2020
NOTE: Virtually all leagues below 3rd level played only a simple round-robin, instead of the usual double. This was because of the Covid-19 pandemic.
Allsvenskan (1st level)
1 Malmö FF 30 17 9 4 64 30 60 CL
2 IF Elfsborg 30 12 15 3 49 38 51 Conference League
3 BK Häcken 30 12 13 5 45 29 49 Conference League
4 Djurgårdens IF 30 14 6 10 48 33 48
5 Mjällby AIF (P) 30 13 8 9 48 44 47
6 IFK Norrköping FK 30 13 7 10 60 46 46
7 Örebro SK 30 12 6 12 37 41 42
8 Hammarby IF 30 10 11 9 47 47 41 Conference League (Cupwinner)
9 AIK 30 10 9 11 30 33 39
10 IK Sirius FK 30 9 11 10 43 51 38
11 Varbergs BoIS FC (P) 30 10 7 13 45 44 37
12 IFK Göteborg 30 7 13 10 35 41 34
13 Östersunds FK 30 8 9 13 27 46 33
14 Kalmar FF 30 6 10 14 30 49 28 Rpo
15 Helsingborgs IF 30 5 11 14 33 48 26 Rel
16 Falkenbergs FF 30 5 9 16 33 54 24 Rel
Superettan (2nd level)
1 Halmstads BK 30 21 5 4 61 18 68 Prom
2 Degerfors IF 30 19 6 5 64 30 63 Prom
3 Jönköpings Södra IF 30 18 5 7 52 34 59 Ppo
4 Östers IF 30 15 6 9 41 36 51
5 Akropolis IF (P) 30 10 15 5 44 39 45
6 GIF Sundsvall (R) 30 12 7 11 53 48 43
7 Västerås SK FK 30 11 6 13 40 44 39
8 IK Brage 30 11 6 13 38 44 39
9 AFC Eskilstuna (R) 30 11 4 15 36 49 37
10 GAIS 30 9 9 12 30 41 36
11 Norrby IF 30 8 10 12 39 41 34
12 Örgryte IS 30 9 6 15 34 43 33
13 Trelleborgs FF 30 8 8 14 33 41 32 Rpo
14 Dalkurd FF 30 6 11 13 33 42 29 Rpo
15 Umeå FC (P) 30 5 12 13 25 47 27 Rel
16 Ljungskile SK (P) 30 5 8 17 24 50 23 Rel
Playoff to Allsvenskan
Jönköping Södra IF - Kalmar FF 1-3, 0-1
Playoff to Superettan
Landskrona BoIS– Dalkurd FF 2-0, 1-1
IF Brommapojkarna – Trelleborgs FF 1-1, 1-1 (aet, 1-4 pen.)
Landskrona promoted, Dalkurd relegated.
Division 1 (3rd level)
North
1 Vasalunds IF 30 22 3 5 88 38 69 Prom
2 IF Brommapojkarna (R) 30 18 8 4 63 23 62 Ppo
3 Sollentuna FK 30 18 6 6 63 43 60
4 IFK Haninge (P) 30 18 5 7 77 47 59
5 IF Sylvia 30 17 8 5 59 42 59
6 Sandvikens IF 30 16 9 5 65 33 57
7 Gefle IF FF 30 13 10 7 57 43 49
8 IF Karlstad Fotboll 30 10 7 13 53 53 37
9 IK Frej Täby (R) 30 11 4 15 49 54 37 Rel3*
10 IFK Luleå (P) 30 10 6 14 44 52 36
11 Täby FK (P) 30 10 5 15 44 53 35
12 Örebro Syrianska IF (P) 30 9 7 14 40 55 34
13 Karlslunds IF FK 30 9 5 16 41 47 32 Rpo
14 Team TG FF 30 7 2 21 37 86 23 Rel
15 IFK Berga (P) 30 4 3 23 32 83 15 Rel
16 Nyköpings BIS 30 2 4 24 32 92 10 Rel
* = Traded places with Hammarby TFF from 6th level after the season!
South
1 IFK Värnamo 30 20 3 7 60 26 63 Prom
2 Landskrona BoIS 30 17 8 5 54 30 59 Ppo
3 Utsiktens BK 30 14 11 5 59 36 53
4 Lindome GIF 30 14 6 10 50 35 48
5 Assyriska Turabdin F, 30 14 4 12 52 45 46
6 Skövde AIK 30 13 4 13 61 54 43
7 FC Trollhättan 30 13 4 13 47 52 43
8 Torns IF 30 10 12 8 40 33 42
9 FC Linköping City 30 12 5 13 54 47 41
10 Oskarshamns AIK 30 11 7 12 50 56 40
11 Tvååkers IF 30 10 9 11 40 50 39
12 Qviding FIF (P) 30 11 6 13 31 46 39
13 Lunds BK 30 9 8 13 39 46 35 Rpo
14 Eskilsminne IF 30 9 8 13 42 55 35 Rel
15 Motala AIF FK (P) 30 5 7 18 36 60 22 Rel
16 FK Karlskrona (P) 30 4 6 20 36 80 18 Rel
Playoff to Superettan
Landskrona BoIS– Dalkurd FF 2-0, 1-1
IF Brommapojkarna – Trelleborgs FF 1-1, 1-1 (aet, 1-4 pen.)
Landskrona promoted, Dalkurd relegated.
Playoff to division 1
Relegation playoff from division 1
Lunds BK – Karlslunds IF HFK 1-1, 2-0 Karlslunds IF HFK relegated.
Promotion playoff Group A
1. Åtvidabergs FF 2 2 0 0 6-1 6 Playoff
2. Bodens BK FF 2 1 0 1 3-3 3
3. Skiljebo SK 2 0 0 2 1-6 0
Promotion playoff Group B
1. Västra Frölunda IF 2 1 1 0 5-4 4 Playoff
2. IK Oddevold 2 0 2 0 6-6 2
3. Dalstorps IF 2 0 1 1 4-5 1
Promotion playoff Final
Västra Frölunda IF – Åtvidabergs FF 2-0, 0-3 (Result of the 2nd match set by the Federation as Västra Frölunda used an ineligible player. Original score: 1-3.)
Åtvidabergs FF promoted.
