Глава 04 - Тема 02 - Личността на антихриста разкрита - характеристики на личността му

Глава 04 - Тема 02 - Личността на антихриста разкрита - характеристики на личността му

1. Той се издига от „четвъртия звяр“.

Силата на „малкия рог“ е описана във връзка с „четвъртия звяр“. Това е много важно, тъй като мнозина прегръщат претеристичното тълкувание и

69

асоциират антихриста с Антиох Епифан IV - гръцки цар, който преследва евреите и осквернява храма. Това обаче не съответства на пророчеството, тъй като антихристът излиза от четвъртия звяр, който е Рим.

2. Той идва „изсред“ десетте рога (стих 8).

,,Докато разглеждах роговете, между тях излезе друг рог, малък... “ (Даниил 7:8).

Забележете, че „малкият рог“ се издига изсред десетте, което означава, че когато той се е появил, десетте вече са били там и все още са съществували.

3. Той идва „след като“ десетте рога са били установени.

„А за десетте рога - те са десет царе, които ще се издигнат от това царство; и след тях ще се издигне друг... “ (Даниил 7:24, удебеляването е добавено допълнително).

Издигането на силата на „малкия рог“ трябва да бъде потърсено след разделянето на Рим между десет различни сили. Това означава, че рогът трябва да е израснал и да е придобил здравината си, която го квалифицира като „рог" (като цар или царство), едва след 476 г. сл.Хр.

4. Той трябва да „изкорени“ три рога (стих 8).

„...пред който три от първите рогове се изкорениха... “

Три от десетте царства трябва да бъдат унищожени в резултат на подстрекателството на силата на „малкия рог“. Тъй като той се е появил след разделението на Рим на десет различни държави (след 476 г. сл.Хр.), но преди унищожението на три от тях (защото той се издига измежду десетте), тогава имаме една много ясна времева рамка за появяването на антихрист- ката сила. Херулите, вандалите и остготите са унищожени до 538 г. сл.Хр. и следователно тази сила трябва да се е издигнала между 476 и 538 г.сл.Хр.

5. Той трябва да е по-велик от „събратята“ си.

„...наглед беше no-як от другарите си“ (Даниил 7:20).

Силата, приписана на „малкия рог ", е по-голяма от тази на другите държави, което предполага позиция на политическо превъзходство. Въпреки че „рогът “ първоначално е малък, той става по-голям от другите сили.

6. Той трябва да е „различен“ от всички останали.

„...ще се различава от първите... “ (Даниил 7:24).

Както „рогът “ е цар или царство, така и „малкиятрог “ трябва да представя цар или царство, което обаче е различно от другите — от светските царства. Можем да извлечем определение за различието на този „рог“ от общия сбор на всичките му особености, които ще разгледаме по-долу.

7. Той трябва да има „очи като човешки очи и уста, които говореха надменно (...) против Всевишния“ (Даниил 7:8, 25).

„...и, ето, в този рог имаше очи като човешки очи и уста, които говореха надменно (...) Той ще говори думи против Всевишния“ (Даниил 7:8, 25)

По повод на „първия звяр“ от пророчеството в Даниил, 7 глава вече обсъдихме връзката между човешкото и Вавилон. „Малкият рог“ е човек, който се е изправил против Бога и който говори надменни думи против Всевишния. Това ни посочва система, предизвикваща Бога директно и заставаща в опозиция спрямо Него. Царят на древния Вавилон е представен като „златна глава“. Цялата власт е в негови ръце. Думата му е закон, а той е считан за бог. По подобен начин при грандиозното изпълнение на този символизъм всички сили още веднъж ще бъдат в ръцете на човек, който като говорител на системата ще произнася богохулства и ще претендира за позиция, непринадлежаща на смъртен човек. Библията дава определение за богохулството в Новия завет. Четем в евангелията, че евреите на два пъти искат да убият с камъни Исус заради предполагаемо богохулство.

