Тед Уилсън и ООН

Тед Уилсън и Бан Ки-мун Снимка: news.adventist.org

Сп. Adventist Review съобщава:

Президентът на адвентната църква провежда първа среща с шефа на Обединените нации

Двамата лидери обсъждат начини за подпомагане на хората и насърчаване на религиозна толерантност.

Генералният секретар на Обединените нации Бан Ки-мун изрази загриженост за нарастващата религиозна нетолерантност в световен мащаб по време на лична среща с лидера на Адвентната църква Тед Уилсън и покани Църквата на адвентистите от седмия ден да работи съвместно с Обединените нации в подпомагането на хората.

Уилсън, първият президент на Адвентната църква, срещнал се с шеф на Обединените нации, отбеляза, че църквата от дълго време подкрепя религиозната свобода и каза, че тя желае да сътрудничи при инициативи, следващи Христовото служене на подпомагане на хората физически, умствено, социално и духовно.

Ганон Диоп, съдиректор към департамента за обществени дела и религиозна свобода на Световната Адвентна църква, каза, че неговият департамент приема сериозно думите на Исус за това да бъдем „солта на земята” и „светлината на света”, написани в Матей 5:13.

„Нейните представители се смесват с политически и религиозни лидери във всяка държава без да изгубват или да правят компромис с една отличителна Адвентна идентичност,” каза Диоп, който посети срещата.

Бан се срещна с Уилсън, Диоп и Джон Грац, директор на департамента по обществени дела и религиозна свобода, в 12:10 часа в понеделник за 45-минутна среща в своя офис в сградата на Обединените нации в Ню Йорк. Срещата беше уредена с личното участие на посланика Джоузеф Вернер Рийд, помощник генерален секретар на Обединените нации и приятел на Адвентистите от седмия ден, който редовно е кореспондирал с Диоп, за да превърне срещата в реалност, каза Диоп.

„Беше истинска привилегия да се срещна с генералния секретар и да чуя призива му за сътрудничество за човечеството,” каза Уилсън пред сп. Adventist Review.

„Ние, адвентистите от седмия ден, трябва да бъдем готови да свидетелстваме за Господа навсякъде, където отидем и да потвърждаваме Божието благословение в живота си и това, което можем да правим в Негово име,” каза той. „Светът очаква този вид небесно вдъхновено свидетелство с ясни отговори на днешните проблеми.”

Бан говореше за глобални въпроси като бедността и липсата на образование преди да изрази тревогата си за религиозната нетолерантност, достигаща безпрецедентни нива в глобален мащаб. Едва миналата седмица една военна ислямистка групировка уби 148 човека в атентат срещу християни в университет в Кения. „Ислямска държава” и други екстремистки организации в Ирак, Сирия, Нигерия, Либия и на други места също са взимали на прицел християни и други религиозни групи с често смъртоносно насилие през последните месеци.

Бан подчерта вярването си, че хората трябва да култивират уважение за всички, като включи принадлежащите на други вероизповедания. Той посочи, че оценява работата на Адвентната църква за насърчаване на религиозната свобода, както и за образователната, здравна и хуманитарна помощ чрез агенция АДРА (Адвентна благотворителна организация за развитие и помощ). АДРА е работила с Обединените нации в асистиране на бежанци в Близкия Изток и другаде.

Уилсън благодари на Бан за срещата и разказа за разнообразни църковни инициативи, които кореспондират с мисията на Обединените нации да помага на хората.

„Имахме отлична среща с генералния секретар и някои негови служители, като споделихме с тях за дейностите на Адвентната църква,” каза Уилсън. „Съсредоточихме вниманието си върху определени неща, с които Адвентната църква може да помогне, като например религиозната свобода, свободата на съвестта, етическите и духовни ценности, уважението към правата на човека, семейно водителство, насърчаване на младежите, както и за принципни човешки потребности като чиста вода и основно образование.”

Уилсън добави: „Единствено ако сме водени от Господа можем наистина да бъдем ефективни в досега си със света, подготвяйки го за скорошното идване на Христос чрез извършване на практическото служене на Исус чрез силата на Святия Дух.”

По-рано в понеделник Бан е провел разговори с президента на Танзания Джакая Киквете, когото Уилсън срещна случайно по време на посещение на източоафриканската страна през февруари.

На срещата с Уилсън Грац даде кратък доклад за главни конгреси, организирани от сдружената с църквата Международна асоциация за религиозна свобода, които насърчават религиозната свобода и силната подкрепа от страна на църквата към член 18 от Всеобщата декларация за правата на човека, която казва, че всеки има правото „да смени религията или убежденията си”.

Грац, генерален секретар на Международната асоциация за религиозна свобода, каза, че е бил насърчен, виждайки загрижеността на Бан за религиозната нетолерантност и за желанието му да види хората на добра воля да работят заедно за докарване на справедливост и свобода.

„Това беше историческа среща между генералният секретар на Обединените нации и президента на Църквата на адвентистите от седмия ден относно състоянието на света и начините, по които можем да помогнем на хората, живеещи в много трудни обстоятелства,” каза Грац.

„Като ученици на Исус ние желаем да помагаме на хората и особено на онези, които са безгласни, подложени на дискриминация и преследвани,” каза той. „По този начин споделяме съществените ценности на Обединените нации.”

Диоп каза, че той също е видял начини, по които църквата и Обединените нации биха могли да сътрудничат в изкореняването на бедността и допринасянето към образованието и здравеопазването.