Division 2 (4th level)
Norrland
1 Piteå IF FF 13 10 2 1 32 9 32 Promoted
2 Bodens BK FF (R) 13 8 3 2 24 10 27 Ppo
3 IFK Östersund 13 7 2 4 32 19 23
4 Friska Viljor FC 13 7 2 4 27 17 23
5 Ytterhogdals IK 13 7 2 4 24 16 23
6 Umeå FC Akademi 13 7 2 4 28 23 23
7 Gottne IF 13 7 1 5 22 18 22
8 Stöde IF (P) 13 7 1 5 26 23 22
9 Skellefteå FF 13 6 1 6 14 18 19
10 Notvikens IK (P) 13 5 3 5 18 28 18
11 Täfteå IK 13 3 3 7 20 29 12
12 Sandviks IK 13 2 2 9 9 24 8 Rel po
13 IFK Umeå 13 1 2 10 15 29 5 Relegated2
14 Morön BK (P) 13 1 0 12 9 37 3 Relegated
Norra Svealand
1 Hudiksvalls Förenade FF 13 10 2 1 33 15 32 Promoted
2 Skiljebo SK 13 9 0 4 30 18 27 Ppo
3 Enköpings SK FK 13 8 1 4 27 15 25
4 IFK Lidingö FK 13 8 0 5 35 27 24
5 Karlbergs BK 13 6 5 2 22 7 23
6 Gamla Upsala SK 13 7 2 4 28 22 23
7 Enskede IK 13 7 1 5 29 27 22
8 Stockholm Internazionale 13 5 4 4 22 17 19
9 IFK Stocksund 13 5 3 5 19 18 18
10 IFK Österåker FK (P) 13 5 1 7 21 28 16
11 Kvarnsvedens IK 13 3 2 8 15 19 11
12 Kungsängens IF 13 3 1 9 23 31 10 Rpo
13 Fanna BK (P) 13 2 1 10 17 35 7 Relegated
14 Fagersta Södra IK (P) 13 1 1 11 10 52 4 Relegated
Södra Svealand
1 Assyriska FF 13 10 1 2 37 11 31 Promoted
2 Åtvidabergs FF (R) 13 10 1 2 33 18 31 Ppo
3 BK Forward (R) 13 9 3 1 32 14 30
4 Tyresö FF 13 9 1 3 31 15 28
5 Värmbols FC 13 5 4 4 24 21 19
6 IFK Kumla (P) 13 5 3 5 31 26 18
7 Arameisk-Syrianska IF 13 5 2 6 19 28 17
8 Trosa-Vagnhärad SK (P) 13 4 4 5 20 25 16
9 IFK Eskilstuna (P) 13 4 2 7 17 28 14
10 FC Gute 13 3 4 6 17 25 13
11 Huddinge IF 13 3 3 7 20 26 12
12 Rynninge IK (R) 13 3 2 8 15 28 11 Rpo
13 Assyriska IF i Norrköping 13 3 0 10 14 30 9 Relegated
14 Newroz FC 13 2 2 9 19 34 8 Relegated
Norra Götaland
1 Vänersborgs IF 13 10 3 0 30 13 33 Promoted
2 IK Oddevold (R) 13 10 1 2 31 11 31 Ppo
3 Stenungsunds IF 13 7 3 3 24 16 24
4 Grebbestads IF 13 6 3 4 24 20 21
5 Ahlafors IF (P) 13 6 3 4 33 32 21
6 Lidköpings FK 13 5 4 4 25 20 19
7 IK Gauthiod 13 4 6 3 16 12 18
8 Vänersborgs FK 13 5 3 5 37 35 18
9 Nordvärmland FF 13 4 5 4 20 20 17
10 Sävedalens IF 13 5 2 6 28 30 17
11 IF Karlstad Fotbollutveckling 13 3 3 7 25 32 12
12 IFK Tidaholm 13 2 2 9 18 29 8 Rpo
13 Vårgårda IK 13 2 2 9 14 27 8 Relegated
14 IFK Åmål 13 1 2 10 13 41 5 Relegated
Västra Götaland
1 IFK Malmö FK 13 9 2 2 25 7 29 Promoted
2 Västra Frölunda IF (P) 13 8 3 2 31 14 27 Ppo
3 Ängelholms FF 13 8 2 3 20 9 26
4 Varbergs GIF FK (P) 13 6 3 4 28 23 21
5 Vinbergs IF 13 5 3 5 22 25 18
6 FC Rosengård 1917 13 4 5 4 23 21 17
7 BK Olympic 13 5 2 6 21 20 17
8 Onsala BK 13 5 2 6 27 29 17
9 Assyriska BK 13 5 1 7 20 33 16
10 Ullareds IK 13 5 0 8 16 25 15
11 Eslövs BK 13 4 3 6 20 30 15
12 KSF Prespa Birlik 13 5 0 8 22 34 15 Rpo
13 IS Halmia 13 2 6 5 18 21 24 Relegated
14 IF Limhamn Bunkeflo (P) 13 3 2 8 16 18 11 Relegated
Östra Götaland
1 Österlen FF 13 10 1 2 30 9 31 Promoted
2 Dalstorps IF 13 7 4 2 21 13 25 Ppo
3 Syrianska FC (R2) 13 7 3 3 14 12 24
4 Nosaby IF 13 7 1 5 28 20 22
5 Hässleholms IF 13 7 1 5 25 21 22
6 Asarums IF FK 13 6 1 6 24 25 19
7 Räppe GOIF 13 5 3 5 20 19 18
8 Husqvarna FF 13 5 2 6 20 20 17
9 IFK Karlshamn (P) 13 5 2 6 17 23 17
10 IK Tord (P) 13 4 4 5 22 21 16
11 Kristianstad FC (R) 13 4 3 6 16 25 15
12 IFK Hässleholm 13 4 1 8 22 26 13 Rpo
13 FK Älmeboda/Linneryd 13 3 2 8 19 34 11 Relegated
14 IFÖ Bromölla IF 13 3 0 10 13 23 9 Relegated
Playoff to division 1
Relegation playoff from division 1
Lunds BK – Karlslunds IF HFK 1-1, 2-0 Karlslunds IF HFK relegated.
Promotion playoff Group A
1. Åtvidabergs FF 2 2 0 0 6-1 6 Playoff
2. Bodens BK FF 2 1 0 1 3-3 3
3. Skiljebo SK 2 0 0 2 1-6 0
Promotion playoff Group B
1. Västra Frölunda IF 2 1 1 0 5-4 4 Playoff
2. IK Oddevold 2 0 2 0 6-6 2
3. Dalstorps IF 2 0 1 1 4-5 1
Promotion playoff Final
Västra Frölunda IF – Åtvidabergs FF 2-0, 0-3 (Result of the 2nd match set by the Federation as Västra Frölunda used an ineligible player. Original score: 1-3.)
Åtvidabergs FF promoted.
Playoff to division 2
Round 1
Järpens IF – Storfors AIK 0-4, 0-3
FC Arlanda – Forssa BK 3-2, 2-1
Segeltorps IF – Eskilstuna City FK 3-2, 1-2
Tidaholms GoIF – Torslanda IK 0-1, 1-2
Pukebergs BK – Smedby AIS 0-3, 1-2
BK Astrio – Malmö City FC 1-1, 1-0
Round 2 (discontinued)
4th level teams enter here. They are to the right.
Storfors AIK – Sandviks IK 0-0, 1-2
FC Arlanda – Kungsängens IF 2-3,
Eskilstuna City FK – Rynninge IK 0-2, 1-5
Torslanda IK – IFK Tidaholm 1-0,
Smedby AIS – IFK Hässleholm 1-3,
BK Astrio – KSF Prespa Birlik 4-2,
Round 2 was not played through because of the covid-19 pandemic. The Swedish Federation decided that ALL teams that played in Round 2, even those that had played both matches in the playoff and lost, were allowed to compete in division 2 (4th level) 2021. So, 4th level will 2021 have six groups with 15 teams each and 5th level will have six groups with 12 teams each and six groups with 11 teams each. Subsequently were Storfors AIK, FC Arlanda, Eskilstuna City FK, Torslanda IK, Smedby AIS and BK Astrio promoted.
Division 3 (5th level)
Norra Norrland
1. Bergnäsets AIK 11 9 2 0 32-7 29 Prom
2. Storfors AIK 11 9 0 2 39-10 27 Ppo
3. Luleå SK 11 7 2 2 27-15 23
4. Kiruna FF 11 6 4 1 29-12 22
5. Skogså IF (P) 11 5 1 5 21-31 16
6. Lycksele IF (P) 11 4 3 4 22-24 15
7. Robertsfors IK (P) 11 4 1 6 21-29 13
8. Sunnanå SK 11 3 3 5 22-25 12
9. IFK Kalix (P) 11 2 3 6 20-26 9 Rpo
10.IFK Holmsund 11 2 2 7 17-34 8 Rel
11.Lillpite IF (P) 11 2 0 9 17-28 6 Rel
12.Umedalens IF (P) 11 1 3 7 17-43 6 Rel
Mellersta Norrland
1 Frösö IF 11 8 2 1 41 11 26 Prom
2 Järpens IF (P) 11 8 0 3 22 11 24 Ppo
3 Matfors IF (P) 11 7 2 2 32 16 23
4 Iggesunds IK 11 5 3 3 19 16 18
5 IF Älgarna 11 5 2 4 27 16 17
6 Östavalls IF 11 5 2 4 24 20 17
7 Sollefteå GIF FF 11 5 1 5 20 20 16
8 Svartviks IF 11 4 3 4 22 24 15
9 Delsbo IF (P) 11 4 2 5 16 21 14 Rpo
10 Kramfors-Alliansen (R) 11 2 3 6 12 24 9 Rel
11 Anundsjö IF (R) 11 2 2 7 15 29 8 Rel
12 Tegs SK Fotboll (P) 11 0 0 11 9 51 0 Rel
Södra Norrland
1 Sandvikens AIK FK 11 8 1 2 37 15 25 Prom
2 Forssa BK 11 8 0 3 31 16 24 Ppo
3 Åbyggeby FK (P) 11 6 4 1 20 10 22
4 Bollnäs GIF FF 11 6 2 3 29 17 20
5 Strömsbergs IF 11 6 1 4 25 18 19
6 Korsnäs IF FK (P) 11 6 1 4 21 19 19
7 Söderhamns FF 11 5 1 5 17 26 16
8 Heby AIF 11 4 2 5 16 17 14
9 Valbo FF (R) 11 4 0 7 19 29 12 Rpo
10 Edsbyns IF FF (P) 11 2 1 8 16 29 7 Rel
11 IFK Mora FK (R) 11 2 1 8 11 25 7 Rel
12 Rengsjö SK 11 1 2 8 6 27 5 Rel
Norra Svealand
1 FC Järfälla (P) 11 9 1 1 35 11 28 Prom
2 FC Arlanda (P) 11 7 1 3 20 15 22 Ppo
3 Uppsala-Kurd FK (P) 11 6 1 4 24 14 19
4 Sundbybergs IK (R) 11 5 4 2 20 13 19
5 IK Franke 11 5 3 3 14 12 18
6 BKV Norrtälje 11 5 1 5 22 24 16
7 IFK Uppsala 11 3 6 2 12 8 15
8 Sala FF 11 4 3 4 12 17 15
9 Spånga IS FK (P) 11 4 1 6 19 17 13 Rpo
10 Gideonsbergs IF (P) 11 3 2 6 19 20 11 Rel
11 Vallentuna BK 11 1 2 8 20 29 5 Rel
12 Syrianska IF Kerburan 11 0 3 8 11 48 3 Rel
Västra Svealand
1 Yxhults IK 11 10 1 0 31 10 31 Prom
2 Eskilstuna City FK 11 7 1 3 33 23 22 Ppo
3 Säffle SK 11 6 3 2 24 18 21
4 Vretstorps IF (P) 11 5 3 3 23 15 18
5 Torsby IF (P) 11 4 3 4 27 17 15
6 FBK Karlstad 11 4 3 4 27 24 15
7 Hertzöga BK 11 4 2 5 27 24 14
8 Arboga Södra IF (P) 11 4 1 6 18 26 13
9 IFK Ölme 11 3 2 6 28 32 11 Rpo
10 Adolfsbergs IK 11 2 5 4 19 28 11 Rel
11 Bengtsfors IF (P) 11 2 3 6 15 30 9 Rel
12 Kungsör BK 11 1 1 9 10 35 4 Rel
Södra Svealand
1 United IK Nordic* (P) 11 10 0 1 35 12 30 Prom
2 Segeltorps IF (P) 11 8 1 2 33 16 25 Ppo
3 Västerhaninge IF 11 8 0 3 24 20 24
4 IFK Aspudden-Tellus (R) 11 6 2 3 28 22 20
5 Rågsveds IF (P) 11 6 0 5 24 21 18
6 Hanvikens SK 11 5 0 6 26 21 15
7 FoC Farsta FF 11 4 3 4 19 23 15
8 Syrianska Eskilstuna IF 11 4 1 6 23 24 13
9 Värtans IK 11 4 1 6 20 22 13 Rpo
10 IK Viljan Strängnäs (P) 11 3 0 8 21 33 9 Rel
11 Ängby IF 11 2 2 7 22 38 8 Rel
12 Södertälje FK (R) 11 1 0 10 12 35 3 Rel
* = Prev. Assyriska United.
