Индия и Пакистан - поредните съюзници срещу тероризма

Снимка: aljazeera.com

Al-Jazeera съобщава:

Пакистан и Индия постигат съгласие за сътрудничество срещу тероризма

След рядка среща между министър-председателите, Индия също казва, че Нарендра Моди ще посети Исламабад догодина.

Министър-председателите на Пакистан и Индия са се съгласили в рядка среща да си сътрудничат за премахване на тероризма в Южна Азия, предаде външното министерство на Пакистан.

В знак за смекчаване на отношенията, индийският министър-председател Нарендра Моди също прие поканата на своя пакистански колега Наваз Шариф да посети южноафриканска регионална среща на върха, която ще се проведе в Исламабад догодина.

И двете страни осъдиха тероризма във всичките му форми и се съгласиха да сътрудничат една на друга за премахване на заплахата от тероризъм от южна Азия,” каза външния секретар на Пакистан Айзаз Ахмад Чаудри в изявление в петък.

Шариф и Моди се срещнаха в руския град Уфа, където посещаваха срещи на търговската група BRICS и Шанхайската организация за сътрудничество. Пакистанска телевизия показаха ръкостискането и усмивката на двойката.

След около час в разговори между двамата лидери, техните правителства издадоха съвместно изявление, включващо неопределени ангажименти по някои от най-спорните въпроси между тях, включително ускоряване на усилията за въдворяване подлагане под наказателна отговорност на стоящите зад нападенията в Мумбай от 2008 г.

Докато Шариф наистина посети встъпването на Моди в длъжност миналата година, отношенията скоро охладняха сред избухването на насилие по границата в Кашмир, хималайския регион, за който и двете страни претендират.

Участието на Моди в следващата среща на върха на Южноазиатската асоциация за регионално сътрудничество в Исламабад следващата година ще бъде първият път, в който Моди ще пътува до Пакистан, след като пое властта.

Главни проблеми

Камал Хайдер от Al Jazeera, докладващ от Исламабад, каза, че развитието на нещата е било положителна стъпка, но проблемите между двете страни са твърде сложни, за да бъдат обхванати в единична среща.

„Главните проблеми са водоразпределението, териториалния диспут за Кашмир и кръвопролитието в Мумбай, за което Индия обвинява Пакистан,” каза той.

„Пакистан също претендира, че по границите ѝ действа индийско разузнаване, дестабилизиращо страната.”

Двете страни са се борили в три войни от разделението на субконтинента в зората на независимостта от Великобритания през 1947 г., две от които са били за Кашмир.

От 1989 г. насам редица кашмирски бунтовнически групировки са повеждали кампании срещу стотиците хиляди индийски военнослужещи, разпределени в региона, с надеждата да постигнат независимост или съединяване на територията с Пакистан.

Докато ситуацията е била много по-спокойна след примирие от 2003 г., Индия обвини Пакистан за убийството на един от граничните си пазачи в четвъртък през нощта в стрелба на практика по границата на Кашмир, позната като Контролната линия.

Коментар на "Ето, ида скоро":

Още две страни си подадоха ръка в борбата срещу тероризма. Колкото и да изглежда невероятно, точно наличието на заплаха за живота на хората ще бъде основното, което ще бъде използвано, за да се принуди човечеството да се откаже от своите права. Става все по-очевидно, как тероризмът"блокира" мисленето на хората и тласка държави, които доскоро са били противници, в съюз за справяне с този ужасен проблем. Естествено, ясно е кой ще има полза от всичко това, след като самият той - Франциск - предложи световно обединение срещу тероризма!

http://www.etoidaskoro.com/105310861074108010851080/78