„...Дерзай, синко; прощават ти се греховете. И, ето, някои от книжниците си казаха: Този богохулства “ (Матей 9:2, 3).

„...Синко, прощават ти се греховете (...) Този защо говори така? Той богохулства. Кой може да прощава грехове, освен единствено Бог? “ (Марк 2:5-7).

„...Не за добро дело искаме да Те убием с камъни, а за богохулство; и защото Ти, Който си човек, правиш Себе Си Бог “ (Йоан 10:33).

Исус може да прощава грехове, защото е Син на Бога, но „малкият рог“ има наглостта да претендира за Неговата позиция и да заявява, че има същите права. Апостол Павел изтъква отново тази точка по отношение на антихриста, когато пише на солунците:

„...който така се противи и се превъзнася над всеки, който се наричаБог, или на когото се отдава поклонение, така че той седи както Бог в Божия храм и представя себе си за Бог“ (2 Солунци 2:4).

8. Той воюва против Божиите светии.

,, Гледах същия рог, като воюваше със светиите и превъзмогваше над тях“ (Даниил 7:21).

„Малкият рог“ следователно е потисническа сила, която воюва успешно против Божиите хора.

9. Той „ще замисли да промени времена и закони“.

„... и ще замисли да промени времена и закони... “ (Даниил 7:25).

От кои времена и закони Бог ще се интересува по-специално? Със сигурност този стих трябва да се отнася за Закона, установен от самия Него, както и за времената, които Той е определил. В Библията се откроява един Закон - Десетте заповеди. Промяната на времената и законите следователно трябва да се отнася до опит за фалшифициране на самия Божи Закон и опит за подмяна на положените от Бог времена.

10. Светиите трябва да бъдат „предадени в ръцете му за време, времена и половин време“ (Даниил 7:25).

За да схванем това времево пророчество, е нужно да разберем библейското значение на пророческото време. Ще се занимаем с това накратко, но на този етап можем да кажем само, че „малкият рог“ ще има власт над Божия народ и ще го преследва за определен период от време.

11. Той ще погълне цялата земя.

,,Той каза така: Четвъртият звяр ще бъде четвъртото царство на света, което ще се различава от всички царства и ще погълне целия свят, и гце го стъпче и разтроши “ (Даниил 7:23).

Пророчеството е направено по отношение на Рим. Но езическият Рим не изпълнява цялото описание до последната буква. Както се вижда от шестте идентифициращи характеристики, силата на „малкия рог“ се издига като част от състава на Римската империя, но се очаква да е различен от всички други и в крайна сметка да погълне цялата земя. Пророчеството предсказва, че „малкият рог“ ще придобие сила над царете на земята, като се имат предвид всички политически единици, съществуващи в края на времето.

12. Ще царува, докато дойде Старият по дни.

„...докато дойде Старият по дни и бе извършен съд за светиите на Всевишния, и настана времето, когато светиите завладяха царството “ (Даниил 7:22).

Това е едно от най-задълбочените пророчества по отношение на антихриста. Той трябва да се появи преди 538 г. сл.Хр. (окончателната дата на изкореняването на три от десетте първоначални царства, издигнали се от Римската империя) и трябва да тържествува, докато „дойде Старият по дни“ (препратка към Второто идване на Христос). Следователно никоя отделна личност не може да изпълни пророчеството, а единствено някоя сила може да постигне подобно дълголетие. Тъй като тя е определена като „рог“, според библейската дефиниция следва тя да е царство, чиито владетели са управлявали вече повече от хилядолетие и половина.

13. Владичеството ще му бъде отнето.

,,Но когато съдилището ще заседава, ще му отнемат владичеството, за да го изтребят и погубят докрай “ (Даниил 7:26).

Добрата новина е, че Бог ще триумфира. Когато Христос се завърне, тази сила ще бъде погубена и Бог ще установи царството Си, което никога няма да бъде унищожено и където вече никога няма да има гонение. Няма да има болести, а Господ „ще избърше всяка сълза“.