Nordöstra Götaland
1 Mjölby AI FF 11 8 2 1 24 10 26 Prom
2 Smedby AIS 11 7 4 0 30 8 25 Ppo
3 Nässjö FF (R) 11 6 2 3 25 19 20
4 Borens IK (P) 11 6 2 3 16 13 20
5 IK Sleipner 11 6 1 4 22 11 19
6 Torstorps IF 11 5 2 4 19 15 17
7 Eneby BK 11 4 3 4 20 20 15
8 Västerviks FF (P) 11 4 1 6 20 20 13
9 Dagsbergs IF (P) 11 3 2 6 17 29 11 Rpo
10 Skärblacka IF 11 2 4 5 14 17 10 Rel
11 Malmslätts AIK (P) 11 2 0 9 14 36 6 Rel
12 AFK Linköping (R) 11 0 3 8 11 34 3 Rel
Nordvästra Götaland
1 IFK Skövde FK (P) 11 8 3 0 34 12 27 Prom
2 Tidaholms GoIF 11 7 3 1 25 11 24 Ppo
3 IFK Hjo (P) 11 6 3 2 20 17 21
4 Skoftebyns IF 11 6 2 3 24 17 20
5 Holmalunds IF Alingsås 11 5 1 5 31 18 16
6 Gerdskens BK 11 4 4 3 19 19 16
7 Kortedala IF (P) 11 4 3 4 18 22 15
8 Alingsås IF FF 11 4 2 5 21 22 14
9 Stenkullen GoIK (P) 11 3 1 7 19 35 10 Rpo
10 IFK Falköping FF 11 3 0 8 18 26 9 Rel
11 Främmestads IK 11 2 2 7 15 27 8 Rel
12 IFK Uddevalla (R) 11 1 2 8 10 28 5 Rel
Mellersta Götaland
1 Angered BK 11 9 2 0 36 11 29 Prom
2 Torslanda IK (R) 11 8 2 1 27 8 26 Ppo
3 Kållered SK 11 6 1 4 21 18 19
4 Hestrafors IF 11 5 3 3 21 17 18
5 IK Kongahälla 11 5 2 4 18 14 17
6 Hisingsbacka FC 11 5 2 4 21 23 17
7 Öckerö IF (P) 11 4 2 5 27 26 14
8 Råslätts SK (R) 11 4 1 6 15 22 13
9 Landvetter IS 11 2 6 3 21 17 12 Rpo
10 Sandareds IF (P) 11 3 1 7 14 22 10 Rel
11 Ulricehamns IFK (P) 11 1 4 6 16 32 7 Rel
12 Dalen/Krokslätts FF 11 0 2 9 11 38 2 Rel
Sydöstra Götaland
1 Sölvesborgs GoIF 11 8 2 1 30 12 26 Prom
2 Pukebergs BK 11 8 0 3 25 10 24 Ppo
3 Ljungby IF (P) 11 6 2 3 17 12 20
4 Växjö Norra IF 11 5 2 4 20 16 17
5 Åryds IK (P) 11 5 2 4 17 17 17
6 FK Karlshamn United 11 4 2 5 16 24 14
7 Saxemara IF 11 4 1 6 21 20 13
8 Högsby IK 11 4 1 6 14 15 13
9 Nybro IF 11 3 4 4 17 22 13 Rpo
10 Lagans AIK (P) 11 3 3 5 22 27 12 Rel
11 Lindsdals IF 11 3 2 6 11 21 11 Rel
12 Ronneby BK (P) 11 1 3 7 12 26 6 Rel
Sydvästra Götaland
1 Höganäs BK 11 9 2 0 35 9 29 Prom
2 BK Astrio (P) 11 8 1 2 36 13 25 Ppo
3 Waggeryds IK (P) 11 7 0 4 23 20 21
4 Laholms FK 11 6 2 3 22 13 20
5 Hittarps IK (R) 11 5 3 3 24 14 18
6 Vejby IF (P) 11 5 2 4 20 17 17
7 Stafsinge IF (R) 11 5 2 4 24 26 17
8 Anderstorps IF 11 5 0 6 25 39 15
9 Gislaveds IS (P) 11 3 1 7 18 24 10 Rpo
10 Klippans Förenade FF (P)11 2 1 8 21 43 7 Rel
11 IFK Fjärås 11 2 0 9 19 30 6 Rel
12 Gnosjö IF 11 1 2 8 14 33 5 Rel
Södra Götaland
1 FBK Balkan 11 9 1 1 32 14 28 Prom
2 Malmö City FC 11 7 2 2 19 16 23 Ppo
3 Vellinge IF (P) 11 6 4 1 35 15 22
4 Högaborgs BK 11 7 1 3 27 17 22
5 IFK Trelleborg FK 11 5 3 3 24 17 18
6 IF Lödde 11 4 4 3 24 14 16
7 Veberöds AIF (P) 11 3 4 4 16 18 13
8 GIF Nike 11 3 2 6 8 25 11
9 Råå IF 11 2 3 6 12 23 9 Rpo
10 Tomelilla IF 11 2 2 7 12 21 8 Rel
11 Kulladals FF 11 2 1 8 7 24 7 Rel
12 IFK Simrishamn (P) 11 1 3 7 15 27 6 Rel
Playoff to division 2
Round 1
Järpens IF – Storfors AIK 0-4, 0-3
FC Arlanda – Forssa BK 3-2, 2-1
Segeltorps IF – Eskilstuna City FK 3-2, 1-2
Tidaholms GoIF – Torslanda IK 0-1, 1-2
Pukebergs BK – Smedby AIS 0-3, 1-2
BK Astrio – Malmö City FC 1-1, 1-0
Round 2 (discontinued)
4th level teams enter here. They are to the right.
Storfors AIK – Sandviks IK 0-0, 1-2
FC Arlanda – Kungsängens IF 2-3,
Eskilstuna City FK – Rynninge IK 0-2, 1-5
Torslanda IK – IFK Tidaholm 1-0,
Smedby AIS – IFK Hässleholm 1-3,
BK Astrio – KSF Prespa Birlik 4-2,
Round 2 was not played through because of the covid-19 pandemic. The Swedish Federation decided that ALL teams that played in Round 2, even those that had played both matches in the playoff and lost, were allowed to compete in division 2 (4th level) 2021. So, 4th level will 2021 have six groups with 15 teams each and 5th level will have six groups with 12 teams each and six groups with 11 teams each. Subsequently were Storfors AIK, FC Arlanda, Eskilstuna City FK, Torslanda IK, Smedby AIS and BK Astrio promoted.