„Впечатляващото портфолие, което Църквата на адвентистите от седмия ден е развила поради службата си към цялото човешко семейство, забележително резонира с Целите за развитие на хилядолетието и Целите за устойчиво развитие на Обединените нации,” каза той в изявление.

Ето два коментара под статията:

Дейвид Обрадович:

"Ето така започва статията: „Двамата лидери обсъждат начини за насърчаване на религиозната толерантност”. По-скоро бих нарекъл това „мисия невъзможна”. Като говорим за „религиозна нетърпимост” е критично важно да си зададем въпроса кой е нетолерантен. И е много ясно, че статията предоставя отговор на същия въпрос: радикалният ислям. Ако се присъединим към Обединените нации в насърчаване на религиозната толерантност, ние също ще трябва да възприемем виждане, че радикалният ислям е нетолерантен. Правейки това ще трябва да изоставим една традиционна интерпретация на Откровение 9 гл. от Урия Смит, където също можем да видим дейностите на исляма в измъчване на онези, които нямат Божия печат върху челата си. Ако кажем, че Библията ни дава указание относно пророческата роля на исляма в последните дни на човешката история, тогава тя със сигурност ще представлява исляма, без да прави разграничение между „радикален” и „мирен” ислям. Светът със сигурност прави разлика между двете. Традиционно адвентно разбиране е, че Откровение 17 гл. говори за седем царе като политически сили, които преследват Божия народ в хода на историята. Ами ако Обединените нации са един от тези царе? Ако случаят беше такъв, бихме могли да направим следното заключение: Лидерите на Църквата на адвентистите от седмия ден се обединяват с Обединените нации (= преследващата сила) в мисия срещу исляма (= силата, която защитава онези, които имат Божия печат на челата си). Можем да защитаваме срещата на Тед Уилсън със секретаря на ООН толкова много, колкото пожелаем, но като представител на Църквата на адвентистите от седмия ден той би трябвало да бъде онзи, който надава „глас на тръба” към Божия народ.Вместо това губи време със срещи с Обединените нации. Има още много за казване относно статията, но то се свежда до едно и също заключение: Обсъжданата статия ясно показва, че ръководството на ЦАСД не успява да живее съгласно първоначалната си мисия, закотвена пророчествата."

Шарон Долоса:

"Смятам, че този ход не е правилен. Духът на пророчеството казва: Те поставят себе си на пътя на изкушението чрез свързване с онези, които би трябвало да избягват. По този начин те канят неприятеля да ги изкушава и са доведени до вършене и казване на онова, за което никога не биха били виновни при други обстоятелства." (Цитатът е от The Spirit of Prophecy, vol. 3, p. 112)

А ето какво предупреждава Елън Уайт:

Бог изпитва народа Си, за да види кой ще бъде верен на принципите на Неговата истина. Нашата работа е да прогласим на света първата, втората и третата ангелска вест. При изпълнението на дълга си ние не трябва нито да презираме, нито да се страхуваме от неприятелите си. Да се свързваме чрез контакти, сътрудничества или бизнес асоциации с онези, които не са от вярата ни, не е според Божията заръка. Трябва да се отнасяме с любезност и вежливост към онези, които отказват да бъдат верни на Бог, но ние никога, никога не трябва да се обединяваме с тях за съвет относно жизненоважните интереси на Неговото дело, защото това не е Господният начин. (The Review and Herald, 04.08.1904)

Като избрания Божий народ не можем да копираме навиците, целите, практиките или модните тенденции на света. Не сме оставени в тъмнина, да следваме светски модели и да зависим от външен вид за успех. Господ ни е казал откъде идва силата ни. „Ето Господното слово към Зоровавел, което казва: Не чрез сила, нито чрез мощ, но чрез Духа ми, казва Господ на Силите.” (Захария 4:6) Бог съобщава това, което вижда като добро, към онези, които ходят в пътя Му, сила, която им дава способност да упражнят силно влияние за добро. Те са зависими от Бог и на Него трябва да дават отчет за начина, по който използват талантите, които Той им е поверил. Те трябва да осъзнават, че са Божии настойници и трябва да се стремят да възвеличават Неговото име. (Councels on Health, p. 274)

Сега и винаги трябва да застанем като отделен и специален народ, свободни от всяка светска политика, необременени чрез съюзяване с онези, които не притежават мъдрост да разграничават Божиите искания, които са посочени толкова ясно в закона Му. Всичките ни здравни институции са основани като институции на Адвентистите от седмия ден, за да представят разнообразните черти на евангелската медико-мисионска работа и така да подготвим пътя за идването на Господ. Трябва да показваме, че се стремим да работим в хармония с небето. Трябва да свидетелстваме на всички нации, племена и езици, че сме народ, който обича и се бои от Бог, народ, който освещава Неговия паметник на сътворението, печатът между Него и верните Му чада, за това, че Той ги освещава. И ние трябва ясно да показваме вярата си в скорошното завръщане на нашия Господ в небесните облаци. (Councels on Health, p. 237)

Виждала съм мъже, които са били поставени в положение на доверие като стражи, оформящи делото в нашите конференции и институции в съзвучие със светската политика, която Бог осъжда. Медико-мисионското дело е болно и се нуждае от възстановяващата сила на великият Лекар преди да може да постигне дело в съгласие с името си. (Testimonies for the Church Containing Letters to Physicians and Ministers Instruction to Seventh-day Adventists, p. 24)

http://www.poslednitedni.info/1058107710861083108610751080109510851080-108010791084107210841080/19#.VSV8LVIcTs0