Бойци изоставят сдруженията на Ал-Кайда, за да се присъединят към "Ислямска държава"...

washingtonpost пише:

Агенциите за шпионаж на Съединените щати са започнали да наблюдават групи от бойци, напускащи сдруженията на Ал-Кайда в Йемен и Африка, да се присъединят към съперническа ислямистка организация, която е превзела територия в Ирак и Сирия, и е била прицел на американски самолетни бомбени атаки, според данни на официални американски представители.

Движенията са забелязани от анализаторите по контра тероризъм на Съединените щати, като тревожен признак за увеличаващата се притегателна сила на една групировка, позната като „Ислямска държава”, която е взела надмощие над военни сили в региона и може да се окаже в пряк конфликт със Съединените щати.

„Малки групи от известен брой сдружения на Ал-Кайда отстъпиха към ИСИС”, както също е позната тази група, каза представител на Съединените щати, ползващ се с достъп до класифицирани разузнавателни оценки. „И този проблем вероятно ще става все по-остър, докато ИСИС продължава да трупа победи.”

Напливът се е засилил към една организация, която вече е смятана за заплашителна сила в Средния Изток, сила, която е срутила поредица от иракски градове, чрез започване нападения толкова бързо и в толкова много посоки, че службите за сигурност, обхванати от пътя на групата, досега са били неспособни да отговорят с нищо друго, освен с оттегляне.

Представителите на Съединените щати приписват рязката поява на „Ислямска държава” на много фактори – както психологически, така и тактически. Групата от бойци, намираща се в сърцевината й, усъвършенстваше способностите си срещу армиите на сирийския президент Башар ал-Асад и Съединените щати, когато окупира Ирак. Групата е използвала обири и откупи, за да се запаси с оръжия и пари в брой. И безмилостната й репутация предизвика необуздани отстъпления сред сунитските членове на иракските служби по сигурността, които вече са били разочаровани от ръководеното от шиити правителство в Багдад.

Дори и преди нападението на кюрдските територии в Северен Ирак през този месец, анализаторите казаха, че „Ислямска държава” е показала почти импулсивен характер в преследването си на територия и увеличаване на броя си, с малко търпение към сложните и често отнемащи време планове за терор, предпочитани от Ал-Кайда.

Анализаторите на контратероризма в ЦРУ и други агенции досега не са видели някакъв признак цяла групировка на Ал-Кайда или някой от старшите й водачи да е готов да смени страната. Но представителите казаха, че са започнали да търсят знаци за такова развитие.

Предприемането на самолетните бомбардировки от Съединените щати е повдигнало нови въпроси, включително за това дали бомбардировките ще увредят способността на „Ислямска държава” да привлича поддръжници или ще издигат статуса сред джихадистите. „Дали това увеличава крана или го спира?”, каза старшият представител по контратероризма на Съединените щати, който, както и други, говореше при условие за анонимност, и отбеляза, че военните операции на Съединените щати в Афганистан и други места са осакатили Ал-Кайда, но също са послужили и като събирателен вик срещу Съединените щати.

В дългосрочен план представителите на Съединените щати изразиха тревога за това, че „Ислямска държава”, която досега е била насочена предимно върху целта си на възстановяване на ислямския халифат, сега може да постави по-голямо ударение върху предприемането на нападения срещу Съединените щати и съюзниците им.

Президентът Обама беше внимателен в описанието на бомбардировките като хуманитарна мисия, с цел да се защитят застрашените иракчани, включително и членовете на една християнска секта, снабдена с оскъдни запаси на един северно иракски планински връх. Обама също взе отношение и към присъствието на персонала на Съединените щати в региона и почти щеше да упълномощи по-широко нападение срещу „Ислямска държава”.

Все пак бомбардировките предизвикаха широко разпространени призиви за отплата сред военните групи в интернет пространството. Една видна фигура от добре познат джихадистки форум, „Шумух ал-Ислам”, написа в петък, че самолетните бомбардировки би трябвало да подтикнат бойците да се обединят срещу Съединените щати.

„Муджахидините трябва да ударят и да се опитат да предприемат проактивни операции в собствения си дом, Америка, за да дисциплинират Америка и престъпническите й войници”, написа джихадистът Абу ал-Айна ал-Хорасани, според разузнавателната група SITE, която наблюдава военните публикации.

Представители на Съединените щати казаха, че отстъпленията към „Ислямска държава” идват предимно от Ал-Кайда в арабския полуостров, групировката, основана от йеменци, която е осъществила няколко плана за бомбардировки, насочени към Съединените щати, и Ал-Кайда в ислямския Магреб, който беше завладял територия в северен Мали, преди да бъде изложен на бомбардировки от страна на Франция миналата година.

„Не се е стигнало до точка, в която се причинява разцепление в сдруженията,” каза старшият представител по контратероризъм в Съединените щати. Но отстъпленията са се ускорили през последните месеци, каза представителят, а също включват и бойци от групировки в Либия и други места, които не са формално част от Ал-Кайда.

Представителите на Съединените щати преценяват броя на бойците на „Ислямска държава” на 10 000, включително 3 000 до 5 000 от страни извън основата си в Ирак и Сирия. Ранковете й са набъбнали с появата на гражданската война в Сирия – една сравнително лесна за достигане страна както от Средния Изток, така и от Европа – като по-голям магнит за джихадисти отколкото бяха Афганистан и Ирак. Групата е привлякла също и критично важна подкрепа от лишените от граждански права сунитски жители на Мосул и други иракски градове, граждани, които са загубили търпение към правителството на иракския президент Нури ал-Малики, но не биха прегърнали безкомпромисните планове на „Ислямска държава”.