Playoff to division 3
Preliminary round
Forsbacka IK – IFK Östersund Ungdom 1-0
Forsbacka IK promoted.
IFK Östersund Ungdom to further playoff.
Group 1
1 Lira BK 3 3 0 0 11 4 9 Promoted
2 IFK Kalix 3 2 0 1 8 7 6 Relegated
3 Myckle IK 3 1 0 2 6 9 3
4 Infjärdens SK 3 0 0 3 2 7 0
Group 2
1 Björna IF 3 2 0 1 7 3 6 Promoted
2 IFK Östersund Ungdom 3 2 0 1 6 5 6
3 Delsbo IF 3 1 0 2 6 6 3 Relegated
4 Gimonäs Umeå IF 3 1 0 2 5 10 3
Group 3
1 Lucksta IF 3 2 1 0 13 4 7 Promoted
2 Valbo FF 3 2 1 0 12 5 7 Relegated
3 Bullermyrens IK 3 1 0 2 7 9 3
4 Ilsbo SK 3 0 0 3 2 16 0
Group 4
1 Köping FF 3 2 0 1 6 5 6 Promoted
2 IK Sturehov 3 2 0 1 5 8 6
3 IFK Ölme 3 1 0 2 11 8 3 Relegated4*
4 Norrstrands IF 3 1 0 2 6 7 3
*Decided to start over in division 7 (9th level).
Group 5
1 Spånga IS FK 3 2 1 0 2 0 7 Remain 3
2 Bollstanäs SK 3 2 0 1 7 4 6
3 Rådmansö SK 3 1 0 2 6 6 3
4 Unik FK 3 0 1 2 2 7 1
Group 6
1 FC Nacka Iliria 3 2 1 0 11 5 7 Promoted
2 Värtans IK 3 2 0 1 11 5 6 Relegated
3 Boo FF 3 1 1 1 5 6 4
4 Hargs BK 3 0 0 3 3 14 0
Group 7
1 BK Ljungsbro 3 2 0 1 10 3 6 Promoted
2 Dagsbergs IF 3 2 0 1 10 5 6 Relegated
3 Jönköpings BK 3 2 0 1 5 4 6
4 IK Derik 3 0 0 3 2 15 0
Group 8
1 Ytterby IS 3 2 1 0 6 2 7 Promoted
2 Stenkullen GoIK 3 1 2 0 6 3 5 Relegated
3 Trollhättans FK 3 1 0 2 1 6 3
4 Högsäters GF 3 0 1 2 3 5 1
Group 9
1 Landvetter IS 3 2 1 0 10 4 7 Remain 3
2 IFK Björkö 3 2 1 0 5 2 7
3 Götene IF 2 0 0 2 1 5 0
4 Kinna IF 2 0 0 2 1 6 0
Note: Götene IF – Kinna IF not played due to irrelevance.
Group 10
1 Stensjöns IF 3 3 0 0 10 4 9 Promoted
2 Nybro IF 3 2 0 1 10 5 6 Relegated
3 IFK Påryd 3 1 0 2 3 7 3
4 Lyckå FF 3 0 0 3 4 11 0
Group 11
1 Gislaveds IS 3 3 0 0 11 3 9 Remain 3
2 Alets IK 3 2 0 1 8 6 6
3 Borstahusens BK 2 0 0 2 2 4 0
4 IFK Grimslöv 2 0 0 2 0 8 0
Note: IFK Grimslöv – Borstahusens BK not played due to irrelevance.
Group 12
1 Råå IF 3 2 1 0 7 3 7 Remain 3
2 Bjärreds IF 3 2 0 1 10 4 6
3 Lunnarps BK 3 1 1 1 7 7 4
4 Gärsnäs AIS 3 0 0 3 3 13 0
Division 4 (6th level)
Norrbotten Norra
1. Alviks IK 9 7 1 1 19-16 22 Prom
2. IFK Luleå 2 9 5 3 1 33-10 18*
3. Bodens BK FF 2 9 6 0 3 19-16 18*
4. Lira BK 9 4 2 3 18-20 14 Ppo
5. Bergnäsets AIK 2 9 4 1 4 26-13 13
6. Boden City FC (P) 9 2 5 2 13-13 11
7. Hedens IF 9 3 1 5 15-24 10
8. Ohtana/ Aapua FF 9 2 3 4 11-11 9
9. Haparanda FF 9 3 0 6 10-20 9
10.Gällivare SK 9 0 2 7 8-29 2 Rel
* = May not enter promotion playoffs as they are reserve teams.
Norrbotten Södra
1. Notvikens IK 2 9 8 0 1 35-5 24 *
2. Älvsby IF 9 7 1 1 31-9 22 Prom
3. Infjärdens SK 9 6 1 2 29-17 19 Ppo
4. IFK Arvidsjaur (P) 9 4 3 2 19-15 15
5. Piteå IF 2 9 4 0 5 16-19 12
6. Öjeby IF 9 3 0 6 14-35 9
7. Storfors AIK 2 9 2 2 5 18-15 8
8. Hemmingsmarks IF 9 2 2 5 14-22 8
9. Ersnäs IF 9 2 1 6 17-35 7
10.Alterdalens IF (P) 9 2 0 7 17-38 6 Rel
* = May not be promoted as they are a reserve team.
Västerbotten Norra
1. Norsjö IF 11 10 0 1 38-11 30 Prom
2. Myckle IK 11 9 0 2 42-24 27 Ppo
3. Medle SK 11 7 1 3 37-24 22
4. Rönnskär Railcare IF 11 7 0 4 26-10 21
5. Bureå IF 11 5 3 3 21-17 18
6. Renbergsvattnets IF (P) 11 5 2 4 23-13 17
7. Morön BK 2 (P) 11 5 1 5 21-18 16
8. Burträsk IK 11 5 1 5 16-21 16
9. Robertsfors IK 2 11 3 1 7 25-43 10
10.Clemensnäs IF 11 2 2 7 19-39 8
11.Bolidens FFI/ SFF 2 11 1 3 7 11-28 6 Rel
12.Kågedalens AIF (P) 11 0 0 11 10-41 0 Rel
Västerbotten Södra
1. Täfteå/ Sävar/ Ersmark 2 11 8 2 1 27-7 26*
2. IFK Umeå/ UFC Akademi 2 11 7 2 2 21-15 23*
3. Mariehem SK 11 7 1 3 40-18 22 Prom
4. Gimonäs Umeå IF (R) 11 7 1 3 30-8 22 Ppo
5. Sörfors IF 11 7 1 3 35-16 22
6. Sörmjöle IK 11 5 1 5 14-15 16
7. Sandåkernkamraternas IF 11 4 2 5 19-19 14
8. Hörnefors IF 11 4 1 6 9-19 13
9. Röbäcks IF 11 3 1 7 14-28 10
10.Höjdens BK (P) 11 3 0 8 27-29 9
11.Hörnsjö IF (P) 11 3 0 8 20-43 9 Rel
12.Stöcke IF 11 1 2 8 8-47 5 Rel
* = May not be promoted or enter promotion playoffs as they are reserve teams.
Ångermanland
Regular season
1. KB 65 IF 9 7 0 2 38-13 21 Prom group
2. Friska Viljor-akademi FC 9 6 2 1 40-15 20 Prom group
3. Björna IF 9 6 1 2 28-9 19 Prom group
4. Härnösand FC United (P) 9 5 1 3 22-17 16 Prom group
5. Höga Kusten 9 4 1 4 36-24 13 Prom group
6. Forsmo IF (P) 9 2 3 4 21-33 9 Prom group
7. Arnäs IF 9 2 3 4 12-26 9 Rel group
8. Junsele IF 9 3 0 6 12-51 9 Rel group
9. Gottne 2/ Moliden 9 1 3 5 14-21 6 Rel group
10.Sidensjö IK 9 2 0 7 9-23 6 Rel group Bjärtrå IS withdrew.
Promotion group
1. KB 65 IF 5 3 0 2 15-8 30 Prom
2. Björna IF 5 3 1 1 9-4 29 Ppo
3. Friska Viljor-akademi FC 5 2 1 2 16-9 27
4. Härnösand FC United 5 2 1 2 10-10 23
5. Höga Kusten 5 2 0 3 10-12 19
6. Forsmo IF 5 1 1 3 7-24 13
Relegation group
Not played.
Jämtland/Härjedalen
1. IFK Östersund Ungdom* 9 7 0 2 31-12 21 Ppo
2. Svegs IK (P) 9 6 0 3 19-15 18
3. Offerdals IF 9 5 2 2 17-12 17
4. Tandsbyns FK 9 5 1 3 10-10 16
5. Ope IF (R) 9 4 2 3 21-15 14
6. IFK Strömsund 9 4 0 5 19-16 12
7. Alsens IF (R) 9 4 0 5 18-20 12
8. Dvärsätts BK 9 3 1 5 19-25 10 Rpo
9. Cosmos 9 2 0 7 15-28 6 Rpo
10.Stuguns BK 9 2 0 7 9-25 6 Rel
*Will not play at this level 2021.
