Ромни привлича евангелските християни

15/10/2012

Ромни привлича евангелските християни с „юдео-християнски” ценности

Hufftingtonpost пише:

Мит Ромни разгневи евангелски християни по време на първото си посещение в Белия дом през 2008 г., като разми богословските граници между тяхната вяра и неговото мормонство. Клонейки в обратна посока, той отново ги подразни като почти не спомена религията по време на първичните избори тази година.

Най-накрая Ромни намери някакво средно положение, според евангелските лидери, като остави настрани теологията и наблегна на „юдео-християнските ценности”, които той споделя със социалконсерваторите.

„Той показа това много ясно, без да коментира теологичните разлики между неговата вяра и евангелската”, каза Тони Пъркинс, президент на консервативния Изследователски Семеен Съвет във Вашингтон. „Докато той говори за общите ценности на нашите религиозни традиции, мисля, че е добре”.

Ромни направи точно това в интервю за „Среща с пресата” на 9 септември, казвайки, че религията го вдъхновила да се кандидатира за президент – без да споменава думата „мормон”.

„Юдео-християнската етика, в която съм възпитан – чувството за дълг към ближния, абсолютната убеденост, че всички ние сме синове и дъщери на един и същи Бог и затова сме едно семейство – е една от причините да правя това, което правя”, каза той.

Консервативните християндемократи предприеха същия подход, призовавайки евангелските християни да се съсредоточат върху принципите и политиката на Ромни, а не върху особеностите на неговата вяра.

Платформата на републиканците, включително и противопоставянето на абортите и хомосексуалните бракове, се вписва „категорично в рамките на юдео-християнските традиции”, написаха повече от двадесет християнски лидери в поздравително писмо до Ромни на 7 септември. Между подписалите документа са и активистът Ралф Рийд, евангелизаторът Франклин Греъм, като фокусът е върху семейството на президента Джим Дейли.

Реномето на Ромни сред евангелските християни се е повишило от лятото насам. Според наскоро проведена анкета на Pew Research Center, 74% от анкетираните го подкрепят. Изоставащият в националните избори кандидат на републиканската партия, разчита на огромна избирателна активност на социалконсерваторите, особено в избирателни райони като Колорадо, Северна Каролина и Вирджиния.

Марк де Мос, отговарящ за връзките с обществеността и съветник на кампанията на Ромни за сближаване с евангелските християни, заяви, че „юдео-християнската” реторика изпраща правилния сигнал до социалконсерваторите. „Тя обхваща общ основен набор от ценности, без да оплита в религиозни доктрини или теология”, казва де Мос.

Изразът „юдео-християнски” за първи път се използва в САЩ през 1920 г., когато американските християни се опитват да се разграничат от фашистките и често анти-семитски християнски групи, развиващи се в цяла Европа.

С новия възход на религиозните права в Америка, почитането на „юдео-християнското” наследство на страната се превръща в боен вик за бойци на културата, които да се борят да запазят 10-те заповеди в съдебните зали и религиозните молитви в държавните училища.

Точно както този израз позволява на католици, протестанти и юдеи да замажат богословските различия в полза на общите политически каузи, Ромни и политическите лидери се надяват да разширят отново голямата палатка, този път да прегърнат мормоните.

Докато много мормони са съгласни с консервативните християни по въпроси, свързани с обществения морал, „юдео-християнската” реторика рядко се споменава в Църквата на светиите от последните дни, заяви Патрик Мейсън, ръководител на катедрата за изследване на мормоните към университета Claremont Graduate в Калифорния.

„За всичко това не се говори често в залите на мормонските църкви”, каза Мейсън, „предполагам, че той приема сигнали извън мормонството”.

Но Мейсън отбеляза, че скритата в израза „юдео-християнски” носталгия по Америка отпреди 1960 – преди възхода на религиозния плурализъм и църковно-държавните съдебни процеси, намира отклик сред много мормони.

Де Мос каза, че Ромни е говорил последователно за юдео-християнските ценности, откакто е посетил за първи път Белия дом преди 6 години.

