Глава 09 - Тема 03 - Езически празници и традиции. Олимпиади. Коледа

Глава 09 - Тема 03 - Езически празници и традиции. Олимпиади. Коледа

Всички древни празници, свързани с поклонението пред слънцето, са внесени в християнството от папството. Дори древните начини на богослужение са незабележимо въведени и маскирани като християнски обичаи. Тази практика е изключително широко разпространена, тъй като повечето човешки празници, фолклор и спортове произлизат от церемонии в чест на бога слънце. Нашите игри на карти са основани на космическите ритуали на поклонение пред слънцето. Има петдесет и две карти в едно тесте (52 седмици в годината), четири бои (четири сезона или краища на земята), дванадесет карти с образи (дванадесет домове на слънцето), 36 карти с числа (36 стаи в космическите домове по пътя на слънцето) и А (алфа или асото) е най-силната карта, но се брои също и за едно (което е най-слабата карта, като по този начин обозначава алфата и омегата).

Дните от седмицата са посветени на слънчевите божества, а числото седем се свързва с окото на Озирис и седемте лъчи на Митра, както се появяват върху много езически богове и богини. В това отношение статуята на свободата представлява женската форма на божеството слънце, тъй като има седемте лъчи на Митра на главата си и носи факла, символ на носителя на светлина Луцифер. Седемте лъчи на слънцето, излъчващи се от ореола на Митра, символизират неговата победа над силите на мрака.

„Понеделник е денят на луната и при асимилацията на англо-саксон- ските и скандинавските езически божества Тир, един от най-старите богове в норвежката митология, се отъждествява с Марс (Mars) и затова имаме Тисдагр (Tysdagr или Tuesday - англ. вторник); сряда произлиза от Воден (Woden), известен също като Один; a Top (Thor), богът на гръмотевиците на ранните германски народи, става еднозначен с английската дума за четвъртък Thursday, равнозначен на римския бог Юпитер; докато петък на английски (Friday) е кръстен на Фриг, съпругата на Один и майка на друг езически бог Балдур. Денят на Сатурн (Saturday) или събота е следван от Sunday - Ден на слънцето - (англ. неделя), ден за почивка и отмора, както се съблюдава и днес.

Римляните отъждествяват седемте планети със слънчевите лъчи, излъчващи се от ореола на Митра, и по този начин възвеличават светостта на числото седем до нивото на другите благоприятни числа: едното око на слънцето, представляващо Истина и Справедливост, двата хоризонта, трите свята и четирите посоки.

Главата на Статуята на свободата е украсена със седемте лъчи на Митра, а пламъкът, който държи, е също символ на слънцето “Д

Спорт

Пренасянето на факела на Олимпийските игри е символ на слънцето. Спортът от древни времена е свързан с поклонението пред него и символи- змът, използван в съвременните игри, пресъздава победите на слънчевите божества. Слънцето, луната и другите планети, носещи се във въздуха на Олимпийските игри в Барселона през 1992 г., ни напомнят, че връзката на слънцето със спортовете предшества божествата Херкулес и Аполон в Гърция, както се вижда от епическата история за шумерския герой Гилгамеш.

„Шумерската история на Гилгамеш, издълбана върху плочки с клиновидно писмо, разказва как спортната екипировка - тояга и обръч или топка - която Гилгамеш е издялал от едно изкоренено дърво, пада в подземния свят, когато той започва да измъчва своя народ с постоянни атлетически състезания; и. как в края на краищата именно богътслънце отваря дупка в земята, за да я върне. Олимпийският огън, който бегачът носи, за да покаже цикличното движение на слънцето из цялата,, Олимпиада “, четиригодишният период до следващите игри са също свързани с цикличния ритъм на слънцето (...) Организирани първо в Гърция, игрите са церемониални състезания в чест на Зевс. Отбелязването на гол с топката на слънцето олицетворява триумфа на светлината над мрака, доброто над злото (...) Топката е символ на слънцето във всички подобни спортове като футбол, хокей, баскетбол и крикет (...) Бейзболът е свързан със слънцето чрез това, че игрището има формата и структурата на слънчев часовник, както и чрез правилата за игра и отбелязването на точки. Както всички спортове, бейзболът също изобразява сезонните цикли на слънцето по същия начин, както древните церемониални състезания са се провеждат като част от ритуалите за плодородие“.1922Религиозни празници

Католицизмът носи всички белези на митраизма. В тайните общества и ритуали на мистериите, посветените могат да принадлежат на много общества и да напредват по ранг. Церемониите за посвещаване в масонството, многобройните култови организации и католическите ордени имат много общи неща. Например смъртта и възкресението на бога слънце са символизирани чрез лягане в ковчег и извикване в живот чрез ритуала на прераждането. След това човек може да се издига в ранг, докато достигне нивата на най-висшите посветени. Освен това, католическите свещеници и посветените могат да принадлежат на различни ордени в същата система. Католицизмът си е присвоил много езически места за поклонение на слънцето и им е дал християнски имена. Например, богът слънце Хелиос в езическата гробница, открита в 1574 г. под базиликата „Св. Петър“ във Ватикана, сега е известен като Cristo Sole.