Medelpad
Regular season
1. Sund IF (R) 10 9 1 0 36-9 28 Prom group
2. Lucksta IF (R) 10 8 0 2 40-16 24 Prom group
3. Kubikenborgs IF 10 7 1 2 24-13 22 Prom group
4. Selånger FK 10 6 1 3 31-25 19 Prom group
5. Alnö IF 10 5 0 5 30-25 15 Prom group
6. Sidsjö-Böle IF 10 5 0 5 17-27 15 Prom group
7. Essviks AIF 10 4 2 4 25-22 14 Rel group
8. IFK Sundsvall (P) 10 4 1 5 18-24 13 Rel group
9. Indals IF (P) 10 2 0 8 14-38 6 Rel group 1
10.Söråkers FF 10 1 1 8 11-27 4 Rel group
11.Torpshammars IF 10 0 1 9 10-30 1 Rel group
Medskogsbrons BK withdrew.
Note: All points are taken forward.
Promotion group
1. Sund IF 5 4 0 1 17-5 40 Prom
2. Lucksta IF 5 5 0 0 28-4 39 Ppo
3. Kubikenborgs IF 5 1 1 3 9-13 26
4. Selånger FK 5 0 2 3 4-23 21
5. Sidsjö-Böle IF 5 2 0 3 11-17 21
6. Alnö IF 5 1 1 3 3-10 19
Relegation group
7. IFK Sundsvall 4 3 0 1 6-4 22
8. Essviks AIF 4 2 0 2 19-7 20
9. Söråkers FF 4 3 0 1 9-8 13
10.Indals IF 4 1 0 3 3-11 9
11.Torpshammars IF 4 1 0 3 5-12 4 Rel
Hälsingland
1. Strands IF 10 10 0 0 43-8 30 Prom
2. Forsa IF 10 6 1 3 24-23 19 *
3. Hällbo IF 10 6 0 4 17-20 18 *
4. Ilsbo SK 10 5 2 3 23-13 17 Ppo
5. Bergsjö IF 10 4 1 5 18-17 13
6. Näsvikens IK 10 3 3 4 21-23 12
7. Sandarne SIF (P) 10 4 0 6 25-28 12
8. Bollnäs Kurd IF / IFN 10 3 3 4 22-27 12
9. Kilafors IF 10 4 0 6 19-26 12 Rel
10.Enångers IK (P) 10 2 2 6 16-29 8 Rel
11.Marma IF (P) 10 2 0 8 18-32 6 Rel
* = Declined to participate in the promotion playoff.
Gästrikland
1. Forsbacka IK 11 10 1 0 30-10 31 Ppo
2. IK Huge 11 8 2 1 31-12 26
3. Hille IF 11 8 0 3 32-15 24
4. Torsåkers IF (R) 11 4 4 3 24-23 16
5. Stensätra IF 11 4 2 5 15-19 14
6. Valbo FF 2/ Gefle IF FF P19 11 4 2 5 23-34 14 Rel
7. Brynäs IF FK 11 3 3 5 24-21 12
8. Helges IF (P) 11 3 3 5 20-26 12
9. Hofors AIF 11 2 5 4 20-21 11
10.Norrsundets IF 11 3 2 6 7-18 11 Rel
11.Årsunda IF 11 2 3 6 25-27 9
12.Hagaströms SK 11 1 1 9 9-34 4 Rel
Dalarna
1. Slätta SK (R) 11 7 3 1 39-10 24 Prom
2. Bullermyrens IK 11 7 2 2 27-11 23 Ppo
3. Swesom FC (P) 11 7 2 2 29-14 23
4. Avesta AIK (R) 11 7 1 3 31-7 22
5. Säters IF FK (R) 11 7 1 3 27-16 22
6. Dala-Järna IK 11 6 3 2 20-12 21
7. IF Tunabro 11 4 1 6 20-31 13
8. Malungs IF 11 3 2 6 16-27 11
9. Ludvika FK 11 3 1 7 15-25 10
10.Amsbergs SK (P) 11 2 3 6 13-32 9
11.Vansbro AIK FK 11 1 2 8 13-40 5 Rel
12.Tällbergs IF 11 0 3 8 12-37 3 Rel
Värmland
1. Strömtorps IK 11 8 2 1 22-9 26 Prom
2. Norrstrands IF (P) 11 7 2 2 26-11 23 Ppo
3. KB Karlskoga 11 6 4 1 23-12 22
4. Töcksfors IF 11 6 1 4 22-18 19
5. IFK Skoghall (P) 11 4 5 2 25-15 17
6. Säffle SK 2 11 5 1 5 27-17 16
7. IK Arvika Fotboll (R) 11 5 1 5 18-16 16
8. Västanviks AIF 11 4 2 5 23-21 14
9. Forshaga IF 11 2 5 4 18-21 11
10.Kils AIK 11 2 2 7 7-33 8 Rpo
11.IFK Sunne (R) 11 1 3 7 10-20 6 Rel
12.Hammarö FK (P) 11 1 2 8 12-40 5 Rel
Örebro län
1. Nora BK (R) 11 9 1 1 33-9 28 Prom
2. IK Sturehov 11 7 4 0 27-12 25 Ppo
3. Hidingsta IK (P) 11 7 3 1 37-19 24
4. IF Eker Örebro 11 6 3 2 40-23 21
5. SMÅ IF (P) 11 6 1 4 24-29 19
6. Latorps IF 11 5 3 3 40-19 18
7. FK Bosna 92 11 3 4 4 19-19 13
8. IFK Örebro 11 4 1 6 19-23 13
9. Scandinavian FC Örebro 11 3 2 6 16-19 11
10.IFK Askersund 11 3 1 7 20-26 10 Rpo
11.Lillån FK 11 0 2 9 10-34 2 Rel
12.FC Örebro Nordic 11 0 1 10 6-59 1 Rel
Västmanland
1. Västerås IK (R) 10 7 2 1 30-8 23 Prom
2. Köping FF 10 6 3 1 30-12 21 Ppo
3. Sörstafors-Kolbäck FK (P) 10 6 2 2 35-18 20
4. Irsta IF 10 6 1 3 18-14 19
5. Tortuna SK 10 6 0 4 22-21 18
6. IFK Västerås FK 10 5 1 4 34-28 16
7. Västerås BK 30 10 4 1 5 19-25 13
8. Ransta IK (P) 10 3 3 4 14-22 12
9. Västerås AFG (P) 10 3 1 6 22-22 10
10.Munktorps BK 10 2 0 8 14-28 6
11.Norrby SK 10 0 0 10 4-44 0 Rel
FC Västerås IF withdrew.
