквата в светския живот. Над две трети - 67 на сто, смятат,че БПЦ трябва да участва по-активно в духовното възпитание на младите.

Коментар на Писано е.

Много е тъжно, когато подобни изследвания видят бял свят. 70% от вярващите се определяли като православни, а 86% имали положително отношение. Българският народ е толкова невеж и затънал в езичество, че тази лесна религия, която изповядва Православието, се счита за спасителна. Всеки може да отиде, да запали свещ и да изяде едно яйце на Великден, но това не променя характера. Ако спасението ставаше по този начин, Исус нямаше да Се пожертва на кръста. Щеше да бъде достатъчно да създаде няколко милиона кокошки-носачки в повече и яйцата от тях щяхме да използваме като ракета-носител за Рая...

http://www.pisanoe.com/1/post/2012/11/117.html#.UzRaQ6IlUmE