Групировката не е била свързвана с никой познат план срещу Съединените щати, но директорът на Националното разузнаване Джеймс Р. Клапър младши засвидетелства през януари, че групировката „действително има стремежи към нападения на родна земя”.

Представителите на Съединените щати казаха, че около 100 американци са или пътували до Сирия, или са направили опит за това. Сред тях е бившият жител на Флорида, Монер Мохамад Абусала, който се е върнал неуловен от Съединените щати за няколко месеца през тази година, преди да отпътува отново за Сирия и да детонира самоубийствена бомба. Абусала не е бил свързан с „Ислямска държава”, но представителите вярват, че около 12 американци са установили връзка с групировката.

„Ислямска държава” произлиза от Ал-Кайда в Ирак, но се е откъснала от терористичната мрежа през тази година, след като е била критикувана за тактиките си – включително заколението на граждани – и отказа от подчинение на наставленията да отстъпи борбата в Сирия на отделен съюзник на Ал-Кайда, познат като Ал-Нусра.

Оттогава насам „Ислямска държава” е натрупала оръжия, пари в брой, бойци и територия с озадачителна скорост. През юли водачът на групировката, Абу Бакр ал-Багдади взе амвона на най-голямата джамия в Мосул, провъзгласявайки се за „халиф” на мюсюлманския свят и подтиквайки последователите да се присъединят към организацията му.

Правейки това, Багдади изпълни амбиция, изявена от предшественика му, Абу Мусаб ал-Заркауи, който беше убит от силите на Съединените щати в Ирак през 2006 год. Беше също отбелязано и значително отклонение от сценария на Ал-Кайда.

Командирът на Ал-Кайда в Йемен, Насир ал-Вухайши, беше писал писма към подчинени, предупреждавайки срещу твърде ранното провъзгласяване на ислямското управление дори и в малки села – отчасти от страх, че един провал в задържането на територията или налагането на ислямски закон, би довел групировката до загуба на образ пред местното население.

Липсата на въздържание на Багдади изглежда е увеличила привлекателността му, според представителите на Съединените щати, които казаха, че разширяващата се територия на групировката, агресивната й репутация и наборът й от опитни бойци, обясняват движещата й сила.

„Те демонстрират точно колко изгодно е за една терористично-бунтовническа група да се бие на бойното поле в продължение на години и години, както са правили в Ирак и Сирия”, каза Даниел Бенджамин, професор в университета в Дартмаут, който преди това е служил като главния представител по контратероризма в щатския департамент.

„Умението им да маневрират е наистина необикновено, в сравнение с групировки, с които бихте ги сравнили,” включително и сдруженията на Ал-Кайда в Йемен и Мали, каза Бенджамин. „Те не са притеснени от страха от провал, който други групировки на Ал-Кайда са показали”, добави той, или от груповата тенденция „да прекарват години в подготовка за единични нападения”.

За този доклад допринесе Джули Тейт.

Коментар на Последните дни

В това съобщение се забелязва един детайл, който преди отсъстваше. До този момент се споменаваше за Ислямска държава като за сбирщина на жестоки терористи; като ислямисти, които желаят да създадат халифат; като безмилостни убийци, които се заканват да въведат ислямските закони. Но за първи път се заявява открито, че целта на Ислямска държава е не друго, а унищожението на Америка! Може да е все още недостатъчна информацията по този въпрос, но е ясно, че възникването на групировката съвсем не е случайна. Според материала „Ислямска държава” е натрупала оръжия, пари в брой, бойци и територия с озадачителна скорост." Как става това, ако не чрез специална протекция? САЩ години наред бяха окупирали Ирак и през това време разпространението на дрога вместо да се намали, се увеличи. Десет години американците "търсиха" Осама бен Ладен по планините, докато накрая "го убиха" в собствения му дом, откъдето той...може би не е излизал! И когато играта на "стражари и апаши" приключи, те се изтеглиха от разрушения Ирак, оставяйки населението на произвола на съдбата.

Да разрушиш цяла държава за да гониш един терорист е или действие на хора, които не мислят какво правят, или пък е такова, защото ...мислят много добре!

Кой има интерес от всичко това? Божието слово е категорично:

Откровение 13:11. И видях друг звяр, който възлизаше от земята; и имаше два рога прилични на агнешки; а говореше като змей.

12 Той упражняваше всичката власт на първия звяр в неговото присъствие, и принуди земята и живеещите на нея да се поклонят на първия звяр, чиято смъртоносна рана бе оздравяла.

Как да разбираме тези стихове? Само по един начин: всичко, което вършат САЩ е под диктовката на Ватикана! Сега, особено след бомбардировките, терористите е напълно възможно да получат импулс, защото се превръщат от гонители в гонени, а гоненият няма друга алтернатива, освен да напада (ако няма къде да бяга), за да се спаси.

Предположението, че "...сега може да постави по-голямо ударение върху предприемането на нападения срещу Съединените щати и съюзниците им." е напълно резонно. Какво би станало, ако терористите постъпят именно по този начин? Първо, с действията си ще убедят света, че Католическата църква не е звяра, защото тя ще се превърне в жертва (особено ако се случи нещо със "Свети Петър"). А от друга, САЩ ще имат пълното основание да изискат железни антитерористични закони, за да се предотвратят евентуалните действия на джихадистите. И всичко това ще бъде съпътствано от борбата за "Мир и безопасност"!

Който не приеме тези закони, ще бъде обявен за терорист! А всички знаем какво се крие зад тях - белегът на звяра!

http://www.poslednitedni.info/10531086107410801085108010901077/311#.U-0GEVIcTs0