Америка в икономиката на Европа

Снимка: valuewalk.com

Independent съобщава:​

TTIP: Големите бизнес предприятия и Съединените щати ще имат глас в търговските сделки на Европейския съюз, разкрива изтекла информация

Европейската комисия ще бъде задължена да се консултира с американските власти преди да приема нови законови предложения, след одобряването на противоречива поредица от търговски преговори, провеждани като цяло в тайна.

Изтекъл документ, с който се сдоби компанийната група от Independent и Обсерватория Корпоративна Европа (CEO), от провеждащите се преговори между Европейския съюз и Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции (TTIP) разкрива, че неизбираната комисия ще има правомощието да решава в кои области трябва да има сътрудничество със Съединените щати – което оставя държавите-членки на ЕС и европейския парламент още по-отстранени.

Главната цел на TTIP е да съгласува трансатлантическите правила в набор от области – включително безопасността на храните и потребителските продукти, опазването на околната среда, финансовите услуги и банковото дело.

Изтеклият документ засяга главата от преговорите за „регулаторното сътрудничество”, за която Европейският съюз казва, че ще доведе до „прерязване на червена лента за фирмите от ЕС без прерязване на ръбовете”. Показва, че лабиринт от процедури би могъл да обвърже всяко предложение в ЕС, което противоречи на американските интереси, според анализ на Обсерватория Корпоративна Европа.

Кампанийната група каза, че документът разкрива също обхвата, до който главните корпорации и индустриални групи ще бъдат способни да повлияват на развитието на регулаторното сътрудничество чрез отправянето на считаното за „състоятелно предложение” към работната програма на комисията и американските агенции.

Плановете, разкрити от документа, ще дадат на регулаторните правомощия на Съединените щати „съмнителна роля” в брюкселското законодателство и ще отслабят европейския парламент, твърди обсерваторията.

Кенет Хаар, изследовател за Обсерватория Корпоративна Европа, каза: „Европейската и американската решителност да поставят големия бизнес в сърцето на вземането на решения е пряка заплаха за демократичните принципи. Този документ показва как регулаторното сътрудничество на TTIP ще благоприятства влиянието на големите бизнес компании – и влиянието на Съединените щати върху законодателството преди някое предположение да бъде дори представено пред парламентите.”

Ник Диърдън, директор на кампанийната група Global Justice Now, каза: „Изтеклият [документ] напълно потвърждава страховете ни относно Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции. Всичко се отнася до даването на големите предприятия повече власт над много широк спектър от закони и регулации. Всъщност е публично известно, че бизнес лобитата желаят да участват съвместно с правителствата в писането на закони – това ги приближава една стъпка по-близо. Това не е „добавка” или малка част от TTIP – то е абсолютно централно.”

Г-н Диърдън каза, че е „страховито”, че Съединените щати биха могли да се сдобият с властта да предизвикват и поправят европейските регулации преди избраните европейски политици да са имали шанса да ги обсъдят.

По отношение на вътрешния референдум на ЕС, той каза: „Говорим за суверенитет в момента в тази страна = трудно е да си представим по-сериозна заплаха за суверенитета си от тази търговска сделка.”

Обсерваторията Корпоративна Европа казва, че по-голямото регулаторно сътрудничество между ЕС и Съединените щати вече е довело до тревоги за общественото здраве – като неуспехът на ЕС да регулира хормонално разстройващите химикали и скорошната полемика за повторното лицензиране на глифозата.

Обсерваторията Корпоративна Европа твърди, че и по двата въпроса комисията се е вслушала отблизо в американските власти и големия бизнес, въпреки заплахите за здравето, поставени от тези химикали за гражданите на ЕС.

Говорител на европейската комисия каза: „Тези обвинения са неоснователни и не са отразени в предложението на ЕС за опростяване на правилата за износителите в ЕС. Текстът за регулаторното сътрудничество ще бъде публикуван скоро, за да може всеки да види, че този т. нар. анализ е напълно погрешен, представлява пристрастен възглед за работата на европейската комисия и пренебрегва действителността на текстовете на ЕС. Регулаторите – а не търговските преговарящи – ше продължават да водят инициативи за регулаторно сътрудничество – както е ЕС, така и в Съединените щати.”

Пояснение: TTIP

Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции (TTIP) е предложено търговско споразумение между Европейския съюз и Съединените щати, кеото има за цел да допринесе за търговията и многостранния икономически растеж.

Европейският съюз казва, че целта на TTIP е да подпомогне хората и предприятията чрез отваряне на Съединените щати за фирми в блока, като спомогне да се пререже червената лента, пред която са изправени фирмите при износ и установяване на нови пракила за правене на износа, вноса и вложенията отвъд океана по-лесни и честни.

Водещи на кампании срещу TTIP казват, че сделката ще увеличи властта на мултинационалите за сметка на демокрацията и общото благо.

Един от главните проблеми около преговоите е, че толкова много от разговорите са провеждани тайно, като „изтичанията” е медиите са единствения начин, по който бива информирана за случващото се обществеността.

Европейската комисия казва, че TTIP би покачил икономиката на ЕС със сто и двадесет милиарда евро, икономиката на Съединените щати с деветдесет милиарда евро и тази на останалата част от света със сто милиарда евро. На търговското споразуение се противопоставят сдружения, благотворителни организации, неправителствени организации и защитници на околната среда, особено в Европа, като критиците преди това са казали пред Independent, че отрицателните въздействия включват „намаляване на регулаторните бариери пред търговията за големите бизнес предприятия, неща като закон за хранителната индустрия, регулации в околната среда и банковото дело и суверенните власти на отделните народи,” или по-критически, като „нападение върху европейското и американското общество чрез транснационални корпорации”.

Европейската комисия казва, че след като се постигне съглашение за окончателен текст, ще зависи от правителствата на държавите-членки и членовете на европейския парламент да вземат решение за прилагането на споразумението.

Коментар на "Ето, ида скоро!":

​По един или друг начин Съединените щати се домогват до ръководството на всяка държава и континент. Техните инструменти, поставени на съответните места, успяват да извършат това, което за другите правителства е почти невъзможно. Средствата за постигане тази цел са различни (икономически натиск, даване право за облагодетелствана нация и какво ли не), но резултатът е един и същ. А и постигането на поставените задачи не е кой знае колко трудно, тъй като на водещите места в отделните правителства има хора, свързани помежду си по линия, която няма нищо общо с официалните органи. Самата Библия дава яснота по този въпрос, като казва не само какво ще правят Съединените щати, но кой стои зад тях:

Откровение 13:11 И видях друг звяр, който възлизаше от земята; и имаше два рога прилични на агнешки; а говореше като змей.

12 Той упражняваше всичката власт на първия звяр в неговото присъствие, и принуди земята и живеещите на нея да се поклонят на първия звяр, чиято смъртоносна рана бе оздравяла.

Николай Георгиев

http://www.etoidaskoro.com/1/post/2016/04/225.html