Епископалните християни ще празнуват мерзости...

Снимка: nbcnewyork.com

Huffington Post съобщава:

Епископалните християни гласуват да празнуват хомосексуални бракове в църквите

Солт Лейк Сити (Associated Press) – Епископалните християни гласуваха с мнозинство в сряда за позволяване на религиозни сватби на еднополови двойки, утвърждавайки приемането на хомосексуалните права от страна на църквата, което започна преди повече от десетилетие с пионерен избор на първия открито хомосексуален епископ.

Вотът се проведе в Солт Лейк Сити на генералната епископална конвенция, само дни след като американския върховен съд узакони хомосексуалните бракове за страната. Прие се в Дома на представителите, избирателното тяло от духовници и миряни, участващи в срещата. Домът на епископите е одобрил резолюцията във вторник със 129-26, с петима въздържали се.

Отец Брайън Бейкър от Сакраменто каза, че промяната в църковната норма е резултат от почти четиридесетгодишен разговор, който е бил труден и болезнен за мнозина. Бейкър, председател на комисията, която изработи промените, каза, че църковните членове не винаги са били учтиви един с друг, но тази активност се е променила през последните десетилетия.

„Научили сме се не само да се грижим, но и да ни е грижа един за друг,” каза Бейкър. „Тази взаимна грижа присъстваше в разговорите, които водехме. Някои хора проявяваха несъгласие, някои бяха дълбоко несъгласни, но се молехме и слушахме и достигнахме до компромиси, за които вярваме, че създават пространство и не изоставят никого.”

Бейкър каза, че Домът на епископите се е молил и е обсъждал въпроса в продължение на пет часа по-рано тази седмица, преди да го прехвърли към Дома на представителите.

Отец Бони Пери от Чикаго, лесбийка, сключила брак с колега епископален свещеник, прегърна подкрепящите в сряда и каза:Сега всички сме приобщени.”

За лесбийките, гейовете, бисексуалните и транссексуалните хора в нашите конгрегации сега знаят, под Божиите очи и във всеки един щат в тази благословена страна, че са добре дошли, за да получат всяко причастие,” каза тя.

Отец Джозе Луи Мендоза-Барахона от Хондурас изнесе впечатляваща реч, като каза, че новият църковен закон върви срещу Библията и би създал пропаст в църквата.

„Борбата не е приключила, тя започва,” каза той. „Онези от нас в църквата, които са верни последователи на Христос, ще останат твърди в непризнаването на това, което се случи днес.”

Вотът премахва полово специфичния език от църковните закони относно брака, така че еднополовите двойки биха могли да имат религиозни сватби. Вместо „съпруг” и „съпруга”, например, новият църковен закон ще се отнася до „двойката”. Под новите правила, духовниците могат да отказват да извършват церемониите. Промените бяха одобрени със 173-27.Представителите също одобриха полово неутрална молитвена служба за брака с вот от 184-23.

Мерките влизат в сила първата неделя на коледните пости – 28-ми ноември.

Много епархии в църквата със седалище в Ню Йорк от 1,9 милиона членове са позволили на свещениците си да извършват граждански еднополови сватби, използвайки експериментална молитвена служба за благославяне на двойката. И все пак, църквата не беше променила собствените си закони за брака, до сряда.

Епископалната църква се присъединява към две други главни протестантски групи, които позволиха хомосексуалните бракове във всичките си конгрегации: Обединената Христова църква и Презвитерианската църква (САЩ). Евангелската Лутеранска църква в Америка с 3,8-милиона членове позволява на конгрегациите си да решават сами за себе си, и много от тях извършват еднополови сватби.

Обединената методистка църква, досега най-голямата от главните протестантски църкви, с 12,8 милиона членове, възпира хомосексуалните бракове, въпреки, че мнозина от нейните духовници са извършвали еднополови брачни церемонии наскоро, в протест на това.

Епископалната църква е американското крило на Англиканското съобщество – глобално сдружение от църкви с 80 милиона членове. Връзките между англиканите са опънати, откакто през 2003 г. епископалните християни избраха епископ Джийн Робинсън, който открито живее с партньора си от мъжки пол, за да води епархията на Ню Хемпшър. Много теологично консервативни епископални християни са се отделили или дистанцирали от националната американска църква след избора на Робинсън.