Södermanland
1. Enhörna IF (R) 11 10 1 0 26-6 31 Prom
2. Hargs BK (R) 11 8 1 2 34-23 25 Ppo
3. Triangelns IK 11 7 1 3 36-22 22
4. AC Primavera 11 6 1 4 28-23 19
5. Södertälje FF 11 4 5 2 18-19 17
6. IFK Nyköping 11 4 2 5 25-26 14
7. Katrineholms SK FK 11 4 1 6 26-28 13
8. Malmköpings IF 11 4 0 7 24-29 12
9. Kvicksunds SK (P) 11 3 2 6 24-30 11
10.Råby-Rönö IF (P) 11 3 1 7 16-28 10 Rel
11.Runtuna IK 11 3 0 8 14-23 9 Rel
12.Afrikansk FC 11 2 1 8 22-36 7 Rel
Uppland
1. Procyon BK 11 10 0 1 40-8 30 Prom
2. Rådmansö SK 11 7 2 2 26-15 23 Ppo
3. Unik FK (P) 11 7 1 3 28-19 22 Ppo
4. Håbo FF 11 7 1 3 27-20 22
5. Rasbo IK 11 7 0 4 23-18 21
6. Tärnsjö IF 11 4 2 5 16-20 14 Rel
7. Märsta IK (P) 11 4 0 7 18-23 12
8. Vaksala SK (P) 11 3 3 5 13-20 12
9. Brottby SK (P) 11 3 2 6 16-35 11
10.Månkarbo IF 11 3 1 7 19-29 10
11.Rimbo IF 11 1 4 6 12-26 7 Rel
12.IF VP Uppsala (P) 11 1 2 8 22-27 5 Rel
Stockholm Norra
1. Viggbyholms IK FF 11 7 3 1 27-14 24 Prom
2. Bollstanäs SK 11 7 2 2 25-9 23 Ppo
3. Bele Barkarby FF 11 6 1 4 21-14 19
4. Erikslunds KF (P) 11 5 2 4 22-22 17
5. Som United Fotbollsförening 11 5 1 5 20-19 16
6. Kista SC 11 4 4 3 14-15 16
7. Husby FF 11 4 3 4 24-20 15
8. Ekerö IK 11 3 5 3 22-20 14
9. FC Djursholm (P) 11 3 4 4 21-26 13
10.Solna FC 11 4 1 6 15-27 13
11.Enebybergs IF 11 3 2 6 23-25 11 Rel
12.FK Bosna 08 (P) 11 0 2 9 16-39 2 Rel
Stockholm Mellersta
1. Reymersholms IK 11 8 1 2 35-19 25 Prom
2. Boo FF 11 7 2 2 26-16 23 Ppo
3. Rinkeby United FC 11 6 4 1 27-14 22
4. Järla IF FK 11 5 3 3 19-17 18
5. IFK Lidingö BK (P) 11 4 4 3 21-18 16
6. FC Krukan 11 5 1 5 20-30 16
7. Mariebergs SK (P) 11 4 2 5 18-20 14
8. Långholmen FC 11 3 4 4 23-23 13
9. Älta IF 11 4 0 7 27-28 12
10.Mälarhöjden-Hägersten FF (P) 11 3 3 5 21-29 12
11.Värmdö IF (R) 11 3 0 8 28-28 9 Rel
12.Hallonbergens IF 11 1 2 8 15-38 5 Rel
Stockholm Södra
1. Älvsjö AIK FF 11 9 2 0 35-11 29 Prom
2. FC Nacka Iliria (P) 11 7 2 2 30-9 23 Ppo
3. IFK Tumba FK 11 5 4 2 20-16 19
4. Spårvägens FF 11 6 0 5 29-19 18
5. Fittja IF 11 5 3 3 19-11 18
6. Tullinge Triangel Pojkar FK (R) 11 5 2 4 24-21 17
7. Konyaspor KIF 11 4 2 5 17-33 14
8. Bagarmossen Kärrtorp BK 11 4 1 6 18-18 13
9. IFK Stockholm FK 11 4 1 6 16-23 13
10.Hammarby TFF (P) 11 3 2 6 18-28 11 Prom3!*
11.Stuvsta IF (P) 11 3 1 7 20-35 10 Rel
12.Tungelsta IF 11 1 0 10 15-37 3 Rel
*Hammarby TFF's spot were 2021 overtaken by IK Frej Täby from 3rd level. In turn Hammarby TFF overtook IK Frej Täby's spot at 3rd level.
Gotland
1. Levide IF 14 12 1 1 55-7 37 Prom
2. IFK Visby 14 10 3 1 80-12 33
3. Fardhem Garda BK 14 7 3 4 37-20 24
4. Fårösund GoIK (P) 14 7 0 7 26-34 21
5. När IF 14 4 3 7 16-42 15 Rel
6. Väskinde AIS 14 4 2 8 22-46 14
7. Hangvar SK 14 3 3 8 21-47 12
8. Visby AIK (P) 14 0 3 11 9-58 3 Rel
Östergötland Östra
1. Söderköpings IK 11 11 0 0 37-10 33 Prom
2. IK Derik* 11 8 0 3 38-18 24 Ppo
3. Lindö FF (R) 11 7 0 4 40-23 21
4. Norrköpings IF Bosna 11 7 0 4 28-23 21
5. Krokeks IF 11 5 1 5 21-21 16
6. BK Hird 11 5 0 6 28-29 15
7. Azech SF* (P) 11 5 0 6 26-38 15
8. Haga FF 11 4 1 6 21-33 13
9. Sonstorps IK (P) 11 4 0 7 23-32 12
10.Åby IF 11 3 2 6 24-21 11
11.Svärtinge SK (P) 11 3 2 6 18-23 11 Rel
12.Valdemarsviks IF (P) 11 0 2 9 11-44 2 Rel
*Merged after the season together with Assyriska IF into the new club ADAS United.
Östergötland Västra
1. Grebo IK 11 9 2 0 45-14 29 Prom
2. BK Ljungsbro 11 8 0 3 28-11 24 Ppo
3. Hjulsbro IK 11 6 3 2 26-12 21
4. AC Studenterna 11 5 4 2 20-11 19
5. Rimforsa IF 11 6 0 5 27-25 18
6. IFK Motala FK 11 5 1 5 33-29 16
7. Boxholms IF 11 5 1 5 22-30 16
8. Linghems SK 11 5 0 6 22-28 15
9. Sturefors IF (P) 11 4 1 6 22-29 13
10.Hemgårdarnas BK 11 3 2 6 16-32 11
11.BK Derby 11 2 2 7 17-20 8 Rel
12.Skeninge IK (P) 11 0 0 11 12-49 0 Rel
Småland Nordvästra
1. Ekhagens IF (P) 11 10 1 0 47-14 31 Prom
2. Jönköpings BK (P) 11 6 4 1 29-18 22 Ppo
3. Forsheda IF 11 5 3 3 26-19 18
4. Kulltorps GoIF 11 5 3 3 21-19 18
5. Hovslätts IK (P) 11 4 2 5 23-23 14
6. Mullsjö/ Sandhem 11 3 5 3 19-21 14
7. Smålandsstenars GOIF (P) 11 3 4 4 31-29 13
8. IF Haga 11 3 4 4 8-11 13
9. IF Hallby FK 11 2 5 4 24-20 11
10.Värnamo S:a FF 11 3 2 6 31-30 11 Rpo
11.Vrigstads IF 11 2 3 6 15-40 9 Rel
12.Habo IF 11 1 2 8 11-41 5 Rel
Småland Nordöstra
1. Hvetlanda GIF 11 10 1 0 50-13 31 Prom
2. Stensjöns IF 11 9 1 1 36-19 28 Ppo
3. Myresjö/ Vetlanda FK 11 7 2 2 40-20 23
4. Vimmerby IF (R) 11 7 1 3 39-16 22
5. Gullringens GOIF 11 5 3 3 23-13 18
6. Tenhults IF (R) 11 6 0 5 13-22 18
7. Ölmstads IS 11 5 1 5 30-31 16
8. Tranås FF (R) 11 4 0 7 14-17 12
9. IFK Tuna 11 3 1 7 19-28 10
10.Aneby SK 11 2 2 7 17-31 8 Rpo
11.Bäckseda IF 11 1 1 9 10-40 4 Rel
12.IFK Västervik 11 0 1 10 6-47 1 Rel
Småland Sydvästra
1. Älmhults IF (R) 10 10 0 0 30-4 30 Prom
2. Grimslöv/ VTIF (R) 10 7 2 1 23-10 23 Ppo
3. Hovshaga AIF 10 5 2 3 24-16 17
4. IFK Lammhult (P) 10 4 1 5 18-24 13
5. IF rejban 10 4 0 6 22-21 12
6. Ingelstads IK 10 3 3 4 12-21 12
7. Slätthögs BOIF 10 3 2 5 23-27 11
8. Gransholms IF 10 3 2 5 13-17 11
9. Växjö BK 10 2 3 5 16-21 9
10.Liatorps IF/ Eneryda IF (P) 10 2 3 5 14-20 9 Rpo
11.Markaryds IF (R) 10 2 2 6 17-31 8 Rel
Växjö BoIS (P) withdrew.
