Лекс Талионис (Матей 5:38-48)

Лекс Талионис (Матей 5:38-48)

Четвъртък - 24 април

Изглежда, че общата тема тук (Матей 5:38-48) е отмъщението. Тази първа тема касае многото заповеди в Моисеевия закон, изградени на принципа на отплатата за престъпление с равностойно наказание – идея, наречена лекс талионис, латински термин за „закона на отплатата”.

Както видяхме в множество пасажи (Изход 21:22-25; Левит 24:17-21; Второзаконие 19:21), законът повелява нарушителят да понесе същото, което е причинил на жертвата. Ако жертвата е изгубила око, ръка, крак или живот, престъпникът трябва да понесе същото. Този „закон за отплатата” е често срещан в множество древни цивилизации. И защо не, след като налага един семпъл принцип на справедливост?

Важно е да се осъзнае, че този принцип цели да ограничи отплатата, т.е. да попречи на хората да вършат по-голямо зло на престъпника, отколкото имат право. Така в много отношения този закон се грижи справедливостта да не бъде извращавана.

Ето защо в Матей 5:38-42 Исус не напада легитимността на закона, изискващ човек да бъде наказан за извършено престъпление. Вместо това се съсредоточава върху християнската реакция на хора, стремящи се да се възползват от тях. Вместо да търсят възможности за отмъщение, християните трябва да се „отплащат” с любезност – нещо, което можем да извършим само когато Божията благодат работи в нас. В този апел Исус ни отвежда на по-дълбоко ниво в нашето разбиране какво означава да сме последователи на Господа.

Последната антитеза касае отношението, насърчаващо любов към приятеля и омраза към врага. Заповедта да обичаме нашия ближен се намира в Левит 19:18. Няма изричен текст, призоваващ за омраза към враговете, дори въпреки Второзаконие 23:3-6. В контекста на Исусовите думи евреите се намират под окупацията на римските поробители и са граждани „втора ръка” в собствената си страна. Като се има предвид тяхното положение, те сигурно се чувстват оправдани в омразата си към враговете, които понякога жестоко ги угнетяват. Исус им показва по-добър начин на живот при съвсем не идеални обстоятелства.

Прочетете Матей 5:44, 45. Какво ни казва тук Исус? И което е по-важно, по какъв начин можем да приложим това учение в собствения си живот с човек, който е постъпил зле с нас?