Например, в книгата си „Никакви извинения”от 1910 г., Ромни пише, че „уважението към живота” на американците е ”продукт на юдео-християнското наследство, което учи, че сме създадени по образа на Бога.”

В речта си пред университета Либерти от началото на май, Ромни също твърди, че „юдео-християнското наследство” е „в основата на възхода на Америка към глобално лидерство”. Но той също така отбеляза, че неговото мормонство и евангелската вяра на студентите са „различни религии”.

Признанието на Ромни е крачка назад от неговата първа визита в Белия дом, когато той се опита да ухажва евангелистите, представяйки се за един от тях, каза Джон Чарлс Дъфи, учен в Маями университет, Охайо.

„Той говори за Исус като за негов „личен Спасител”, израз, по-характерен за евангелистите, отколкото за мормоните”, написа наскоро Дъфи в онлайн списанието „Религия и политика”. ”Той изповяда своята вяра в Библията като словото на Бога, без да спомене Книгата на Мормон”.

Както Дъфи отбеляза, движение с обратен ефект.

„Когато той обикаля и казва: ”Исус Христос е мой Господ и Спасител”, той спечелва поне половината от евангелистите”, каза през 2007 г. Ричард Ланд, ръководител на обществената политика на Южната Баптиска Конвенция.

От друга страна, юдео-християнската реторика хармонира с евангелизма, каза Пъркинс.„Тя е повече описание на нашето историческо минало и наследство, отколкото религиозно изповедание или секта. Не е нужно да бъдете новороден християнин, за да попаднете в тази категория”.

Но някои евангелски християни все още се въздържат да сложат на мормонството етикета „юдео-християнски”. Ланд, например, нарича мормонството „четвъртата религия на Авраам” след юдаизма, християнството и исляма, всяка от които произлиза от еврейския патриарх.

Бен Уайтерингтън, професор по Нов Завет към теологичната семинария Асбъри в Кентъки, каза, че учението на Светиите от последните дни за увеличаване на откровенията, прави религията им „движеща се мишена”.

„Истинският проблемът е, че мормонството се развива. Трудно е да се формулира”, каза Уайтерингтън. Той отбеляза, че църквата отказала полигамията през 1890 г. и открила свещеничеството за чернокожи през 1978 г.

„Много трудно е да се разбере, какво има предвид Ромни под „юдео-християнски ценности”, каза Уайтерингтън. „ Ще трябва да бъда агностик, докато той не го обясни.”

Коментар на Писано е.

Може би е още рано да се каже какво предстои, но кандидатът за президент на САЩ Мит Ромни по доста интересен начин привлича привърженици, като изключително много набляга на религията и кара американците да изпитат носталгия по своето минало. За разлика от Обама, той търси подкрепата най.вече на евангелистите, които никак не са малко и постоянно бележат ръст в страната и по света. Към това може да се прибавят и “общите” разбирания за пазене на Десетте заповеди (разбира се, кой както си ги разбира!) и това дава възможност на Ромни да увеличава постоянно подкрепата за себе си. Само в разстояние на две седмици негативният резултат, който имаше според социологическите проучвания (191: 281 сигурни делегати) стана “възможен” за смяна на Обама (206:253 сигурни делегати). Трябва да се отбележи, че в САЩ изборната система е доста странна и победител е не този, които има повече гласове в пропорционално гласуване, а който спечели повече делегати в отделните щати. Ако в един щат са определени като брой например 10 делегати, спечелилият там кандидат печели всичките десет квоти, докато другият не получава нищо. Така че е достатъчно един от щатите с голям брой делегати “да смени” предпочитанието си (напр. Калифорния е с 55) и вместо Обама да бъде избран Ромни.

Разбира се, на практика е без значение кой ще бъде начело на страната през следващите четири години, защото и двамата кандидати служат на един и същ господар. Но по-вероятно е Ромни да бъде новият президент, тъй като Ватикана при него би имал по-добри шансове да изпълни “мисията си”. Още повече, че зад мормоните стоят достатъчно на брой християнски деноминации, които са готови да се борят за освещаване неделята.