Småland Sydöstra
1. Färjestadens GOIF 11 9 1 1 31-15 28 Prom
2. IFK Påryd (P) 11 8 0 3 22-13 24 Ppo
3. IFK Borgholm 11 7 2 2 24-13 23
4. Ruda IF (P) 11 7 0 4 26-18 21
5. Hossmo BK 11 5 3 3 21-16 18
6. Tingsryd United FC (P) 11 5 1 5 14-14 16
7. Lessebo GoIF 11 5 1 5 24-25 16
8. Lindås-Långasjö FF 11 2 5 4 14-14 11
9. SSG IF (P) 11 3 1 7 19-29 10
10.Smedby BoIK 11 2 3 6 16-26 9 Rpo
11.Glömminge-Algutsrums IF (R) 11 3 0 8 16-31 9 Rel
12.Ängö BK 11 1 1 9 9-22 4 Rel
Västergötland Norra
1. Åsarp-Trädet FK 11 9 0 2 30-17 27 Prom
2. Götene IF 11 7 3 1 31-11 24 Ppo
3. Trollhättans FK 11 7 2 2 23-10 23 Ppo
4. Skara FC 11 6 3 2 26-14 21
5. Ekedalens SK 11 5 2 4 25-17 17
6. Vinninga AIF (P) 11 5 2 4 20-14 17
7. Vara SK (P) 11 4 2 5 18-21 14
8. Ardala GoIF (R) 11 4 2 5 19-25 14
9. Ulvåkers IF 11 4 1 6 13-15 13
10.IFK Mariestad (P) 11 3 2 6 20-22 11 Rpo
11.Falköpings FK 11 1 1 9 6-40 4 Rel
12.Råda BK 11 0 2 9 9-34 2 Rel
Västergötland Södra
1. Trollhättans BoIS (R) 11 9 2 0 28-8 29 Prom
2. Skene IF (R) 11 9 1 1 25-6 28 Ppo
3. Kinna IF 11 7 1 3 23-10 22 Ppo
4. Dalsjöfors GoIF (P) 11 6 4 1 26-18 22
5. Göta BK 11 5 0 6 17-25 15
6. Skepplanda BTK 11 3 4 4 20-17 13
7. Rydboholms SK 11 3 3 5 15-20 12
8. Kronängs IF 11 3 2 6 21-27 11
9. Byttorps IF (P) 11 3 2 6 20-28 11
10.Sjuntorps IF (P) 11 3 0 8 15-22 9 Rpo
11.Sätila SK 11 2 2 7 19-39 8 Rel
12.Fristads GoIF (P) 11 2 1 8 18-27 7 Rel
Bohuslän/Dal
1. Herrestads AIF 11 8 2 1 41-12 26 Prom
2. Högsäters GF 11 7 3 1 35-12 24 Ppo
3. Henån-Gilleby IF (P) 11 7 3 1 29-13 24
4. Melleruds IF (R) 11 6 1 4 20-21 19
5. Ödsmåls IK (R) 11 5 2 4 26-23 17
6. IF Viken 11 4 4 3 34-25 16
7. Munkedals IF 11 4 2 5 19-15 14
8. Eds FF (P) 11 4 2 5 21-27 14
9. IFK Strömstad (P) 11 3 3 5 16-34 12
10.IFK Valla 11 3 1 7 16-36 10 Rel
11.Kungshamns IF 11 1 2 8 14-30 5 Rel
12.Håfreströms IF 11 0 3 8 14-37 3 Rel
Göteborg A
1. Angered MBIK (P) 11 10 0 1 30-8 30 Prom
2. Ytterby IS (P) 11 9 1 1 42-17 28 Ppo
3. Guldhedens IK 11 7 1 3 31-18 22
4. Jonsereds IF (R) 11 7 0 4 33-18 21
5. Lerums IS 11 6 3 2 23-17 21
6. SKIF Semberija 11 5 1 5 24-28 16
7. Nol IK 11 4 2 5 18-21 14
8. FC Komarken 11 4 1 6 16-29 13
9. Gårda BK (R) 11 2 3 6 13-21 9
10.Partille IF FK 11 2 3 6 13-27 9
11.Kode IF 11 2 0 9 11-26 6 Rel
12.Kärra KIF 11 0 1 10 10-34 1 Rel
Göteborg B
1. KF Velebit 11 7 4 0 31-13 25 Prom
2. IK Virgo (R) 11 7 3 1 26-13 24 Ppo
3. IFK Björkö 11 7 2 2 25-15 23
4. IK Zenith 11 6 3 2 28-12 21
5. Balltorps FF (P) 11 5 2 4 21-26 17
6. IF Väster (P) 11 4 3 4 23-16 15
7. Mölnlycke IF 11 4 2 5 23-20 14
8. Sandarna BK 11 3 4 4 26-22 13
9. Göteborgs FF 11 3 4 4 23-23 13
10.Älvsborg FF 11 3 1 7 16-21 10
11.Eriksbergs IF 11 1 4 6 19-23 7 Rel
12.Askims IK 11 0 0 11 5-62 0 Rel
Halland
1. Tölö IF 11 10 0 1 35-10 30 Prom
2. Alets IK (P) 11 7 1 3 19-12 22 Ppo
3. Väröbacka GIF 11 6 2 3 30-21 20
4. Lerkils IF (R) 11 5 5 1 18-10 20
5. Åsa IF (R) 11 5 2 4 25-16 17
6. IF Leikin 11 5 2 4 25-19 17
7. IF Böljan Falkenberg (P) 11 5 1 5 25-19 16
8. Derome-Åskloster FF 11 4 0 7 8-19 12
9. Lilla Träslövs FF 11 3 2 6 11-17 11
10.IF Norvalla 11 3 2 6 17-26 11
11.Kungsbacka IF 11 2 3 6 15-22 9 Rel
12.Kvibille BK 11 1 0 10 9-46 3 Rel
Blekinge
1. Hällaryds IF 11 10 0 1 44-15 30 Prom
2. Lyckå FF 11 8 0 3 23-16 24 Ppo
3. Nättraby GoIF 11 7 1 3 30-13 22
4. Sillhövda AIK 11 6 2 3 31-22 20
5. Hörvikens IF (R) 11 5 3 3 23-14 18
6. Mörrums GoIS FK 11 5 1 5 12-16 16
7. BK Union (P) 11 4 2 5 23-31 14
8. Listerby IK 11 3 4 4 13-15 13
9. Högadals IS 11 3 2 6 21-30 11 Rpo
10.Märserums IF (P) 11 2 2 7 16-31 8 Rpo
11.Kristianopels GoIF 11 1 4 6 15-33 7 Rel
12.Rödeby AIF (P) 11 1 1 9 10-25 4 Rel
Skåne Nordvästra
1. FK Besa 11 8 1 2 32-19 25 Prom
2. Borstahusens BK (P) 11 6 4 1 19-7 22 Ppo
3. Bjärreds IF 11 7 1 3 23-15 22 Ppo
4. Fortuna FF 11 5 5 1 12-9 20
5. Kågeröds BoIF 11 5 2 4 20-13 17
6. IK Wormo 11 5 2 4 22-23 17
7. Åstorps FF 11 4 3 4 17-20 15
8. Västra Karups IF (P) 11 4 1 6 21-24 13
9. Ödåkra IF 11 4 0 7 30-26 12 Rpo
10.Glumslövs FF (P) 11 2 3 6 19-26 9 Rpo
11.FC Örkelljunga (P) 11 3 0 8 26-39 9 Rel
12.Bjuvstorps FF 11 1 2 8 11-31 5 Rel
Skåne Östra
1. VMA IK 11 10 0 1 42-14 30 Prom
2. Gärsnäs AIS (P) 11 7 1 3 30-17 22 Ppo
3. Lunnarps BK 11 6 2 3 28-15 20 Ppo
4. Dalby GIF (P) 11 4 3 4 26-21 15
5. Vanneberga IF 11 4 3 4 21-25 15
6. Staffanstorp United FC 11 3 5 3 25-24 14
7. Södra Sandby IF (R) 11 4 2 5 29-29 14
8. Hjärsås/ Värestorps IF 11 4 2 5 26-34 14
9. Sjöbo IF 11 4 1 6 13-25 13 Rpo
10.Rydsgårds AIF 11 3 3 5 19-25 12 Rpo
11.Janstorps AIF 11 2 3 6 12-23 9 Rel
12.IFK Osby 11 2 1 8 12-31 7 Rel
Skåne Sydvästra
1. Åkarps IF 11 10 0 1 29-5 30 Prom
2. Ariana FC (P) 11 8 1 2 32-11 25 Prom
3. IFK Klagshamn (P) 11 6 2 3 26-18 20
4. BK Höllviken 11 6 2 3 27-29 20
5. FC Trelleborg (R) 11 5 1 5 40-21 16
6. Vellinge FF (P) 11 5 0 6 15-29 15
7. BK Flagg (R) 11 4 2 5 18-30 14
8. Lilla Torg FF 11 4 1 6 21-18 13
9. KSF Kosova 11 4 1 6 21-30 13 Rpo
10. Limhamns FF 11 3 2 6 13-16 11 Rpo
11. Rosengård FF 11 2 2 7 15-24 8 Rel
12. Kvarnby IK (R) 11 1 2 8 13-39 5 Rel
Playoff to division 3
Preliminary round
Forsbacka IK – IFK Östersund Ungdom 1-0
Forsbacka IK promoted.
IFK Östersund Ungdom to further playoff.
Group 1
1 Lira BK 3 3 0 0 11 4 9 Promoted
2 IFK Kalix 3 2 0 1 8 7 6 Relegated
3 Myckle IK 3 1 0 2 6 9 3
4 Infjärdens SK 3 0 0 3 2 7 0
Group 2
1 Björna IF 3 2 0 1 7 3 6 Promoted
2 IFK Östersund Ungdom 3 2 0 1 6 5 6
3 Delsbo IF 3 1 0 2 6 6 3 Relegated
4 Gimonäs Umeå IF 3 1 0 2 5 10 3
Group 3
1 Lucksta IF 3 2 1 0 13 4 7 Promoted
2 Valbo FF 3 2 1 0 12 5 7 Relegated
3 Bullermyrens IK 3 1 0 2 7 9 3
4 Ilsbo SK 3 0 0 3 2 16 0
Group 4
1 Köping FF 3 2 0 1 6 5 6 Promoted
2 IK Sturehov 3 2 0 1 5 8 6
3 IFK Ölme 3 1 0 2 11 8 3 Relegated4*
4 Norrstrands IF 3 1 0 2 6 7 3
*Decided to start over in division 7 (9th level).
