9 Велика Британія

Домашнє завдання: вивчити § 7 с. 53-60 відповісти на питання с. 60

Здати звіти про виконання додаткових (домашніх елементів) практичної роботи 2 Зміни в житті й побуті різних верств населення.

Законспектувати відеолекцію. Здати конспект разом з виконаною практиною роботою на перевірку.

Тема: Велика Британія у першій половині ХІХ століття

Мета: охарактеризувати основні ознаки економічного, політичного і суспільного життя країн Великої Британії у 1815–1847 рр., проаналізувати політику консерваторів та лібералів; порівнювати різні політичні течії; визначати причини та наслідки парламентської реформи та чартистського руху; оцінювати діяльність історичних діячів означеного періоду.

Обладнання: підручник «Всесвітня історія. 9 клас» С.О. Осмоловський, Т.В. Ладиченко, 2009 рік, видавництво «Генеза»; ілюстрації до теми (додаток); атлас «Всесвітня історія. 9 клас»

Тип уроку: засвоєння нових знань та вмінь .

Поняття: промислова революція, парламентська реформа, чартистський рух, торі, віги, хартія, білль.

Історичні діячі: королева Вікторія, Веллінгтон, Ч. Грей, В. Ловетт, Д. Гарні.

Основні дати:

· 1815 р. — «хлібні закони»;

· 1819 р. — «манчестерська бійня»;

· 1824 р. — скасування закону про заборону профспілок (тред-юніонів);

· 1832 р. — перша парламентська реформа;

· 1834 р. — закон про бідних;

· 1836–1854 рр. — чартистський рух;

· 1838 р. — перша чартистська хартія;

· 4 лютого 1839 р. — І Чартистський з’їзд;

· 1848 р. — завершення третього етапу чартистського руху.

Очікувані результати

Після цього уроку учні зможуть:

· характеризувати основні ознаки економічного життя країн Великої Британії в 1815–1847 рр.; переходу Британії до політики вільної торгівлі;

· визначати основні ознаки політичного й суспільного життя країн Великої Британії у 1815–1847 рр.;

· називати причини і наслідки парламентської реформи в Англії, чартистського руху;

· порівнювати політику консерваторів та лібералів;

· давати характеристику видатним особистостям;

· застосовувати та пояснювати терміни й поняття.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Повідомлення теми та мети уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Проаналізуйте реакційну політику європейських монархів після Віденського конгресу.

2. Чому, на вашу думку, спроби посилити абсолютизм і феодальні привілеї дворян у 20 – х роках ХІХ століття були марними?

3. Охарактеризуйте національно – визвольний рух грецького народу проти турецького панування.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

По закінченні епохи наполеонівських воєн і революційних потрясінь для Європи було дуже важливим відновити економіку й зміцнити громадянський мир на континенті. В Англії в цей час відбуваються зміни, які призводять до встановлення відносної стабільності в суспільстві, триває становлення правової держави і громадянського суспільства. До середини XIX ст. у країні зміцнився парламентський режим, який сприяв утвердженню громадянського миру, перевага віддавалася політиці реформ.

ІV. Вивчення нового матеріалу

1. Економічний розвиток

Метод «Чиста дошка»

1. Завдяки яким чинникам Британія у першій половині ХІХ століття мала першість у промисловому розвитку?

2. Чому хлібні закони викликали загальне невдоволення?

2. Перша парламентська реформа

Активне слухання з оформленням конспекту

1. Ліквідація більшості «гнилих містечок».

2. Розширення місця для промислових міст, густо населених сільських районів Шотландії та Ірландії.

3. Збільшення кількості виборців за рахунок великої та середньої буржуазії.

4. Збереження високого майнового цензу.

5. Не одержали виборчого права робітники й дрібні власники.

Проміжний висновок:виборча реформа 1832 р. досягла компромісу між сільськогосподарською аристократією та промисловою буржуазією. Після реформи буржуазія була визнана рівноправною політичною силою в суспільстві.

3. Чартизм

До відповідного пункту підручнику, після його опрацювання , скласти 4 запитання.

4. Перехід Великобританії до політики вільної торгівлі

Скласти план до відповідного пункту підручника.

V. Закріплення знань учнів.

Бесіда

1. Охарактеризуйте економічне становище Англії.

2. Чому головною проблемою в англійському суспільстві стала необхідність парламентської реформи?

3. Які демократичні вимоги містилися в Народній хартії? Чим вони відрізнялися від здійсненої парламентської реформи 1832 р.?

4. Чому парламентська реформа 1832 р. не зупинила боротьбу за реформування виборчого права?

5. Чи змогли досягти поставленої мети чартисти? Свою відповідь поясніть.

VІ. Домашнє завдання

1. Опрацювати § 8