Католическата базилика „Сан Клементе“ в Рим е украсена със слънчеви мотиви и първоначално е била светилище на Митра от втори век. В митраизма последователността на посвещението е следната:

,, Структурата на култа е йерархична. Членовете преминават през серия от седем нива, всяко от които има специален символ и планета покровител. От най-ниското до най-високото тези нива са Согах (гарван, Меркурий), Nymphus (измислена дума, означаваща мъж-невеста, Венера), Miles (войникът, Марс), Leo (лъвът, Юпитер), Perses (персиецът, луната), Heliodromus (куриерът на слънцето, слънцето) и накрая Pater (баща, Сатурн). Тези, които достигнат до най-високото ниво, Pater, могат да станат глава на паство. Тъй като местата за поклонение са толкова малки, новите църкви вероятно се основават винаги когато един или повече членове достигнат до най-висшето ниво. Два аспекта от посвегцението в митраизма предлагат важна информация за разбиране на култа. Първо, за посветения в митраизма е възможно да бъде член на повече от един култ и, второ, на жените не се позволява да стават членове“.23

Важно е да се отбележи, че католическите манастири и катедрали често са построени върху древни езически места за поклонение и пещери и техните куполи представляват куполите в чест на слънцето от езическите култури за поклонение пред него. Явяванията на Мария и католическите светии често се свързват предимно с пещери. В шинтоизма8 богинята слънце Аматера- су излиза от пещера, а в техния ритуален танц, наречен „Такачихо-кагура“, тя се появява с боядисано в бяло лице, както в много езически церемонии за посвещение. В католицизма Мария се появява от пещерата (Лурд) и именно в пещерите човек открива католически икони - или в градините (там са божествата на градините и дърветата) или в сутерените на катедралите и манастирите.

Вратите на слънцето са още една особеност на слънчевия култ. Те символизират портата на небесните божества или универсалната слънчева врата на живота и смъртта. Тези врати са важна част от ритуалите за поклонение пред слънцето, особено в началото на свещени дни или периоди. Те все още са валидни и се почитат като свещени в днешните източни религии. В католицизма те също са важен елемент от католическите ритуали. Ватиканът има „свещена врата“, която папата отваря в юбилейната година, а в новогодишния ден благославя различни свещени врати на различни места. Специални католически празници също съвпадат с езическите свещени дни и се празнуват под една или друга форма в повечето култури.

Коледа

25 декември, който празнуваме като Коледа, е възпоменателен ден за раждането на бога слънце. На този ден се празнува раждането на Озирис, което представлява раждане на слънцето. Когато Нимрод е унищожен, той е изобразен чрез отрязано дърво. И до днес неговото прераждане се празнува като новата клонка (коледното дърво), която израства от отрязания пън чрез даващата живот сила на змията. В Англия Коледа се празнува, като в огъня се хвърля коледен пън 9, символизиращ унищожаването на Нимрод, а коледното дърво е символ на израсналата клонка. След това дървото се украсява, което символизира прераждането на бога слънце. Древната практика на празнуване раждането на бога слънце чрез елхата се открива в най-древните религии, дори в тези на древните индиански култури на Южна Америка. Жертвените животни на този ден са нечисти животни (като прасето и гъската). Тези две животни са основното коледно ястие в европейските страни: гъската на континента, а коледната шунка (свинска) главно във Великобритания. Понякога гъската се замества с различни птици, както и елхата се замества с различни дървета, ако в дадените държави е трудно да се доставят.

Раждането на Озирис съвпада с деня на лятното и зимното слънцестоене в зависимост от това в кое полукълбо се намираме. На този ден богът слънце преминава с колесницата си през небесата. Слънчевият бог Хелиос преминава през небето в своята слънчева колесница, дърпана от коне, както е изобразено в големия фонтан на Версай. В хиндуистката култура това е Сурия и неговата дърпана от коне колесница, карана от кочияша Аруна, който язди по небето, а в други култури колесницата е дърпана от други животни (като козел - Зевс - или северен елен). Същият езически обичай се и до днес.

