04. ПРОИЗХОД НА ИКУМЕНИЗМА

ПРОИЗХОД НА ИКУМЕНИЗМА

През юли 1983 г. в Кентърбъри се състоя “Конференцията Ламбет” на англиканските епископи от целия свят, на която бяха одобрени изявленията за споразумение на МАРКК.Тези изявления представляват компромис по всички съществени доктринални различия между протестанти и римокатолици. Малко преди това бяха прокарани през църквата на Английския синод от Джордж Кери, приемник на Робърт Рунси като архиепископ на Кентърбъри и въодушевен икуменист, който беше казал, че е напълно възможно Англиканската църква да изчезне, за да направи път за обединена световна църква“ (Интервю за радиоТри ВВС: вестник“Англиканска църква", 3 май 1991 г.)

След провала на опитите за единение от рода на англо-методисткия проект от 1960-те години бе необходим нов подход. Вместо организиране на съюз отгоре надолу беше необходимо да се наблегне значително повече на работата в местните църкви. Съобразно с това през 1986 г. Британският съвет на църквите организира Движението “Не странници, а поклонници", съчетано с лятна икумени- ческа програма. Така започна новият междуцърковен процес, в който през септември 1987 г. се включи Римската църква и който сега според думите на кардинал Хюм се развива “от сътрудничество към задължение." Ясно очертаният напред път беше смесване на различни традиции на местно ниво, подобно на описаното от архиепископ Рунси “реформулиране на доктрината” и препоръчано от Джон Хенри Нюмън през.XIX век.

Единението чрез компромис с доктрината се беше превърнало в цел; почти единодушното гласуване в Ламбет сякаш насочваше към съюз с Рим едва ли не на всяка цена. Отговорът на Ватикана от януари 1989 г., който предлагаше постановки на вярата, дори още по-близки до собствените си, както и хладният прием, оказан от папата на нетърпеливия архиепископ на Кентърбъри Робърт Рунси във Ватикана през септември 1989 г., разкриваха, че по същество движението се развива в определената посока.

Този стремеж към единение,.тази екзалтираност на “протестантските” деноминации, граничеща с невъздържаност, през последните няколко десетилетия се усили драматично. Как стана това?