Срещата Обама - Франциск. Какво да очакваме?

27/03/2014

huffingtonpost пише:

Рим (RNS) – Президентът Обама ще се срещне с папа Франциск за първи път през тази седмица /на 27 март/, в края на европейската обиколка на Обама.

Белият дом и американските кардинали са били в конфликт дълги години по редица въпроси, но длъжностни лица от Америка и Ватикана казват, че разговорите могат да разочароват някои, които се надяват да се разхвърчат искри, и че срещата ще се фокусира върху сътрудничеството много повече отколкото върху конфликти.

Normal 0 21 MicrosoftInternetExplorer4

Една от причините е, че двамата мъже имат много общи интереси. Освен това нито една от страните не иска да провали шансовете за по-голямо сътрудничество във време на глобална нестабилност.

"Вярвам, че тази среща на високо ниво няма да накара никого да се почувства зле", каза Кен Хакет, посланник на САЩ при Светия престол, в скорошно интервю.

Хакет каза, че без съмнение Франциск и Обама ще имат различия по въпроси като абортите и гей браковете, но нито той, нито служителите от Ватикана смятат, че тези щекотливи въпроси ще доминират в разговорите, тъй като нито една от страните не иска да се провали срещата.

"Мисля, че президентът ще каже, че имаме принципни различия по много въпроси", каза Хакет, когато беше попитан за тези горещи теми. "Но нека се съсредоточим върху въпроси, където имаме допирни точки, в области, където можем да се споразумеем."

Той добави: "Не вярвам, че папата и президентът ще спорят върху това защо църквата не променя позицията си по въпроса за абортите, тъй като нищо няма да се промени. Така че, този въпрос няма да бъде повдиган."

Вместо това, в разговорите най-вероятно ще доминират две други реалности. Първият папа от Латинска Америка ясно показа, че иска Католическата църква да се фокусира повече върху преодоляването на неравенството на доходите и в подпомагане бедните, което съвпада с приоритетите на Обама.

"В миналото между Ватикана и Вашингтон имаше взаимно уважение и сътрудничество по редица важни въпроси", каза Джошуа Дюбоа, бивш директор на религиозния отдел към Белия дом и автор на наскоро излязла книга, в която той разказва за духовните съвети, които е давал на президента.

"Но за пръв път имам усещането, че на високо ниво приоритетите са едни и същи – а това е нещо ново".

Това уеднаквяване се видя още когато държавният секретар Джон Кери срещна ватиканския си колега през януари. Според свидетели, срещата била съдържателна, позитивна и протекла по-дълго от предвиденото. И двете страни я определят като знак за по-ангажиращи взаимоотношения.

Хакет и други американски официални лица казаха, че очакват Франциск и Обама да дискутират върху въпросите за бедността и имиграцията, както и борбата срещу трафика на хора в подкрепа на международната религиозна свобода.

Обама постави тази тема на централно място в речта си на Националната молитвената закуска през миналия месец, макар, че това подразни консерваторите, които виждат в подкрепата му на гей правата и контрацепцията прикрито подкопаване на религиозната свобода в дома.

Но според Хакет това е като да сравняваш ябълки с портокали.

"Щателната дискусия по религиозната свобода, която се води в САЩ е важна, но когато се погледне на нея от световен мащаб има много по-важни религиозни въпроси, които възникват", каза той. "И аз мисля, че точно там президентът влага своята енергия."

Втори фактор в предстоящата среща във Ватикана ще бъде внезапното изригване на насилие в глобални горещи точки.

Обама беше доведен някак неохотно на чуждестранната политическа арена, докато той предпочиташе да се съсредоточи върху вътрешни въпроси у дома. Междувременно Франциск се опитва да върне Ватикана обратно на световната сцена като глас за мир и дипломатически играч, който може да играе конкретна роля в осигуряване на морално и духовно водителство.

"Това определено е нещо, в което църквата начело с Франциск... явно се ангажира по твърде труден начин", каза Хакет. Посланникът отбеляза по-специално ролята на Ватикана в сирийските преговори за мир в Швейцария /противопоставайки се на заплашителните военни удари на Обама/, последвани от постоянните апели на Франциск за мир в места като Украйна, Южен Судан и Централната Африканска Република.

Хакет каза, че Ватикана, начело с Франциск показва нарастващо желание да се възползва от традиционната си роля на «безопасно място", където опониращите си партии могат да разговарят.

"Това не е просто обмен на информация. Когато партията от едната страна на масата не може да разговаря с партията от другата страна, Светият престол може да бъде посредник по много начини и при много обстоятелства. Не е нужно винаги това да бъде официално. Това е едно безопасно място, където всяка идея може да бъде изразена."

Хакет също отбеляза, че планираното от Франциск посещение на Светите земи през май ще даде на Ватикана още една първостепенна роля в този критичен регион, където по същото време Кери се опитва да развие мирни отношения – също вероятна тема на предстоящата среща.

Още нещо важно в срещата между Франциск и Обама е какви лични взаимоотношения ще установят помежду си, които често могат да оформят дипломатическите отношения, а така също и световните събития. По този въпрос мнозина очакват, че папата и президентът ще се спогодят в първия половин час от частната среща, след което ще предоставят на своите помощници да се справят с останалата част от дневния ред.

Служители на Ватикана често говорят благосклонно за Обама в частни разговори и дори когато не са съгласни с него те се изразяват по начин, който е далеч по –малко язвителен и обвиняващ отколкото езика на много американски епископи.

От своя страна, Обама често цитира папата и го хвали. Това не е изненадващо. Обама е започнал кариерата си като организатор в общност, работейки с епархията в Чикаго веднага след колежа – опит, който му е помогнал да оформи своите възгледи и политика толкова, колкото и служенето на Франциск като свещеник и епископ в бедните области на Аржентина го е формирало.

"Това е основополагащ елемент за президента и тук той се натъква на папа Франциск и това, което той представлява. Мисля, че между тях има химия, която ще ги свърже", каза Хакет.

Коментар на Последните дни.

Изключително! Обама възхвалява папата, а кардиналите възхвалява Обама! Ватикана и специално Франциск все повече доказват, че определят какво да става по света и как да се постигне мир... дори срещу идеята на Обама да постигне това с военни средства Двете страни имат уважение една към друга, но Обама слуша Франциск. В тази информация има много съществени детайли, но дори само в тези да се вникне, става ясно кой на кого се подчинява и кой е господарят. Ако към това се прибави и кой постига(според хората!) мир по земята, и фактът, че двете страни се събират за да обсъдят тероризма, не е трудно да се разбере как ще бъде постигнат този мир...чрез смълчаване на несъгласните с “религиозната свобода”.

http://www.poslednitedni.info/6/post/2014/03/222.html#.U0Qq3lLNvs0