Group 5
1 Spånga IS FK 3 2 1 0 2 0 7 Remain 3
2 Bollstanäs SK 3 2 0 1 7 4 6
3 Rådmansö SK 3 1 0 2 6 6 3
4 Unik FK 3 0 1 2 2 7 1
Group 6
1 FC Nacka Iliria 3 2 1 0 11 5 7 Promoted
2 Värtans IK 3 2 0 1 11 5 6 Relegated
3 Boo FF 3 1 1 1 5 6 4
4 Hargs BK 3 0 0 3 3 14 0
Group 7
1 BK Ljungsbro 3 2 0 1 10 3 6 Promoted
2 Dagsbergs IF 3 2 0 1 10 5 6 Relegated
3 Jönköpings BK 3 2 0 1 5 4 6
4 IK Derik 3 0 0 3 2 15 0
Group 8
1 Ytterby IS 3 2 1 0 6 2 7 Promoted
2 Stenkullen GoIK 3 1 2 0 6 3 5 Relegated
3 Trollhättans FK 3 1 0 2 1 6 3
4 Högsäters GF 3 0 1 2 3 5 1
Group 9
1 Landvetter IS 3 2 1 0 10 4 7 Remain 3
2 IFK Björkö 3 2 1 0 5 2 7
3 Götene IF 2 0 0 2 1 5 0
4 Kinna IF 2 0 0 2 1 6 0
Note: Götene IF – Kinna IF not played due to irrelevance.
Group 10
1 Stensjöns IF 3 3 0 0 10 4 9 Promoted
2 Nybro IF 3 2 0 1 10 5 6 Relegated
3 IFK Påryd 3 1 0 2 3 7 3
4 Lyckå FF 3 0 0 3 4 11 0
Group 11
1 Gislaveds IS 3 3 0 0 11 3 9 Remain 3
2 Alets IK 3 2 0 1 8 6 6
3 Borstahusens BK 2 0 0 2 2 4 0
4 IFK Grimslöv 2 0 0 2 0 8 0
Note: IFK Grimslöv – Borstahusens BK not played due to irrelevance.
Group 12
1 Råå IF 3 2 1 0 7 3 7 Remain 3
2 Bjärreds IF 3 2 0 1 10 4 6
3 Lunnarps BK 3 1 1 1 7 7 4
4 Gärsnäs AIS 3 0 0 3 3 13 0
Playoff to division 4
JÄTMLAND/HÄRJEDALEN
1. Dvärsätts BK 3 3 0 0 8- 3 9 Remain 4
2. Cosmos 3 1 1 1 6- 6 4 Remain 4
3. Bräcke SK 3 1 1 1 5- 6 4
4. Sundsjö IF 3 0 0 3 8-12 0
VÄRMLAND
1. Ämterviks FF 2 1 1 0 2-1 4 Promoted
2. IF Nyedshov 2 1 0 1 4-2 3
3. Kils AIK 2 0 1 1 0-3 1 Relegated
ÖREBRO
FK Örebro – IFK Askersund 1-0, 4-2
FK Örebro promoted, IFK Askersund relegated.
SMÅLAND
Group 1
1. Värnamo S:a FF 3 3 0 0 9-6 9 Remain 4
2. Malmbäcks IF 3 2 0 1 14-4 6 Promoted
3. IFK Öxnehaga 3 1 0 2 3-7 3
4. Torpa IF 3 0 0 3 1-10 0
Group 2
1. Höreda GOIF 3 3 0 0 13-5 9 Promoted
2. Norrahammars IK 3 1 1 1 7-10 4 Remain 5
3. Aneby SK 3 1 0 2 5-7 3 Relegated
4. Södra Vi IF 3 0 1 2 3-6 1
Group 3
1. Liatorps IF/ Eneryda IF 3 2 1 0 7-2 7 Remain 4
2. Sandsbro AIK 3 2 0 1 5-3 6 Promoted
3. Runsten/ Möck. IF 3 0 2 1 4-5 2
4. Delary/ Pjätteryd 3 0 1 2 2-8 1
Group 4
1. Smedby BoIK 3 3 0 0 8-2 9 Remain 4
2. Kalmar AIK FK 3 2 0 1 5-3 6 Promoted
3. IF Stjärnan 3 1 0 2 7-10 3
4. Vederslöv-Dänn.IF 3 0 0 3 5-10 0
VÄSTERGÖTLAND
Group 1
1. IFK Mariestad 2 1 1 0 5-4 4 Playoff
2. Halvorstorps IS 2 1 0 1 7-2 3
3. Töllsjö IF 2 0 1 1 5-11 1
Group 2
1. Sjuntorps IF 2 0 2 0 3-3 2 Playoff
2. Valtorps IF 2 0 2 0 3-3 2
3. IFK Värsås 2 0 2 0 2-2 2
Note: Sjuntorp won penalty shoot out vs Valtorp.
Playoff IFK Mariestad – Sjuntorps IF Not played because of Covid-19, both teams will play in division 4 2021.
BLEKINGE
1. Märserums IF 3 2 1 0 5-2 7 Remain 4
2. Jämshögs IF 3 1 2 0 5-1 5 Promoted
3. Högadals IS 3 1 1 1 4-3 4 Relegated
4. Hasslö GoIF 3 0 0 3 3-11 0
SKÅNE
Round 1
1. Båstads GoIF - FC Bellevue 2-2, 2-6
2. Ekets GoIF - Spjutstorps IF 2-2, 0-3
3. Snogeröds IF - Ystads IF FF 2-3, 2-3
4. Åhus Horna BK - Broby IF 2-1, 2-3
5. Husie IF - Teckomatorps SK 4-1, 1-2
6. IFK Ystad FK - Helsingborgs AIS 1-1, 0-0
Round 2
Teams to the right are from division 4.
FC Bellevue – Sjöbo IF 6-0, 2-1
Spjutstorps IF – KSF Kosova 1-5, 2-3
Ystads IF FF – Glumslövs FF 1-1, 4-3
Åhus Horna BK – Limhamns FF 2-0, 0-3
Husie IF – Ödåkra IF 1-0, 2-2
Helsingborgs AIS – Rydsgårds AIF 2-2, 0-2
FC Bellevue, Ystads IF FF & Husie IF promoted.
Sjöbo IF, Glumslövs FF & Ödåkra IF relegated.
Svenska Cupen 2019/20
Quarterfinal
BK Häcken - IF Elfsborg 1-2
Hammarby IF - IFK Göteborg 1-3aet
Mjällby AIF - Falkenbergs FF 1-0
Malmö FF - AIK 4-1
Semifinal
IF Elfsborg - IFK Göteborg 0-1aet
Mjällby AIF - Malmö FF 0-0aet, 2-4p.
Final
IFK Göteborg - Malmö FF 2-1aet
Swedish teams in the European Cups 2019/20
Champions League
AIK - 2nd Qualifying Round - Ararat-Armenia - ARM - 3-1, 1-2
- 3rd Qualifying Round - Maribor - SLO - 3-2aet, 1-2
UEFA Europa League
AIK - 3rd Qualifying Round - Sheriff - MDV - 1-1, 2-1
- Playoff Round - Celtic - SCO - 1-4, 0-2
BK Häcken - 2nd Qualifying Round - AZ - NED - 0-3, 0-0
IFK Norrköping - 1st Qualifying Round - St. Patrick's - IRL - 2-1, 2-0
- 2nd Qualifying Round - Liepaja - LAT - 2-0, 1-0
- 3rd Qualifying Round - Hapoel Beer Sheva - ISR - 1-1, 1-3
Malmö FF - 1st Qualifying Round - Ballymena United - ISR - 7-0, 4-0
- 2nd Qualifying Round - Domzale - SLO - 3-2, 2-2
- 3rd Qualifying Round - Zrinjski Mostar - BIH - 3-0, 0-1
- Playoff Round - Bnei Yehuda - ISR - 3-0, 1-0
- Group phase - Dynamo Kyiv - UKR - 4-3, 0-1
- FC Köbenhavn - DEN - 1-1, 1-0
- Lugano - SUI - 2-1, 0-0
- Round of 32 - Wolfsburg - GER - 0-3, 1-2