В навечерието на гласуването от сряда, архиепископът на Кентърбъри Джъстин Уелби, духовен лидер на англиканите по света, публикува изявление, изразяващо дълбоко безпокойство относно хода на промяна в дефиницията на брака.

Робинсън каза след вота: „Това е ден, за който не бях сигурен, че ще доживея да видя.”

„Това, което виждаме, мисля, в Епископалната църква, и миналата седмица с решението на Върховния съд, е една цяла култура, развиваща се в разбиране, че гейовете и лесбийките, бисексуалните и транссексуалните хора допринасят точно толкова, колкото всеки друг в това общество, и заслужават абсолютно същите права,каза Робинсън.

След постановлението на Върховния съд миналата седмица, много консервативни църкви, включително Южната баптистка конвенция и мормоните, подновиха противопоставянето си към хомосексуалните бракове.

Решението за хомосексуалните бракове е втората главна новина, произлизаща от конвенцията, върховното тяло на църквата за изграждане на полицата ѝ. Църквата издигна първия си чернокож председателстващ епископ миналия уикенд, като епископ Майкъл Къри от Северна Каролина спечели с поразителна победа.

На Къри бяха позволени еднополови църковни сватби в Северна Каролина и той каза, че Върховният съд е „потвърдил автентичността на любовта” чрез узаконяването на гей браковете.

Коментар на "Ето, ида скоро":

Светът бързо затъва в блатото на греха! Но по-странно е, че всичко светско навлиза в църквите. Неговите идеи в много деноминации променят напълно нравите и разбиранията на вярващите. Една след друга църквите падат все по-ниско в разбиранията си и отношението им към Библията става все по-пренебрежително. Всъщност, всичко си върви последователно: най-напред се допуска женското ръкополагане; след това хомосексуалистите, за да не "страдат", стават членове на църквите; после следва благославяне на еднополови бракове; накрая ръкополагане за пастори на гейове и лесбийки. Тази поредност може да има леки вариации, но в общи линии пътят е един: щом хората допуснат малко отстъпление, винаги се стига до блатото. Не случайно апостол Павел пише:

Римляни 1:21 Защото, като познаха Бога, не Го прославиха като Бог, нито Му благодариха; но извратиха се чрез своите мъдрувания, и несмисленото им сърце се помрачи.

24 Затова, според страстите на сърцата им, Бог и ги предаде на нечистота, щото да се обезчестят телата им между сами тях, -

25 те, които замениха истинския Бог с лъжлив, и предпочетоха да се покланят и да служат на тварта, а не на Твореца, Който е благословен до века. Амин.

26 Затова Бог ги предаде на срамотни страсти, като и жените им измениха естественото употребление на тялото в противоестествено.

27 Така и мъжете, като оставиха естественото употребление на женския пол, разжегоха се в страстта си един към друг, струвайки безобразие мъже с мъже, и приемаха в себе си заслуженото въздаяние на своето нечестие.

Не сме ли тръгнали по същия път? Какво означава препоръката за женското ръкополагане, което бе разпространено от Интер-Европейската дивизия? Ще кажете: Ама ние не се покланяме на образи, както пише Павел. Дали? Какво означава тогава празнуването на 8 март? На Ден на детето? На ден на студентите? Какво означава да се приема казаното от пасторите така, сякаш са непогрешими? Не е ли поклонение пред човек? Оттук нататък пропадането е закономерно: женско ръкополагане, хомосексуалисти в църквата, еднополови бракове и... ръкополагане на гейове и лесбийки за пастори. Историята на другите църкви го е доказала. Но вместо да вървим по пътя, който Бог ни е начертал, ние следваме грешния път на другите... и се молим Бог да излее Святия Дух над църквата! Ако Бог го направи, ще станем на пепел!

Дали изобщо мислим какво вършим?

Николай Георгиев

http://www.etoidaskoro.com/105310861074108010851080/66