На практика е изместил Исус Христос като главна фигура на Коледа. На 25 декември дядо Коледа язди по небето в дърпаната от северни елени каляска. Привлича с приветливата си закръглена външност, както го представя Уолт Дисни, но има същите характеристики като слънчевите божества.

„Произход на дядо Коледа: 4-ти век - Историческите доказателства показват, че св. Николай никога не е бил историческа личност. Той е по-скоро християнизирана версия на различни езически морски божества — гръцкия Посейдон, римския Нептун и тевтонския Холд Пикар. В първите векове на християнската църква много езически богове и богини придобиват човешки качества и се превръщат в християнски светци. Когато църквата създава личността на св. Николай, заимства титлата на Посейдон „ Моряка “. Взема фамилията му от Никар. Различните храмове на Посейдон стават параклиси на св. Николай“.

Теологията на дядо Коледа също е идентична в този ред на мисли, тъй като той - както са научени повечето деца - притежава качествата на Бога.

Той е вездесъщ. Може да посещава стотици милиони домове за една вечер.

Той е всезнаещ. Наблюдава всяко дете; вижда всичко и знае всичко; знае кога са били лоши и кога добри. Може да произвежда подаръци за стотици милиони деца и да им ги разнася за една вечер - всеки на точното дете.

Той е изцяло добър и напълно справедлив. Отсъжда кои деца са имали добро поведение и ги награждава съответно. Лошите деца биват прескачани или получават буца въглища.

Той е вечен.

Денят на жената

Денят на жената е Католически празник, отбелязван на 25 май. Това е празник в чест на богинята Кибела в древни времена.

Великден и Велики пости

Великден се е празнувал на този ден в чест на богинята Ищар (оттук идва и името*). Четиридесетдневният пост е бил в памет на смъртта и възкресението на Тамуз (подобен пост е характерен също и за исляма). Великите пости са въведени в католическия календар от Хормисд, епископ на Рим в 519 г. сл. Хр. За да се въведе празникът Великден в римския католически календар, датите са променени от Дионисий, така че този ден да се празнува един месец по-късно от автентичната еврейска Пасха. Целта е да съвпадне с древните езически дати за този празник; и тогава новата дата за Великден е наложена със сила. На същия ден древните хора са палели огньове и са печели сладкиши за небесната царица: тези кръгли сладкиши са имали за украса древния езически кръст с равни страни в кръг, символизиращ слънцето. И до ден днешен козунакът с горещ кръст е великденски деликатес. Яйцето е също езически символ, олицетворяващ прераждането, и на този празничен ден традиционно са ядели украсени яйца. Древният Израел вече е изпаднал под обаянието на древната вавилонска религия. В Еремия 7:18 четем:

„ Синовете събират дърва и бащите кладат огъня, а жените месят тестото, за да правят пити на небесната царица и да правят възлияния на други богове, за да Ме оскърбяват “.

„ Църковният историк Сократ приписва въвеждането на празника Великден в църквата на увековечаването на един стар обичай, както са били установени и много други обичаи“.2425

„Великденският огън се пали на върха на планините (...) това е обичай с езически произход. Църквата включва ритуала във великденската церемония “.26

Празник на рождеството на св. Йоан

Това е римокатолически празник, отбелязван на 24 юни, представящ лятното слънцестоене. В древни времена това е било празник на Бел (или Тамуз), честван чрез скачане през огън или изгаряне на кула от дърва, което все още се прави в някои страни. Бог ни предупреждава срещу това:

„Да не се намира между теб никой, който прекарва сина си или дъщеря си през огън, или врач, или астролог, или заклинател, или гадател “ (Второзаконие 18:10).

Вавилон е наистина подходящ символ за вероотстъпническата система в края на времето, която ще е инициатор на последното отстъпление от Бога и от Неговия закон.

„Затова той се нарече Вавилон защото таи Господ разбърка езика на цялата земя; и оттам Господ ги разпръсна по лицето на цялата земя “ (Битие 11:9).

Новият световен ред е опит да се възстанови по определен начин Вавилонската кула и още веднъж да се обединят всички народи в бунт спрямо Бога. „Вавилон“ означава объркване и ни се казва, че царете на земята ще блудстват с него (Откровение 17:2).

Всеки, който приема авторитета на римския епископ, признава авторитета на царя на „Вавилон“, независимо дали това е правителство, илирелигиозна система. По този начинтесе подчиняват на ,, Вавилон “ и отдават почит на него, а не на Бога. Всеки от нас ще трябва да направи своя избор.